Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - kileppal

Sivuja: [1] 2 3
1
Syyrialaiset hamsterit
Aika ja paikka: 17.11.2018 Jurva
Tuomari: Laila Kerttula
Eläinmäärä: 16 kpl


PLH1 Planet Dada - Jessica Gullblom
PLH2 Berry Berry Extraordinary - Sara Iso-Kungas
PLH3 Pikkumökin Jumanji - Minja Turpeinen

LUOKKAVOITTAJAT
Paras nuori: Pikkumökin Mielensäpahoittaja - Minja Turpeinen
Paras veteraani: Elliot Maailman Laidalla - Minja Turpeinen

KUMAT
Käsiteltävyys: Pikkumökin Mielensäpahoittaja - Minja Turpeinen
Käsiteltävyys: Elliot Maailman Laidalla - Minja Turpeinen
Turkki: Kaarlo Maaninka - Emma Heidt
Puhdas turkki: Ville Vallaton - Sofia Kannasto
Puhdas turkki: Niinpal Gauhian Miten Saada Unta - Jessica Gullblom
Yleiskunto: Pikkumökin Jumanji - Minja Turpeinen

TUOMARIN SUOSIKKI
Niinpal Gauhian Geraltt G.Efilus - Jessica Gullblom

2
Näyttelytuloksia / Grand Gala Turku 17.11.2018 (SHY ry)
« : 17.11.18 - klo:21:31 »
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (43)
Tuomari: Marjut Kaakinen


S1+SERT GG18 Picus Get Right* om. Jonna Tikka
S2+SERT Tarinan Made To Measure om. Arja Myllylä
S3+SERT Picus Tin Man om. Jonna Tikka
S4+SERT Picus Cililing om. Jonna Tikka
S5+SERT Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite* om. Lea Kallio
SERT FIN VLH Noctis Pinaatti om. Kaisla Jaakola-Siimes

TS Tarinan Suklaahippukeksi om. Satu Karjalainen
PN Picus Tin Man om. Jonna Tikka
PV FIN VLH Noctis Pinaatti om. Kaisla Jaakola-Siimes

KUMAT
Turkki Geishas MR Magoo om. Ann-Charlotte Ling
Väri Lindo Tyler Lockwood om. Ansku Arboix
Kuvio Ansa Ikonen om. Sarianne Väisänen
Väri Pikkumökin Mymmeli
Väri Barbie Girl om. Jatta Juutilainen
Väri Doux Amour´s Joris*** om. Sarianne Väisänen
Rakenne Niinpal Gauhian Ärsyttävän Älykäs om. Lea Kallio
Kokonaisuus
Tarinan Suklaahippukeksi om. Satu Karjalainen
Snoopy Dogg om. Kirsi Leppälammi
Noctis Ihana Aamu* om. Salla Jaakola-Siimes
Picus Manaia* om. Jonna Tikka
Picus Storm Debby om. Jonna Tikka

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (39)
Tuomari: Ann-Charlotte Ling SWE


S1+SERT GG18 Niinpal Gauhian Yli Ymmärryksen* om. Kirsi Leppälammi
S2+SERT Picus Golden Verna om. Kirsi Leppälammi
S3+SERT Tarinan OMG* om. Arja Myllylä
S4+SERT Sani's Make-Vauva om. Nico Laihinen
S5+SERT Tarinan Premier Rose* om. Arja Myllylä
SERT Niinpal Gauhian Mikä Viikko Nyt On om. Kirsi Leppälammi
SERT Tarinan She-Devil om. Arja Myllylä
SERT Tarinan Best Bet Yet om. Arja Myllylä

TS Annikki Tähti om. Sarianna Väisänen
PN Sani's Make-Vauva om. Nico Laihinen
PV Lindo Oh My Copper om. Terttu Rousu

KUMAT
Turkki
Jero's Nemesia om. Antti Nikula
Pikkumökin Jolly Jumper om. Siiri Stenius

Syyrianhamsterit, koe-standardi (4)
Tuomari: Marjut Kaakinen


KS1 KGG18 Niinpal Gauhian Vissiin Virheetön
KS2 Sani's Taika-Pasi om. Petra Nyman

TS Sani's Taika-Pasi om. Petra Nyman
PN Sani's Taika-Pasi om. Petra Nyman
PV Niinpal Gauhian Vissiin Virheetön

Syyrianhamsterit, ei-standardi (15)
Tuomari: Ann-Charlotte Ling SWE


ES1 EGG18 Noctis Vaniljafudge om. Pihla Jaakola-Siimes
ES2 Cool Cowboy om. Nico Laihinen
ES3 Niinpal Gauhian Nyt Vai Heti om. Kirsi Leppälammi

Talvikot (21)
Tuomari: Veera Kujansuu


S1+SERT GG18 Regalis Wasastjerna om. Satu Karjalainen
S2+SERT Tinytail Caramel Bronco om. Sarianne Väisänen
S3+SERT Leonas om. Jatta Juutilainen
S4 Nutcracker om. Siiri Suihko
S5 Tinytail Sulzer om. Sarianne Väisänen

TS Regalis Wasastjerna om. Satu Karjalainen
PN Tinytail Caramel Bronco om. Sarianne Väisänen
PV Globaali Gootti om. Antti Nikula

KUMAT
Kokonaisuus
Tinytail XO Excellence om. Sarianne Väisänen
Novelle om. Siiri Suihko
Alvar Aamulehti om. Siiri Suihko

Campbellit (11)
Tuomari: Veera Kujansuu


S1+SERT GG18 Geishas New Collection om. Ann-Charlotte Ling
S2 Geishas Love For You om. Ann-Charlotte Ling
S3 Geishas Nellimy om. Ann-Charlotte Ling
S4 Sani's Picnic* om. Petra Nyman
S5 Geishas My Happy Place om. Ann-Charlotte Ling

TS Picus Tennesee om. Jonna Tikka
PN Geishas New Collection om. Ann-Charlotte Ling

KUMAT
Turkki Geishas Kalla om. Ann-Charlotte Ling
Väri Geishas New Collection om. Ann-Charlotte Ling

Cambellit, ei-standardi (4)
Tuomari: Veera Kujansuu


ES1 EGG18 Sani's Eloveena om. Petra Nyman
ES2 Sani's Elonkipinä om. Nico Laihinen

TS Sani's Elonkipinä om. Nico Laihinen

Roborovskit (13)
Tuomari: Veera Kujansuu


S1+SERT GG18 Sateenkaaren Irma-Liisa om. Satu Karjalainen
S2 Wannabe Max om. Pauliina Lampila
S3 FIN MVA Ryuuguu Rena om. Asta Rekilä-Suni
S4 Picus Balasov om. Jonna Tikka

TS Picus Jelez* om. Jonna Tikka
PN Wannabe Jorma-Uolevi om. Pauliina Lampila

Roborovskit, ei-standardi (9)
Tuomari: Veera Kujansuu


ES1 EGG18 Wannabe Kandy Ho om. Pauliina Lampila
ES2 Wannabe Feeniksin Kilta om. Pauliina Lampila

TS Picus Gobi om. Jonna Tikka
PN Wannabe Feeniksin Kilta om. Pauliina Lampila

Kiinankääpiöhamsteri (12)
Tuomari: Jonna Tikka


S1+SERT GG18 FIN TVLH Taivaankansalainen** -> FIN MVA om. Asta Rekilä-Suni
S2+SERT FIN TVLH Sani's Deltagande** -> FIN MVA om. Lea Kallio
S3+SERT Sani's Deliciös** -> FIN MVA om. Petra Nyman

TS FIN TVLH Taivaankansalainen** om. Asta Rekilä-Suni
PV FIN TVLH Sani's Deltagande** om. Lea Kallio

Syyrianhamsterit lemmikkiluokka (46)
Tuomari: Petra Nyman


PLH1 LGG18 Pikkumökin Mymmeli om. Terttu Rousu
PLH2 Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite* om. Lea Kallio
PLH3 Picus Pyry om. Maya Lassila
PLH4 Cissy Cela om. Essi Kyröjoki
PLH5 Lindo Oh My Copper om. Terttu Rousu

TS Sani´s Antsku om. Henni Haatainen
PN Picus Pyry om. Maya Lassila
PV Lindo Oh My Copper om. Terttu Rousu

KUMAT
Luonne
Jero's Nemesia om. Antti Nikula
Better Now om. Sanni Heinämäki
Pikkumökin Mymmeli om. Terttu Rousu
Aster Tripolium om Kira Leivo
Sateenkaaren Karvaanari om. Satu Karjalainen
Kokonaisuus
Cissy Cela om. Essi Kyröjoki
Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite* om. Lea Kallio

Kääpiöhamsterit lemmikkiluokka (14)
Tuomari: Pauliina Lampila


PLH1 LGG18 FIN TVLH Sani's Deltagande** om. Lea Kallio
PLH2 FIN VLH Katinka om. Henni Haatainen
PLH3 FIN TVLH Taivaankansalainen** om. Asta Rekilä-Suni
PLH4 Fairytopia om. Jatta Juutilainen

TS FIN MVA Ryuuguu Rena om. Asta Rekilä-Suni
PN Fairytopia om. Jatta Juutilainen
PV FIN TVLH Sani's Deltagande** om. Lea Kallio

KUMAT
Kynnet
Antti Aamupuuro om. Henni Haatainen
Adolf Aamukahvi om. Henni Haatainen
Aatos Aamutossu om. Henni Haatainen
Regalis Wasastjerna om. Satu Karjalainen
FIN VLH Furude Rika om. Asta Rekilä-Suni
Regalis Stellarsphere om Henni Haatainen

