Kirjoittaja Aihe: Hamsterinäyttely 02.08.2009 Tampere  (Luettu 1957 kertaa)

Poissa viiru

  • Viestejä: 1140
  • Cheersbigears
    • Profiili
Hamsterinäyttely 02.08.2009 Tampere
« : 08.08.09 - klo:10:49 »
NÄYTTELYTULOKSET - TAMPERE 2.8.2009


Ulkomuotoluokat

Lyhytkarvaiset syyrialaiset (30)
Tuomari: Heidi Harju

S1. Satumetsän Taikavoima***, om. Niina Toivonen
S2. + SERT Satumetsän Taikaisku**, om. Niina Toivonen => FIN MVA
S3. Ork-Idea, om. Ulla Järvinen
S4. Ome-Letti, om. Ulla Järvinen

Tuomarin suosikki: Idoli, om. Saana Kankare
Paras nuori: Ork-Idea, om. Ulla Järvinen
Paras veteraani: Hanessa Hopeatiuku, om. Saija Laiho

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
KUMA (pää): Lumina Polaris, om. Marjut Kaakinen
KUMA (kokonaisuus): Ome-Letti, om. Ulla Järvinen
KUMA (hyvä umborous): Ork-Idea, om. Ulla Järvinen
KUMA (perusväri): Geddy Lee, om. Marla Holma
KUMA (perusvärin sävy): Satumetsän Taikaisku**, om. Niina Toivonen
KUMA (perusvärin sävy): Idoli, om. Saana Kankare
KUMA (kokonaisuus): Miss Is Norre, om. Marie Hilakari
KUMA (satiinin kiilto): Soundlover's Darling Pearl, om. Ella Rintanen
EP (Parhaan värinen normaali): Satumetsän Taikaisku**, om. Niina Toivonen

L1-maininnat:
1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 27, 28, 29, 30, 31, 33


Pitkäkarvainen syyrialainen (29)
Tuomari: Heidi Harju

S1. Sweetie, om. Jenna Ylhäinen
S2. FIN MVA Soundlover's Desert Rose, om. Heli Ojala
S3. Tähkä Tuulentuiverrus, om. Marjo Saijonkivi

Tuomarin suosikki: Macenta, om. Virpi Koski
Paras nuori: Granaattiomena, om. Niina Toivonen
Paras veteraani: Satumetsän Qalileo Qalilei*, om. Niina Toivonen

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
KUMA (lupaava kokonaisuus): Granaattiomena
KUMA (pää & korvat): Susa-Erma's Filip, om. Arja Myllylä
KUMA (kokonaisuus): Wanda*, om. Marjut Kaakinen
KUMA (kaunis kokonaisuus): Macenta, om. Virpi Koski

L1-maininnat:
35, 36, 38, 40, 41, 44, 46, 54, 56, 58, 60, 61, 62, 64, 65, 67


Koestandardiluokan syyrialaiset (3)
Tuomari: Heidi Harju

KS1. Katariina Pieni, om. Sirpa Tähkämö & Karri Huhtanen

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
KUMA (turkin tiheys & kiilto): Davy Crockett, om. Minna Tuominen
KUMA (turkin tiheys & laatu): Katariina Pieni, om. Sirpa Tähkämö

L1- maininnat:
71, 72


Ei-standardiluokan syyrialaiset (10)
Tuomari: Heidi Harju

ES1. Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
KUMA (turkin kiilto & laatu): Desirée, om. Heidi Kurikka
KUMA (kokonaisuus): Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala

L1-maininnat:
73, 74, 76, 77, 78,80, 68, 69, 57


Venäjänkääpiöhamsteri talvikot (46)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1. + SERT Susa-Erma's Severy, om. Paula Simonaho
S2. + SERT Tarinan Linnunsiivin, om. Arja Myllylä
S3. + SERT JV09 Tarinan Brave Bean**, om. Arja Myllylä => FIN MVA
S4. + SERT Tarinan Tervaleijona, om. Arja Myllylä
S5. + SERT Susa-Erma's Rosiina, om. Marja Palomäki

Tuomarin suosikki: Jerry Lou Jonathan, om. Tiia Nissilä & Veera Kujansuu
Paras nuori: Linnunsiivin, om. Arja Myllylä
Paras veteraani: Linnunradan Syysmyrsky, om. Niina Toivonen

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
EP (paras kokonaisuus): Susa-Erma's Severy, om. Paula Simonaho

L1-maininnat:
???

