Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - Eve87

Sivuja: [1] 2 3 ... 70
1
Oulun Seudun Jyrsijäharrastajat ry järjestää lemmikkiluokat kaikille hamsterilajeille 18.2.2018.
Aika: Sunnuntai 18.2.2018 klo 10.
Paikka: Maikkulan nuorisotalo, Kangaskontiontie 3, Oulu


Eläinten vastaanotto klo 8:45-9:45.

Tuomarit:
Syyrianhamsterit: Eve Kähkönen
Kääpiöhamsterit: Pilvi Piirainen

Ennakkoilmoittautuminen on päättynyt, jälki-ilmoittautua voi paikapäällä 9:45 mennessä,
jälki-ilmoittautusmihinnoilla (10€/eläin).

Pehmoeläinluokka ja pikkukilpailut
Pehmoeläinluokkaan saavat osallistua 1–9-vuotiaat lapset. Ota kani- tai jyrsijäpehmosi mukaan leikkimieliseen arvosteluun. Kaikki palkitaan. Näyttelyssä on pikkukilpailuja eri eläinlajeille tuomareiden ruokatauolla.
Esim. marsujen kurkunsyöntikisa, kanien estehyppy, gerbiilien silppurikisa jne.
Pehmoeläinluokkaan ja pikkukilpailuihin ilmoittaudutaan näyttelypaikalla buffetissa aamun aikana. Hinta 1 €.

Lisätietoa näyttelystä: http://www.osjh.net/?page_id=336

2
Näyttelytuloksia / Lappeenranta 26.11.2017 (KKJ ry)
« : 27.11.17 - klo:05:42 »
Lemmikkiluokat syyrianhamsterit (23)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1. Diadem's Leviathan, om. Outi Laitinen
PLH2. Ticking Turnip, om. Kiira Martikainen
PLH3. Bounching Beetroot, om. Kiira Martikainen

Tuomarin suosikki: Diadem's Guardian Angel, om. Jaana ja Jenni Mäkitalo
Paras nuori: Hulk, om. Outi Laitinen
Paras Veteraani: Diadem's Leviathan, om. Outi Laitinen

Kunniamaininnat

Turkki - Bedazzling Blackcrrant om. Kiira Martikainen
Turkki - Picus Crazy, Love*, om. Jenni Mäkitalo
Turkki - Niinpal Gauhian Lompsis Lampsis, om. Kiira Martikainen
Yleiskunto - Hulk, om. Outi Laitinen
Yleiskunto - Addicted Almond, om. Outi Laitinen
Yleiskunto - Mäyrä, om. Outi Laitinen
Yleiskunto - Cutiepie's Dream of Life, om. Jenni Mäkitalo
Yleiskunto - Jake, om. Ella Räihä
Käsiteltävyys - Determined Dinosaur, om. Outi Laitinen
Käsiteltävyys - Diadem's Guardian Angel, om. Jaana ja Jenni Mäkitalo
Käsiteltävyys - Picus Crazy Love*, om. Jenni Mäkitalo

Erikoispalkinnot

”jääkalhu” Converse, om. Outi Laitinen
”tsemppari” Matilda, om. Mimosa Tankka
”sihteerin suosikki” Ticking Turnip, om. Kiira Martikainen

Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit (3)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1. Babar, om. Outi Laitinen

Tuomarin suosikki: Possu, om. Outi Laitinen

Erikoispalkinnot

”tsemppari” Jorma, om. Outi Laitinen

Best In Show

1. Syyrianhamsteri
2. Kääpiöhamsteri

3
Näyttelytuloksia / Oulu 25.11.2017 (OSJH ry)
« : 27.11.17 - klo:05:28 »
Lemmikki Syyrianhamsterit (30)
Tuomari: Asta Rekilä-Suni

PLH1. FIN VLH Pikkumökin Diana, om. Terttu Rousu
PLH2. FIN TVLH PPV17 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
PLH3. Lindo Oh My Copper, om. Terttu Rousu
PLH4. Hilu Herkkusuu, om. Sari Hautala
PLH5. Nella, om. Maria Moisanen

Paras Nuori: Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen
Paras Veteraani: FIN TVLH PPV17 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
Tuomarin Suosikki: Otus, om. Sari Hautala

Kunniamaininnat

Sijoilta pudonnut - Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen
Sijoilta pudonnut - Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen
Sijoilta pudonnut - Pätkis, om. Erin Iso-Kungas

Erikoispalkinnot

Turkki - Helmipöllö, om. Salla Murtonniemi
Turkki - Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
Turkki - FIN VLH Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
Turkki - Nasu, om. Cecilia Wargh
Turkki - Sini, om. Sari Hautala
Turkki - Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen
Yleiskunto - Sateenkaaren Yölaulu, om. Emma & Milla Takkinen
Yleiskunto - Viirupöllö, om. Sara Iso-Kungas
Luonne - Otus, om. Sari Hautala
Tsemppipalkinto - Olaf, om. Ronja Leinonen
Mieleenjäänyt - Pikkumökin Figo, om. Satu Karjalainen
Mieleenjäänyt - Wonderland's Fire And Rain, om. Satu Karjalainen
Persoonallinen - Sirius Särkynyt Sydän, om. Neea & Minna Ahlqvist
Ikäisekseen hieno - Colaboy, om. Isabella Hynninen
Sihteerin suosikki - Opaali, om. Sara Iso-Kungas


Lemmikki Kääpiöhamsterit (27)
Tuomari: Merja Nauska

PLH1. Mauno, om. Teresa Myllylä
PLH2. Hearts Don't Break Around Here, om. Jenna Lindelä
PLH3. Yksinäinen Halipula, om. Jenna Lindelä
PLH4. Tuuleksi Taivaanrantaan, om. Jenni Pehkonen & Lotta Törmänen
PLH5. Regalis Crucible, om. Mari Pöyhönen

Paras Nuori: A Fire Love, om. Kaapo Kotikangas
Paras Veteraani: Hearts Don't Break Around Here, om. Jenna Lindelä
Tuomarin Suosikki: Safiiri, om. Lumi Jaakkola

Kunniamaininnat

käsiteltävyys - Valkosuklaa Keksi, om. Aavatar Hynninen
käsiteltävyys - Pepsi Maxi, om. Ina Hynninen
käsiteltävyys - Regalis Rebellion Build On Hope, om. Mari Pöyhönen
käsiteltävyys - Guess Who, om. Emmi Hautala
käsiteltävyys - Final Fantasy, om. Emmi Hautala
käsiteltävyys - Taku, om. Viivi Sipola
käsiteltävyys - Tiku, om. Viivi Sipola
Yleisvaikutelma - Goldilock's Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
Yleisvaikutelma - Lowgirl Cambuksella, om. Kaapo Kotikangas
Yleisvaikutelma - Harmittavan Äveriäs, om. Mira Mykkälä

Erikoispalkinnot

Nälkäiselle - Seku Vain Ilmari Kianto, om. Pilvi Piirainen
Nälkäiselle - Alma, om. Jenna Lindelä
Nälkäiselle - Olaf, om. Sandra Tiikkala
Viilipytylle - Max, om. Henna Kälkäjä
Vauhdikkaalle - Laku, om. Elsa Hyysalo
Äänekkäälle - Sateenkaaren Kaunis Veera, om. Nelli Kihniä
Uneliaalle - Seku Vain Iku-Turso, om. Nelli Kihniä
Ujostelevalle - Tinytails Master Justice, om. Teresa Myllylä
Huippuripset - Coco, om. Nina Mustonen
Uneliaalle - Sateenkaaren Tupu Hupuna, om. Asta Rekilä-Suni

Best In Show

1. Syyrianhamsteri
2. Kääpiöhamsteri

4
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (38)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1 + SERT. GG17 Picus B-17 , om. Jonna Tikka
S2 + SERT. Colbronde's Perfect Dream*, om. Kirsi Leppälammi
S3 + SERT. Tarinan Got Talent, om. Arja Myllylä
S4 + SERT. Picus Touchdown, om. Jonna Tikka
S5 + SERT. Picus Crazy Love, om. Jenni Mäkitalo