Käsiteltävyys
FIN MVA Ryuuguu Rena om. Asta Rekilä-Suni
Neva om. Helmi Levälampi


Lasten lemmikkiluokka (17)
Tuomari: Pauliina Lampila


PLH1 LGG17 FIN VLH Noctis Pinaatti om. Kaisla Jaakola-Siimes
PLH2 Picus Pyry om. Maya Lassila
PLH3 Noctis Ihana Aamu* om. Salla Jaakola-Siimes
PLH4 Valkosuklaa Keksi om. Aavatar Hynninen
PLH5 Noctis Vaniljafudge om. Pihla Jaakola-Siimes

TS Picus Ben om. Maya Lassila
PN Picus Pyry om. Maya Lassila
PV FIN VLH Noctis Pinaatti om. Kaisla Jaakola-Siimes

KUMAT
Käsiteltävyys
Olavi Virta om. Emmi Karjalainen
Picus Piece Of Chocolate* om. Pihla Jaakola-Siimes
Niinpal Gauhian Zuomi Zata om. Pihla Jaakola-Siimes
Pöpö om. Liisa Korpela
Lampunhenki om. Isabella Hynninen
Yleiskunto
Pikkumökin Late Lammas om. Siiri Stenius
LJV18 Noctis Neilikka om. Kaisla Jaakola-Siimes
Turkki
Noctis Ihana Aamu* om. Salla Jaakola Siimes
Kynnet
Pepsi Max om. Aavatar Hynninen
Valkosuklaa Keksi om. Aavatar Hynninen

Best In Show - standardiluokat
BIS1 lk
BIS2 kkh
BIS3 cb
BIS4 pk
BIS5 tv
BIS6 rb

Best In Show - koe- ja ei-standardiluokat
BIS1 ES syyr
BIS2 es cb
BIS3 koe syyr
BIS4 rb

Best In Show lemmikkiluokat
BIS1 Lasten lemmikkiluokka
BIS2 Kääpiöt
BIS3 syrkki

3
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (28kpl)
Tuomari Päivi Lindberg


S1+SERT Picus Manaia, om. Jonna Tikka
S2+SERT Picus Get Right, om. Jonna Tikka
S3+SERT Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite, om. Lea Kallio
S4+SERT Noctis Ihana Aamu, om. Salla Jaakola-Siimes
S5+SERT Picus Computer Says No, om. Jonna Tikka

TS Picus Chattanooga Choo Choo, om. Jonna Tikka
PN Picus Computer Says No, om. Jonna Tikka
PV LJV18 Noctis Neilikka, om. Kaisla Jaakola-Siimes

Kunniamaininnat
yleisvaikutelmasta Picus Creme Caramel, om. Jonna Tikka
roan-kuviosta Picus Creme Brulee, om. Jonna Tikka
”erittäin lupaava nuori” Picus Chattanooga Choo Choo, om. Jonna Tikka yleisvaikutelmasta Picus Andy Pipkin, om. Jonna Tikka
tyypistä Vivaldine’s Mansikkamaan Elvi, om. Saija Kukkohovi
tyypistä FIN VLH Noctis Pinaatti, om. Kaisla Jaakola-Siimes


Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (13kpl)
Tuomari Päivi Lindberg


S1+SERT Tarinan OMG, om. Arja Myllylä
S2+SERT Tarinan Reality Bites, om. Arja Myllylä
S3+SERT Picus Joppa, om. Jonna Tikka
S4+SERT Tarinan Daylily, om. Arja Myllylä
S5+SERT Tarinan Peanut Praline, om.Arja Myllylä
SERT Tarinan Premier Rose, om. Arja Myllylä

TS Picus Patriot, om.Arja Myllylä
PN Picus Joppa, om. Jonna Tikka

Kunniamaininnat
kuviosta Tarinan Best Bet Yet, om. Arja Myllylä
yleisvaikutelmasta Picus Lisbon Antigua, om. Jonna Tikka
tyypistä Tarinan Zinnia, om. Arja Myllylä


Koestandardi syyrianhamsterit (2kpl)
Tuomari Päivi Lindberg


KS1 Sani’s Vuoden Voittaja, om.Petra Nyman
KS2 KJV18 Sani’s Tanhupallo, om. Nico Laihinen

TS KJV18 Sani’s Tanhupallo, om. Nico Laihinen


Ei-standardi syyrianhamsterit (3kpl)
Tuomari Päivi Lindberg


ES1 Tarinan Ipanema Girl, om. Arja Myllylä
ES2 Noctis Vaniljafudge, om. Pihla Jaakola-Siimes

TS Noctis Vaniljafudge, om. Pihla Jaakola-Siimes
PN Born To Be Yours, om. Nea Koivisto


Talvikot (15kpl)
Tuomari Saija Kukkohovi


S1 Tinytail Caramel Bronco, om. Sarianne Väisänen
S2 Picus Juno, om. Jonna Tikka

TS Antti Aamupuuro, om. Henni Haatainen
PN Tinytail Caramel Bronco, om. Sarianne Väisänen


Campbellit (7kpl)
Tuomari Saija Kukkohovi

S1+SERT Sani’s Picnic, om. Nico Laihinen
S2 Picus Roman, om. Jonna Tikka

TS Picus Thunderdome, om. Jonna Tikka
PN Picus Roman, om. Jonna Tikka


Ei-standardi campbellit (4kpl)
Tuomari Saija Kukkohovi


ES1 Sani’s Elonkipinä, om. Nico Laihinen
ES2 Sani’s Eloisa, om. Petra Nyman
ES3 Sani’s Eloveena, om. Petra Nyman
ES4 Picus Jedediah, om. Jonna Tikka


Roborovskit (12kpl)
Tuomari Saija Kukkohovi


S1+SERT Ryuuguu Rena**, om. Asta Rekilä-Suni -> FIN MVA
S2+SERT Picus Jelez, om. Jonna Tikka

TS Wannabe Alexis Mateo, om. Pauliina Lampila
PN Picus Anadyr, om. Jonna Tikka


Ei-Standardi roborovskit (5kpl)
Tuomari Saija Kukkohovi


ES1 Picus Altai, om. Jonna Tikka
ES2 Wannabe Kandy Ho, om. Pauliina Lampila

TS Wannabe Venus D-Lite, om. Pauliina Lampila
PN Picus Altai, om. Jonna Tikka


Kiinankääpiöhamsterit (12kpl)
Tuomari Saija Kukkohovi


S1+SERT Taivaankansalainen*, om. Asta Rekilä-Suni
S2+SERT Sani’s Förbjuden, om. Nico Laihinen
S3+SERT Sani’s Deliciös*, om. Petra Nyman
S4+SERT Sani’s Dyrbar* om. Nico Laihinen

TS Toivontuottaja, om. Karoliina Ylinen
PN Sani’s Glamorös, om. Petra Nyman
PV Sani’s Deliciös*, om. Petra Nyman


Lemmikkiluokan syyrianhamsterit (28kpl)
Tuomari Karoliina Vainio


PLH1 Vivaldine’s Onnenkantamoinen Aikamoinen, om. Päivi Lindberg
PLH2 Noctis Luotu Elämään, om. Jatta Juutilainen
PLH3 Niinpal Gauhian Paha Puntari, om. Saija Kukkohovi
PLH4 Born To Be Yours, om. Nea Koivisto
PLH5 Vivaldine’s Suometsän Menninkäinen, om. Päivi Lindberg

TS Niinpal Gauhian Paha Puntari, om. Saija Kukkohovi
PN Born To Be Yours, om. Nea Koivisto
PV LJV18 Noctis Neilikka om. Kaisla Jaakola-Siimes

Kunniamaininnat
luonteesta Bodak Yellow, om.Leni Kylänpää
luonteesta Ainutlaatuinen Arabella, om. Jatta Juutilainen
turkista Picus Mister Xcassia, om. Viivi ja Roope Valtakoski
turkista Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite, om. Lea Kallio
yleiskunnosta Niinpal Gauhian Love At First Sight, om. Jatta Juutilainen
yleiskunnosta FIN VLH Noctis Pinaatti, om. Kaisla Jaakola-Siimes

Erikoispalkinto supersankari-halloweenasusta Niinpal Gauhian Valta Vai Vastuu, om. Osku Vesterinen


Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit (18kpl)
Tuomari Karoliina Vainio


PLH1 Ryuuguu Rena**, om. Asta Rekilä-Suni
PLH2 Furude Rika, om. Asta Rekilä-Suni
PLH3 Pöpö, om. Liisa Korpela PLH4 Taivaankansalainen*, om. Asta Rekilä-Suni
PLH5 Katinka, om. Henni Haatainen

TS Tinytail La Rochelle, om. Siiri Heiskanen PN Pöpö, om. Liisa Korpela
PV FIN TVLH Sani’s Deltagande**, om. Lea Kallio

Kunniamaininnat
luonteesta Tinytail La Rochelle, om. Siiri Heiskanen
luonteesta Lumipallo, om. Otso Orre
kynsistä Katinka, om. Henni Haatainen
turkista Aatos Aamutossu, om. Henni Haatainen
kokonaisuudesta Adolf Aamukahvi, om. Henni Haatainen


Best In Show, standardiluokat
BIS1 lk syrkki
BIS2 pk syrkki
BIS3 kiinankääpiö
BIS4 roborovski
BIS5 talvikko BIS6 campbelli


Best In Show, koe- ja ei-standardiluokat
BIS1 ei-standardi syrkki
BIS2 ei-standardi campbelli
BIS3 ei-standardi roborovski
BIS4 koestandardi syrkki


