Terraarion siivoukseen saattaa hyvinkin pyörähtää yli tunti. Ensi purut pois ja uudet tilalle. Tämän teen joka kuukausi. Jos terraario on likainen, niin pesen sen pesusienellä ja kuivaan. Tarvittaessa myös putsailen virikkeitä, jos niissä on pissaa yms.
Sisustamiseen minulla menee varmaan puolisen tuntia, koska terrasta pitää sisustaa virikkeellinen ettei aika käy hamsulla tylsäksi.
Jokaisen siivoamisen yhteydessä vaihtuu myös WC-paperit, jotka ovat pesäntekotarpeena.
Viikottainen homma on kuitenkin vessalaatikon tyhjentäminen ja peseminen. Sekä perusteellinen juomapullon peseminen, eli ei vain huuhtominen.
Päivittäin sitten vaihdan ruuat ja veden. Pesen myös tuoreruokakupin ja tarvittaessa myössiemenseoskupin.
Tätä ei lasketa terran siivoamiseen, mutta lopuksi pitää imuroida kaikki purut joita on lattialle lennellyt. Yritän kyllä aina suojata lattian sanomalehdillä, mutta aina jotain menee yli