Tuomarin suosikki: Colbronde's Perfect Dream*, om. Kirsi Leppälammi
Paras Nuori: Picus B-17 , om. Jonna Tikka 
Paras Veteraani: FIN TVLH Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat

Satiini - Picus Toracco*, om. Jonna Tikka
Perusväri - Wannabe Glenn Rhee, om. Jenni Mäkitalo
Pää - Niinpal Gauhian Sievä Sinfonia, om. Kirsi Leppälammi
Turkki - Cutiepie's  Dream Of Life, om. Jenni Mäkitalo

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (41)
Tuomari: Marjut Kaakinen

S1 + SERT. GG17 Sateenkaaren Poutaa***, om. Arja Myllylä
S2 + SERT. Lindo Oh My Copper, om. Terttu Rousu
S3 + SERT. Brambleberries Bram*, om. Arja Myllylä
S4 + SERT. Midnight's Cayelii, om. Kasperi Karppinen
S5 + SERT. Niinpal Gauhian Kaalimaan Kakara, om. Jemina Ahtola
IrtoSERT. Tarinan Lavinia*, om. Arja Myllylä
IrtoSERT. Picus Canella, om. Jonna Tikka

Tuomarin suosikki: Tarinan Reality Bites, om. Arja Myllylä
Paras Nuori: Picus Canella, om. Jonna Tikka
Paras Veteraani: Sateenkaaren Poutaa***, om. Arja Myllylä

Kunniamaininnat

Kokonaisuus - Niinpal Gauhian Wautsi Wau, om. Kirsi Leppälammi
Rakenne - Niinpal Gauhian X-Pertti, om. Kirsi Leppälammi
Rakenne - Lindo Orphan's Cradle - Riina Partanen

Koestandardi syyrianhamsterit (6)
Tuomari: Eve Kähkönen

KS1. KGG17 Alkemistin Ultima Thule, om. Kirsi Leppälammi

TS Niinpal Gauhian Vissiin Vaaraton, om. Kirsi Leppälammi

Ei-standardiluokan syyrianhamsterit (12)
Tuomari: Marjut Kaakinen

ES1. EJV17 EGG17 Niinpal Gauhian Quti Quti, om. Kirsi Leppälammi
ES2. Ereganto's Under Your Skin, om. Riina Partanen
ES3. Ereganto's Word War III, om. Riina Partanen

Tuomarin suosikki: Ereganto's Under Your Skin, om. Riina Partanen
Paras Nuori: Ereganto's Word War III, om. Riina Partanen
Paras Veteraani: FIN VLH Noctis Tuiki Tuiki Tähtönen, om. Pihla Jaakola-Siimes

Kunniamaininnat

Kokonaisuus - Ereganto's Universe And Beyond, om. Riina Partanen
Kokonaisuus - Ereganto's Shimmering Lights, om. Riina Partanen

Talvikot (37)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1 + SERT. GG17 Picus Julie, om. Jonna Tikka
S2 + SERT. Tarinan Aarre Arvokkain*, om. Arja Myllylä
S3 + SERT. Tarinan Aave Maria**, om. Arja Myllylä
S4 + SERT. Tinytail Angelina D'Angelo, om. Sarianne Väisänen
S5 + SERT. Harmittavan Äveriäs, om. Mira Mykkälä

Tuomarin suosikki: Golden's Nema, om. Kasperi Karppinen
Paras Nuori: Picus Julie, om. Jonna Tikka

Kunniamaininnat

Pää - Regalis Talbot, om. Karoliina Ylinen
Pää - Regalis Stellarsphere, om. Henni Haatainen
Pää - Tinytail Steel Mustang, om. Mira Mykkälä
Perusväri - CM's Hot N Gold, om. Sarianne Väisänen
Tikkaus - Katinka, om. Henni Haatainen
Juova - Tinytail La Licome, om. Sarianne Väisänen

Campbellit (3)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1. GG17 Picus Molise, om. Jonna Tikka
S2. Sani's Oscar, om. Nico Laihinen

Ei-standardi campbellit (3)
Tuomari: Satu Karjalainen

ES1. EGG17 PPV17 Sani's Sven, om. Sara Laihinen

Roborovskit (22)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT. GG17 Vicky Pollard*, om. Pauliina Lampila
S2. Sateenkaaren Hassu Heinäsirkka, om. Kasperi Karppinen
S3. Bailaava Berit, om. Petra Nyman

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Hassu Heinäsirkka, om. Kasperi Karppinen
Paras Nuori: Vicky Pollard*, om. Pauliina Lampila

Ei-Standardiluokan roborovskit (2)
Tuomari: Jonna Tikka

ES1. EGG17 Sateenkaaren Naurunaama, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Naurunaama, om. Satu Karjalainen
Paras Nuori: Sateenkaaren Naurunaama, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit (14)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT. GG17 Goldilock's Arvaa Kuka, om. Karoliina Ylinen
S2 + SERT. Timothy Q. Mouse, om. Taika Hakkarainen
S3 + SERT. Jumbo Jr. Aka Dumbo, om. Anni Hantunen
S4 + SERT. Wannabe Rahan Takii**, om. Pauliina Lampila => FIN MVA!
S5 + SERT. FIN MVA Wannabe Juntti Paavo, om. Pauliina Lampila
IrtoSERT. Wannabe Minä Rakastan Sua**, om. Pauliina Lampila => FIN MVA!

Tuomarin suosikki: Timothy Q. Mouse, om. Taika Hakkarainen
Paras Nuori: Golden Vallax, om. Kasperi Karppinen
Paras Veteraani: Goldilock's Arvaa Kuka, om. Karoliina Ylinen

Lemmikkiluokan syyrianhamsterit (40)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1. LGG17 Colbronde's Perfect Dream*, om. Kirsi Leppälammi
PLH2. Pikkumökin Gaia, om. Terttu Rousu
PLH3. Lindo Oh My Copper, om. Terttu Rousu
PLH4. FIN VLH Pikkumökin Diana, om. Terttu Rousu

Tuomarin suosikki: Niinpal Gauhian Hyvin Höpsö, om. Jemina Ahtola
Paras Nuori: Pikkumökin Gaia, om. Terttu Rousu
Paras Veteraani: Niinpal Gauhian Hyvin Höpsö, om. Jemina Ahtola

Kunniamaininnat

Turkki - Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen
Turkki - Niinpal Gauhian Vissiin Vallaton - om. Jemina Ahtola
Turkki - Ticking Turnip, om. Kiira Martikainen
Turkki - Lindo Oh My Copper, om. Terttu Rousu
Turkki - Sani's Napalminalle Wasabi, om. Sara Laihinen
Käsiteltävyys - Picus Crazy Love, om. Jenni Mäkitalo
Käsiteltävyys - FIN TLVH Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
Käsiteltävyys - Wannabe Glenn Rhee, om. Jenni Mäkitalo
Yleiskunto - Lakupatukka, om. Mira Vesteri
Yleiskunto - Picus Crazy Love, om. Jenni Mäkitalo

Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit (26)

PLH1. LGG17 Sateenkaaren Ursula, om. Nelli Kihniä
PLH2. Sani's Deltagande, om. Lea Kallio
PLH3. Katinka, om. Henni Haatainen
PLH4. Giddy*, om. Kasperi Karppinen
PLH5. Sateenkaaren Tupu Hupuna*, om. Asta Rekilä-Suni

Kunniamaininnat

Kokonaisuus - Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä
Kokonaisuus - Regalis Maslow, om. Riikka Raatikainen
Kokonaisuus - Myyräkuume, om. Kasperi Karppinen
Kokonaisuus - Picus Dani, om. Tomas Puumalainen
Kokonaisuus - PPV17 Goldilock's Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
Kokonaisuus - JV17 Wannabe Pimeyden Morsian**, om. Kasperi Karppinen

