Kirjoittaja Aihe: Grand Gala 7.12.2013 Vantaa, SHY ry  (Luettu 2996 kertaa)

Vevve

  • Vieras
Grand Gala 7.12.2013 Vantaa, SHY ry
« : 13.12.13 - klo:00:00 »
Grand Gala
7.12.2013 Vantaa
Suomen Hamsteriyhdistys ry


Lyhytkarvaiset syyrialaiset (46 kpl)

Tuomari: Ely Vihavainen

S1+SERT GG13 Double Special Pepernoot*** om. Arja Myllylä
S2+SERT Peppermint's Jelena Isinbajeva* om. Saija Kukkohovi
S3+SERT FIN VLH Fabian Fancy* om. Jenni Mäkitalo
S4 Lykantrooppinen Lakka om. Sara Sunikka
S5 Pikkumökin Gaia om. Terttu Rousu

Tuomarin suosikki: Double Special Pepernoot*** om. Arja Myllylä
Paras nuori: Lykantrooppinen Lakka, om. Sara Sunikka

Kunniamaininta (hieno satiini): Abrakadabra om. Tinja Itkonen
Kunniamaininta (hieno kuvio): Picus Kikka Kakkonen om. Jonna Tikka

Pitkäkarvaiset syyrialaiset (45 kpl)

Tuomari: Marjut Kaakinen

S1+SERT GG13 Picus Korianteri* om. Saskia Purtilo
S2+SERT Sateenkaaren Onnenkantamoinen om. Eve Immonen
S3+SERT Wind Of Change om. Annika Sailio
S4+SERT Fiore Fiammetta* om. Jenni Mäkitalo
S5+SERT Roudan Samurai** om. Heidi Kurikka -> FIN MVA
irtoSERT Tristar Baileys** om. Arja Myllylä -> FIN MVA

Tuomarin suosikki: Arkkivelho Abrakadabra om. Marika Lähde
Paras nuori: Morrison Munavoro om. Karoliina Vainio
Paras veteraani: FIN MVA Yam Yam's Baoht B'ugga-Bogg om. Sarita Kokkoniemi

Kunniamaininta (turkin pituus): Melton Murhemuksu om. Piia Lappalainen
Kunniamaininta (rakenne): Ghenadie Ghana om. Saija Kukkohovi
Kunniamaininta (kokonaisuus): Yam Yam's Jackalope om. Sarita Kokkoniemi
Kunniamaininta (pää ja turkki): Saga om. Piia Lappalainen
Kunniamaininta (rakenne): Yvonne Young om. Tiia Laari
Kunniamaininta (kokonaisuus): FIN MVA Yam Yam's Baoht B'ugga-Bogg om. Sarita Kokkoniemi
Kunniamaininta (perusväri): Ice Crystal om. Riina Partanen
Kunniamaininta (rakenne): Picus Kerenza om. Ansku Arboix

Ei-standardi syyrialaiset (12 kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

ES1 EGG13 Picus Klaava om. Jonna Tikka
ES2 Lavender's Topaz om. Ely Vihavainen

Tuomarin suosikki: Oz om. Riina Partanen
Paras nuori: Lavender's Topaz om. Ely Vihavainen

Talvikot (24 kpl)
Tuomari: Ann-Charlotte Ling

S1+SERT GG13 Tarinan Irtopiste om. Arja Myllylä
S2+SERT Tarinan Myrna om. Mirja Hentilä
S3+SERT Tarinan Maaruska** om. Arja Myllylä -> FIN MVA
S4+SERT Goldilock's Kuura om. Soila Kuuluvainen
S5+SERT Yours Idäntörökki** om. Mirja Hentilä -> FIN MVA
irtoSERT Tuppence Beresford om. Mirja Hentilä

Kunniamaininta (tyyppi): Yours Rock'n'Roll'n'Blues'n'Jazz om. Mirja Hentilä
Kunniamaininta (tumma väri): Hercule Poirot om. Veera Kujansuu
Kunniamaininta (pää): Bernard Bach om. Mirja Hentilä

Kiinankääpiöhamsterit (18 kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 FIN TMVA LJV13 GG13 Posliinilintu om. Jemina Patrikainen
S2+SERT New Power om. Jemina Patrikainen
S3 FIN MVA JV13 Snowstorm om. Jemina Patrikainen
S4 After The Storm om. Jesse Seppälä

