Kirjoittaja Aihe: Tuplahamsterinäyttely 4.-5.4.2009, Helsinki  (Luettu 2723 kertaa)

Poissa viiru

  • Viestejä: 1140
  • Cheersbigears
    • Profiili
Tuplahamsterinäyttely 4.-5.4.2009, Helsinki
« : 06.04.09 - klo:12:41 »
[center:3mps0my6]Tuplahamsterinäyttely 4.-5.4.2009, Helsinki

Näyttelytulokset
Lauantai 4.4.2009
[/center:3mps0my6]

Ulkomuotoluokat

Lyhytkarvainen syyrialainen (23)
Tuomari: Paul Sharkey (UK)

S1. FIN MVA VV08 GG08 JV08 Son of a Gun, om. Erja Lehtinen
S2. + SERT Satumetsän Taikavoima, om. Niina Toivonen
S3. + SERT Myron Myrskypilvi, om. Minna Tuominen
S4. + SERT Satumetsän Saturnus, om. Niina Toivonen
S5. + SERT Yellow Spotnik, om. Tuija Johansson
irtoSERT: Satumetsän Taikaisku, om. Niina Toivonen

Tuomarin suosikki: FIN MVA VV08 GG08 JV08 Son of a Gun, om. Erja Lehtinen
Paras nuori: Satumetsän Taikaisku, om. Niina Toivonen
Paras veteraani: Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle

Kunniamaininnat:
Jawahir, om. Sanna Reipas (tyyppi & väri)
Bandon Banshee, om. Marla Holma (väri)
Vivaldine's Yuliya Yellow Darkness***, om. Taru & Päivi Virtanen (tyyppi & koko)
Vivaldine's Tambur Tähtisilmä, om. Karoliina Vainio (väri)
Vivaldine's Yemanja Yellow Yell*, om. Taru & Päivi Virtanen (tyyppi & koko)

L1-maininnat:
Satumetsän Taikaisku, om. Niina Toivonen
Delfoin Danone, om. Paula Simonaho
Oranssin Frilla, om. Erja Knuth
Satumetsän Taika, om. Mari Kaartinen
Soundlover's Figaro, om. Heli Ojala
Myron Myrskypilvi, om. Minna Tuominen
FIN MVA VV08 GG08 JV08 Son of a Gun, om. Erja Lehtinen
Satumetsän Saturnus, om. Niina Toivonen
Yellow Spotnik, om. Tuija Johansson
Vivaldine's Yemanja Yellow Yell*, om. Taru & Päivi Virtanen
Vivaldine's Yuliya Yellow Darkness***, om. Taru & Päivi Virtanen
Vivaldine's Tambur Tähtisilmä, om. Karoliina Vainio



Pitkäkarvainen syyrialainen (35)
Tuomari: Paul Sharkey (UK)

S1. + SERT Suki, om. Taru & Päivi Virtanen
S2. + SERT Desire Daydream*, om. Piia Lappalainen
S3. + SERT Soundolver's Desert Rose*, om. Heli Ojala
S4. + SERT GG08 Alladins Deci-Belle**, om. Heidi Kurikka -> FIN MVA
S5. + SERT Darwin Daredevil, om. Piia Lappalainen

Tuomarin suosikki: Suki, om. Taru & Päivi Virtanen
Paras nuori: Oranssin Fina, om. Minna Vainio
Paras veteraani: Satumetsän Qaius Julius, om. Heli Ojala

Kunniamaininnat:
Alladins Hazel, om. Heidi Kurikka (kokonaisuus)
Cathing the Butterfly, om. Jenni Mäkitalo (tyyppi & pää)
Susa-Erma's Reject*, om. Marja Palomäki (tyyppi & pää)
Chinook, om. Aija Peura & Martina Munther (tyyppi & pää)
Itu-Iita, om. Marla Holma (kokonaisuus)
Wanda, om. Marjut Kaakinen & Maria Laukkanen (kokonaisuus)

L1-maininnat:
Felipe Ferguson, om. Piia Lappalainen
Bablo, om. Marla Holma
Oranssin Fina, om. Minna Vainio
Alladins Hazel, om. Heidi Kurikka
Candyman, om. Annika Lindström
Catching the Butterfly, om. Jenni Mäkitalo
Iloinen Yllätys, om. Karoliina Vainio
Chinook, om. Aija Peura & Martina Munther
Evanesco, om. Sanna Reipas
Susa-Erma's Reject*, om. Marja Palomäki
Firefly's Nidorino, om. Jyrki Peltonen
Peppermint's Meri Ei Kerro, om. Saija Kukkohovi
Mmm Marabou, om. Tuija Johansson
Chihiro, om. Katriina Hautala
Wanda, om. Marjut Kaakinen & Maria Laukkanen
Desire Daydream*, om. Piia Lappalainen
Suki, om. Taru & Päivi Virtanen
Soundlover's Desert Rose*, om. Heli Ojala
Yellow Hippie, om. Tuija Johansson
Vivaldine's Yekaterina Yellow Sun***, om. Taru & Päivi Virtanen
Itu-Iita, om. Marla Holma
GG08 Alladins Deci-Belle**, om. Heidi Kurikka



