Kirjoittaja Aihe: Tuplanäyttely 23.9.2007  (Luettu 3488 kertaa)

Poissa Ninde

  • Ulkomuototuomarit
  • Viestejä: 2677
    • Profiili
    • Turkinpippurin
Tuplanäyttely 23.9.2007
« : 24.09.07 - klo:20:01 »
ULKOMUOTOLUOKAT

Lyhytkarvainen (27 kpl), tuomari: Satu Evilampi

S 1: Vivaldine's Rosabella Ruusunen***, om. Taru & Päivi Virtanen
S 2 + SERT: Susa-Erma's Rafael, om. Marja Palomäki
S 3 + SERT: Soundlover's Xanadu, om. Heli Ojala
S 4: FIN MVA Yökyöpelin Garski, om. Mia Laine
S 5 + SERT: Koda, om. Maria Esen

KUMA (turkista): Vivaldine's Rosabella Ruusunen***, om. Taru & Päivi Virtanen
KUMA (turkista): Susa-Erma's Melinda,  om. Marja Palomäki
KUMA (kuviosta): Soundlover's Xanadu, om. Heli Ojala
 
Paras veteraani: FIN MVA Yökyöpelin Garski, om. Mia Laine
Tuomarin suosikki: Soundlover's Wanda*, om. Heli Ojala

Ei-standardi lyhytkarvainen (2 kpl), tuomari: Satu Evilampi
ES 1: Hit The Road Bucky, om. Satu Pallasaho

Pitkäkarvainen (33kpl), tuomari: Satu Evilampi
S 1 + SERT: Susa-Erma's Madeleine, om. Marja Palomäki
S 2 + SERT: Bertil*, om. Saija Kukkohovi
S 3 + SERT: Ängshöjdens Code, om. Marja Palomäki
S 4: Hälsingeskogens ---, om. Salla Salonen & Petri Pyysilta

KUMA (kuviosta): Susa-Erma's Madeleine, om. Marja Palomäki
KUMA (väristä): Bertil*, om. Saija Kukkohovi

Paras nuori: Arctican Fausto, om. Marika Mykrä
Tuomarin suosikki: Susa-Erma's Ronald, om. Marika Mykrä

lahjoituspalkinnot
Paras pk rex: Bätgöörl*, om. Saana Kankare
Paras lk rex: Susa-Erma's Melinda,  om. Marja Palomäki
Kannustuspalkinto hyvästä kyyhkynharmaasta väristä: Soundlover's Xena, om. Heli Ojala
Kannustuspalkinto "parhaat hampaat & parempaa tulevaisuudessa": As Insane As Amsterdam, om. Hanna Hasselgren
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »

Poissa Mustikkamaan

  • Ulkomuototuomarit
  • Viestejä: 2520
    • Profiili
Re: Tuplanäyttely 23.9.2007
« Vastaus #1 : 26.09.07 - klo:00:55 »
CAMPBELLIT/ES (1), tuomari: Niina Eskelinen
ES 1: Firefly's Leeroy/Janette Hallikainen

TS: Firefly's Leeroy/Janette Hallikainen

Laatu 1 -palkinnot: 91.


CAMPBELLIT/KS (2), tuomari: Niina Eskelinen
KS-sijoja ei valittu.

KUMA: Peppermint's Lucky+/Saija Kukkohovi
Tuomarin suosikki: Peppermint's Lucky+/Saija Kukkohovi
Laatu 1 -palkinnot: 87, 88.


ROBOROVSKIT (8), tuomari: Niina Eskelinen

S 1 + SERT: Nuusku*/Saana Kankare
S 2 + SERT: Xanax/Saana Kankare
S 3 + KUMA: Nyytiäinen/Saana Kankare

Paras nuori + Tuomarin suosikki: Xanax/Saana Kankare

Laatu 1: 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125.


ROBOROVSKI/ES (4), tuomari: Niina Eskelinen

ES 1 + KUMA: Annikki Tähti/Saana Kankare
ES 2: Kauko Starr/Saana Kankare

Tuomarin suosikki & Paras nuori: Annikki Tähti/Saana Kankare
Paras veteraani: Unto/Saana Kankare

Laatu 1: 126, 127, 130, 132.