Tuomarin suosikki: S   torm Warning om. Jemina Patrikainen
Paras nuori: After The Storm om. Jesse Seppälä
Paras veteraani:  FIN TMVA LJV13 GG13 Posliinilintu om. Jemina Patrikainen

Campbellit (40 kpl)

Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT GG13 Sweet Nothing** om. Carola Roivas -> FIN MVA
S2+SERT Geishas Liquorice Truffle om. Ann-Charlotte Ling
S3+SERT Azzurro-Glory om. Anu Saarela
S4+SERT Hibiscus* om. Erja Lehtinen
S5+SERT Celeste-Irish om. Anu Saarela
irtoSERT Hamamelis* om. Erja Lehtinen
irtoSERT Tut-zoo's Sparkle om. Carola Roivas
irtoSERT Geishas Summer Passion om. Carola Roivas
irtoSERT Geishas Summer Dream of Passion om. Ann-Charlotte Ling

Tuomarin suosikki: Blond Ambition om. Arja Myllylä
Paras nuori: Geishas Liquorice Truffle om. Ann-Charlotte Ling

Koestandardi campbellit (15 kpl)
Tuomari: Ann-Charlotte Ling

KS1+KSERT KGG13 Peppermint's Nooa+ om. Saija Kukkohovi
KS2+KSERT Dotty-CocoChanel om. Anu Saarela
KS3+KSERT Peppermint's Nemi om. Saana Kuisti
KS4 Peppermint's Lumikirsikka+ om. Saija Kukkohovi
KS5 Tähtitomua om. Carola Roivas

Tuomarin suosikki: Tähtitomua om. Carola Roivas
Paras nuori: Dotty-CocoChanel om. Anu Saarela

Kunniamaininta (merkit): Blue Diamond om. Carola Roivas

Ei-standardi campbellit (8 kpl)
Tuomari: Ann-Charlotte Ling

ES1 EGG13 Peppermint's Marikki om. Sofia Kuisti
ES2 Picus Kinder om. Jonna Tikka
ES3 Tut-zoo's Honey Bess om. Carola Roivas

Tuomarin suosikki: Peppermint's Marikki om. Sofia Kuisti
Paras nuori: Picus Kinder om. Jonna Tikka

Roborovskit (17 kpl)
Tuomari: Ann-Charlotte Ling

S1+SERT GG13 Yours Gold Medal* om. Mirja Hentilä
S2+SERT Bea om. Laura Säkäjärvi
S3 Yours Glowing Carpet om. Mirja Hentilä
S4 Wippee's Nelson Muntz om. Jenni Haaranen
S5 Yours Gourment Popcorn om. Kati Keinonen

Tuomarin suosikki: Yours Gourment Popcorn, om. Kati Keinonen
Paras nuori: Yours Gold Medal* om. Mirja Hentilä
Paras veteraani: Yours Neville Gibson* om. Mirja Hentilä

Koestandardi roborovskit (11 kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

KS1+KSERT KGG13 White Line Fever om. Kati Keinonen
KS2 Yours First Kiss om. Mirja Hentilä
KS3 Akkuhappo om. Jenni Haaranen

Tuomarin suosikki: Akkuhappo om. Jenni Haaranen
Paras nuori: Someone Somewhere om. Jenni Haaranen

Ei-standardi roborovskit (9 kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

ES1 EGG13 Yours Capitaine Millet om. Mirja Hentilä
ES2 Coral Crush om. Janika Skofelt
ES3 Goldilock's Watkin om. Janika Skofelt

Tuomarin suosikki: Goldilock's Rosso Corsa om. Veera Kujansuu
Paras nuori: Coral Crush om. Janika Skofelt
« Viimeksi muokattu: 15.12.13 - klo:15:33 kirjoittanut Vevve »

Vevve

  • Vieras
Vs: Grand Gala 7.12.2013 Vantaa, SHY ry
« Vastaus #1 : 15.12.13 - klo:15:33 »
Lemmikkiluokan syyrialaiset urokset (37 kpl)
Tuomari: Veera Kujansuu