Best In Show, lemmikkiluokat
BIS1 kääpiö
BIS2 syrkki

4
Näyttelytuloksia / Oulu 28.10.2018 pet (OSJH)
« : 29.10.18 - klo:17:35 »
Syyrialaiset hamsterit
25kpl, tuomari Kasperi Karppinen


PET1 Pikkumökin Late Lammas, om. Siiri Stenius
PET2 Mauno, om. Siiri Raja-Hanhela
PET3 Pikkumökin Impi**, om. Terttu Rousu
PET4 It Just Happens, om. Antti Nikula
PET5 Mister Mystic, om. Antti Nikula

PN It Just Happens, om. Antti Nikula
PV Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen

Kumat
Käsiteltävyys: Sulo, om. Kimi Kostamo
Käsiteltävyys: Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen
Yleiskunto: Pikkumökin Ilona, om. Siiri Stenius
Yleiskunto: Harminpaikka, om. Eevi-Adessa Alatalo
Yleiskunto: Aurinko, om. Juha Paananen

EP:t
Sihteerin suosikki: Elliot maailman laidalla, om. Minja Turpeinen

TS Lampunhenki, om. Isabella Hynninen


Kääpiöhamsterit
14kpl, tuomari Kasperi Karppinen


PET1 Ikimetsän Ihmeotus, om. Mira Mykkälä
PET2 Regalis Wasastjerna, om. Satu Karjalainen
PET3 Jalokivimimmi, om. Mira Mykkälä

PN Regalis Wasastjerna, om. Satu Karjalainen
PV Globaali Gootti, om. Antti Nikula

Kumat
Käsittely: Valkosuklaakeksi, om. Aavatar Hynninen
Käsittely: Pepsi Max, om. Ina Hynninen
Kynnet: Olaf, om. Sandra Tiikkala
Kynnet: Harmittavan Äveriäs, om. Mira Mykkälä
Yleiskunto: Globaali Gootti, om. Antti Nikula
Yleiskunto: Enkeliefekti, om. Mira Mykkälä

EP:t
Sihteerin suosikki: Pätkis, om. Hanna Kauranen
Vinkulelu: Lennokas Lumileikki, om. Alina Svala

TS Kinuskikeisari, om. Heidi Kääntä


Hamsterien Bes In Show
BIS1 Kääpiöhamsteri
BIS2 Syyrialainen hamsteri

5
Näyttelykutsut / Vs: Grand Gala 2018, 17.11.2018 Turku
« : 17.10.18 - klo:20:52 »
Exhibition takes place in Turku (Vanha Hämeentie 29, 20540 Turku). The venue is located approximately 6 kilometres from the harbour of Turku.

Judges
Long hair and non-standard Syrian hamster Ann-Charlotte Ling, Swerige
Short hair and guide standard Syrian hamster Marjut Kaakinen
Campbell's, Winter white and Roborovski dwarf hamsters Veera Kujansuu
Chinese dwarf hamster Jonna Tikka

Pet hamsters
Syrian hamster Petra Nyman
Dwarf hamsters Pauliina Lampila

Entries before 11.11.2018 using the following form http://www.hamsteriyhdistys.fi/nayttelyyn

Entry fees for SHY members and for Swedish participants
Standard and guide standard 6 € for 1st and 2nd hamsters each, following hamsters 3 € for each hamster
Non-standard 4 € for each hamster
Pet hamster 5 € for 1st and 2nd hamsters each, following hamsters 3 € for each hamster
Children's pet hamster for all species 4 € for each hamster (owner must be under 13 years old)



6
Näyttelykutsut / Grand Gala 2018, 17.11.2018 Turku
« : 17.10.18 - klo:19:26 »
Suomen hamsteriyhdistyksen Grand Gala -juhlanäyttely 17.11.2018

Aika: 17.11.2018 klo 10:00, eläinten vastaanotto 9:00 - 9:45
Paikka: Turun T-talo, Vanha Hämeentie 29, 20540 Turku
Järjestäjä: Suomen Hamsteriyhdistys ry.
Luokat: Ulkomuotoluokat rekisteröidyille hamstereille ja lemmikkiluokat kaikille hamsterilajeille,
sekä lastenlemmikkiluokka. Hamstraus ja parikilpailu. Alle 13-vuotiaat voivat tuoda myös
pehmolelunsa leikkimieliseen pehmoleluluokkaan.

Tuomarit:
Ulkomuotoluokka:
Ann-Charlotte Ling, pk syyrianhamsterit, ei standardi
Marjut Kaakinen, lk syyrianhamsterit, koe standardi
Veera Kujansuu, cambpellit, roborovskit ja talvikot
Jonna Tikka, kiinankääpiöhamsterit

Lemmikkiluokka
Petra Nyman, syyrianhamsterit
Pauliina Lampila, kääpiöhamsterit ja lastenlemmikkiluokka

Ilmoittautumiset: 11.11.2018 mennessä
Internetilmoittautumiset: http://www.hamsteriyhdistys.fi/nayttelyyn

Mikäli käytät ruusukepalautusvaluuttaa, ilmoitathan asiasta sähköpostitse hamsterinayttelyyn@gmail.com samalla, kun lähetät ilmoittautumista.

Ilmoittautumishinnat SHY:n jäsenille
Jäsenten ennakkoilmoittautumiset
Standardi- ja koestandardiluokka (ulkomuotoluokkia):
1. ja 2. hamsteri 6 € / kpl
3. hamsteri ja sitä useammat 3 € / kpl
Ei-standardiluokka (ulkomuotoluokka)
4 € / hamsteri
Lemmikkiluokka:
1. ja 2. hamsteri: 5 € / kpl
3. hamsteri ja sitä useammat 3 € / kpl

Ilmoittautumishinnat ei-jäsenille
Standardi- ja koestandardiluokka 10 € / hamsteri
Ei-standardiluokka 6 € / hamsteri
Lemmikkiluokka: 8 € / hamsteri
Lasten lemmikkiluokan ilmoittautumishinta (kaikille):
4 € / hamsteri – Hamsterin omistajan tulee olla alle 13-vuotias.

Ilmoittaumiset maksetaan ennen näyttelyä seuraavasti:
Maksun saaja: Suomen Hamsteriyhdistys ry.
Tilinumero: FI09 1469 3000 0264 15
Viitenumero: 4 17114 käytä viitenumeroa, jätä viestikenttä tyhjäksi!

Maksetuista näyttelymaksuista tuodaan kuitti näyttelypaikalle, jota vastaan saa osallistuja osallistumisnumerot. Kuitiksi käy maksuautomaatilla tai internetpankista tulostettu kuitti. Ilman
kuittia näyttelyyn ei voi osallistua!

Ilmoittautuminen on sitova!

Kun ilmoitat hamsterisi näyttelyyn, sitoudut maksamaan ilmoittautumismaksun ennen näyttelyä, vaikka hamsteri ei tulisikaan paikalle. Näyttelymaksusta voi vapautua näyttelysääntöjen 12§:n
mukaisesti. Lunastamattomat näyttelynumerot laskutetaan tarvittaessa jälkikäteen.

Jälki-ilmoittautumiset
Hinnat (ei jäsenalennuksia!)
- standardi- ja koestandardiluokat: 10 € / hamsteri
- ei-standardiluokka: 8 € / hamsteri
- lemmikkiluokka 8 € / hamsteri
- lasten lemmikkiluokka 4 € / hamsteri

SHY pitää oikeuden olla vastaanottamasta jälki-ilmoittautuneita, mikäli eläinmääräkiintiöt ylittyvät.

Etukäteen ilmoittamalla varmistat siis osallistumisen näyttelyyn. Jälki-ilmoittautumisia vastaanotettaan näyttelyaamuna klo 9:00 – 9:45. Arvostelut alkavat klo 10:00.

Huomaathan, että ulkomuotoluokkaan osallistuaksesi eläimellä tulee olla rekisterinumero.

Näyttelyluettelo
Näyttelyyn ilmoittautuneista eläimistä kasataan luettelo, jossa ne ovat tietoineen arvostelujärjestyksessä. Luettelon hinta etukäteen tilattuna 1 €, näyttelypaikalla 2 €. Vaan tilaamalla etukäteen, varmistat luettelon saatavuuden.

Koirat näyttelyssä
Koiria ei saa tuoda näyttelypaikalle ilman erillistä lupaa Hamsteriyhdistyksen hallitukselta. Lupaa
on anottava sähköpostitse hamsteriyhdistys@gmail.com viimeistään ilmoittautumispäivään mennessä.

Yleistä näyttelystä
Näyttelypaikalla on kahvio, josta voit ostaa pientä suolaista ja makeaa syötävää sekä juotavaa.

Kun ilmoittaudut näyttelyyn, sitoudut noudattamaan Suomen Hamsteriyhdistys ry:n näyttelysääntöjä. Voit tutustua niihin etukäteen osoitteessa: http://hamsteriyhdistys.fi/…/ohjeita…/nayttelysaannot/

Ennen näyttelyä saat erillisen näyttelyvahvistussähköpostin, joka sisältää yleisiä ohjeita näyttelyn kulusta ja aikatauluista, eläinmäärät sekä tuomarijaon.

Näyttelyyn tarkemmat tiedot, kuten tuomarijako, alustava aikataulu, eläinmäärät jne. löytyvät myös osoitteesta http://www.hamsteriyhdistys.fi/foorumi → Näyttelyt → Näyttelykutsut, heti niiden varmistuttua.

Näyttelyyn on kaikille vapaa pääsy!