Erikoispalkinnot

sihteerin suosikki - Sani's Deltagande, om. Lea Kallio
sporttihamsu - Tinytail Golden Flash, om. Rebecca Hänninen
luonne - Regalis Stellarsphere - om. Henni Haatainen
luonne - Jumbo Jr Aka Dumbo, om. Anni Hantunen
turkki - Galway Girl, om. Mira Vesteri
söpöin naama - PPV17 Sani's Sven, om. Sara Laihinen
pumpulipallo - Elma, om. Nico Laihinen
leppoisin - CM's Seniorita Emmi, om. Tomas Puumalainen
kiltti - Timothy Q. Mouse, om. Taika Hakkarainen

Lasten lemmikkiluokka (6)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1. FIN VLH LGG17 Noctis Tuiki Tuiki Tähtönen, om. Pihla Jaakkola-Siimes
PLH2. Noctis Pinaatti, om. Kaisla Jaakkola-Siimes

Tuomarin suosikki: Alexandrian Peto on Irti, om. Jenissa Ahtola
Paras Veteraani: FIN VLH Noctis Tuiki Tuiki Tähtönen, om. Pihla Jaakkola-Siimes

Kunniamaininnat

käsiteltävyys - Oscar, om. Nico Laihinen
käsiteltävyys - How To Say Goodbye, om. Janni Kuusela

Standardien Best In Show

BIS1. kiinankääpiöhamsteri
BIS2. pitkäkarvainen
BIS3. lyhytkarvainen
BIS4. talvikko
BIS5. campbelli
BIS6. roborovski

Ei- ja koestandardien Best In Show

BIS1. Ei-standardi syyrianhamsteri
BIS2. Ei-standardi roborovski
BIS3. koestandardi syyrianhamsteri
BIS4. ei-standardi campbelli

Lemmikkiluokkien Best In Show

BIS1. Lasten lemmikki
BIS2. Syyrianhamsteri
BIS3. Kääpiöhamsteri

5
Näyttelytuloksia / Ylivieska 28.10.2017 (PPKJY ry)
« : 29.10.17 - klo:02:23 »
Lemmikkikääpiöhamsterit (13)
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 Sateenkaaren Hupu Tupuna* om. Asta Rekilä-Suni
PLH2 Regalis Rebellion Build On Hope om. Mari Pöyhönen
PLH3 Wippee`s Hattivatin Hattutemppu om. Saara Lähteenmäki

PN Sateenkaaren Hupu Tupuna* om. Asta Rekilä-Suni
PV Safiiri om. Lumi Jaakkola
TS Mauno om. Teresa Myllylä

Kunniamainninnat
turkki - Sateenkaaren Peppi Pitkätossu om. Asta Rekilä-Suni
turkki - Regalis Grosvenor om. Saara Lähteenmäki
turkki - Hearts Don`t Break around here om. Jenna Lindelä

Erikioispalkinnot
lumipallo - Regalis Gothenburg om. Eveliina Hänninen
lumimyyrä - PPV17 Goldilock`s Mystic om. Asta Rekilä-Suni
tsemppipalkinto - Alma om. Jenna Lindelä
tsemppipalkinto - Yksinäinen Halipula om. Jenna Lindelä
sihteerin suosikki - Wippee`s Hattivattin Hattutemppu om. Saara Lähteenmäki

Lemmikkisyyrianhamsterit (30)
Tuomari: Asta Rekilä-Suni

PLH1 FIN VLH PPVV17 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua om. Satu Karjalainen
PLH2 Pätkis Om. Erin Iso-Kungas
PLH3 Pikkumökin Eloisa om. Terttu Rousu
PLH4 Sateenkaaren Roar om. Satu Karjalainen
PLH5 Otus om. Sari Hautala

PN Vaiana om. Anne-Mari ja Saara-Ilona Autio
PV Peto Rakasti Sinua om. Satu Karjalainen
TS Viirupöllö om. Sara Iso-Kungas

Kunniamaininnat
hyvä - kuntoinen Rantanplan om. Terttu Rousu
hyvä - kuntoinen Lindo on my copper om. Terttu Rousu
massa - Gwen Glary om. Saara-Ilona Autio
turkki ja yleiskunto - FIN MVA PPV17 Picus agent Orange om. Satu Karjalainen
luonne - Otus om. Sari Hautala
yleiskunto -Vaiana om. Anne-Mari ja Saara-Ilona Autio
yleiskunto - Hilu Herkkusuu om. Sari Hautala
sijoilta pudonnut - Romeo Salama om. Anna- Sofia Autio

Erikoispalkinnot
turkki - Sateenkaaren Kirjavamiete om. Satu Karjalainen
turkki - Kaisla Keiju Angervo om. Satu Karjalainen
käsiteltävyys - Lindo Landslide om. Satu Karjalainen
upea kunto - Sateenkaareen Peto on Irti om. Satu Karjalainen
turkki - Viirupöllö om. Sara Iso-Kungas
massa - Sateenkaaren Sudenmorsian om. Satu Karjalainen
yleiskunto - Sateenkaaren Sokeripala om. Satu Karjalainen
käsiteltävyys - Sini om. Sari Hautala
sihteerin suosikki - Romeo Salama om. Anna- Sofia Autio

Best In Show

BIS1 Kääpiöhamsteri
BIS2 Syyrianhamsteri

6
Pikkujoulunäyttelyt vinkvinvonksin​

Aika: La 28.10.2017, klo 10 alkaen
Paikka: Huhmarkallion Rinnemaja, Huhmarintie 153, 84880 YLIVIESKA
Jälki-ilmottautuminen näyttelypäivän aamuna klo 9.00-9.45
Arvostelut klo 10 alkaen​
 
Tuomarit:
Kääpiöhamsterit:  Satu Karjalainen
Syyrianhamsterit: Asta Rekilä-Suni
 
Viimeinen ilmoittautumispäivä la 21.10.

HAMSTERIT​
Kääpiöhamstereiden ilmottautumiset sähköpostilla:  naksuttajat(a)gmail.com  (Huom! Viestin otsikkoon  "Kääpiöhamsterit".)
Syyrianhamstereiden ilmottautumiset sähköpostilla:  emma.timlin(a)suomi24.fi
 
Kirjoita hamstereiden ilmoittautumistiedot tässä järjestyksessä, niin helpotat luettelon tekoa: Hamsterin laji, virallinen nimi, sukupuoli, ikä kuukausina, turkkimuunnos ja väri, kasvattaja, omistaja.
Esim:  "Syyrialainen, Sissi Syrkki, naaras, 08.02, pitkäkarvainen ruoste, Kirsi Kasvattaja, Olli Omistaja"
 
ILMOTTAUTUMISMAKSUT:

Pet-luokat, kaikki lajit
PPkjy:n ja shy jäsenille

1.-3. eläin 5€/kpl
4. -> eläin 2€/kpl

EI-jäsenille
1.-3. eläin 8€/kpl
4.-> eläin 5€/kpl

Ilmoittautumiset maksetaan tilille:
IBAN: FI70 4749 1120 0174 01
BIC: POPFFI22
Maksun saaja:  PPKJY RY

Huom! Kuitti maksusta tulee liittää ilmottautumisen mukaan.