Kasvattajaluokka:
1. Arja Myllylä (venäjänkääpiöhamsteri talvikot, normaali)


Venäjänkääpiöhamsteri campbellit (14)
Tuomari: Niina Eskelinen

S1. + SERT Peppermint's Viola, om. Saija Kukkohovi
S2. + SERT Peppermint's Vilma, om. Saija Kukkohovi
S3. + SERT Peppermint's Untuva, om. Saija Kukkohovi

Tuomarin suosikki: Peppermint's Vilma, om Saija Kukkohovi
Paras nuori: Peppermint's Viola, om. Saija Kukkohovi

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
KUMA (pää): Susa-Erma's Victoria, om. Marja Palomäki
EP (paras väri): Peppermint's Untuva, om. Saija Kukkohovi

L1-maininnat:
131, 132, 133, 134, 135, 151, 136, 137


Koestandardiluokan vkh campbellit (6)
Tuomari: Niina Eskelinen

KS1. Susa-Erma's Aku-Ville, om. Marja Palomäki
KS2. Peppermint's Vuokko, om. Saija Kukkohovi

Tuomarin suosikki: Susa-Erma's Aku-Ville, om. Marja Palomäki
Paras nuori: Susa-Erma's Aku-Ville, om. Marja Palomäki

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
KUMA (lupaava väri): Susa-Erma's Aino-Maaria, om. Marja Palomäki
KUMA (pää): Susa-Erma's Aku-Ville, om. Marja Palomäki
EP (paras pää): Susa-Erma's Aku-Ville, om. Marja Palomäki
EP (paras dove): Peppermint's Vuokko, om. Saija Kukkohovi

L1-maininnat:
148, 149, 152


Venäjänkääpiöhamsteri roborovskit (12)
Tuomari: Niina Eskelinen

S1. + SERT Morris Mini, om. Saana Kankare
S2. Molotov, om. Saana Kankare
S3. Maailmanpyörä, om. Saana Kankare

Tuomarin suosikki: Goa'uld, om. Saana Kankare
Paras nuori: Morris Mini, om. Saana Kankare
Paras veteraani: Raisa, om. Saana Kankare

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot
KUMA (yleisvaikutelma): Molotov, om. Saana Kankare
KUMA (yleisvaikutelma): Maailmanpyörä, om. Saana Kankare
EP (paras pää): Morris Mini, om. Saana Kankare

L1-maininnat:
153, 159, 154, 155, 164, 156, 158, 160, 161


Ei-standardiluokan vkh roborovskit (4)
Tuomari: Niina Eskelinen

ES1. Harley Davidson, om. Saana Kankare

Tuomarin suosikki: Harley Davidson, om. Saana Kankare

L1-maininnat:
169, 166


Kiinankääpiöhamsterit (1)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1. Örinä, om. Saana Kankare

Paras veteraani: Örinä, om. Saana Kankare



Best In Show - Ulkomuotoluokat
BIS1. vkh cb Peppermint's Viola, om. Saija Kukkohovi
BIS2. lk Satumetsän Taikaisku***, om. Niina Toivonen
BIS3. vkh rb Morris Mini, om. Saana Kankare
BIS4. pk Sweetie, om. Jenna Ylhäinen
BIS5. vkh tv Susa-Erma's Severy, om. Paula Simonaho
BIS6. kkh, Örinä, om. Saana Kankare


Best In Show - Ei- ja Koestandardiluokat
BIS1. ks cb Susa-Erma's Aku-Ville, om. Marja Palomäki
BIS2. es s Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala
BIS3. es rb Harley Davidson, om. Saana Kankare
BIS4. ks s Katariina Pieni, om. Sirpa Tähkämö & Karri Huhtanen



Lemmikkiluokat

Lemmikkisyyrialaiset (36)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1. Katariina Pieni, om. Sirpa Tähkämö & Karri Huhtanen
PLH2. Myron Myrskypilvi**, om. Minna Tuominen => SHY VL
PLH3. Desirée, om. Heidi Kurikka
PLH4. Roderick Rokkitähti, om. Minna Tuominen => SHY VL
PLH5. Harald Haribo, om. Anne Seppälä

Tuomarin suosikki: Spindel Boy, om. Marie Hilakari
Paras nuori: Desirée, om. Heidi Kurikka
Paras veteraani: Harald Haribo, om. Anne Seppälä