Koestandardi syyrialainen (4)
Tuomari: Paul Sharkey (UK)

KS1. + KSERT Irreverencia+, om. Sanna Reipas
KS2. + KSERT Tanisha Taikatuuli, om. Minna Tuominen
KS3. + KSERT Viliina Vinhatuuli, om. Minna Tuominen

Tuomarin suosikki: Tanisha Taikatuuli, om. Minna Toivonen
Paras veteraani: Terho Onni, om. Eevi Hirsikko

L1-maininnat:
Tanisha Taikatuuli, om. Minna Tuominen
Viliina Vinhatuuli, om. Minna Tuominen
Irreverencia+, om. Sanna Reipas



Ei-standardi syyrialainen (11)
Tuomari: Paul Sharkey (UK)

ES1. Willow, om. Katriina Hautala
ES2. Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala
ES3. Brutus, om. Anne Seppälä
ES4. Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi

Tuomarin suosikki: Willow, om. Katriina Hautala
Paras nuori: Brutus, om. Anne Seppälä

L1-maininnat:
Benjamin, om. Heli Ojala
Brutus, om. Anne Seppälä
Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi
Willow, om. Katriina Hautala



Venäjänkääpiöhamsteri talvikko (41)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

S1. + SERT Pumpkin's Monster Unleashed, om. Martina Munther
S2. + SERT Linnunradan Ratiritiralla, om. Pia Oinonen
S3. + SERT Cheersbigears Nils Holgersson, om. Martina Munther
S4. + SERT Tarinan Elosalama, om. Christina Bergman
S5. + SERT Linnunradan Kaneli, om. Pia Oinonen
irtoSERT: Tarinan Teljänneito, om. Arja Myllylä
irtoSERT: Linnunradan Pyörremyrsky, om. Satu Pallasaho

Tuomarin suosikki: Linnunradan Pyörremyrsky, om. Satu Pallasaho
Paras veteraani: Linnunradan Pyörremyrsky, om. Satu Pallasaho

Kunniamaininnat:
Tarinan Teljänneito, om. Arja Myllylä (väri)
Linnunradan Kaneli, om. Pia Oinonen (kokonaisuus)
Charming Charlie, om. Satu Pallasaho (tyyppi)
Linnunradan Ratiritiralla, om. Pia Oinonen (kokonaisuus)
Tarinan Musta Pantteri*, om. Arja Myllylä (tyyppi & väri)
Tarinan Myytinmurtaja, om. Veera Kujansuu (tyyppi)
Pumpkin's Monster Unleashed, om. Martina Munther (kokonaisuus)
Cheersbigears Nils Holgersson, om. Martina Munther (tyyppi)
Tarinan Elosalama, om. Christina Bergman (tyyppi)
Linnunradan Pyörremyrsky, om. Satu Pallasaho (väri)

L1-maininnat:
Susa-Erma's Obelix, om. Martina Munther
Cheersbigears Quo Vadis, om. Elina Tala
Tarinan Terva Leijona, om. Arja Myllylä
Susa-Erma's Sheryl, om. Marja Palomäki
Cheersbigears Queen of the Nightclubs, om. Veera Kujansuu
Tarinan Teljänneito, om. Arja Myllylä
Linnunradan Korianteri, om. Christina Bergman
Linnunradan Kaneli, om. Pia Oinonen
Charming Charlie, om. Satu Pallasaho
Linnunradan Ratiritiralla, om. Pia Oinonen
Linnunradan Nippanappa, om. Karoliina Ylinen
Linnunradan Palttiarallaa, om. Pia Oinonen
Jupiter, om. Mia Laine
Linnunradan Lekkermanni, om. Pia Oinonen
Tarinan Musta Pantteri*, om. Arja Myllylä
Tarinan Myytinmurtaja, om. Veera Kujansuu
Pumpkin's Monster Unleashed, om. Martina Munther
Linnunradan Hero, om. Pia Oinonen
Linnunradan Kulta-Into Pii, om. Christina Bergman
Cheersbigears Nils Holgersson, om. Martina Munther
Susa-Erma's Jonathan*, om. Marja Palomäki
Tarinan Elosalama, om. Christina Bergman
Tarinan Back To Black, om. Arja Myllylä
Tarinan Blues Singer, om. Elina Tala
Tarinan Bronze Dancer, om. Arja Myllylä
Chili Vipeltäjä, om. Christina Bergman
Tarinan Myrkkymuratti*, om. Arja Myllylä
Linnunradan Barbalala*, om. Christina & Hannah Bergman
Satumetsän Xena, om. Arja Myllylä
Linnunradan Pyörremyrsky, om. Satu Pallasaho