Jälki-ilmoittautumismaksu kaikille lajeille 10€/eläin

(Lisätietoa näyttelyistä)


7
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (12)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen => FIN MVA!
S2+SERT Sateenkaaren Sokeripala, om. Satu Karjalainen
S3 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
S4 Sateenkaaren Peto on Irti, om. Satu Karjalainen

TS Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen
PN Sateenkaaren Sininen Uni, om. Satu Karjalainen
PV Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat
(perusväri) Picus Nöpö, om. Kasperi Karppinen
(perusväri) Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (14)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
S2+SERT Pikkumökin Fresita, om. Terttu Rousu
S3 Kaisla Keijuangervo, om. Satu Karjalainen
S4 Amazing Soul, om. Ari & Sini Nuutinen
S5 Dominique, om. Ari & Sini Nuutinen

TS Amazing Soul, om. Ari & Sini Nuutinen
PN Kaisla Keijuangervo, om. Satu Karjalainen
PV Amazing Soul, om. Ari & Sini Nuutinen

Kunniamaininnat
(perusväri) FIN VLH Sateenkaaren Paperinukke, om. Antti Nikula
(satiini) Pikkumökin Cascada, om. Terttu Rousu
(tyyppi) Picus Karvaturjake, om. Kasperi Karppinen
(turkki) Philippos Gummy Bear, om. Ari & Sini Nuutinen

Koestandardiluokan syyrianhamsterit (3kpl)

KS1+SERT Fantasia, om. Ari & Sini Nuutinen

TS Fantasia, om. Ari & Sini Nuutinen

Ei-standardiluokan syyrianhamsterit (4kpl)
Tuomari: Eve Kähkönen

ES1 Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula

TS Sani's Qwin, om. Ari & Sini Nuutinen
PN Sateenkaaren Sudenmorsian, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat
(pää) Sateenkaaren Sudenmorsian, om. Satu Karjalainen

Standardiluokan talvikot (10)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1. Demonin Dialogi, om. Mira Mykkälä
S2. Tinytail Grand One, om. Mira Mykkälä

TS Eeppinen Emoji, om. Mira Mykkälä
PN Globaali Gootti, om. Antti Nikula

Kunniamaininnat
(perusväri) Dramaattinen Diktaattori, om. Mira Mykkälä
(kylkikaaret) Tähtimö, om. Paula Kemppainen
(tikkaus) Globaali Gootti, om. Antti Nikula
(kokonaisuus) Eeppinen Emoji, om. Mira Mykkälä

Kiinankääpiöhamsterit (2)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1. Goldilock's Aihe Vapaa*, om. Pilvi Piirainen

PN Giddy, om. Kasperi Karppinen
PV Goldilock's Aihe Vapaa, om. Pilvi Piirainen

Standardiluokan roborovskit (17)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1+SERT Wonderland's Hevoskotka, om. Eve Kähkönen
S2+SERT FIN MVA JV17 Seku Vain Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
S3+SERT Sateenkaaren Hupu Tupuna, om. Asta Rekilä-Suni
S4+SERT FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om. Satu Hautala
S5. Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä

TS Yrjö, om. Kasperi Karppinen
PN Wonderland's Hevoskotka, om. Eve Kähkönen
PV FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om. Satu Hautala

Kunniamaininnat
(kokonaisuus) Sateenkaaren Peppi Pitkätossu, om. Asta Rekilä-Suni
(Kokonaisuus) Spirit Tracks, om. Pilvi Piirainen
(Kokonaisuus) Green Requiem, om. Anna Hautala
(Kokonaisuus) Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä

Erikoispalkinnot
(Tsemppiä lupaavalle) Sateenkaaren Pelle Hermanni, om. Eve Kähkönen

Ei-standardiluokan roborovskit (2)
Tuomari: Satu Karjalainen

ES1. Wippee's Hattivatin Hattutemppu, om. Saara Lähteenmäki

Kunniamaininta
(kokonaisuus) Seku Vain Antti Pihlström, om. Nelli Kihniä

Standardiluokkien Best In Show

BIS1. PK syyrianhamsteri Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
BIS2. Roborovski Wonderland's Hevoskotka, om. Eve Kähkönen
BIS3. Kiinankääpiöhamsteri Goldilock's Aihe Vapaa*, om. Pilvi Piirainen
BIS4. LK syyrianhamsteri Picus Agent Orange**, om. Satu Karjalainen
BIS5. talvikko Demonin Dialogi, om. Mira Mykkälä

Ei-& koestandardien Best In Show

BIS1. KS Syyrianhamsteri Fantasia, om. Ari & Sini Nuutinen
BIS2. ES syyrianhamsteri Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
BIS3. Roborovski Wippee's Hattivatin Hattutemppu, om. Saara Lähteenmäki

Lemmikkisyyrianhamsterit (17)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1 Alfa Romeo, om. Laila Kerttula
PLH2 Sateenkaaren Roar, om. Satu Karjalainen
PLH3 Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

TS Niinpal Gauhian Ihmeen IhQ, om. Eve Kähkönen
PN Pikkumökin Fresita, om. Terttu Rousu
PV Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat
(turkin kunto) Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
(turkin kunto) Sateenkaaren Part Of Me, om. Antti Nikula
(turkin kunto) Wonderland's Eye Of The Tiger, om. Eve Kähkönen & Pilvi Piirainen
(turkin kunto) Pikkumökin Cascada, om. Terttu Rousu
(yleiskunto) Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
(yleiskunto) El Diablo, om. Laila Kerttula

Erikoispalkinnot
(sihteerin suosikki) Wonderland's Diplomatic Dustin, om. Alina Svala

Lemmikkikääpiöhamsterit (24)
Tuomari: Pilvi Piirainen

PLH1 Safiiri, om. Lumi Jaakkola
PLH2 Sateenkaaren Hupu Tupuna, om. Asta Rekilä-Suni
PLH3 Globaali Gootti, om. Antti Nikula

TS Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä
PN Sateenkaaren Hupu Tupuna, om. Asta Rekilä-Suni
PV Sariifi, om. Lumi Jaakkola

Kunniamaininnat
(Luonne) Black Ballade*, om. Anna Hautala
(yleiskunto) Wagner, om. Laila Kerttula
(käsiteltävyys) PPV17 Goldilock's Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
(käsiteltävyys) Jööran, om. Nelli Kihniä
(kynnet) Sateenkaaren Marjatta, om. Nelli Kihniä
(turkki) Globaali Gootti, om. Antti Nikula
(käsiteltävyys) Tinytail Master Justice, om. Teresa Myllylä

Erikoispalkinnot
(Sihteerin suosikki) Globaali Gootti, om. Antti Nikula
(kannustus) Wonderland's Giant In The Matchbox, om. Nelli Kihniä
(pieni mutta pippurinen) Giddy, om. Kasperi Karppinen
(massakas) Astmaton Ammattikalastaja, om. Kasperi Karppinen
(söpöliini) Tinytail Master Justice, om. Teresa Myllylä
(meneväinen) Töpsy, om. Ilona Harju
(kynnet kunnossa) FIN MVA JV17 Seku Vain Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
(hieno veteraani) Safiiri, om. Lumi Jaakkola
(kivassa kunnossa) Seku Vain Antti Pihlström, om. Nelli Kihniä
(virkeä veteraani) Whispering Loud, om. Anna Hautala
(kohtelias herra) FIN MVA JV17 Seku Vain Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
(kiva kaveri) Astmaton Ammattikalastaja, om. Kasperi Karppinen
(pieni ja pörröinen) Mauno, om. Teresa Myllylä

Lemmikkihamstereiden Best In Show

BIS1 kääpiöhamsteri Safiiri, om. Lumi Jaakkola
BIS2 syyrianhamsteri Alfa Romeo, om. Laila Kerttunen

8
Näyttelytuloksia / Liminka 26.8.2017 (OSJH ry)
« : 27.08.17 - klo:17:08 »
Lyhytkarvaiset hamsterit (17)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1 + SERT Pikkumökin Diiva, om. Terttu Rousu
S2 + SERT Picus Tarocco, om. Jonna Tikka
S3 + SERT Bbeauty's Gift, om. Arja Myllylä
S4 Pikkumökin Duracell, om. Minja Turpeinen