Kunniamaininnat & erikoispalkinnot:
KUMA (palkintosijalta juuri pudonnut): Lenni Lokinpoikanen, om. Karoliina Vainio
KUMA (palkintosijalta juuri pudonnut): Timothy Tähtiaate, om. Karoliina Vainio
KUMA (palkintosijalta juuri pudonnut): Oranssin Frilla, om. Erja Knuth
KUMA (palkintosijalta juuri pudonnut): Diva Deborah, om. Karoliina Vainio
KUMA (palkintosijalta juuri pudonnut): Satumetsän Quantanamera, om. Virpi Koski
KUMA (palkintosijalta juuri pudonnut): Esim-Erkki, om. Nilla Haapanen-Suojala
EP (upea turkki): Brutus, om. Anne Seppälä
EP (kannustuspalkinto): Manson Sweet Tooth, om. Eve Immonen & Jenni Kähkönen
EP (käsittely): Trick of the LIght, om. Heidi Kurikka
EP (loistavassa kunnossa): Bine, om. Anne Seppälä
EP (loistavassa kunnossa): Mister Hopiaane, om. Marie Hilakari
EP (kannustuspalkinto): Ramone, om. Anni Nieminen
EP (turkki): Soundlover's Edina, om. Nilla Haapanen-Suojala
EP (loistavassa kunnossa): Cherokee, om. Heidi Kurikka


Lemmikkikääpiöt (??)
Tuomari: Niina Toivonen

PLH1. Adiena Aamukajo, om. Christina Bergman
PLH2. Siiri, om. Satu Niukkanen => SHY VL
PLH3. Susa-Erma's Nita, om. Mikael Kinanen
PLH4. SHY VL LJV09 Lula Mae, om. Veera Kujansuu
PLH5. Örinä, om. Saana Kankare

Tuomarin suosikki: Lula Mae, om. Veera Kujansuu
Paras nuori: Adiena Aamukajo, om. Christina Bergman
Paras veteraani: Hirotsuku, om. Nilla Haapanen-Suojala

Kunniamaininnat:
KUMA (yleisvaikutelma): Örinä, om. Saana Kankare
KUMA (yleisvaikutelma): Siiri, om. Satu Niukkanen
KUMA (yleisvaikutelma): Adiena Aamukajo, om. Christina Bergman
KUMA (yleisvaikutelma): Pumpkin's Chenille, om. Pia Hildén
KUMA (yleisvaikutelma): Turkinpippurin Jazz, om. Minna Vainio
KUMA (yleisvaikutelma): Tytti Kesäopaali, om. Kati Keinonen
KUMA (yleisvaikutelma): Hirotsuku, om. Nilla Haapanen-Suojala
KUMA (persoonallisuus): Susa-Erma's Nita, om. Mika Kinanen
KUMA (persoonallisuus): Susa-Erma's Rikhartti, om. Miika Kulmala
KUMA (persoonallisuus): VIenanvartija, om. Arja Myllylä
KUMA (persoonallisuus): Susa-Erma's Severy, om. Pauala Simonaho
KUMA (persoonallsuus): SHY VL LJV09 Lula Mae, om. Veera Kujansuu
KUMA (persoonallisuus): X-File's Helinä, om. Mari Kaartinen


Lasten lemmikit (10)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1. O'ho, om. Miika Toivonen
PLH2. Panda, om. Milla Simonaho

Tuomarin suosikki: Nipsu, om. Vilma Virtanen
Paras nuori: ???, om. Marge Matila
Paras veteraani: O'ho, om. Miika Toivonen

KUMA (upea kokonaisuus): LJV09 Tapsu, om. Sohvi Vihavainen
EP (luonne): Mörökölli, om. Sofia Nykänen



Best In Show - Lemmikkiluokat
BIS1. lasten lemmikki O'ho, om. Miika Toivonen
BIS2. lemmikkisyyrialainen Katariina Pieni, om. Sirpa Tähkämö ja Karri Huhtanen
BIS3. lemmikkikääpiö Adiena Aamukajo, om. Christina Bergman



Hamstrauskilpailu, syyrialaiset
Tuomari: Minna Vainio

1. Delfoin Bellamo, om. Sohvi Vihavainen
2. Miss In Norre, om. Marie Hilakari
3. Tapsu, om. Sohvi Vihavainen


Hamstrauskilpailu, kääpiöhamsterit
Tuomari: Minna Vainio

1. Jerry Lou Jonathan, om. Tia Nissilä
2. Maisa, Henni Haatainen
3. Lula Mae, om. Veera Kujansuu
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »
Cheersbigears-talvikkokasvatus