Kirjoittaja Aihe: Espoo 17.6.2007  (Luettu 3141 kertaa)

Poissa viiru

  • Viestejä: 1140
  • Cheersbigears
    • Profiili
Espoo 17.6.2007
« : 29.06.07 - klo:17:04 »
Hamsterinäyttely
Kauklahti 17.6.2007


ULKOMUOTOLUOKKA, standardi
Kiinankääpiö (10 kpl), tuomari: Niina Eskelinen

S 1 + SERT: Dancing Fairy's Feodor**, om. Mia Laine => FIN MVA
S 2 + SERT: Yökyöpelin Firumi, om. Mia Laine
S 3 + KUMA: FIN MVA Yökyöpelin Eskis, om. Mia Laine
S 4: Yökyöpelin Ilmiantaja, om. Mia Laine
S 5: Yökyöpelin Gihuahua, om. Mia Laine

L1-maininnat
Dancing Fairy's Feodor**
Yökyöpelin Firumi
FIN MVA Yökyöpelin Eskis
Yökyöpelin Ilmiantaja
Yökyöpelin Gihuahua
FIN MVA Yökyöpelin Ereme, om. Mia Laine
Yökyöpelin Bilikku, om. Mia Laine
Abaton's Stumpis, om. Mia Laine
Vivaldine's Binjah Blackberry**, om. Taru & Päivi Virtanen

Paras veteraani: Dancing Fairy's Feodor**
Tuomarin suosikki: Yökyöpelin Ilmiantaja

ULKOMUOTOLUOKKA, standardi
Talvikko (10 kpl), tuomari: Niina Eskelinen

S 1 + KUMA: Linnunradan The Index, om. Nelli-Maria Rantala
S 2 + KUMA: Gypsy Boots, om. Noora Hautamaa
S 3 + KUMA: Möhköfantti, om. Minna Vainio

L1-maininnat
Linnunradan The Index
Gypsy Boots
Möhköfantti
Napsu, om. Annina Härus
From Dusk Till Dawn, om. Maiju Peltonen
Die With Your Boots On, om. Maiju Peltonen
Zap, om. Johanna Malmberg
Satumetsän Stiina, om. Minna Kainulainen
Susa-Erma's Anselmi, om. Maiju Peltonen

Paras veteraani: Susa-Erma's Anselmi
Paras nuori: Gypsy Boots
Tuomarin Suosikki: Linnunradan Uskollinen Ystävä, om. Minna Vainio

ULKOMUOTOLUOKKA, koestandardi
Campbelli (4 kpl), tuomari: Niina Eskelinen

KS 1 + KUMA: Peppermint's Lucky+, om. Saija Kukkohovi
KS 2: Symphatil Kolibri, om. Liina Papinsaari

L1-maininnat
Peppermint's Lucky
Symphatil Kolibri
Symphatil Elson Diamond, om. Saija Kukkohovi
Symphatil Zadok++, om. Saija Kukkohovi

Paras nuori: Peppermint's Lucky+
Tuomarin Suosikki: Symphatil Kolibri


Campbelli (4 kpl), tuomari: Saija Kukkohovi
S 1 + SERT: Red Death at 6:14, om. Maiju Peltonen
S 2 + SERT: Turkinpippurin Brandybuck, om. Niina Eskelinen
S 3: Turkinpippurin Syriana*, om. Niina Eskelinen


Roborovski (2 kpl), tuomari: Saija Kukkohovi
S 1: Rossano, om. Minna Tuominen


ES-roborovski (2 kpl), tuomari: Saija Kukkohovi
ES 1: Jigga Jigga, om. Tanja Tella


Lyhytkarvainen (41 kpl), tuomari: Heidi Lehikoinen
S 1: FIN MVA Yökyöpelin Garski, om. Mia Laine
S 2: Vivaldine's Rosabella Ruusunen***, om. Taru & Päivi Virtanen

Tuomarin suosikki & Paras nuori: Vivaldine's Taiga Tilde, om. Maria Esen
Paras veteraani: Delfoin Iowa, om. Heli Ojala

Kunniamaininnat:
(lupaava kokonaisuus): Vivaldine's Toyah Tatyana, om. Taru & Päivi VIrtanen
(lupaava kokonaisuus): Vivaldine's Tihana Ihana, om Taru & Päivi Virtanen
(erittäin lupaava kokonaisuus): Vivaldine's Taiga Tilde om. Maria Esen
(lupaava kokonaisuus): Peppermint's Katson Sineen Taivaan, om. Saija Kukkohovi & Jonna Pokki
(yleisvaikutelma): Oranssin Buena Noche**, om. Tiina Nylén
(kuvio): Soundlover's Xanadu, om. Heli Ojala
(perusvärin sävy): Soundlover's Xara, om. Tiina Nylén
(kaunis perusväri): Noctis Rea Silvia*, om. Tiina Jaakola-Siimes & Marjut Kurppa
(hyvä perusväri): Vivaldine's Randapanda, om. Joanna & Nina Elovaara
(erittäin lupaava kokonaisuus): Vivaldine's Simeon Sigfrid**, om. Taru & Päivi Virtanen