TS Moni Maker, om. Jenni Peltokorpi
PN Picus Tarocco, om. Jonna Tikka

Kunniamaininnat
(kokonaisuus) Picus Comuna, om. Jonna Tikka
(perusväri ja tikkaus) Diadem´s Goldblooded*, om. Eve Kähkönen
(rexaus) Picus Dobby Dobson, om. Jonna Tikka

Pitkäkarvaiset hamsterit (25)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1 + SERT Sateenkaaren Birthday, om. Tuuli Lappi
S2 + SERT Brambleberries Bram, om. Arja Myllylä
S3 + SERT Tarinan Kissed By Angel, om. Arja Myllylä
S4 + SERT Tarinan Keen Kafka, om. Arja Myllylä
S5 + SERT Wannabe Fringilla Figo, om. Jenni Peltokorpi
irtoSERT Kassu Kuusenkerkkä, om. Sari Tihinen

TS Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
PN Sateenkaaren Kalle Aaltonen, om. Matias ja Elias Pitkänen
PV Kassu Kuusenkerkkä, om. Sari Tihinen

Kunniamaininnat
(turkin pituus) Jäkättävä Jänis, om. Jenni Krekilä ja Birgitta Kopsala
(pää) Picus Feldspar, om. Jonna Tikka
(värimerkit) Pikkumökin Elegantti, om. Viivi Pakonen
(kuvio) Valomerkki, om. Jenni Peltokorpi
(perusväri) Pikkumökin Fresita, om. Terttu Rousu
(perusväri) Sateenkaaren Odessa, om. Sari Tihinen

Koestandardi syyriailaiset (2)
Tuomari: Satu Karjalainen

KS1 Wannabe Jäbä Leissön, om. Petra Nyman

Ei-standardi syyrialaiset (7)
Tuomari: Satu Karjalainen

ES1 Sateenkaaren Ainutlaatuinen, om. Hanna-Mari Repola
ES2 Sateenkaaren Firework, om. Antti Nikula
ES3 Sunlight, om. Jenni Peltokorpi

Kunniamaininnat
(satiini) Sani´s Prisy Primus, om. Petra Nyman

Talvikot (17)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT Tinytail Blueberry Bruiser, om. Sarianne Väisänen
S2 + SERT Tinytail Special Maid, om. Sarianne Väisänen
S3 Tinytail Fengshou, om. Sarianne Väisänen
S4 Cowgirl Campuksella, om. Kaapo Kotikangas

TS Cowgirl Campuksella, om. Kaapo Kotikangas
PN Tinytail Special Maid, om Sarianne Väisänen
PV Hopeatoffee, om. Taru Karjalainen

Ei-standardi campbellit (1)
Tuomari: Jonna Tikka

ES1 Sven, om. Petra Nyman

Roborovskit (19)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om Satu Hautala
S2 + SERT Phantom Hourglass, om. Eve Kähkönen ja Pilvi Piirainen
S3+ SERT Wonderland´s Geek In The Pink, om. Satu Karjalainen
S4 + SERT Sateenkaaren Seppo*, om. Satu Karjalainen
S5 + SERT Seku Vain Sebastian Aho**, om. Nelli Kihniä → FIN MVA!

TS Wonderland´s Geek In The Pink, om. Satu Karjalainen
PN Wonderland´s Geek In The Pink, om. Satu Karjalainen
PV FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjuström, om. Satu Hautala

Ei-standardi roborovskit (3)
Tuomari: Jonna Tikka

ES1 Sateenkaaren Jutta Gustafsberg, om. Satu Karjalainen

TS Jutta Gustafsberg, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit (5)
Tuomari: Jonna Tikka

S1 + SERT Sani´s Annorlunda, om. Petra Nyman
S2  Goldilock´s Aihe Vapaa, om. Pilvi Piirainen
S3 JV17Wannabe Pimeyden Morsian**, om. Kasperi Karppinen

TS Sani´s Annorlunda, om. Petra Nyman
PV Goldilock´s Aihe Vapaa, om. Pilvi Piirainen

Standardien Best In Show
 
1.Roborovski
2.Pitkäkarvainen syyrialainen
3.Kiinankääpiöhamsteri
4.Talvikko
5.Lyhytkarvainen syyrialainen

Ei- ja koestandardien Best In Show

1.Ei-standardi campbelli
2.Koe-standardi syyrialainen
3.Ei-standardi syyrialainen
4.Ei-standardi roborovski

Lemmikkikääpiöhamsterit (23)
Tuomari Petra Nyman

PLH1 Feikki Fakiiri, om. Anni ja Henna Backman
PLH2 Goldilock’s Mystic, om. Asta Rekilä-Suni
PLH3 Jööran, om. Nelli Kihniä

TS Cowgirl Campuksella, om. Kaapo Kotikangas
PN Mauno, om. Teresa Myllylä
PV Picus Doc Pentro, om. Jonna Tikka

Kunniamaininnat
Kynnet – Jööran, om. Nelli Kihniä
Hampaat – PPV17 Regalis Crucible*, om. Mari Hannuksela
Kokonaisuus – Picus Doc Pentro, om. Jonna Tikka
Yleiskunto – FIN MVA GG16 VV16 Sateenkaaren Marco Bjurström, om. Satu Hautala
Yleiskunto – Mauno, om. Teresa Myllylä
Luonne – Alma, om. Jenna Lindelä

Lemmikki syyrianhamsterit (32)
Tuomari Eve Kähkönen

PLH1 Sateenkaaren Roah, om. Satu Karjalainen
PLH2 Pikkumökin Diana, om. Terttu Rousu
PLH3 Pikkumökin Figo, om. Satu Karjalainen
PLH4 Pikkumökin Eloisa, om. Terttu Rousu
PLH5 Nella, om. Maria Moisanen

Kunniamaininnat
Sijoilta pudonnut – FIN VLH Sateenkaaren Paperinukke**, om. Antti Nikula
Turkki – Pikkumökin Elegia, om. Maria-Isabella Ali-Sisto
Turkki – Sateenkaaren Syypää Sun Hymyyn, om. Satu Karjalainen
Kokonaisuus – Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
Kokonaisuus – Sateenkaaren Kalle Aaltonen, om. Matias & Elias Pitkänen
Turkki – Pikkumökin Duracell, om. Minja Turpeinen
Vetreä veteraani – Sateenkaaren Kaunein, om. Satu Karjalainen / Riia Riikonen

TS Sateenkaaren Roah, om. Satu Karjalainen
PN Pikkumökin Figo, om. Satu Karjalainen
PV Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen

Erikoispalkinnot
Symppis – Pikkumökin Alvari, om. Minja Turpeinen
Käsiteltävyys – Sateenkaaren Ainutlaatuinen, om. Hanna-Mari Repola
Pepsodenthymy – Ereganto’s Ronin, om. Ronja Leinonen
Turkki – Sateenkaaren Birthday, om. Tuuli Lappi

Lemmikkiluokkien Best In Show
1. Syyrianhamsteri
2. Kääpiöhamsteri

9
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (26)
Tuomari: Marjut Kaakinen

S1. + SERT. Bbeauty's Gift, om. Arja Myllylä
S2. + SERT. North Ham-Stars Bec, om. Arja Myllylä
S3. + SERT. Picus Dawn Penn, om. Jonna Tikka
S4. + SERT. Sateenkaaren Kuutamolla, om. Karoliina Vainio
S5. + SERT. Picus Hamlin*, om. Karoliina Vainio
irtoSERT JV17 Picus Nehemiah*, om. Jonna Tikka

Tuomarin suosikki: Golbronde's Perfect Dream, om. Kirsi Leppälammi
Paras nuori: Niinpal Gauhian Sievä Sinfonia, om. Kirsi Leppälammi
Paras veteraani: Sateenkaaren Kuutamolla, om. Karoliina Vainio