Venäjänkääpiöhamsteri campbelli (20)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

S1. + SERT Artemisia, om. Erja Lehtinen
S2. + SERT Peppermint's Quintana, om. Saija Kukkohovi
S3. + SERT Bellis*, om. Erja Lehtinen
S4. + SERT Echinops, om. Erja Lehtinen
S5. + SERT Susa-Erma's Oliver, om. Marja & Erkki Palomäki

Tuomarin suosikki: Susa-Erma's Oliver, om. Marja & Erkki Palomäki
Paras nuori: Susa-Erma's Oliver, om. Marja & Erkki Palomäki

Kunniamaininnat:
Susa-Erma's Oliver, om. Marja & Erkki Palomäki (tyyppi)
Hyacinth, om. Erja Lehtinen (väri & tyyppi)
Turkinpippurin Jack Sparrow, om. Jenna Alsio (koko & turkki)
Echinops, om. Erja Lehtinen (pää & tyyppi)
Euonymus, om. Erja Lehtinen (tyyppi)
Peppermint's Quintana, om. Saija Kukkohovi (kokonaisuus)
Peppermint's Ramona, om. Tiina Nylén (merkit & tyyppi)
Bellis*, om. Erja Lehtinen (tyyppi & koko)
Artemisia, om. Erja Lehtinen (kokonaisuus)

L1-maininnat:
Firefly's Ötzi, om. Janette Hallikainen
Firefly's Ässä, om. Janette Hallikainen
Susa-Erma's Oliver, om. Marja & Erkki Palomäki
Hyacinth, om. Erja Lehtinen
Peppermint's Ramsay, om. Saija Kukkohovi
Turkinpippurin Jack Sparrow, om. Jenna Alsio
Turkinpippurin Jasper, om. Jenna Alsio
Echinops, om. Erja Lehtinen
Euonymus, om. Erja Lehtinen
Firefly's Xaver, om. Janette Hallikainen
Firefly's Åmron, om. Janette Hallikainen
Firefly's Årakle, om. Janette Hallikainen
Peppermint's Quintana, om. Saija Kukkohovi
Peppermint's Ramona, om. Tiina Nylén
Peppermint's Roseanne, om. Tiina Nylén
Peppermint's Polyanna, om. Saija Kukkohovi
Peppermint's Quintana, om. Saija Kukkohovi
Bellis*, om. Erja Lehtinen
Artemisia, om. Erja Lehtinen



Venäjänkääpiöhamsteri campbelli, koestandardi (8)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

KS1. + KSERT Susa-Erma's Joshua, om. Arja Myllylä
KS2. + KSERT Peppermint's Paxton, om. Saija Kukkohovi
KS3. + KSERT Susa-Erma's Verneri, om. Marja Palomäki
KS4. + KSERT Firefly's Åmelet, om. Janette Hallikainen
KS5. + KUMA Firefly's Åmega, om. Janette Hallikainen

Tuomarin suosikki: Susa-Erma's Eedla, om. Noora Tala

Kunniamaininnat:
Susa-Erma's Joshua, om. Arja Myllylä (kokonaisuus)
Peppermint's Paxton, om. Saija Kukkohovi (tyyppi)
Firefly's Åmega, om. Janette Hallikainen (tyyppi, turkki & väri)

L1-maininnat:
Firefly's Åmelet, om. Janette Hallikainen
Susa-Erma's Jasper+, om. Arja Myllylä
Susa-Erma's Joshua, om. Arja Myllylä
Peppermint's Paxton, om. Saija Kukkohovi
Susa-Erma's Verneri+, om. Marja Palomäki
Firefly's Åmega, om. Janette Hallikainen
Susa-Erma's Emmiina, om. Noora Tala



Venäjänkääpiöhamsteri roborovski (5)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

S1. + SERT Cepimirus**, om. Katriina Hautala -> FIN MVA
S2. + SERT Calevala, om. Jaana Vanhatalo & Juha Laurila

Tuomarin suosikki: Cepimirus**, om. Katriina Hautala
Paras veteraani: Cepimirus**, om. Katriina Hautala

Kunniamaininnat:
Calevala, om. Jaana Vanhatalo & Juha Laurila
Felicia, om. Minna Tuominen
Cepimirus**, om. Katriina Hautala
Zelda*, om. Ella Rintanen (väri)

L1-maininnat:
Calevala, om. Jaana Vanhatalo & Juha Laurila
Felicia, om. Minna Tuominen
Cepimirus**, om. Katriina Hautala
Zelda*, om. Ella Rintanen



Venäjänkääpiöhamsteri roborovski, ei-standardi (1)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