PLH1 LGG13 Lykantrooppinen Lakka om. Sara Sunikka
PLH2 FIN VLH Fabian Fancy* om. Jenni Mäkitalo
PLH3 FIN VLH Charlie Chaplin om. Tiia Laari
PLH4 Wonderland's Pan's Labyrinth om. Karoliina Vainio
PLH5 Picus Korianteri om. Saskia Purtilo

Tuomarin suosikki: Wonderland's Pan's Labyrinth om. Karoliina Vainio
Paras nuori: Lykantrooppinen Lakka om. Sara Sunikka
Paras veteraani: Alexandrian Senilix om. Jenni Mäkitalo

Kunniamaininnat:
Turkki - Wonderland's Pan's Labyrinth om. Karoliina Vainio
Turkki - Oz om. Riina Partanen
Turkki - Rubus Arcticus om. Mira Kotoaro
Turkki - Picus Korianteri* om. Saskia Purtilo
Turkki - LJV13 Juhana om. Mira Kotoaro
Turkki - Alexandrian Senilix om. Jenni Mäkitalo
Yleisvaikutelma - Tarinan Against All Odds om. Maija Laakkonen
Yleiskunto - Finding Nemo om. Johanna Kakko
Yleiskunto - Dramatic Descartes om. Jenni Mäkitalo
Yleiskunto - Vincent Smith om. Satu Karjalainen
Yleiskunto - Peppermint's Usain Bolt om. Saija Kukkohovi
Luonne: Finding Nemo om. Johanna Kakko
Luonne: Ryyd om. Johanna Kakko

Erikoispalkinto hauskimmasta turkista: Roudan Samurai om. Heidi Kurikka

Lemmikkiluokan syyrialaiset naaraat (51 kpl)

Tuomari: Eve Immonen

PLH1 LGG13 Misaki Mei om. MJ Luukkanen ja Marjut Kaakinen
PLH2 Fiore Fiammetta om. Jenni Mäkitalo
PLH3 Peppermint's Jelena Isinbajeva om. Saija Kukkohovi
PLH4 Barrikadeille Rakkaani om. Ely Vihavainen
PLH5 Sateenkaaren Jippijayjei om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki: Misaki Mei om. MJ Luukkanen ja Marjut Kaakinen
Paras nuori: Misaki Mei om. MJ Luukkanen ja Marjut Kaakinen
Paras veteraani: Peppermint's Jelena Isinbajeva om. Saija Kukkohovi

Kunniamaininnat:
Kokonaisuus - Wonderland's Octavia One Kiss om. Saskia Purtilo
Kokonaisuus - Yvonne Young om. Tiia Laari
Turkki - Frozen Time om. Riina Partanen
Turkki - Maybell Muotimakeinen om. Karoliina Vainio
Käsiteltävyys - Pikkumökin Kullanmuru om. Hanna-Mari Repola

Erikoispalkinto "Ihanin ilme" Abrakadabra om. Tinja Itkonen
Erikoispalkinto "Kaunein karvapallo" Kartanon Kummitus om. Moona Dufva

Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit (29 kpl)

Tuomari: Martina Munther

PLH1 LGG13 Bonfire om. Janika Skofelt
PLH2 Lost In America om. Janika Skofelt
PLH3 Jalo Aatos om. Eve Immonen
PLH4 Hempeä Kuin Ensirakkaus om. Essi Virtanen
PLH5 Cheersbigears Jarmusch om. Saskia Purtilo

Tuomarin suosikki: Guns'n'Roses om. Karoliina Vainio
Paras nuori: Hempeä Kuin Ensirakkaus om. Essi Virtanen
Paras veteraani: Picus Päsmäri om. Riikka Jormakka

Kunniamaininnat:
Käsiteltävyys - Snowqueen om. Asta Rekilä
Käsiteltävyys - Hempeä Kuin Ensirakkaus om. Essi Virtanen
Käsiteltävyys - Hair Of The Dog om. Mira Kotoaro
Käsiteltävyys - Cheersbigears Gary om. Asta Rekilä
Käsiteltävyys - Mayflower om. Sara Sunikka
Käsiteltävyys - Säde om. Jenni Huuskonen
Kynnet - Jalo Aatos om. Eve Immonen
Kynnet - Bonfire om. Janika Skofelt
Yleiskunto - Romeo om. Viljami Lommi
Turkki - Goldilock's Pepperoncini* om. Sara Sunikka
Turkki - Goldilock's Kuura om. Soila Kuuluvainen