EP (paras normaali)
Picus Dawn Penn, om. Jonna Tikka

KUMA (turkki)
Cutiepie's Unelma Sirpa-Leena, om. Karoliina Vainio
Picus Nöpö, om. Kasperi Karppinen
Picus Navelina, om. Jonna Tikka

KUMA (väri)
Diadem's Ghost In The Mirror, om. Riina Partanen
Niinpal Gauhian Sievä Sinfonia, om. Kirsi Leppälammi

KUMA (kokonaisuus)
Golbronde's Perfect Dream, om. Kirsi Leppälammi


Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (26)
Tuomari: Satu Evilampi

S1. + SERT. Tarinan Keen Kafka, om. Arja Myllylä
S2. + SERT. Sateenkaaren Poutaa**, om. Arja Myllylä -> FIN MVA!
S3. + SERT. Picus Feldspar, om. Jonna Tikka -> TMVA!
S4. + SERT. Tarinan Lavinia, om. Arja Myllylä
S5. Tarinan Kalahari, om. Arja Myllylä

Tuomarin suosikki: Niinpal Gauhian Kaalimaan Kakara, om. Jemina Ahtola
Paras nuori: Tarinan Lavinia, om. Arja Myllylä
Paras veteraani: Sateenkaaren Poutaa**, om. Arja Myllylä

KUMA (erittäin tiheä turkki)
Tarinan Yosemite, om. Arja Myllylä

KUMA (yleisvaikutelma)
Just A Kiss, om. Ansku Arboix

KUMA (pää)
Niinpal Gauhian Oma Otus, om. Kirsi Leppälammi


Koestandardi syyrialaiset (4)
Tuomari: Satu Evilampi

KS1. Wannabe Jäbä Leissön, om. Petra Nyman


Ei-standardi syyrialaiset (9)
Tuomari: Marjut Kaakinen

ES1. Ereganto's Hellraiser, om. Riina Partanen
ES2. Wannabe Karim Z. Yskowicz, om. Satu Evilampi
ES3. Sani's Queen, om. Petra Nyman

Tuomarin suosikki: Ereganto's Universe And Beyond, om. Riina Partanen
Paras nuori: Sani's Queen, om. Petra Nyman
Paras veteraani: Ereganto's Hellraiser, om. Riina Partanen


Talvikot (26)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1. + SERT. Tarinan Aave Maria, om. Arja Myllylä
S2. + SERT. Tarinan Aarre Arvokkain, om. Arja Myllylä
S3. Tinytail Crystal Love, om. Sarianne Väisänen
S4. Picus Hermes, om. Jonna Tikka
S5. Tinytail Diamond Sparkle, om. Sarianne Väisänen

Tuomarin suosikki: Winter Is A State Of Mind, om. Riina Partanen
Paras nuori: Tarinan Aave Maria, om. Arja Myllylä

KUMA (sinisyys)
Tinytail Solar Light, om. Sarianne Väisänen
Tinytail Crystal Love, om. Sarianne Väisänen

KUMA (kokonaisuus)
CM's So Good, om. Ansku Arboix
Tinytail Ice Fashion, om. Sarianne Väisänen


Campbellit (6)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1. Picus New Hope, om. Jonna Tikka
S2. Picus New Day, om. Jonna Tikka
S3. Picus Doc Pentro, om. Jonna Tikka

Tuomarin suosikki: Oscar, om. Petra Nyman
Paras veteraani: Picus Doc Pentro, om. Jonna Tikka


Ei-standardi campbellit (2)
Tuomari: Veera Kujansuu

ES1. EJV17 Clayton Danvers, om. Ansku Arboix


Roborovskit (8)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1. + SERT. Creep, om. Sara Sunikka
S2. Astmaton Ammattikalastaja, om. Kasperi Karppinen
S3. Wonderland's Foxtrot, om. Petra Nyman

Tuomarin suosikki: Polevskoi, om. Jonna Tikka


Ei-standardiluokan roborovskit (1)
Tuomari: Veera Kujansuu

ES1. Wippee's SyysUnelma, om. Kati Keinonen


Kiinankääpiöhamsterit (12)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1. + SERT. Wannabe Rahan Takii, om. Pauliina Lampila
S2. + SERT. Wannabe Minä Rakastan Sinua, om. Pauliina Lampila
S3. + SERT. JV17 Wannabe Pimeyden Morsian*, om. Kasperi Karppinen
S4. Wannabe Teurastaja, om. Kati Keinonen
S5. Lavender's Jon Snow, om. Karoliina Vainio

Tuomarin suosikki: Sani's Begåvad, om. Sara Laihinen
Paras nuori: Wannabe Rahan Takii, om. Pauliina Lampila
Paras veteraani: FIN TMVA Wannabe Puuttuva Palanen, om. Pauliina Lampila

KUMA (kokonaisuus)
Wannabe Takametsien Tarzan, om. Pauliina Lampila

KUMA (värin sävy)
Wannabe Tirehtööri, om. Pauliina Lampila


Lemmikkiluokan syyrianhamsterit (15)
Tuomari: Pauliina Lampila

PLH1. LJV17 Niinpal Gauhian Niinpal Nero, om. Lea Kallio
PLH2. Niinpal Gauhian Kaalimaan Kakara, om. Jemina Ahtola
PLH3. Picus Hamlin*, om. Karoliina Vainio
PLH4. Cutiepie's Unelma Sirpa-Leena, om. Karoliina Vainio

Tuomarin suosikki: Sani's Prisy Primus, om. Sara Laihinen
Paras veteraani: Picus Hamlin*, om. Karoliina Vainio

EP (symppis)
Sani's Napalminalle Wasabi, om. Petra Nyman
Lemmenliekki, om. Nico Laihinen
Picus Carambola*, om. Karoliina Vainio
Niinpal Gauhian Ugin Urhein, om. Emma Konttinen

KUMA (turkki)
LJV17 Niinpal Gauhian Niinpal Nero, om. Lea Kallio
Cutiepie's Unelma Sirpa-Leena, om. Karoliina Vainio
Niinpal Gauhian Hyvin Höpsö, om. Jemina Ahtola
Sateenkaaren Kuutamolla, om. Karoliina Vainio

KUMA (käsiteltävyys)
Pomodoro, om. Karoliina Vainio
Nappi, om. Janna Salminen
Fluorecent Yellow, om. Rebecca Hänninen


Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit (14)
Tuomari: Karoliina Vainio

PLH1. Glen, om. Henni Haatainen
PLH2. Helmi, om. Kati Keinonen
PLH3. Wippee's SyysUnelma, om. Kati Keinonen
PLH4. FIN VLH Wannabe Boom Kah**, om. Pauliina Lampila
PLH5. JV17 Wannabe Pimeyden Morsian*, om. Kasperi Karppinen

Tuomarin suosikki: CM's Seniorita Emmi, om. Tomas Puumalainen
Paras veteraani: FIN VLH Wannabe Boom Kah**, om. Pauliina Lampila

KUMA (kynnet)
Glen, om. Henni Haatainen
Picus Eino, om. Tomas Puumalainen
Helmi, om. Kati Keinonen
JV17 Wannabe Pimeyden Morsian*, om. Kasperi Karppinen

KUMA (yleiskunto)
Tinytail Berry White, om. Henna Alankoja
CM's Seniorita Emmi, om. Tomas Puumalainen
Wippee's SyysUnelma, om. Kati Keinonen
Picus Don Pentro, om. Jonna Tikka

KUMA (luonne)
Picus Dani, om. Tomas Puumalainen

KUMA (turkki)
FIN VLH Wannabe Boom Kah**, om. Pauliina Lampila


Lasten lemmikkiluokka (10)
Tuomari: Karoliina Vainio

PLH1. Wannabe Avallac'h, om. Melissa Cook
PLH2. Juhi, om. Essi Kyröjoki
PLH3. Cutiepie's Dream It Possible, om. Sara Vähämäki
PLH4. Cutiepie's Puuttuva Palanen, om. Essi Kyröjoki
PLH5. Niinpal Gauhian Jetroit Jyyessaa, om. Alise Luukkonen