ES1. Vaahto, om. Marjut Kaakinen

Kunniamainnat:
Vaahto, om. Marjut Kaakinen

L1-maininnat:
Vaahto, om. Marjut Kaakinen


Kiinankääpiöhamsteri (10)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

S1. +SERT SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri*, om. Mia Laine & Satu Pallasaho
S2. +SERT Yökyöpelin Q-Ukko, om. Mia Laine
S3. + SERT Yökyöpelin Mallitar, om. Mia Laine
S4. + SERT GG08 Yökyöpelin Ozmoli, om. Mia Laine
S5. FIN MVA Yökyöpelin Kiulukka, om. Mia Laine

Tuomarin suosikki: FIN MVA VV08 Yökyöpelin Lommo
Paras nuori: Yökyöpelin Raksatar, om. Mia Laine
Paras veteraani: SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri*, om. Mia Laine & Satu Pallasaho

Kunniamaininnat:
Yökyöpelin Q-Ukko, om. Mia Laine
GG08 Yökyöpelin Ozmoli, om. Mia Laine
SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri*, om. Mia Laine & Satu Pallasaho (pää)
Yökyöpelin Mallitar, om. Mia Laine (väri)
FIN MVA Yökyöpelin Kiulukka, om. Mia Laine (tyyppi & väri)

L1-maininnat:
Yökyöpelin Raksatar, om. Mia Laine
Yökyöpelin Q-Ukko, om. Mia Laine
GG08 Yökyöpelin Ozmoli, om. Mia Laine
SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri*, om. Mia Laine & Satu Pallasaho
Yökyöpelin Mätlokki, om. Christina Bergman
Yökyöpelin Mallitar, om. Mia Laine
FIN MVA Yökyöpelin Limppu, om. Mia Laine
FIN MVA VV08 Yökyöpelin Lommo, om. Mia Laine
FIN MVA Yökyöpelin Kiulukka, om. Mia Laine



Best in Show - Standardiluokat
1. Vkh talvikko - Pumpkin's Monster Unleashed, om. Martina Munther
2. Pitkäkarvainen syyrialainen - Suki, om. Taru & Päivi Virtanen
3. Kiinankääpiöhamsteri - SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri*, om. Mia Laine & Satu Pallasaho
4. Lyhytkarvainen syyrialainen - FIN MVA VV08 GG08 JV08 Son of a Gun, om. Erja Lehtinen
5. Vkh roborovski - Cepimirus**, om. Katriina Hautala
6. Vkh campbelli - Artemisia, om. Erja Lehtinen


Best in Show - Koe- ja ei-standardiluokat
1. Susa-Erma's Joshua, om. Arja Myllylä
2. Irreverencia+, om. Sanna Reipas
3. Willow, om. Katriina Hautala
4. Vaahto, om. Marjut Kaakinen



Lemmikkiluokat

Lemmikkisyyrialaiset (49)
Tuomari: Saija Kukkohovi

PLH1. Oranssin Frilla, om. Erja Knuth
PLH2. Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle -> SHY VL
PLH3. Oranssin Flora, om. Paula Rintala
PLH4. Ciefer Sutherland, om. Piia Lappalainen
PLH5. FIN MVA VV08 GG08 JV08 Son of a Gun, om. Erja Lehtinen

Tuomarin suosikki: Satumetsän Taika, om. Mari Kaartinen
Paras nuori: Oranssin Frilla, om. Erja Knuth
Paras veteraani: Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle

Kunniamaininnat:
KUMA (viiden parhaan joukosta pudonneet): Darwin Daredevil, om. Piia Lappalainen
KUMA (viiden parhaan joukosta pudonneet): Roderick Rokkitähti*, om. Minna Tuominen
KUMA (viiden parhaan joukosta pudonneet): Myron Myrskypilvi, om. Minna Tuominen
KUMA (lihava, mutta ihana): Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi
KUMA (lihava, mutta ihana): Desire Daydream*, om. Piia Lappalainen


Lemmikkikääpiöhamsterit (23)
Tuomari: Pia Oinonen

PLH1. Susa-Erma's Hortensia, om. Sofia Järnberg
PLH2. SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri*, om. Mia Laine & Satu Pallasaho
PLH3. Satumetsän Xena, om. Arja Myllylä -> SHY VL
PLH4. Nasu, om. Annina Härus
PLH5. Siiri, om. Satu Niukkanen

Tuomarin suosikki: Susa-Erma's Valdemar, om. Jenna Alsio
Paras nuori: Cheersbigears Quo Vadis, om. Elina Tala
Paras veteraani: SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri*, om. Mia Laine & Satu Pallasaho

Kunniamaininnat:
KUMA (kynnet): Charming Charlie, om. Satu Pallasaho
KUMA (kynnet): Vaahto, om. Marjut Kaakinen
KUMA (kynnet): Lihis, om. Tiia Kinnunen
KUMA (kynnet): Tarinan Back to Black, om. Arja Myllylä
KUMA (kynnet): Nasu, om. Annina Härus
KUMA (kynnet): Linnunradan Pyörremyrsky, om. Satu Pallasaho
KUMA (kynnet): Yökyöpelin Maksuton, om. Jenna Alsio
KUMA (käsiteltävyys): Tyrsky, om. Marjut Kaakinen
KUMA (käsiteltävyys): Blues Singer, om. Elina Tala