Lisätietoja näyttelystä:
Internetistä: http://www.hamsteriyhdistys.fi
Sähköpostitse: hamsterinayttelyyn@gmail.com
Keskustelua näyttelystä: http://www.hamsteriyhdistys.fi/foorumi

7
Näyttelytuloksia / Ylivieska 13.10.2018 (PPKJY)
« : 13.10.18 - klo:23:44 »
LK syyrialaiset
Tuomari: Satu Karjalainen
Määrä: 5


S1 +sert Wonderland`s Green Inferno om. Eve Kähkönen > FIN MVA
S2 + sert Doux amour`s Joris om. Sarianne Väisänen

TS Wonderland`s Irvikissa om. Eve Kähkönen

KUMA perusväri wonderland`s Jaguaariuni om. Eve Kähkönen


PK syyrialaiset
Tuomari: Eve Kähkönen
Määrä: 19


S1 + sert FIN MVA FIN VLH Lindo Oh My Copper* om. Terttu Rousu > FIN TMVA
S2 +sert Pikkumökin Impi* Om. Terttu Rousu
S3 + sert Wonderland`s Iltasatu om. Satu Karjalainen
S4 + sert Pikkumökin Haisuli om. Sari Hautala
S5 Pikkumökin Ilona om. Siiri Stenius

TS Niinpal Gauhian Miten Saada Unta om. Jessica Gullblom
PN Pohjanukonkorento om. Sara Iso-Kungas
PV Sateenkaaren Part Of me om. Antti Nikula

KUMAT:

Rakenne, Niinpal Gauhian Miten Saada Unta om. Jessica Gullblom
Rexaus, Fanny Fazer om. Satu Karjalainen
Turkki, Pikkumökin Janis Joplin om. Terttu Rousu
Satiini, Sateenkaaren Impivaara om. Satu Karjalainen
Perusväri, Pikkumökin Jolly Jumpur om. Siiri Stenius


Syyrialaiset Ei-Standardi
Tuomari: Eve Kähkönen
Määrä: 7


ES1 Lampunhenki om. Isabella Hynninen
ES2 Susa Suffeli om. Saara-Ilona Autio

TS Pikkumökin hopeanuoli om. Satu Karjalainen
PN Sateenkaaren Intiaanikesä om. Satu Karjalainen
PV Sateenkaaren Firework om. Antti Nikula

KUMA:

Turkki, Satenkaaren Firework om. Antti Nikula


Standardi roborovski
Tuomari: Satu Karjalainen
Määrä: 8


S1 + Sert Ryuuguu Rena om. Asta Rekilä-Suni
S2 + Sert Kindom`s Ridorana cataract om. Pilvi Piirainen
S3 Wonderland`s Jalokivi om. Eve Kähkönen

PV Kindom`s Spirit Tracks om. Pilvi Piirainen

Kuma:

Perusväri, Wonderland`s Jalokoralli om. Eve Kähkönen


Talvikot
Tuomari: Satu Karjalainen
Määrä: 9


S1 Tinytail Prince Rupert om. Sarianne Väisänen
S2 Globaali Gootti om. Antti Nikula

TS Lennokas Lumileikki om. Alina Svala
PN Tinytail Prince Rupert om. Sarianne Väisänen
PV Globaali Gootti om. Antti Nikula

Kumat:

Perusväri ja tyyppi, Tinytail Hennessy om. Sarianne Väisänen
Perusväri, Tinytail Biscoff om. Sarianne Väisänen


Kiinankääpiöt
Tuomari: Satu Karjalainen
Määrä: 1


S1 + Sert Taivaankansalainen om. Asta Rekilä-Suni


Best in show Standardi luokat

1. LK
2. KKH
3. PK
4. RB
5. TV

Best in show koe/ei standari luokat

1. ES syrkki


Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit
Tuomari: Eve Kähkönen
Määrä: 9


PLH1 Globaali Gootti om. Antti Nikula
PLH2 Furude Rika om. Asta Rekilä-Suni
PLH3 FIN VLH TAivaankansalainen om. Asta Rekilä-Suni

TS Ryuuguu Rena om. Asta Rekilä-Suni
PN Regalis Wasastjerna om. Satu Karjalainen
PV Globaali Gootti om. Antti Nikula

Kumat:

Luonne, Pätkis om. Hanna Kauranen
Kynnet, Valkosuklaa keksi om. Aavatar Hynninen

Ep:t
Tutkailija Lennokas Lumileikki om Alina Svala
Maailmanmatkaaja Pepsi Max om. Ina Hynninen


Lemmikkiluokan syyrialaiset
Tuomari: Asta Rekilä-Suni
Määrä: 33


PLH1 Sateenkaaren Kirjava Miete om. Satu Karjalainen
PLH2 Sateenkaaren Karavaanari om. Satu Karjalainen
PLH3 Pikkumökin Impi om. Terttu Rousu
PLH4 Mister Myctic om. Antti Nikula
PLH5 Sateenkaaren Rain om. Hanna Kauranen

TS Alexander Gideon om. Viivi Sailokoski
PN Pohjanukonkorento om. Sara Iso-Kungas
PV Sateenkaaren Kirjava Miete om. Satu Karjalainen

KUMAT

"Sija 6" Pikkumökin Kaneli om. Terttu Rousu

Sijoilta tippuneet,
Pohjanukonkorento om. Sara Iso-Kungas
Pikkumökin Janis Joplin om. Terttu Rousu
Pikkumökin Ilona om. Siiri Stenius
Niila Nokinenä om. Sara Iso-Kungas
Sateenkaaren Part of me om. Antti Nikula
Sateenkaaren Firework om. Antti Nikula

EP:T

Hieno turkki Tarinan Suklaahippukeksi om. Satu Karjalainen
Luonne Alexander Gideon om. Viivi Sailokoski
Yleiskunto Pikkumökin Haisuli om. Sari Hautala
Turkki Susa Suffeli om. Saara-Ilona Autio
Turkki Sakura om. Sari Hautala
Yleiskunto Pikku Ilona om. Siiri Stenius
Yleiskunto Niila Nokinenä om. Sara Iso-kungas
Luonne FIN MVA FIN VLH Lindo Oh My Copper om. Terttu Rousu
Ihana pappa Sateenkaaren Firework om Antti Nikula'


Best in show lemmikkiluokat

BIS1 Kääppäri
BIS2 Syrkki

8
Näyttelytuloksia / Oulu 26.08.2018 PET (OSJH)
« : 29.08.18 - klo:20:40 »
Pet Syyrialaiset hamsterit
Eläinmäärä: 43 kpl
Tuomari: Asta Rekilä-Suni

SIJOITUKSET


PET1: Pikkumökin Jolly Jumper, om. Siiri Stenius
PET2: Pikkumökin Impi, om. Terttu Rousu
PET3: Wonderland´s Jamaikan Helmi, om. Noora Korhonen
PET4: Sateenkaaren Oranssi Hiiri, om. Laura Runtti
PET5: Alexander Gideon, om. Viivi Sailokoski

KUMA tippunut sijoituksilta:
Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen
Sateenkaaren Part Of Me, om. Antti Nikula
Jero´s Järkyttävä Jyrsijä, om. Mira Vesteri
Wonderland´s Famous Last Words, om. Noora Korhonen ja Eve Kähkönen
Sateenkaaren Sokeripala, om. Satu Karjalainen
Susa Suffeli, om. Saara-Ilona Autio
Pikkumökin Ilona, om. Siiri Stenius
Picus Pennywise, om. Mira Vesteri ja Eve Kähkönen

TS: Pyry, om. Essi Lehtiharju
Paras Nuori (PN): Susa Suffeli, om. Saara-Ilona Autio
Paras Veteraani (PV): Sateenkaaren Oranssi Hiiri, om. Satu Karjalainen

EP yleiskunto:
Pikkumökin Karhunpoika, om. Nelli Raappana
Pikkumökin Jumanji, om. Minja Turpeinen

EP turkki:
Tarinan Suklaahippu Keksi, om. Satu Karjalainen
Mine Craft Sankari, om. Vertti Hellsten
Wonderland´s Irvikissa, om. Noora Korhonen
Pikkumökin Ilona, om. Siiri Stenius
Pikkumökin Janis Joplin, om. Terttu Rousu

EP uskomaton veteraani: Wonderland´s Doe Dyed Dakota, om. Noora Korhonen
EP Prinsessa Ruusunen: Pikkumökin Impi, om. Terttu Rousu
EP päivän hauskin: Sateenkaaren Valkoinen Cadillac, om. Satu Karjalainen
EP suloinen: Lumimies, om. Anna Laurila
EP luonne: Pyry, om. Essi Lehtiharju


Pet Kääpiöhamsterit
Eläinmäärä: 21 kpl
Tuomari: Satu Karjalainen

SIJOITUKSET


PET1: Taivaankansalainen, om. Asta Rekilä-Suni
PET2: Ikimetsän Ihmeotus, om. Mira Mykkälä
PET3: Lennokas Lumileikki, om. Alina Svala
PET4: Furude Rika, om. Asta Rekilä-Suni
PET5: Enkeliefekti, om. Minja Mykkälä

TS: Kinuski Keisari, om. Heidi Kääntä

KUMA turkista:
Ihanuuden Idea, om. Elina Pirttikoski
Valkosuklaakeksi, om. Aavatar Hynninen
Fire Fly, om. Lumi Jaakola
Järkyttävän Äveriäs, om. Essi Lehtiharju
Demonin Dialogi, om. Mira Mykkälä
Öllimölli, om. Minja Mykkälä

KUMA käsittelystä:
Pätkis, om. Hanna Kauranen
Tinytail´s Master Justice, om. Teresa Myllylä