Tuomarin suosikki: Wannabe Avallac'h, om. Melissa Cook
Paras veteraani: Cutiepie's Oh My Lord, om. Jenissa Ahtola

KUMA (luonne)
Sateenkaaren Teppo, om. Emma Mills
Alexandrian Peto On Irti, om. Jenissa Ahtola
Cutiepie's Oh My Lord, om. Jenissa Ahtola
Huli, om. Essi Kyröjoki

KUMA (yleiskunto)
Niinpal Gauhian Jetroit Jyyessaa, om. Alise Luukkonen
How To Say Good Bye, om. Janni Kuusela

KUMA (kynnet)
Huli, om. Essi Kyröjoki

EP "Sihteerin suosikki"
Cutiepie's Dream It Possible, om. Sara Vähämäki


Standardien Best In Show
BIS1. Lyhytkarvainen syyrialainen
BIS2. Pitkäkarvainen syyrialainen
BIS3. Kiinankääpiö
BIS4. Talvikko
BIS5. Roborovski
BIS6. Campbelli

Ei- ja koestandardien Best In Show
BIS1. Ei-standardi campbelli
BIS2. Ei-standardi syyrialainen
BIS3. Koe-standardi syyrialainen
BIS4. Ei-standardi roborovski

Lemmikkiluokan Best In Show
BIS1. Syyrialainen
BIS2. Kääpiöhamsteri
BIS3. Lasten lemmikki

Hamstrauskilpailu
1. Alma, om. Jemina Ahtola
2. Nappi, om. Janna Salminen
3. Hyrrä, om. Jenissa Ahtola

Pehmolelukilpailu
1. Nuppu, om. Pinja Piirainen
2. Vaahtokarkki, om. Anna Soine
3. Napero, om. Melissa Cook

10
Ulkomuoto-ja lemmikkiluokat hamstereille, Liminka 26.8.2017 (OSJH)

Aika: 26.8.2017, klo 10:00, eläinten vastaanotto 8:45 - 9:45
Paikka:  Limingan nuorisoseurantalo, Krankantie 1, Liminka
Järjestäjä: Oulun Seudun kani-ja jyrsijäharrastajat ry
Luokat: Ulkomuotoluokat rekisteröidyille hamstereille ja lemmikkiluokat kaikille hamsterilajeille.

Tuomarit:
Syyrialaisten hamsterien ulkomuotoluokka: Satu Karjalainen
Syyrialaisten hamsterien pet-luokka: Eve Kähkönen
Kääpiöhamsterien ulkomuotoluokka: Jonna Tikka
Kääpiöhamsterien pet-luokka: Petra Nyman

Ilmoittautuminen hamsterien ulkomuotoluokkiin: ulkkikset(a)gmail.com

Muodossa:
turkkimuunnos, laji
Nimi, rekisterinumero, väri, ikä kuukaudet.päivät, sukupuoli
k. kasvattaja – om. omistaja

Esim.
pk syyrianhamsteri,
Nakke Nakuttaja, HP-000-16, cinnamon, 02.08, naaras
k. Minna Miettinen – om. Matti Miettinen

Kysyttävää pet-luokkien ilmoittautumisasioista? Ota yhteys ilmot(a)osjh.net

Ennakkoilmoittautuminen pet-luokkiin tapahtuu nettilomakkeen kautta.
Pet-luokkiin voi  jälki-ilmoittautua näyttelypaikalla klo 9.45 mennessä 10 € / eläin.

Ilmoittautuminen pet-luokkiin:

http://www.osjh.net/?page_id=336

Ilmoittautuminen 16.8. mennessä!

Ilmoittautumishinnat hamsterien ulkomuotoluokkiin:

Standardi- ja koestandardiluokka (ulkomuotoluokkia):
1. ja 2. hamsteri 6 € / hamsteri
3. jne. hamsteri 3 € / hamsteri

Ei-standardiluokka (ulkomuotoluokka):
4 € / hamsteri

Ilmoittautumishinnat ei-jäsenille
Standardi- ja koestandardiluokat: 10 € / hamsteri
Ei-standardiluokka: 6 € / hamsteri

Jäsenalennusta saavat:
– OSJH:n jäsenet kaikista luokista
– SHY:n jäsenet hamsterien luokista

Jälki-ilmoittautuminen pet-luokkiin: 10 € / eläin (näyttelyaamuna paikan päällä).

Ennakkoilmoittautumisten näyttelymaksut maksetaan OSJH:n tilille OP FI55 5741 3620 1701 56 viitteellä 44244. Kuitti lähetetään ilmoittautumisten mukana. Kuitin voi kopioida verkkopankista esim. kopioimalla-liittämällä sen tekstit ilmoittautumislomakkeeseen tai sähköpostiviestiin. Ainakin arkistotunnus, maksaja, saaja ja summa tulee näkyä kuitissa. Ilmaisen ilmoittautumisen lipukkeet  esitetään vasta näyttelypaikalla, mutta jos käytät tällaista lipuketta, mainitse siitä ennakkoilmoittautuessasi. Älä maksa näyttelyluettelosta, niitä ei enää myydä! Sähköinen luettelo osoitteessa luettelo.osjh.net


Lisätietoa:

http://www.osjh.net/?page_id=336

Tervetuloa näyttelyyn!

11
Näyttelytuloksia / Salo 20.5.2017 (SHY ry)
« : 02.06.17 - klo:14:00 »
Lyhytkarvaiset syyrialaiset (39)
Tuomari: Marjut Kaakinen

S1 + SERT. JV17 Picus Nehemiah, om. Jonna Tikka
S2 + SERT. PPV17 Picus Agent Orange, om. Satu Karjalainen
S3 + SERT. Picus Jimmy Riley, om. Jonna Tikka
S4. Picus Liam*, om. Jonna Tikka
S5. Cutiepie's Vernessa Vaaranaika, om. Karoliina Vainio

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Peto Rakasti Sinua, om. Satu Karjalainen
Paras nuori: Picus Nehemiah, om. Jonna Tikka
Paras veteraani: Goldilock's Ketsuppia Jees, om. Kiira Martikainen

Kunniamaininnat:

(turkki) Picus Pat Kelly, om. Jonna Tikka
(turkki) Goldilock's Ketsuppia Jees, om. Kiira Martikainen
(perusväri) Wannabe Glenn Rhee, om. Jenni Mäkitalo
(perusväri) Picus Winnie The Pooh, om. Jonna Tikka
(perusväri) Tarinan Royal Flirt*, om. Arja Myllylä
(perusväri) Tarinan Escada, om. Arja Myllylä
(perusväri) Tarinan Replica*, om. Arja Myllylä
(tikkaus) Diadem's Good Old American Way, om. Jenni Mäkitalo

Pitkäkarvaiset syyrialaiset (41)
Tuomari: Lise Wedel Juul

S1 + SERT. JV17 Wannabe Ymmi Hinaaja, om. Pauliina Lampila
S2 + SERT. Tarinan Yosemite, om. Arja Myllylä
S3 + SERT. FIN MVA Picus Feldspar, om. Jonna Tikka
S4 + SERT. Niinpal Gauhian Oma Otus, om. Kirsi Leppälammi
S5 + SERT. Sateenkaaren Poutaa*, om. Arja Myllylä

Tuomarin suosikki: FIN MVA Picus Feldspar, om. Jonna Tikka
Paras veteraani: Ch Waterhouse Tjorven, om. Lena Jeppesen

Koestandardi syyrialaiset (4)
Tuomari: Marjut Kaakinen

KS1 + KSERT. KJV17 Alkemistin Sielulintu+, om. Marika Lähde
KS2. Wannabe Jäbä Leissön, om. Petra Nyman