TALVIKKO (26), tuomari: Niina Eskelinen
S 1 + SERT: Linnunradan Syyssonaatti*, om. Pia Oinonen
S 2 + KUMA: FIN MVA Linnunradan Vesuvius, om. Pia Oinonen
S 3 + SERT: Destiny's Ragamuffin*, om. Pia Oinonen
S 4 + KUMA: Jallyrally, om. Niina Toivonen
S 5 + KUMA: Kikattava Kaktus, om. Arja Kiiveri

Paras nuori: To Make You Feel My Love/Maiju Peltonen
Paras veteraani: Linnunradan The Index/Nelli-Maria Rantala
Tuomarin suosikki: FIN MVA Linnunradan Vesuvius, om. Pia Oinonen


TALVIKKO (20), tuomari: Saija Kukkohovi
S 1 + SERT: Linnunradan Syyssonaatti**/Pia Oinonen => FIN MVA!
S 2 + SERT: Jallyrally/Niina Toivonen
S 3 + SERT: Destiny's Ragamuffin**/Pia Oinonen => FIN MVA!

Kunniamaininnat:
- väri: Nikolai/Arja Kiiveri
- kokonaisuus: Linnunradan Vesuvius/Pia Oinonen
- kokonaisuus: Linnunradan Sukkamieli/Maiju Peltonen

Paras nuori: Nikolai/Arja Kiiveri
Paras veteraani: Linnunradan The Index/Nelli-Maria Rantala
Tuomarin suosikki: Destiny's Rendezvous/Niina Toivonen

LAATU 1: 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 107, 112, 114, 117.


KIINANKÄÄPIÖ (14), tuomari: Saija Kukkohovi
S 1 + SERT: Yökyöpelin Ilmiantaja/Mia Laine
S 2: Vivaldine's Binjah Blackberry/Taru & Päivi Virtanen
S 3: Yökyöpelin Joutomies/Salla & Mikko Salonen

Kunniamaininnat
- väri & laikut: Ou'Nou/Salla & Mikko Salonen

Paras veteraani: Vivaldine's Binjah Blackberry/Taru & Päivi Virtanen
Tuomarin suosikki: 137

Laatu 1: 133, 135, 136, 137, 140, 143, 146, 148, 151, 152, 153, 155, 157.


ROBOROVSKI (6), tuomari. Saija Kukkohovi

S 1: Xanax/Saana Kankare
S 2: Nuusku/Saana Kankare

Paras nuori: Xanax/Saana Kankare
Tuomarin suosikki: Von Wirtnen/Saana Kankare


ROBOROVSKI/ES (4), tuomari: Saija Kukkohovi
ES 1: Annikki Tähti/Saana Kankare

Paras nuori: Annikki Tähti/Saana Kankare
Tuomarin suosikki: Yrjänä Yksinäinen/Saana Kankare

Laatu 1: 127, 132.


Huomen lisää!

Laatu 1: 118, 119, 120, 123, 124, 125
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »
Heidi Harju
[size=85]kasvatuksessa lyhytkarvaiset mustat syyrianhamsterit

Liru laru loru, moni turha poru ratkiriidaksi muuttuu. Löpö löpö löpö, se on ihan höpö, joka leikistä suuttuu![/size]

Poissa Mustikkamaan

  • Ulkomuototuomarit
  • Viestejä: 2520
    • Profiili
Re: Tuplanäyttely 23.9.2007
« Vastaus #2 : 26.09.07 - klo:12:21 »
LYHYTKARVAINEN (23), tuomari: Sini Niemisalo
S 1: Vivaldine's Rosabella Ruusunen***/Taru & Päivi Virtanen
S 2: Soundlover's Xanadu/Heli Ojala
S 3: Vivaldine's Taiga Tilde/Maria Esen

Kunniamaininnat:
- kaunis pää ja tyyppi: Yökyöpelin Jetti/Pekka Virtamo
- todella kaunis väri ja turkki: Susa-Erma's Rafael/Marja Palomäki
- hyvä turkki: Aamurusko/Salla & Mikko Salonen
- hyvä turkki: Susa-Erma's Melinda/Marja Palomäki
- hyvä tyyppi: Kultakutri/Marika Haapanen
- hyvä tyyppi: Adalfiina/Marika Haapanen

Erikoispalkinnot:
- Delfoin Iowa/Heli Ojala
- Susa-Erma's Mikael/Janina & Nea Skönroos

PN: Kultakutri/Marika Haapanen
PV: FIN MVA Yökyöpelin Garski/Mia Laine
TS: Delfoin Iowa/Heli Ojala

Laatu 1: 1, 3, 7, 16, 18, 23, 26, 28, 30B, 32,33, 34.