EP nappisilmä: Pepsi Max, om. Ina Hynninen
EP ”pallo”: Furude Rika, om. Asta Rekilä-Suni
EP keijukainen: Wonderland´s Jalopähkinä, om. Saara-Ilona Autio
EP raitapaita: Wonderland´s Jalopuu, om. Saara-Ilona Aalto
EP pannukakku: Jalokivimimmi, om. Mira Mykkälä
EP päivän isoin: Harmittavan Äveriäs, om. Mira Mykkälä

Paras Veteraani: Tupu, om. Netta Juujärvi

Best in show tulokset:
1. Pikkumökin Jolly Jumper, om. Siiri Stenius
2. Taivaankansalainen, om. Asta Rekilä-Suni

9
Hamsterinäyttely, 13.10.2018 Ylivieska (PPKJy ry)

Aika: Lauantai 13.10.2018 klo 10.00
Paikka: Huhmarintie 153, Ylivieska
Järjestäjä: Pohjois-Pohjanmaan Kani-Ja jyrsijäyhdistys ry
Luokat: Lemmikkiluokat kaikille jyrsijöille. Ulkomuotoluokat rekisteröidyille hamstereille.
Eläinten vastaanotto klo 8.45 – 9.45

Tuomarit:
Ulkomuotoluokan kääpiöhamsterit ja LK syrkit: Satu Karjalainen (yht. 60 eläintä)
Ulkomuotoluokan syrkit PK, KS, ES ja lemmikkkiluokan kääpiöhamsterit: Eve Kähkönen (yht. 60 eläintä)(varalla lemmikkiluokkaan Pilvi Piirainen)
Lemmikkiluokan syyrialaiset: Asta Rekilä-Suni

Ilmot osoitteeseen
ppkjy.hallitus@gmail.com(OTSIKOLLA hamsteri ilmoittautuminen)
Kirjoita hamstereiden ilmoittautumistiedot tässä järjestyksessä, niin helpotat luettelon tekoa: Hamsterin laji, virallinen nimi, sukupuoli, ikä kuukausina, turkkimuunnos ja väri, kasvattaja, omistaja.
Esim:  "Syyrialainen, Sissi Syrkki, naaras, 08.02, pitkäkarvainen ruoste, Kirsi Kasvattaja, Olli Omistaja"
(näyttelyn luokka, hamsun laji, virallinen nimi, (rek.nro ulkomuotoluokassa)  sukupuoli, ikä kk.pp, turkki väri kuvio, kasvattaja, omistaja)
Lemmikkiluokassa ei tarvitse rekisterinumeroa

Viimeinen ilmoittautumispäivä 1.10.2018

ILMOTTAUTUMISMAKSUT:

Pet-luokat, kaikki lajit
PPkjy:n ja shy jäsenille

1.-3. eläin 5€/kpl
4. -> eläin 2€/kpl

EI-jäsenille
1.-3. eläin 8€/kpl
4.-> eläin 5€/kpl

Ilmoittautumishinnat PPKJYN ja SHY:n jäsenille
Jäsenten ennakkoilmoittautumiset
Standardi- ja koestandardiluokka (ulkomuotoluokkia):
1. ja 2. hamsteri: 6 €/kpl
3. hamsteri ja sitä useammat: 3 €/kpl

Ei-standardiluokka (ulkomuotoluokka):
4 €/hamsteri

Ilmoittautumishinnat ei-jäsenille
Standardi- ja koestandardiluokat: 10 €/hamsteri
Ei-standardiluokka: 6 €/hamsteri
Lemmikkiluokka: 8 €/hamsteri

Ilmoittautumiset maksetaan tilille:
IBAN: FI70 4749 1120 0174 01
BIC: POPFFI22
Maksun saaja:  PPKJY RY

Huom! Kuitti maksusta tulee liittää ilmottautumisen mukaan.

Jälki-ilmoittautumismaksu kaikille lajeille 10€/eläin

Ennakkoilmoittautumiset maksetaan viimeistään näyttelykutsussa ilmoitettavana ennakkoilmoittautumispäivänä. Kuitti maksusta on liitettävä näyttelyilmoittautumisten mukaan! Sähköposti-ilmoittautumisissa kuitin voi laittaa liitetiedostona. Mikäli maksua ei ole suoritettu ennakkoilmoittautumispäivään mennessä, peritään osallistumisesta jälki-ilmoittautumismaksu 10e/eläin. Pet-luokkiin voi yleensä myös jälki-ilmoittautua näyttelypäivän aamuna paikan päällä. Jälki-ilmoittautumisen mahdollisuudesta ilmoitetaan ppkjy:n kotisivuilla ennakkoilmoittautumisajan umpeuduttua.
 
Jälki-ilmoittautuminen 10 € / eläin (näyttelyaamuna paikan päällä, maksu käteisellä). Pet-luokkaan voi jälki-ilmoittautua näyttelypaikalla klo 9.45 mennessä.

Yleisölle on vapaa pääsy. Näyttelypaikalla on uimahallin kanttiini avoinna.
Tervetuloa!

Lisätietoa: http://ppkjy.weebly.com/

10
Pirkanmaan Nakertajat ry:n Halloweennäyttely 27.10.2018

Paikka:

Vammalan seuratalo Marttilankatu 35, 38200 Sastamala

Aika:

Lauantai 27.10.2018 Eläinten vastaanotto klo 9.00-9.45 Arvostelut pyritään aloittamaan klo 10

Järjestettävät luokat:

* Hamstereiden ja marsujen uml

* Marsujen tupla-uml

* Hamstereiden, marsujen ja kanien pet

Tuomarit:

Syyrianhamsterit uml: Päivi Lindberg Kääpiöhamsterit uml: Saija Kukkohovi Pet-hamsterit: Karoliina Vainio

Marsut uml: Aida Depner Marsut tupla-uml: Lea Rahtu-Korpela Pet-marsut: Pauliina Lampila

Pet kanit: Anne Lähdesmäki

Ilmoittautumiset:

* 21.10 mennessä osoitteeseen pina.ilmo@gmail.com. Viestin otsikoksi Halloweennäyttely 2018.

* Ilmoittautumisviestissä tulee kertoa eläimen tiedot luokittain seuraavassa järjestyksessä:

o Hamstereiden uml Laji, luokka (uml/pet), virallinen nimi, (rekisterinumero), sukupuoli, ikä (vähintään kuukauden tarkkuudella), turkki, väri, kuvio, hamsterin isä, hamsterin emä, kasvattaja, omistaja

o Marsujen uml ja tupla-uml Uml/tupla-uml, rotu, väri, luokka (baby, junior, avoin, veteraani tai valio), nimi, rekisterinumero, sukupuoli, ikä kuukausina, marsun isä, marsun emä, kasvattaja, omistaja

o Pet-luokat Laji, luokka, virallinen nimi, sukupuoli, ikä (vähintään kuukauden tarkkuudella), turkki, väri, kuvio, kasvattaja, omistaja

HUOM! Ilman rekisterinumeroa eläin voi osallistua ainoastaan pet-luokkiin! Ulkomuotoluokan eläinten on oltava rekisteröityjä.

* Liitäthän kuitin maksetusta näyttelymaksusta ilmoittautumisviestiin!

Hinnat:

* Ulkomuotoluokat: Saman omistajan 1. ja 2. eläin 8€/kpl, 3. eläimestä eteenpäin 6€/kpl

* Pet-luokat: Saman omistajan 1. ja 2. eläin 6€/kpl, 3. eläin ja siitä eteenpäin 4€/kpl

* PiNa:n, SHY:n, SMY:n ja LeKa:n jäsenille yllämainituista hinnoista 1€ alennusta

Maksut suoritetaan yhdistyksen tilille Nordea FI30 2243 1800 0144 00 viimeiseen ilmoittautumispäivään (21.10) mennessä. Käytä viitettä 28 10175. Ilmoittautumiset kuitteineen tulee lähettää 21.10 mennessä osoitteeseen pina.ilmo@gmail.com.

Ilmoittautuminen on sitova! Myös peruutetut ilmoittautumiset on maksettava. Mahdolliset maksamatta jätetyt ilmoittautumiset veloitetaan jälkikäteen.

Jokaiselle maksukuitin lähettäneelle lähetetään ilmoittautumisajan umpeuduttua vahvistusviesti ilmoittautumisesta sekä näyttelyluettelo. Numerot tehdään ohjeiden mukaisesti itse luettelon perusteella.

Jälki-ilmoittautumiset:

* Näyttelyssä on jälki-ilmoittautumismahdollisuus 10€/eläin. Ei paljousalennuksia.

* Jälki-ilmoittautumisia otetaan vastaan ennakko-ilmoittautuneiden määrät huomioon ottaen klo 9.00-9.45 näyttelyaamuna. Luokat, joihin jälki-ilmoittautumisia otetaan vastaan ilmoitetaan ennakko-ilmoittautumisajan päätyttyä.

Muuta huomioitavaa:

* Tuothan lemmikkisi näyttelyyn soveltuvassa kuljetusboksissa etkä sen omassa häkissä. Marsuilla ja kaneilla tulee olla tarjolla heinää ja tuoretta vettä koko näyttelypäivän ajan.

* Toimihenkilöksi voi ilmoittautua sähköpostitse tai näyttelyn Facebook-tapahtumasta löytyvään listaan.

* Mahdollisista väliaikakilpailuista ilmoitetaan myöhemmin.

Näyttelyissä noudatetaan lajiyhdistysten näyttelysääntöjä. Lisätietoja näyttelystä http://pirkanmaannakertajat.net/2018/08/halloweennayttely-27-10-2018/ ja sähköpostilla pina.ilmo@gmail.com.