Lasten lemmikkiluokka (10)
Tuomari: Pia Oinonen

PLH1. Tapsu, om. Sohvi Vihavainen
PLH2. Peppi, om. Milla Simonaho
PLH3. Nelli, om. Milla Simonaho

Tuomarin suosikki: Ella, om. Aino Campos
Paras nuori: Nelli, om. Milla Simonaho
Paras veteraani: Salla, om. Mette & Julia Lehto

Kunniamaininnat:
KUMA (käsiteltävyys): Tapsu, om. Sohvi Vihavainen


Best in Show - Lemmikkiluokat
1. Oranssin Frilla, om. Erja Knuth
2. Susa-Erma's Hortensia, om. Sofia Järnberg
3. Tapsu, om. Sohvi Vihavainen


Hamstrauskilpailu, syyrialaiset (9)
Tuomari: Marjut Kaakinen

1. Delfoin Bellamo, om. Sohvi Vihavainen
2. Firefly's Meltdown, om. Jasmine Hanneva
3. Vivaldine's Tambur Tähtisilmä, om. Karoliina Vainio

Hamstrauskilpailu, kääpiöhamsterit (2)
Tuomari: Marjut Kaakinen

1. Jr. Whiskers, om. Mimi David
2. Zelda*, om. Ella Rintanen
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »
Cheersbigears-talvikkokasvatus

Poissa viiru

  • Viestejä: 1140
  • Cheersbigears
    • Profiili
Re: Tuplahamsterinäyttely 4.-5.4.2009, Helsinki
« Vastaus #1 : 07.04.09 - klo:16:01 »
[center:2ut0zs4n]Tuplahamsterinäyttely 4.-5.4.2009, Helsinki

Näyttelytulokset
Sunnuntai 5.4.2009
[/center:2ut0zs4n]

Ulkomuotoluokat

Lyhytkarvainen syyrialainen (16)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

S1. + SERT Vivaldine's Yemanja Yellow Yell*, om. Taru & Päivi Virtanen
S2. Vivaldine's Yuliya Yellow Darkness***, om. Taru & Päivi Virtanen
S3. + SERT Satumetsän Taikaisku*, om. Niina Toivonen
S4. + SERT Myron Myrskypilvi*, om. Minna Tuominen
S5. + SERT Satumetsän Taikavoima*, om. Niina Toivonen
irtoSERT: Yellow Spotnik*, om. Tuija Johansson

Tuomarin suosikki: Satumetsän Saturnus*, om. Niina Toivonen
Paras nuori: Satumetsän Taikaisku*, om. Niina Toivonen
Paras veteraani: Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle

Kunniamaininnat:
KUMA (tyyppi & väri): Satumetsän Taikaisku*, om. Niina Toivonen
KUMA (väri & merkit): Zebra Crossing, om. Tuija Johansson
KUMA (väri): Myron Myrskypilvi*, om. Minna Tuominen
KUMA (väri & merkit): Yellow Spotnik*, om. Tuija Johansson
KUMA (tyyppi, pää & turkki): Vivaldine's Yemanja Yellow Yell*, om. Taru & Päivi Virtanen
KUMA (tyyppi, pää & koko): Vivaldine's Yuliya Yellow Darkness***, om. Taru & Päivi Virtanen
KUMA (väri, merkit & tyyppi): Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle
KUMA (tyyppi): Delfoin Ånitzha, om. Pekka Virtamo

L1-maininnat:
Delfoin Dante, om. Minna Tuominen
Satumetsän Taianomainen, om. Jenna Alsio
Satumetsän Taikaisku, om. Niina Toivonen
Satumetsän Taikakuu, om. Pekka Virtamo
Satumetsän Taikavoima, om. Niina Toivonen
Soundlover's Figaro, om. Heli Ojala
Zebra Crossing, om. Tuija Johansson
Myron Myrskypilvi, om. Minna Tuominen
Kinder, om. Sina Strömberg
Delfoin Ånitzha, om. Pekka Virtamo
Yellow Spotnik, om. Tuija Johansson
Vivaldine's Yemanja Yellow Yell*, om. Taru & Päivi Virtanen
Vivaldine's Yuliya Yellow Darkness***, om. Taru & Päivi Virtanen
Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle



Pitkäkarvainen syyrialainen (18)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

S1. Ängshöjdens Snö Ängeln***, om. Hanna Hasselgren
S2. Vivaldine's Yekaterina Yellow Sun***, om. Taru & Päivi Virtanen
S3. + SERT Suki*, om. Taru & Pävi Virtanen
S4. + SERT Soundlover's Desert Rose**, om. Heli Ojala -> FIN MVA
S5. + SERT Susa-Erma's Reject*, om. Marja Palomäki
irtoSERT: Wanda, om. Marjut Kaakinen & Maria Laukkanen
irtoSERT: Mmm Marabou, om. Tuija Johansson