PITKÄKARVAINEN (26), tuomari: Sini Niemisalo

S 1 + SERT: Susa-Erma's Madeleine/Marja Palomäki
S 2 + SERT: Bertil*/Saija Kukkohovi
S 3: Hälsingeskogens Underbar/Salla Salonen

Erikoispalkinnot:
- As Insane as Amsterdam/Hanna Hasselgren
- Ceimeä Calle/Vuokko Välimäki

PN: Colbronde's Jakandra/Niina Toivonen
PV: Kiara/Suvi Attila
TS: Ceimeä Calle/Vuokko Välimäki

Laatu 1: 24, 38, 39, 41, 43, 49, 50, 52, 53, 55, 56, 58, 59, 63, 65, 66, 67, 69, 71.


ES/SYYRIALAINEN (4), tuomari: Sini Niemisalo
ES 1: As Amazing as Argentina/Hanna Hasselgren


CAMPBELLI (6), tuomari: Niina Eskelinen
S 1: Firefly's Madeleine/Janette Hallikainen

TS: Firefly's Madeleine/Janette Hallikainen

Laatu 1: 74, 78, 79, 80.


KIINANKÄÄPIÖ (XX), tuomari: Petri Pyysilta
S 1: FIN MVA Yökyöpelin Eskis/Mia Laine
S 2 + SERT: Yökyöpelin Ilmiantaja/Mia Laine
S 3 + SERT: Yökyöpelin Joutomies/Salla Salonen
S 4 + SERT: Bellavillan Lailla-Lupauksen/Saija Törmänen
S 5: Dancing Fairy's Hux Flux*/Mia Laine

Kunniamaininnat:
- yleisvaikutelma: Yökyöpelin Faro/Saija Törmänen
- laikuista: Ou'Nou/Salla & Wilma Salonen

Erikoispalkinnot:
Bellavillan Lailla-Lapsosen

PV: Bellavillan Lailla-Lupauksen/Saija Törmänen
TS: Ou'Nou/Salla & Wilma Salonen

Laatu 1: 133, 135, 142, 144, 146, 148, 152.


KS/CAMPBELLI (XX), tuomari: Petri Pyysilta
KS 1: Peppermint's Lucky+/Saija Kukkohovi

Kunniamaininnat:
- yleisvaikutelma: Peppermint's Lucky+/Saija Kukkohovi

Laatu 1: 88.


CAMPBELLI (XX), tuomari: Petri Pyysilta
S 1: Firefly's Madeleine/Janette Hallikainen


ES/CAMPBELLI (XX), tuomari: Petri Pyysilta
ES 1: Firefly's Leeroy/Janette Hallikainen

Kunniamainnnat:
- yleisvaikutelma: Firefly's Leeroy/Janette Hallikainen

TS: Firefly's Leeroy/Janette Hallikainen

Laatu 1: 91.
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »
Heidi Harju
[size=85]kasvatuksessa lyhytkarvaiset mustat syyrianhamsterit

Liru laru loru, moni turha poru ratkiriidaksi muuttuu. Löpö löpö löpö, se on ihan höpö, joka leikistä suuttuu![/size]

Poissa Mustikkamaan

  • Ulkomuototuomarit
  • Viestejä: 2520
    • Profiili
Re: Tuplanäyttely 23.9.2007
« Vastaus #3 : 28.09.07 - klo:18:37 »
Ulkomuotoluokkien Best In Show't

Standardiluokan hamsterit
BIS 1: LK
BIS 2: TV
BIS 3: PK
BIS 4: KKH-naaras
BIS 5: CB
BIS 6: RB-uros

Ei- ja koestandardiluokan hamsterit
BIS 1: ES-RB
BIS 2: ES-SYYR (ruskeasilmäinen valkoinen)
BIS 3: ES-CB
BIS 4: ES-SYYR (hopeasoopelisuklaa)
BIS 5: KS-CB



LEMMIKKILUOKAT


Kääpiöt, tuomari: Carola Roivas

PLH 1: Ou'Nou, om. Salla & Wilma Salonen - kkh
PLH 2: Peppermint's Lucky+, om. Saija Kukkohovi - cb
PLH 3: Linnunradan The Index, om. Nelli-Maria Rantala - tv
PLH 4: Abimbola, om. Satu Pallasaho - tv
PLH 5: Napsu, om. Annina Härus - tv

Kunniamaininnat:
- kynnet: Fairyland's Alpha Centauri, om. Saana Kankare
- Bric'A-Brac Nahele, om. Ida Hyvärinen
- Ajax, om. Laura Roos
- Victor, om. Laura Roos
- Destiny's Nemesis, om. Emma Pylvänen