Pirkanmaan Nakertajat toivottavat kaikki tervetulleiksi tutustumaan näyttelytoimintaan ja herkuttelemaan buffan antimilla! Sisäänpääsy on ilmainen!

11
Näyttelytuloksia / Jurva 28.7.2018 (EPJY)
« : 03.08.18 - klo:19:04 »
Syyrialaiset hamsterit
Tuomari: Katriina Hautala
Eläinmäärä: 24 kpl


PLH1 Sakura – Sari Hautala
PLH2 Stella – Jatta Juutilainen
PLH3 Niinpal Gauhian Loistava Linjaus – Jessica Gullblom
PLH4 Niinpal Gauhian Geraltt G.Efilus – Jessica Gullblom
PLH5 Niinpal Gauhian Hellen H.Elico – Jessica Gullblom

Paras nuori: Sakura – Sari Hautala
Paras veteraani: Hilu Herkkusuu – Sari Hautala

KUMAT
Käsiteltävyys: Nuuskamuikkunen – Jessica Gullblom
Käsiteltävyys: Ironman – Teresa Myllylä
Yleiskunto: Pikku Myy – Jessica Gullblom
Yleiskunto: Susa Suffeli – Saara-Ilona Autio
Yleiskunto: Ainutlaatuinen Arabella – Jatta Juutilainen
Yleiskunto: Niinpal Gauhian Love at First Sight – Jatta Juutilainen
Persoonallinen: Nancy Wheeler – Saara-Ilona Autio
Turkin tiheys: Cola – Leni Kylänpää & Jatta Juutilainen

TUOMARIN SUOSIKKI
Kirkupöllö – Susa Rajamäki

 
Kääpiöhamsterit
Tuomari: Katriina Hautala
Eläinmäärä: 6 kpl


PLH1 Tinytail Master Justice – Teresa Myllylä

KUMAT
Turkki: Tinytail Funny Mind – Jessica Gullblom
Turkki: Tinytail Rusty Moss – Jessica Gullblom
Hauska luonne: Tinytail Master Justice – Teresa Myllylä

TUOMARIN SUOSIKKI
Tinytail Rusty Moss – Jessica Gullblom

 
BIS1 Sakura – Sari Hautala
BIS2 Tinytail Master Justice – Teresa Myllylä

12
Näyttelytuloksia / Lapua 9.6.2018 (EPJY)
« : 12.06.18 - klo:22:16 »
Syyrialaiset hamsterit
Aika ja paikka: 9.6.2018 Lapua
Tuomari: Katriina Hautala
Eläinmäärä: 11 kpl


PLH1 Niinpal Gauhian Jumbo Juusto – Jessica Gullblom
PLH2 Pikkumökin Haisuli – Sari Hautala
PLH3 Vanda Väkäleuka – Sara Iso-Kungas
PLH4 Hilu Herkkusuu – Sari Hautala
PLH5 Niiskuneiti – Jessica Gullblom

LUOKKAVOITTAJAT
Paras nuori: Niinpal Gauhian Jumbo Juusto – Jessica Gullblom
Paras veteraani: Hilu Herkkusuu – Sari Hautala

KUMAT
Turkki + käsiteltävyys: Niinpal Gauhian Edward T. Etanus – Asta Rekilä-Suni
Puhtaus + käsiteltävyys: Nasu – Cecilia Wargh
Käsiteltävyys: Sarvipöllö – Cecilia Wargh

ERIKOISPALKINNOT Levoton Tuhkimo: Niila Nokinenä – Sara Iso-Kungas

TUOMARIN SUOSIKKI
Varjosielun Huima Hoakuroijja – Sara Iso-Kungas

Kääpiöhamsterit
Aika ja paikka: 9.6.2018 Lapua
Tuomari: Katriina Hautala
Eläinmäärä: 2 kpl


PLH1 Taivaan Kansalainen – Asta Rekilä-Suni

LUOKKAVOITTAJAT
Paras nuori: Taivaan Kansalainen – Asta Rekilä-Suni

ERIKOISPALKINNOT
Mieleenjäänyt, ei sijoittunut: Tinytails Cypress Tree Park – Jessica Gullblom


BIS1 Taivaan Kansalainen – Asta Rekilä-Suni
BIS2 Niinpal Gauhian Jumbo Juusto – Jessica Gullblom

13
Näyttelytuloksia / Turenki JV 19.05.2018 (SHY ry.)
« : 20.05.18 - klo:23:42 »
Lyhytkarvainen syyrianhamsteri (26)
Tuomari: Pauliina Lampila


S1+SERT Philippo's Alaric Saltzman om. Ansku Arboix -> JV18
S2+SERT Doux Amour's Joris* om. Sarianna Väisänen
S3 Sateenkaaren Kirjava Miete om. Satu Karjalainen
S4 Niinpal Gauhian Edward T. Etanus om. Asta Rekilä-Suni
S5 Swägädägä Master om. Jeeli Laine

TS Sateenkaaren Fazerin Sininen om. Mira Versteri
PN Doux Amour's Joris* om. Sarianna Väisänen

KUMAt
Väri Niinpal Gauhian Edward T. Etanus om. Asta Rekilä-Suni
Väri Varjosielun Haneli Heinänkokkuu om. Kira Leivo
Kuvio S CH Picus Mind Your Manners* om. Jonna Tikka
Pää Sateenkaaren Oranssi Hiiri om. Laura Runtti
Turkki Swägädägä Master om. Jeeli Laine


Pitkäkarvainen syyrianhamsteri (31)
Tuomari: Satu Karjalainen


S1+SERT Lölleröpulla om. Isabel Arboix -> JV18
S2+SERT Tarinan Anastasia* om. Arja Myllylä
S3+SERT Mapilamis Leina om. Ansku Arboix
S4+SERT Lindo Orphan Crandle om. Riina Partanen
S5+SERT Pikkumökin Hetti om. Terttu Rousu

TS Picus Baby Dragon om. Jonna Tikka
PN Tarinan Habanera om. Arja Myllylä
PV FIN VLH Pikkumökin Blondie om. Terttu Rousu

KUMAt
Hyvä satiini Jero's Loveland Frog om. Mira Vesteri
Hyvä satiini Tarinan Lavinia om. Arja Myllylä
Hyvä satiini Sani's Napaminalle Wasabi om. Sara Laihinen
Turkki Tarinan Gilberta om. Arja Myllylä
Perusväri Niinpal Gauhian Lieke L. Isteria om. Riina Partanen
Perusväri Ironman om. Teresa Myllylä
Perusväri Tarinan Daylily om. Arja Myllyä
Värimerkit Peppermint's Princess Charming om. Saija Kukkohovi
Kokonaisuus Tarinan Hildegaart om. Arja Myllylä


Syyrianhamsteri KS (2)
Tuomari: Pauliina Lampila


KS1 Sani's Tanhupallo om. Petra Nyman -> KJV18
KS2 Sani's Amaryllis Yamamoto om. Petra Nyman

TS Sani's Tanhupallo om. Petra Nyman
PN Sani's Tanhupallo om. Petra Nyman


Syyrianhamsteri ES (4)
Tuomari: Pauliina Lampila


ES1 Ereganto's World in My Eyes om. Riina Partanen -> EJV18
ES2 Ereganto's Word War III om. Riina Partanen

TS Noctis Auringonpaiste om. Eden Paakkunainen


Cambelli S (9)
Tuomari Satu Karjalainen


S1 Picus Mynthon om. Jonna Tikka -> JV18
S2 Picus Merkkari om. Jonna Tikka

TS Picus Yellow Jacket om. Jonna Tikka
PN Picus Mynthon om. Jonna Tikka


Cambelli ES (4)
Tuomari: Satu Karjalainen


ES1 Billionaire om. Riina Partanen -> EJV18
ES2 Sani's Tellervo Koivisto om. Petra Nyman
ES3 Sani's Mauno Koivisto om. Siiri Suihko


Talvikko (23)
Tuomari: Satu Karjalainen


S1+SERT Tinytail Escanuela* om. Sarianna Väisänen -> JV18
S2+SERT Tinytail Precious Mind om. Sarianna Väisänen
S3+SERT Tinytail Charlie Brown om. Sarianna Väisänen
S4 Tinytail Gracious Mark om. Sarianna Väisänen

TS Picus Altamira om. Jonna Tikka
PN Tinytail Escanuela* om. Sarianna Väisänen

KUMAt
Kuviosta Picus C-3PO om. Jonna Tikka
Kuviosta Picus R2-D2 om. Jonna Tikka
Tikkaus Tinytail Dusty Onyx om. Sarianna Väisänen
Pää Regalis Cascading Floral om. Kasperi Karppinen
Tyypistä Tarinan Halinalle om. Arja Myllylä


Kiinankääpiöhamsteri (12)
Tuomari: Jonna Tikka


S1+SERT Varjosielun Sarafina* om. Kasperi Karppinen -> JV18
S2+SERT Wannabe Fiksu ja Kypsä* om. Ansku Arboix
S3+SERT FIN MVA S MVA Wannabe Minä Rakastan Sua* om. Pauliina Lampila --> FIN TMVA!