Tuomarin suosikki: Mmm Marabou, om. Tuija Johansson
Paras nuori: Oranssin Fina, om. Minna Vainio
Paras veteraani: Satumetsän Qaius Julius, om. Heli Ojala

Kunniamaininnat:
KUMA (koko, tyyppi & pää): Suki*, om. Taru & Päivi Virtanen
KUMA (väri): Firefly's Omar*, om. Linnea Blåfield
KUMA (tyyppi): Chinook, om. Aija Peura & Martina Munther
KUMA (pää & tyyppi): Vivaldine's Yekaterina Yellow Sun***, om. Taru & Päivi Virtanen
KUMA (pää): Susa-Erma's Reject*, om. Marja Palomäki
KUMA (kunto): Mmm Marabou, om. Tuija Johansson
KUMA (tyyppi & pää): Ängshöjdens Snö Ångeln***, om. Hanna Hasselgren
KUMA (kunto & tyyppi): Soundlover's Desert Rose**, om. Heli Ojala
KUMA (kunto & tyyppi): Satumetsän Qaius Julius, om. Heli Ojala

L1-maininnat:
Oranssin Fina, om. Minna Vainio
Firefly's Omar*, om. Linnea Blåfield
Chinook, om. Aija Peura & Martina Munther
Susa-Erma's Reject*, om. Marja Palomäki
Firefly's Nidorino, om. Jyrki Peltonen
Mmm Marabou, om. Tuija Johansson
Wanda, om. Marjut Kaakinen & Maria Laukkanen
Suki, om. Taru & Päivi Virtanen
Soundlover's Desert Rose, om. Heli Ojala
Ängshöjdens Snö Ängeln***, om. Hanna Hasselgren
Yellow Hippie, Tuija Johansson
Vivaldine's Yekaterina Yellow Sun***, om. Taru & Päivi Virtanen
Pussa-isin-ko, om. Saija Kukkohovi



Koestandardi syyrialainen (2)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

KS1. + KSERT Tanisha Taikatuuli, om. Minna Tuominen
KS2. + KSERT Viliina Vinhatuuli, om. Minna Tuominen

L1-maininnat:
Tanisha Taikatuuli, om. Minna Tuominen
Viliina Vinhatuuli, om. Minna Tuominen



Ei-standardi syyrialainen (3)
Tuomari: Andrew Bryan (UK)

ES1. Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala
ES2. Benjamin, om. Heli Ojala
ES3. Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi

Tuomarin suosikki: Benjamin, om. Heli Ojala
Paras nuori: Benjamin, om. Heli Ojala

L1-maininnat:
Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala
Benjamin, om. Heli Ojala
Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi



Venäjänkääpiöhamsteri talvikko (34)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1. + SERT Cheersbigears Nils Holgersson*, om. Martina Munther
S2. + SERT Linnunradan Kaneli*, om. Pia Oinonen
S3. + SERT Cheersbigears Quigley Down Under, om. Nina Strömberg
S4. + SERT Tarinan Musta Pantteri*, om. Arja Myllylä
S5. Susa-Erma's Obelix, om. Martina Munther

Tuomarin suosikki: Maklaareni, om. Sina Strömberg
Paras nuori: Linnunradan Kaneli*, om. Pia Oinonen
Paras veteraani: Linnunradan Pyörremyrsky*, om. Satu Pallasaho

Kunniamaininnat:
KUMA (kokonaisuus): Chilly Cheyanne, om. Manja Hämäläinen

L1-maininnat:
Susa-Erma's Obelix, om. Martina Munther
Cheersbigears Quest for Camelot, om. Martina Munther
Cheersbigears Quigley Down Under, om. Nina Strömberg
Tarinan Terva Leijona, om. Arja Myllylä
Susa-Erma's Sheryl, om. Marja Palomäki
Cheersbigears Queen of the Nightclubs, om. Veera Kujansuu
Tarinan Teljänneito*, om. Arja Myllylä
Linnunradan Kaneli, om. Pia Oinonen
Charming Charlie, om. Satu Pallasaho
Linnunradan Ratiritiralla*, om. Pia Oinonen
Linnunradan Palttiarallaa, om. Pia Oinonen
Tarinan Musta Pantteri*, om. Arja Myllylä
Tarinan Myytinmurtaja, om. Veera Kujansuu
Pumpkin's Monster Unleashed*, om. Martina Munther
Linnunradan Hero, om. Pia Oinonen
Cheersbigears Nils Holgersson*, om. Martina Munther
Tarinan Back To Black, om. Arja Myllylä
Tarinan Bronze Dancer, om. Arja Myllylä
Susa-Erma's Frito, om. Laura Taimioja
Wille, om: Nea Harjuvaara
Chilly Cheyanne, om. Manja Hämäläinen
Tarinan Myrkkymuratti*, om. Arja Myllylä