Pitkäkarvainen (26 kpl), tuomari: Heidi Lehikoinen
S 1: Kennedy, om. Saija Kukkohovi
S 2: Täystuhon Peggy, om. Essi Rossi

Paras nuori: Arctican Zebrina, om. Maiju Peltonen
Paras veteraani: Kennedy, om. Saija Kukkohovi
Tuomarin suosikki: Arctican Zabaglione, om. Satu Evilampi

Kunniamaininnat:
(pitkästä turkista): As Wild as Africa, om. Maiju Peltonen
(yleisvaikutelma?): Abeyance, om. Henni Nurmi


KS-syyrialainen (4 kpl), tuomari: Heidi Lehikoinen
KS-sijoja ei jaettu.

Paras nuori: KJV07 Onella+, om. Minna Tuominen

Kunniamaininnat:
(turkki): KJV07 Onella+, om. Minna Tuominen
(turkki): EVV06 EGG06 Symphatil Timantti, om. Minna Tuominen


ES-syyrialainen (1 kpl), tuomari: Heidi Lehikoinen
ES-sijoituksia ei jaettu.

Paras nuori: Ängshöjdens Caramel, om. Paula Rintala




BEST IN SHOW
Standardi (tuomarit Niina Eskelinen & Heidi Lehikoinen)

1: LK - FIN MVA Yökyöpelin Garski
2: KKH - Dancing Fairy's Feodor***
3: CB - Red Death at 6:14*
4: TV - Linnunradan The Index
5: PK - Kennedy
6: RB - Rossano

Koe/ei-standardi (tuomari Niina Eskelinen)

1: KS CB - Peppermint's Lucky+
2: ES RB - Jigga Jigga



Lemmikkisyyrialaiset (33 kpl)
Tuomari: Heli Ojala

PLH 1 Vincenzius Villiviikari om. Minna Tuominen
PLH 2 Unnaliina Unelmanalle om. Minna Tuominen
PLH 3 Vivaldine's Tao Tao Timotei om. Taru & Päivi Virtanen
PLH 4 Symphatil Qasper om. Minna Tuominen -> SHY VL!
PLH 5 Firefly's Great Spirit om. Jonna Kainulainen

KUMAT (kaikille kokonaisuudesta):

Pikkumökin Nino om. Paula Rintala
Abeyance om. Henni Nurmi
Oranssin Buena Noche** om. Tiina Nylen
Soundlover's Xara om. Tiina Nylen
Susa-Erma's Renata om. Sonja Määttänen
Nathaniel Nallekarhu om. Riikka Viskari & Minna Tuominen
Hemppa om. Noora Maula

Paras Nuori: Unnaliina Unelmanalle om. Minna Tuominen
Paras Veteraani: Minnos om. Linnea Blåfield
Tuomarin Suosikki: Hemppa om. Noora Maula


Lemmikkikääpiöt, tuomari: Mia Laine
PLH 1: Symphatil Kolibri, om. Liina Papinsaari
PLH 2: Yökyöpelin Ilmestys, om. Martina Munther
PLH 3: Peppermint's Lucky, om. Saija Kukkohovi
PLH 4: Yökyöpelin Jamboree, om. Jonna Kainulainen
PLH 5: Gypsy Boots, om. Noora Hautamaa

Kunniamaininnat
(turkista & kynsistä): Symphatil Kolibri, om. Liina Papinsaari
(turkista): Abimbola, om. Satu Pallasaho
(turkista): Dikeledi, om. Martina Munther
(turkista): Halsu, om. Sara Jormanainen
(kynsistä): Symphatil Kiivi, om. Elias Papinsaari
(kynsistä): O'Gay, om. Saana Kankare

Paras nuori: Peppermint's Lucky, om. Saija Kukkohovi
Tuomarin suosikki: Yökyöpelin Jamboree, om. Jonna Kainulainen

Erikoispalkinnot:
(sympaattinen hamsteri): Yökyöpelin Gurko, om. Saana Kankare
(muuten hyvä, mutta pitkät kynnet): Linnunradan The Index, om. Nelli-Maria Rantala



Hamstrauskilpailu, syyrialaiset
Tuomari: Martina Munther

1. Susa-Erma's Renata, om. Sonja Määttänen
2. Oranssin Bona Fide, om. Sonja Määttänen
3. Soundlover's Xara, om. Tiina Nylén


Hamstrauskilpailu, kääpiöhamsterit
Tuomari: Martina Munther

jaettu 1. Linnunradan The Index, om. Nelli Rantala & Napsu, om. Annina Härus
« Viimeksi muokattu: 01.01.70 - klo:02:00 kirjoittanut Guest »
Cheersbigears-talvikkokasvatus