Erikoispalkinnot:
- käsiteltävyydestä: Bric'A-Brac Alika, om. Ida Hyvärinen

Kunniamaininta & erikoispalkinto:
- "PLH 6": Valentino, om. Laura Roos

PN: Black Jewel, om. Hanna Leinonen
PV: Linnunradan The Index, om. Nelli-Maria Rantala
TS: Fairyland's Alpha Centauri, om. Saana Kankare


Syyrialaiset, tuomari: Carola Roivas

PLH 1: Sweet Georgia Brown, om. Saana Kankare
PLH 2: Hit the Road, Bucky!, om. Satu Pallasaho
PLH 3: Susa-Erma's Ronald, om. Marika Mykrä
PLH 4: As Wild as Africa, om. Maiju Peltonen
PLH 5: November Rain, om. Saana Kankare

Kunniamaininta & erikoispalkinto:
- Noctis Valeria, om. Marika Haapanen
- Arctican Enrique, om. Jenni & Marika Mykrä
- Bablo, om. Minttu Nenonen
- Aamurusko, om. Salla & Mikko Salonen
- käsiteltävyydestä: Minttu, om. Jenni Nylund
- käsiteltävyydestä: Oranssin Buena Noche**, om. Tiina Nylén
- Lumikello, om. Janina & Nea Skönroos

Erikoispalkinnot:
- Lumipantteri, om. Taija Kareisto
- Charle Calimero, om. Irmeli & Isa Wilenius
- Minnos, om. Linnea Blåfield

PN: Arctican Enrique, om. Jenni & Marika Mykrä
PV: Oranssin Buena Noché, om. Tiina Nylén
TS: Lumipantteri, om. Taija Kareisto


Kääpiöt, tuomari: Marjut Kaakine

PLH 1: Peppermint's Lucky+, om. Saija Kukkohovi - cb
PLH 2: Ou'Nou, om. Salla & Wilma Salonen - kkh
PLH 3: Valentino, om. Laura Roos
PLH 4: Abimbola, om. Satu Pallasaho - tv
PLH 5: Satumetsän Sinna, om. Taina Humaloja & Riikka Jussila - tv

Erikoispalkinnot:
Asconcenda, om. Hanna Kokko
Gypsy Boots, om. Noora Hautamaa
Alex, om. Laura Roos
Bellavillan Muksu-Mussukkainen**, om. Susanna Hassinen
Destiny's Nemesis, om. Emma Pylvänen

PV: Bellavillan Muksu-Mussukkainen**, om. Susanna Hassinen
TS: Valentino, om. Laura Roos


Syyrialaiset, tuomarina: Marjut Kaakinen

PLH 1: Hit the Road, Bucky!, om. Satu Pallasaho
PLH 2: Sweet Georgia Brown, om. Saana Kankare
PLH 3: Bablo, om. Minttu Nenonen
PLH 4: November Rain, om. Saana Kankare
PLH 5: Nomelios, om. Jasmine Hanneva

Erikoispalkinnot:
- hyvä kokonaisuus: Susa-Erma's Ronald, om. Marika Mykrä
- turkki: As Wild as Africa, om. Maiju Peltonen
- "PLH 6": Noctis Valeria, om. Marika Haapanen
- hyvä kokonaisuus: Lumikello, om. Janina & Nea Skönroos
- hyvä kokonaisuus: Arctican Enrique, om. Jenni & Marika Mykrä

PN: Bablo, om. Minttu Nenonen
PV: Minnos, om. Linnea Blåfield
TS: Arctican Enrique, om. Jenni & Marika Mykrä


Lemmikkiluokkien Best In Show, tuomarit: Carola Roivas & Marjut Kaakinen

BIS 1: Sweet Georgia Brown, om. Saana Kankare
BIS 2: Ou'Nou, om. Salla & Wilma Salonen
BIS 3: Peppermint's Lucky+, om. Saija Kukkohovi
BIS 4: Hit the Road, Bucky!, om. Satu Pallasaho



HAMSTRAUSKISAT

Syyrialainen
1: Oranssin Bona Fide, om. Sonja Määttänen
2: Täystuhon Placid, om. Olga Suomalainen
3: Minttu, om. Jenni Nylund

Kääpiö
1: Linnunradan The Index, om. Nelli-Maria Rantala
2: Napsu, om. Annina Härus
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »
Heidi Harju
[size=85]kasvatuksessa lyhytkarvaiset mustat syyrianhamsterit

Liru laru loru, moni turha poru ratkiriidaksi muuttuu. Löpö löpö löpö, se on ihan höpö, joka leikistä suuttuu![/size]