Itse keksin yleensä hamsujen nimet joistan ruoka aineista/mausteista, en ole oikein koskaan perustanut oikeista "ihmisten" nimistä hamsuilla, muutenkin ns."normaalit" nimet hamsuilla ovat mielestäni tylsiä.
Muutenkin nimen täytyy minusta olla erottuvainen, ettei ihan heti naapurista löydy saman nimistä lemmikkiä.
Sipuli on pelkkä Sipuli, ei ole mitään ihmeellisempiä härpäkkeitä nimeen lisäilty. Ja idea tähän nimeen lähti siitä, kun ystäväni kanssa mietiskeltiin uutta nimeä hänen omalle tyttö syrkilleen, samalla itselleni pälkähti mieleen, että sitten joskus kun syyrialaisia poikia meille tulee, on yhden nimi varmasti Sipuli.
Sopuli on myöskin aivan pelkkä Sopuli, ja idea hänen nimeensä lähti Sipulista, koska nämä 2 ovat samasta pesueesta, oli veljesten nimien oltava saman kaltaisia, ja Sopuli oli aivan ensimmäinen nimi joka pälkähti mieleen Sipulista.
Taunon nimi on peräisin serkultani, joka on myöskin Tauno. Enpä oikeastaan mitään erityistä syytä tälle nimelle osaa sanoa, aika perinteinenhän nimi on, mutta kyllä se vielä menee.
ja pois nukkuneiden nimistä vielä.
Piparin nimi oli alkujaan Pipsa, mutta lopulta nimi muotoutui pelkäksi Pipariksi.
Artun nimestä en myöskään sano sen enempää mistä idea lähti, jostain piti nopsaan keksiä nimet, ja tuloksena tuli veljekset Tauno ja Arttu. :)