TS Wannabe Valonkantaja om. Pauliina Lampila
PN Varjosielun Sarafina* om. Kasperi Karppinen
PV FIN MVA S MVA Wannabe Minä Rakastan Sua om. Pauliina Lampila

KUMA
Kuviosta Sani's Fantastisk om. Petra Nyman


Roborovski (23)
Tuomari: Jonna Tikka


S1+SERT Wannabe Shannel om. Pauliina Lampila
S2+SERT Caius Canberra* om. Petra Nyman
S3+SERT Sateenkaaren Pistepistepirkko om. Satu Karjalainen
S4 Wannabe India Ferrah om. Pauliina Lampila

TS Sateenkaaren Pistepistepirkko om. Satu Karjalainen
PN  Wannabe India Ferrah om. Pauliina Lampila
PV Sateenkaaren Matti*** om. Satu Karjalainen


Roborovski ES (5)
Tuomari: Jonna Tikka


ES1 Seku Vain Iku-Turso om. Nelli Kihniä
ES2 Seku Vain Unelias om. Nelli Kihniä

TS Seku Vain Unelias om. Nelli Kihniä


Lemmikkiluokka, syyrianhamsteri (41)
Tuomari: Kasperi Karppinen


PLH1 Peppermint's Jetseller om. Saija Kukkohovi -> LJV18
PLH2 Pikkumökin Hopeanuoli om. Satu Karjalainen
PLH3 Adidas om. Tinja Itkonen
PLH4 Unto om. Maria Karlsson

TS Noctis Tinjami om. Riina Koivisto
PN Peppermint's Jetseller om. Saija Kukkohovi
PV Adidas om. Tinja Itkonen

KUMAt
Turkki Bamsen om. Maria Karlsson
Turkki Picus Maximilian om. Maria Karlsson
Turkki Pikkumökin Impi om. Terttu Rousu
Turkki Ironman om. Teresa Myllylä
Turkki Camomilla om. Maria Karlsson
Turkki FIN VLH Lindo Oh My Copper om. Terttu Rousu
Turkki Wonderland's Haiku om. Tinja Itkonen
Turkki Sateenkaaren Sininen Uni om. Satu Karjalainen
Käsittely Ulrica om. Maria Karlsson
Käsittely Miisa om. Emelia Aksu
Käsittely Orvokki om. Maria Karlsson
Kynnet Joyful Importer Nipsu om. Melina Balvik

EP "Veteraanille" Maikki om. Emelia Aksu


Lemmikkiluokka, kääpiöhamsteri (15)
Tuomari: Petra Nyman


PLH1 Wippee's Choko Cookie om. Satu Karjalainen > LJV18
PLH2 FIN MVA VV17 JV17 Seku Vain Sebastian Aho* om. Nelli Kihniä
PLH3 Seku Vain Iku-Turso om. Nelli Kihniä

TS Seku Vain Iku-Turso om. Nelli Kihniä
PN Wippee's Choko Cookie om. Satu Karjalainen
PV FIN MVA VV17 JV17 Seku Vain Sebastian Aho* om. Nelli Kihniä

KUMA
Kokonaisuus Wippee's Choko Cookie om. Satu Karjalainen

EP
Päivän nappisilmä Wannabe Syntynyt Köyhänä om. Kasperi Karppinen


Lasten lemmikkiluokka (13)
Tuomari: Petra Nyman


PLH1 Noctis Neilikka om. Kaisla Jaakola-Siimes > LJV18
PLH2 Noctis Pinaatti om. Kaisla Jaakola-Siimes
PLH3 Lölleröpulla om. Isabel Arboix

TS Picus Tarantino om. Lucas Arboix
PN Noctis Auringonpaiste om. Eden Paakkunainen

KUMAt
Luonne Lindo Palladon om. Sebastian Arboix
Luonne Noctis Pinaatti om. Kaisla Jaakola-Siimes
Kokonaisuus Noctis Neilikka om. Kaisla Jaakola-Siimes


Pehmoleluluokka
1. Tantantääly om. Lucas Arboix
2. Peewee om. Kaisla Jaakola-Siimes
3. Emma om. Salla Jaakola-Siimes
4. Kimallesiipi om. Iitu Arboix

Hamstrauskisa
1. Noctis Neilikka om. Kaisla Jaakola-Siimes
2. Nipsu om. Melina Balvik


Best In Show
BIS1 lk
BIS2 pk
BIS3 tv
BIS4 kkh
BIS5 rb
BIS6 cb


Best In Show ES/KS
BIS1 ES syyrianhamsteri
BIS2 rb
BIS3 cb
BIS4 KS syyrianhamsteri

Best In Show lemmikkiluokat
BIS1 lastenlemmikki
BIS2 lemmikkikääpiö
BIS3 lemmikkisyrkki

14
Näyttelytuloksia / Ylivieska 5.5.2018 (PPKJY)
« : 13.05.18 - klo:23:27 »
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (21)
Tuomari Marjut Kaakinen


S1+SERT Wonderland's Green Inferno om. Eve Kähkönen & Noora Korhonen
S2+SERT Doux Amour's Joris
S3 Niinpal Gauhian Edward T.Etanus om. Asta Rekilä-Suni
S4 Sateenkaaren Oranssi Hiiri om. Laura Runtti
S5 Sateenkaaren Sokeripala* om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki: Swägädägä Master om. Jeeli Laine
Paras nuori: Doux Amour's Joris om. Sarianne Väisänen

KUMA lupaava kokonaisuus Wonderland's Haavekuva om. Eve Kähkönen
KUMA lupaava kokonaisuus Niinpal Gauhian Edward T.Etanus om. Asta Rekilä-Suni
KUMA turkki Picus Pennywise om. Mira Vesteri ja Eve Kähkönen
KUMA merkit Sateenkaaren Kirjava Miete om. Satu Karjalainen

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (13)
Tuomari Marjut Kaakinen


S1 Pikkumökin Hetti om. Terttu Rousu
S2 Pikkumökin Blondie om. Terttu Rousu
S3 Jedimestari om. Jeeli Laine
S4 Ironman om. Teresa Myllylä

Tuomarin suosikki: Niinpal Gauhian Santos S.Almonella om. Eve Kähkönen
Paras nuori: Niinpal Gauhian Santos S.Almonella om. Eve Kähkönen
Paras veteraani: Pikkumökin Blondie

KUMA rakenne Niinpal Gauhian Santos S.Almonella om. Eve Kähkönen
KUMA rakenne Jedimestari om. Jeeli Laine
KUMA perusväri Sateenkaaren Princess of Egypt om. Satu Karjalainen
KUMA perusväri Sani's Napalminalle Wasabi om. Sara Laihinen

Syyrianhamsterit, koestandardi (2)
Tuomari Marjut Kaakinen


KS1+KSERT Sani's Amaryllis Yamamoto om. Petra Nyman

Tuomarin suosikki: Sani's Amaryllis Yamamoto om. Petra Nyman
Paras nuori: Sani's Amaryllis Yamamoto om. Petra Nyman

Syyrianhamsterit, ei-standardi (4)
Tuomari Marjut Kaakinen


ES1 Niinpal Gauhian Jumbo Juusto om. Jessica Gullblom

Tuomarin suosikki: Rantanplan om. Terttu Rousu
Paras nuori: Niinpal Gauhian Jumbo Juusto om. Jessica Gullblom

Talvikot (16)
Tuomari: Veera Kujansuu


S1 + Sert Tinytail la la Bobo** om. Sarianne Väisänen
S2 + Sert Tinytail Charlie Brown om. Sarianne Väisänen
S3 + Sert Jalokivimimmi om. Mira Mykkälä
S4 + Sert Tinytail Magec om. Sarianne Väisänen
S5 + Sert Tinytail Escanuella om. Sarianne Väisänen

TS Gobaali Gootti om. Antti Nikula
PN Tinytail Charlie Brown om. Sarianne Väisänen

KUMA-Turkki Tinytail Charlie Brown om. Sarianne Väisänen
KUMA-Turkki Gobaali Gootti om. Antti Nikula
KUMA-Kokonaisuus Tinytail Ghost om. Jessica Gullblom
KUMA-kokonaisuus Tinytail Gracious Mark* om. Sarianne Väisänen

Campbelli S (11)
Tuomari: Veera Kujansuu


S1 Sani`s Hereford om. Petra Nyman

Campbelli ES (2)
Tuomari: Veera Kujansuu


ES1 Sani`s Lotta Svärd om. Sara Laihinen
ES2 Sani`s Tellervo Koivisto om. Sara Laihinen

TS Sani`s Lotta Svärd om. Sara Laihinen

Roborovski S (17)
Tuomari: Veera Kujansuu


S1 + Sert Sateenkaaren Matti** om. Satu Karjalainen > FIN MVA
S2 + Sert Wonderland`s Jalokoralli om. Eve Kähkönen
S3 + sert Caius Cabberra om. Petra Nyman
S4 + Sert Spirit Traks om. Pilvi Piirainen
S5 + Sert Wonderland`s Jalokivi om. Eve Kähkönen

TS Varjosielun Briljantti Berliinenmunkki om. Kasperi Karppinen
PN Wonderland`s Jalokoralli om. Eve Kähkönen
PV Sateenkaaren Matti** om. Satu Karjalainen

KUMA-Kokonaisuus Wonderland`s Kissankello om. Pilvi Piirainen
KUMA-Kokonaisuus Wonderland`s Hevoskotka om. Eve Kähkönen
KUMA-kokonaisuus Sateenkaaren Mario Bros* om. Satu Karjalainen
KUMA-Perusväri FIN MVA VV17 JV17 Seku vain Sebastian Aho* om. Nelli Kihniä