Lasten lemmikkiluokka (22 kpl)

Tuomari: Martina Munther

PLH1 FIN TMVA LJV13 LGG13 Posliinilintu om. Jemina Patrikainen -> FIN VLH
PLH2 Peppermint's Marikki om. Sofia Kuisti
PLH3 Etraxiander om. Jesse Seppälä
PLH4 Peppermint's Nemi om. Saana Kuisti
PLH5 Goldilock's Hard Candy om. Viivi Peltola

Tuomarin suosikki: Six Months Ago om. Jemina Patrikainen
Paras nuori: After The Storm om. Jesse Seppälä
Paras veteraani:  FIN TMVA LJV13 Posliinilintu om. Jemina Patrikainen

Kunniamaininnat:
Melkein PLH-sija - Tarinan Yellowstone om. Peetu ja Maija Laakkonen
Melkein PLH-sija - Elysia Eufrosyni om. Viivi Peltola
Käsiteltävyys - After The Storm om. Jesse Seppälä
Käsiteltävyys - Goldilock's Hard Candy om. Viivi Peltola
Käsiteltävyys - Touho om. Joni Simonaho
Turkki - Curly Cinderella om. Viivi Peltola
Turkki - FIN VLH Regalis Fire Rises om. Jesse Seppälä
Yleiskunto - Naksu om. Jade Lindström

Erikoispalkinto "Soopelimurmeli" Lavender's Luaidreán om. Aarni Lähde
Erikoispalkinto "Kyyhkyrouva" Bianca Bickley om. Viivi Peltola
Erikoispalkinto "Pajunkissa" Naksu om. Jade Lindström
Erikoispalkinto "Orava" Nöpö om. Samuli Lommi
Erikoispalkinto "Kiipeilijä" FIN TMVA TVLH LVV12 GG12 LJV13 LGG12 Broken Angel om. Jesse Seppälä

Hamstrauskilpailu, syyrialaiset (10 kpl)

Tuomari: Tinja Itkonen, Saskia Purtilo, Janetta Laine

1. Isla om. Viivi Peltola
2. Windy om. Annika Sailio
3. Voltti om. Annika Sailio

Parikilpailu (2 x 2 kpl)

Tuomari:  Tinja Itkonen, Saskia Purtilo, Janetta Laine

1. Sophie ja Gabrielle om. Serafima Stabrova
2. Mia ja Mollie om. Tinja Itkonen

Pehmoleluluokka (2 kpl)

Tuomari:  Tinja Itkonen, Saskia Purtilo, Janetta Laine

1. Sara om. Anette Sailio
2. Agentti om. Eevi Lähde


Best In Show

Standardiluokat:

1. vkh campbelli - Sweet Nothing** om. Carola Roivas
2. vkh talvikko - Tarinan Irtopiste om. Arja Myllylä
3. lk syyrialainen - Double Special Pepernoot*** om. Arja Myllylä
4. vkh roborovski - Yours Gold Medal* om. Mirja Hentilä
5. pk syyrialainen - Picus Korianteri* om. Saskia Purtilo
6. kiinankääpiö - Posliinilintu om. Jemina Patrikainen

Koe- ja eistandardiluokat

1. koe-standardi campbelli - Peppermint's Nooa+ om. Saija Kukkohovi
2. ei-standardi campbelli - Peppermint's Marikki om. Sofia Kuisti
3. ei-standardi roborovski - Yours Capitaine Millet om. Mirja Hentilä
4. ei-standardi syyrialainen - Picus Klaava om. Jonna Tikka
5. koe-standardi roborovski - White Line Fever om. Kati Keinonen

Lemmikkiluokat

1. uros syyrialainen - Lykantrooppinen Lakka om. Sara Sunikka
2. lemmikkikääpiö - Bonfire om. Janika Skofelt
3. naaras syyrialainen - Misaki Mei om. MJ Luukkanen ja Marjut Kaakinen
4. lasten lemmikki - Posliinilintu om. Jemina Patrikainen
« Viimeksi muokattu: 17.12.13 - klo:22:25 kirjoittanut Vevve »