Venäjänkääpiöhamsteri campbelli (9)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1. + SERT Firefly's Årakle, om. Janette Hallikainen
S2. Peppermint's Ramona, om. Tiina Nylén
S3. Firefly's Åmron, om. Janette Hallikainen

Tuomarin suosikki: Firefly's Xaver, om. Janette Hallikainen
Paras nuori: Firefly's Ötzi, om. Janette Hallikainen

L1-maininnat:
Firefly's Ötzi, om. Janette Hallikainen
Firefly's Ässä, om. Janette Hallikainen
Susa-Erma's Oliver, om. Marja & Erkki Palomäki
Turkinpippurin Jack Sparrow, om. Jenna Alsio
Turkinpippurin Jasper, om. Jenna Alsio
Firefly's Åmron, om. Janette Hallikainen
Firefly's Årakle, om. Janette Hallikainen
Peppermint's Ramona, om. Tiina Nylén



Venäjänkääpiöhamsteri campbelli, koestandardi (5)
Tuomari: Saija Kukkohovi

KS1. Susa-Erma's Joshua+, om. Arja Myllylä

Tuomarin suosikki: Susa-Erma's Verneri++, om. Marja Palomäki

L1-maininnat:
Firefly's Åmelet+, om. Janette Hallikainen
Susa-Erma's Jasper+, om. Arja Myllylä
Susa-Erma's Joshua+, om. Arja Myllylä
Susa-Erma's Verneri++, om. Marja Palomäki
Firefly's Åmega, om. Janette Hallikainen



Venäjänkääpiöhamsteri roborovski (5)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1. Tyrsky, om. Marjut Kaakinen
S2. Felicia, om. Minna Tuominen

Tuomarin suosikki: Tyrsky, om. Marjut Kaakinen
Paras veteraani: Zelda*, om. Ella Rintanen

L1-maininnat:
Tyrsky, om. Marjut Kaakinen
Felicia, om. Minna Tuominen
Zelda*, om. Ella Rintanen



Venäjänkääpiöhamsteri roborovski, ei-standardi (1)
Tuomari: Saija Kukkohovi

ES1. Vaahto, om. Marjut Kaakinen

Tuomarin suosikki: Vaahto, om. Marjut Kaakinen

L1-maininnat:
Vaahto, om. Marjut Kaakinen


Kiinankääpiöhamsteri (9)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1. + SERT SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri**, om. Mia Laine & Satu Pallasaho   -> FIN MVA
S2. + SERT Yökyöpelin Mallitar*, om. Mia Laine
S3. FIN MVA Yökyöpelin Limppu, om. Mia Laine
S4. FIN MVA VV08 Yökyöpelin Lommo, om. Mia Laine
S5. GG08 Yökyöpelin Ozmoli*, om. Mia Laine

Tuomarin suosikki: FIN MVA Yökyöpelin Kiulukka, om. Mia Laine
Paras nuori: Yökyöpelin Raksatar, om. Mia Laine
Paras veteraani: SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri**, om. Mia Laine & Satu Pallasaho

L1-maininnat:
Yökyöpelin Q-Ukko*, om. Mia Laine
GG08 Yökyöpelin Ozmoli*, om. Mia Laine
SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri**, om. Satu Pallasaho & Mia Laine
Yökyöpelin Lare*, om. Mia Laine
Yökyöpelin Mallitar*, om. Mia Laine
FIN MVA Yökyöpelin Limppu, om. Mia Laine
FIN MVA VV08 Yökyöpelin Lommo, om. Mia Laine
FIN MVA Yökyöpelin Kiulukka, om. Mia Laine



Best in Show - Standardiluokat
BIS1. Vkh talvikko - Cheersbigears Nils Holgersson*, om. Martina Munther
BIS2. Lk syyrialainen - Vivaldine's Yemanja Yellow Yell*, om. Taru & Päivi Virtanen
BIS3. Kkh - SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri**, om. Mia Laine & Satu Pallasaho
BIS4. Pk syyrialainen - Ängshöjdens Snö Ängeln***, om. Hanna Hasselgren
BIS5. Vkh campbelli - Firefly's Årakle, om. Janette Hallikainen
BIS6. Vkh roborovski - Tyrsky, om. Marjut Kaakinen


Best in Show - Ei- ja koestandardiluokat
BIS1. Ks syyrialainen - Tanisha Taikatuuli, om. Minna Tuominen
BIS2. E-s roborovski - Vaahto, om. Marjut Kaakinen
BIS3. E-s syyrialainen - Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala
BIS4. Ks campbelli - Susa-Erma's Joshua+, om. Arja Myllylä



Lemmikkiluokat

Lemmikkisyyrialaiset (22)
Tuomari: Paul Sharkey (UK)

