Otsikko kertookin jo kaiken, eli siis tällä hetkellä minulla on talvikko, veeti joka täyttää heinäkuussa 3 vuotta :) Veeti on jo aika vanha, ja pelkään että se nukkuu pois :( Mutta haluaisin tässä lähi aikoina ostaa uuden hamsterin, mutta en oikein tiedä minkä.. En toisaalta haluaisi talvikkoa, koska haluan vaihtelua.. :D Ajattelin myös gerbiiliä, mutta toisaalta haluaisin hamsterin.. :pihalla: Ja sitten vielä, miten iso häkki syyrialaiselle hamsterille pitäisi olla?
Itse en ole mikään asiantuntia.. :D
http://www.hamsteriyhdistys.fi/index.ph ... teritietoa (http://www.hamsteriyhdistys.fi/index.php?page=hamsteritietoa) tuon linkin takaa löytyy Suomesta saatavat hamsterilajit :)
Syyrialaiselle asumussuositus min. 80*40, korkeus väh.30cm.
Itse tykkään eniten syyrialaisista, ovat sellaisia nallukoita :lov
^Jos toi suositusmitta on nykyään 80x40cm niin täytyykö
esim.kasvattajien heittää hamster dunat menemään?
Se on suositusmitta. Lain mukaan syyrialaista saa pitää niin onnettoman pienessä asunnossa, että sääliksi käy niitä raukkoja jotka joutuvat sellaisissa elämään.
Itselläni on pari 70*40 dunaa, jotka hävitän kokonaan pois, mutta kysymykseesi vastaten: Ei siis tarvitse lain mukaan, se on ihan jokaisen kasvattajankin itse päätettävissä.
Dunien mitat on yleensä luokkaa 70 x 45 (esim. duna & duna multy 71x46, gabber 69x45 tai 70x45), minkä vois mun mielestä muuttaa myös noihin ohjeisiin suositukseksi. Kuitenkin yleisimmin niitä dunia just suositellaan ja monia tietämättömämpiä voi tuo hoito-ohjeen suositusmitta hämätä, kun ei taida tarkalleen tuon mittaisia asumuksia löytyäkään (ovat joko isompia tai pienempiä).
Kiitos :) Ajattelin itsekkin tuota syyrialaista :D
Minulla on pieni duna, joka on tällä hetkellä veetin käytössä. Kokoa en osaa sanoa, mutta aika pieni tuo on ehkä syyrialaiselle.