Roborovski ES (2)
Tuomari: Veera Kujansuu


ES1 Seku Vain Vilkas om. Sara ja Erin Iso-Kungas

Kiinankääpiö (13)
Tuomari: Veera Kujansuu


S1 + Sert Sani`s Delicios om. Sara Laihinen
S2 + sert Goldilock`s Aihe vapaa* om. Pilvi Piirainen
S3 + sert FIN MVA FIN VLH JV17 Wannabe pimeyden morsian om. Kasperi Karppinen
S4 + sert Varjosielun Sarafina om. Kasperi Karppinen
S5 + sert Sani`s Deltagande om. Lea Kallio

TS Wannabe Syntynyt Köyhänä om. Kasperi Karppinen
PN Varjosielun Sarafina om. Kasperi Karppinen
PV Goldilock`s Aihe vapaa* om. Pilvi Piirainen

KUMA-Tikkaus Goldilock`s Aihe vapaa* om. Pilvi Piirainen
KUMA-Kokonaisuus Sani`s Fröbjuden om. Sara Laihinen
KUMA-Kokonaisuus Sani`s Deltagande om. Lea Kallio
KUMA-Kokonaisuus Varjosielun MR. stork om. Jenni Krekilä
KUMA-Kokonaisuus Varjosielun Banzai om. Kasperi Karppinen

Lemmikkiluokka kääpiöhamsterit A (11)
Tuomari: Mira Mykkälä


PLH1 Yours Mercury II om. Eve kähkönen
PLH2 Sani's Deltagande om. Lea Kallio > FIN TVLH
PLH3 Regalis rebelion build of hope om. Mari Pöyhönen

TS Pätkis om. Hanna Kauranen
PN Yours Mercury II om. Eve kähkönen
PV PPV17 Goldilock`s Mystic om. Asta Rekilä-Suni

KUMA-turkki Gobaali Gootti om. Antti Nikula
KUMA-kokonaisuus Pätkis om. Hanna Kauranen
KUMA-Kokonaisuus Seku vain Vilkas om. Sara ja Erin iso-Kungas

EP-persoona PPV17 Goldilock`s Mystic om. Asta Rekilä-Suni
EP-viikset Regalis Pearly petails om. Emmi Karjalainen
EP-silmät Tinytail Mastea Justice om. Teresa Myllylä
EP-kynnet Regalis Crucible om. Mari Pöyhönen
Ep-touhuilija Seku vain Sebastian Aho om. Nelli Kihniä

Sihteerin suosikki: Sani`s Deltagande om. Lea Kallio

Lemmikkiluokka kääpiöhamsterit B (16)
Tuomari: Saara Lähteenmäki


PLH1 FIN MVA FIN VLH JV17 Wannabe pimeyden morsian om. Kasperi Karppinen
PLH2 PPV17 Regalis Crucible* om. Mari Pöyhönen > FIN VLH
PLH3 Jalokivimimmi om. Mira Mykkälä
PLH4 Ikimetsän Ihmeotus om. Mira Mykkälä

TS Wannabe syntynyt köyhänä om. Kasperi Karppinen
PN Jalokivimimmi om. Mira Mykkälä
PV PPV17 Goldilock`s Mystic om. Asta Rekilä-Suni

KUMA-turkki Gobaali Gootti om. Antti Nikula
KUMA-Luonne Sani`s Deltagande om. Lea Kallio

EP-Kaunis katse Regalis rebelion build of hope om. Mari Pöyhönen
EP-Hieno turkki Harmittavan äveriäs om. Mira Mykkälä
EP-Tsemppi Tinytail Mastea Justice om. Teresa Myllylä

Lemmikkiluokan syyrialaiset A (35)
Tuomari Eve Kähkönen


PLH1 Pikkumökin Blondie om. Terttu Rousu
PLH2 Ironman om. Teresa Myllylä
PLH3 Sateenkaaren Oranssi Hiiri om. Laura Runtti
PLH4 Vivaldine's Filippus Freskomaalari om. Päivi Lindberg
PLH5 Swägädägä Master om. Jeeli Laine

Tuomarin suosikki: Vanda Väkäleuka om. Sara Iso-Kungas
Paras nuori: Porkkana om. Kaisu Marttila
Paras veteraani: Pikkumökin Blondie om. Terttu Rousu

KUMA luonne Elliot Maailman Laidalla om. Minja Turpeinen
KUMA luonne Cutiepie's Turhamainen Mies om. Aukusti Takala
KUMA luonne Kookos om. Aukusti Takala
KUMA turkki Niinpal Gauhian Edward T.Etanus om. Asta Rekilä-Suni
KUMA yleiskunto Pikkumökin Gaia om. Terttu Rousu
KUMA yleiskunto Sani's Suomi om. Sara Laihinen

EP kokonaisuus Porkkana om. Kaisu Marttila
EP kokonaisuus Sateenkaaren Sokeripala* om. Satu Karjalainen
EP kokonaisuus Sateenkaaren Princess of Egypt om. Satu Karjalainen

Lemmikkiluokan syyrialaiset B (32)
Tuomari Satu Karjalainen


PLH1 Pikkumökin Blondie om. Terttu Rousu
PLH2 Vanda Väkäleuka om. Sara Iso-Kungas
PLH3 Sani's Suomi om. Sara Laihinen
PLH4 Pikkumökin Haisuli om. Sari Hautala
PLH5 Sateenkaaren Oranssi Hiiri om. Laura Runtti

Tuomarin suosikki: Porkkana om. Kaisu Marttila
Paras nuori: Niinpal Gauhian Edward T.Etanus om. Asta Rekilä-Suni
Paras veteraani: Pikkumökin Blondie om. Terttu Rousu

KUMA kokonaisuus Vivaldine's Filippus Freskomaalari om. Päivi Lindberg
KUMA kokonaisuus Niinpal Gauhian Edward T. Etanus om. Asta Rekilä-Suni
KUMA kokonaisuus Kookos om. Aukusti Takala
KUMA kokonaisuus Niila Nokinenä om. Sara Iso-Kungas
KUMA yleiskunto Sateenkaaren Part Of Me om. Antti Nikula
KUMA yleiskunto Swägädägä Master om. Jeeli Laine
KUMA yleiskunto Vaiana om. Anne-Mari Autio

EP hieno veteraani Hilu Herkkusuu om. Sari Hautala
EP "päivän marsu" Sani's Napalminalle Wasabi om. Sara Laihinen

BEST IN SHOW standardi luokat
BIS1 TV
BIS2 LK
BIS3 KKH
BIS4 RB
BIS5 PK
BIS6 CB

BEST IN SHOW koe ja ei standardi luokat
BIS1 KS-Syrkki
BIS2 ES cb
BIS3 ES syrkki
BIS4 ES robo

BEST IN SHOW A-lemmikkiluokat
1. Syrkki
2. Kääpiö

BEST IN SHOW B-lemmikkiluokat
1. Syrkki
2. Kääpiö 

15
Näyttelytuloksia / Oulu 29.4.2018 (OSJH)
« : 11.05.18 - klo:15:35 »
Kääpiöhamsterit
28 kpl, tuomari Satu Karjalainen


PLH1 Ikimetsän Ihmeotus, om. Mira Mykkälä
PLH2 Yours Mercury II, om. Eve Kähkönen
PLH3 Tinytail Master Justice, om. Teresa Myllylä
PLH4 Järkyttävän Äveriäs, om. Essi Lehtiharju
PLH5 Jalokivi Mimmi, om. Mira Mykkälä

Paras vet Äärettömän äveriäs, om. Mira Mykkälä
Paras nuori Yours Mercury II, om. Eve Kähkönen

Kumat
Sijoilta pudonnut − Tuuleksi Taivaanrantaan, om. Lotta Törmänen
Yleiskunto − Wonderland’s Jalokoralli, om. Eve Kähkönen
Kokonaisuus − Globaali Gootti, om. Antti Nikula
Turkki − Hurja Hubartus, om. Eevi Haukijärvi
Turkki − Mauno, om. Teresa Myllylä
Turkki − Pepsi Maxi, om. Ina Hynninen
Turkki − Afire Love, om. Kaapo Kotikangas
Turkki − Harmittavan Äveriäs, om. Mira Mykkälä

EP
Söpö − Seku Vain Taunokki, om. Sari Jaakkola
Pallero − Seku Vain Mustikki, om. Nelli Kihniä
Lätty − Pätkis, om. Hanna Kauranen
Vappuspesiaali − Seku Vain Antti Pihlström, om. Nelli Kihniä

TS Golden’s Trampa Inte På Tavlan, om. Nelli Kihniä

Syyrialaiset hamsterit
22 kpl, tuomari Satu Karjalainen


PLH1 Sateenkaaren Oranssi Hiiri, om. Laura Runtti
PLH2 Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
PLH3 Pikkumökin Blondie, om. Terttu Rousu
PLH4 Maleron, om. Milla Kaasila
PLH5 Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen

Kumat
Tsemppi − Sateenkaaren Sininen Koira, om. Tanja Matikainen
Turkki − Pikkumökin Hetti, om. Terttu Rousu
Turkki − Pyry, om. Essi Lehtiharju
Yleiskunto − Sateenkaaren Birthday, om. Tuuli Lappi
Kokonaisuus − Sateenkaaren Sua Varten, om. Sanni Alatalo

Paras nuori Maleron, om. Milla Kaasila
Paras vet Pikkumökin Blondie, om. Terttu Rousu

EP:t
Vappuspesiaali − Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
Käsiteltävyys − Harmin Paikka, om. Eevi-Adessa Alatalo
Ihanat korvat − Ironman, om. Teresa Myllylä

TS Lampunhenki, om. Isabella Hynninen

Hamsterien lemmikkiluokkien Best In Show
BIS 1 Syyrianhamsteri
BIS 2 Kääpiöhamsteri

Sivuja: [1] 2 3