PLH1. Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi
PLH2. Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle
PLH3. Hanessa Hopeatiuku, om. Saija Laiho
PLH4. Helmi, om. Halima Abdel Kawy
PLH5. Myron Myrskypilvi, om. Minna Tuominen

Tuomarin suosikki: Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi
Paras nuori: Oranssin Fido, om. Tiina Nylén
Paras veteraani: Soundlover's Beauty Black*, om. Vilma Helle

Kunniamaininnat ja erikoispalkinnot:
Kissanruokapussi lisää massaa kaipaavalle: Oranssin Fina, om. Minna Vainio
Kissanruokapussi lisää massaa kaipaavalle: Firefly's Omar*, om. Linnea Blåfield
Kissanruokapussi lisää massaa kaipaavalle: Sumuharso, om. Jenna Ylhäinen
Kissanruokapussi lisää massaa kaipaavalle: Ella, om. Aino Campos
Kissanruokapussi lisää massaa kaipaavalle: Soundlover's Edina, om. Nilla Haapanen-Suojala
Pussi kuivattuja yrttejä kevyempää ruokavaliota kaipaavalle: Justelias Floora, om. Sarah Tuuli
Pussi kuivattuja yrttejä kevyempää ruokavaliota kaipaavalle:  Winona, om. Sarah Tuuli
Aktivointilelu lisää liikuntaa kaipaavalle: Boogie-Woogie, om. Jenna Alsio
Jyrsijänsuklaa hamsterille, joka ansaitsee jotain: Satumetsän Taianomainen, om. Jenna Alsio


Lemmikkikääpiöt (17)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1. SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri**, om. Mia Laine & Satu Pallasaho
PLH2. Siiri, om. Satu Niukkanen
PLH3. Tarinan Back To Black, om. Arja Myllylä & Sievi Kiiveri -> SHY VL
PLH4. Charming Charlie, om. Satu Pallasaho
PLH5. Lula Mae, om. Veera Kujansuu

Tuomarin suosikki: Susa-Erma's Valdemar, om. Jenna Alsio
Paras veteraani: SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri**, om. Mia Laine & Satu Pallasaho

Kunniamaininnat ja erikoispalkinnot:
KUMA (kokonaisuus): Zelda*, om. Ella Rintanen
KUMA (käsitetlävyys): Dickie Lee, om. Sarah Tuuli
KUMA (kynnet): Peppermint's Roseanne, om. Tiina Nylén
KUMA (kynnet): Chilly Cheyanne, om. Manja Hämäläinen
EP (kannustuspalkinto): Turkinpippurin Jack Sparrow, om. Jenna Alsio
EP (kannustuspalkinto): Lahja-Liina, om. Saija Laiho
EP (kannustuspalkinto): Teppo, om. Piia Jonninen


Lasten lemmikkiluokka (9)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1. Maklaareni, om. Sina Strömberg
PLH2. Nekku, om. Aino Campos

Tuomarin suosikki: Milla, om. Roosa-Maria Kuosmanen
Paras nuori: Linnunradan KoKo, om. Jenni Virtamo
Paras veteraani: Salama, om. Miro Drufva

Kunniamaininnat ja erikoispalkinnot:
KUMA (kynnet): Milla, om. Roosa-Maria Kuosmanen
EP (sijoilta pudonnut): Xantia, om. Nea Harjuvaara
EP (kannustuspalkinto): Hamtaro, om. Minja Drufva
EP (kannustuspalkinto): Lucas the Lovemachine, om. Riikka & Silja Laaksoharju


Lemmikkiluokkien lahjoituspalkinnoista kiitos Megaeläimelle ja Lohjan Faunatarelle!


Best in Show - Lemmikkiluokat
BIS1. Lemmikkikääpiö - SHY VL LJV08 Yökyöpelin Mikjakkeri**, om. Mia Laine & Satu Pallasaho
BIS2. Lemmikkisyyrialainen - Soundlover's David Beckham, om. Saara Ojaniemi
BIS3. Lasten lemmikki - Maklaareni, om. Sina Strömberg


Hamstrauskilpailu, syyrialaiset (7)
Tuomari: Marjut Kaakinen

1. Soundlover's Bonanza, om. Minna Vainio
2. Firefly's Meltdown, om. Jasmine Hanneva
3. Winona, om. Sarah Tuuli

Hamstrauskilpailu, kääpiöhamsterit (3)
Tuomari: Marjut Kaakinen

1. Naksu, om. Nea Harjuvaara
2. Jr. Whiskers, om. Mimi David
3. Zelda*, om. Ella Rintanen

Parikilpailu
Tuomari: Marjut Kaakinen & Heli Ojala

1. Normaalit roborovskit - Salama (om. Miro Drufva) & Hamtaro (om. Minja Drufva)
2. Normaalit talvikot - Jr. Whiskers (om. Mimi David & Sarah Tuuli) & Nekku (om. Aino Campos)
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »
Cheersbigears-talvikkokasvatus