Tuomarin suosikki: Alkemistin Sielulintu+, om. Marika Lähde
Paras nuori: Wannabe Jäbä Leissön, om. Petra Nyman

Ei-standardi syyrialaiset (9)
Tuomari: Lise Wedel Juul

ES1. EJV17 Niinpal Gauhian Quti Quti, om. Kirsi Leppälammi
ES2. Noctis Tuiki Tuiki Tähtönen, om. Pihla Jaakola-Siimes

Tuomarin suosikki: Tarinan Aika, om. Kiira Martikainen

Paras nuori: Niinpal Gauhian Quti Quti, om. Kirsi Leppälammi
Paras veteraani: Noctis Tuiki Tuiki Tähtönen, om. Pihla Jaakola-Siimes

Talvikot (28)
Tuomari: Jonas Læborg

S1 + SERT. JV17 Tinytail Onyx Thunderwhisk, om. Sarianne Väisänen
S2 + SERT. Tinytail New Channel, om. Sarianne Väisänen
S3 + SERT. Tinytail Joyful Moments, om. Sarianne Väisänen
S4 + SERT. Picus Shmi, om. Jonna Tikka
S5 + SERT. Tinytail Grand One, om. Anna Hautala

Tuomarin suosikki: Tinytail Secret Show, om. Sarianne Väisänen
Paras nuori: Tinytail Onyx Thunderwhisk, om. Sarianne Väisänen
Paras veteraani: Viljami's Otto Knows**, om. Petra Nyman

Campbellit (20)
Tuomari: Jonas Læborg

S1 + SERT. JV17 Picus Lapis Lazuli, om. Jonna Tikka
S2 + SERT. Picus Zinnia, om. Jonna Tikka
S3 + SERT. Peppermint's Oxiklorin, om. Saija Kukkohovi
S4 + SERT. Picus Indigo, om. Jonna Tikka
S5 + SERT. Viljami's Susie, om. Sebastian Mårtensson

Tuomarin suosikki: Picus Indigo, om. Jonna Tikka
Paras nuori: Picus Lapis Lazuli, om. Jonna Tikka

Kunniamaininnat:
(hyvä kuvio) Picus Zinnia, om. Jonna Tikka

Ei-standardi campbellit (5)
Tuomari: Jonas Læborg

ES1. EJV17 Clayton Danvers, om. Ansku Arboix

Tuomarin suosikki: PPV17 Sven om. Sara Laihinen

Roborovskit (13)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1 + SERT. JV17 Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
S2 + SERT. Sateenkaaren Veltto Virtanen, om. Satu Karjalainen
S3 + SERT. Sateenkaaren Matti, om. Satu Karjalainen
S4 + SERT. Sateenkaaren Tiina Jylhä, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Tiina Jylhä, om. Satu Karjalainen
Paras nuori: Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
Paras veteraani: Sateenkaaren Aira Samulin, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat:

(kokonaisuus) Sateenkaaren Jari Bull Mentula, om. Satu Karjalainen
(kokonaisuus) Wonderland's Everlasting Love, om. Satu Karjalainen

Ei-standardi roborovskit (5)
Tuomari: Veera Kujansuu

ES1. EJV17 Sateenkaaren Jutta Gustafsberg, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Anna Eriksson, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit (14)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1 + SERT. JV17 Wannabe Pimeyden Morsian, om. Kasperi Karppinen
S2. Begåvad, om. Sara Laihinen
S3. FIN MVA Wannabe Puuttuva Palanen*, om. Pauliina Lampila
S4. Wannabe Juntti Paavo*, om. Pauliina Lampila

Tuomarin suosikki: Goldilock's Keone, om. Jenni Mäkitalo
Paras nuori: Wannabe Pimeyden Morsian, om. Kasperi Karppinen
Paras veteraani: FIN MVA Wannabe Puuttuva Palanen*, om. Pauliina Lampila

Kunniamaininnat:
(kokonaisuus) Wannabe Minä Rakastan Sinua*, om. Pauliina Lampila

Lemmikkikääpiöhamsterit (16)
Tuomari: Karoliina Vainio

PLH1 JV17Maria om. Aino Laakkonen
PLH2 FIN VLH Wannabe Väärät Lääkkeet om. Kasperi Karppinen
PLH3 Sateenkaaren Marjatta om. Nelli Kihniä
PLH4 Vanilijavaahto om. Antti Nikula

TS Erilaiset om. Angelica Lindesäter
PN Sateenkaaren Marjatta om. Nelli Kihniä
PV Vanilijavaahto om. Antti Nikula

Kunniamaininnat:
(käsiteltävyys) Viljami's Otto Knows om. Petra Nyman
(turkki) Fakta om. Rebecca Hänninen
(turkki) Tiiti om. Katariina Kurjessuo
(turkki) Sebastian Aho om. Nelli Kihniä
(kynnet) Goldilock's Dipper om. Nelli Kihniä

Lemmikkisyyrianhamsterit
Tuomari: Petra Nyman

PLH1 JV17Niinpal Gauhian Niinpal Nero om. Lea Kallio
PLH2 Landslide om. Satu Karjalainen
PLH3 Donaus Love om. Lena Jeppesen
PLH4 Pikkumökin Diana om. Terttu Rousu
PLH5 Pikkumöin Duracell om. Minja Turpeinen

TS Niinpal Gauhian Pieni Psykopaatti om. Kirsi Leppälammi
PN Kipinätär om. Outi Laitinen
PV Waterhouse Tjorven om. Lena Jeppesen

Kunniamaininnat:
(luonne) Eyos Jhin om. Angelica Lindesäter
(luonne) Fuzzy Fithe om. Jenni Mäkitalo
(luonne) Landslide om. Satu Karjalainen
(käsiteltävyys) Pikkumöin Duracell om. Minja Turpeinen
(käsiteltävyys) Goldilock's Salomon om. Kirsi Leppälammi
(turkki) Kurt om. Angelica Lindesäter

Lasten lemmikit (21)
Tuomari: Karoliina Vainio

PLH1 JV17Noctis Kardemumma om. Tiina Jaakola-Siimes & Veera Naukkarinen
PLH2 Noctis Tukkijoki om. Pihla Jaakola-Siimes
PLH3 Irma om. Aino Selin
PLH4 Noctis Tuiki Tuiki Tähtönen om. Pihla Jaakola-Siimes
PLH5 TVLH LJV16 Sani's Girlish Gigi om. Sara Laihinen

TS Liitu om. Sara Laihinen
PN Noctis Kardemumma om. Tiina Jaakola-Siimes & Veera Naukkarinen
PV Noctis Tuiki Tuiki Tähtönen om. Pihla Jaakola-Siimes

Kunniamaininnat:

(yleiskunto) Niinpal Gauhian Qalin Qalin om. Aku Reivonen
(yleiskunto) Alkemistin Yösydän om. Veea Laakso
(yleiskunto) CM's Seniorita om. Tomas Puumalainen
(kynnet) Hopeatoffee om. Taru Karjalainen
(käsiteltävyys) Ereganto's Radioactive Enemy om. Melissa Liljavirta
(käsiteltävyys) Alexandrian Peto On Irti om. Jenissa Ahtola
(käsiteltävyys) Cutiepie's Oh My Lord om. Jenissa Ahtola
(käsiteltävyys) Picus Dani om. Tomas Puumalainen

Best In Show standardiluokat

BIS1. Talvikko
BIS2. Campbelli
BIS3. Pitkäkarvainen syyrialainen
BIS4. Lyhytkarvainen syyrialainen
BIS5. Roborovski
BIS6. Kiinankääpiöhamsteri

Best In Show koe- ja eistandardiluokat

BIS1. Koestandardi syyrialainen
BIS2. Campbelli
BIS3. Eistandardi syyrialainen
BIS4. Eistandardi roborovski

Best In Show lemmikkiluokat

BIS1. Kääpiöhamsteri
BIS2. Syyrialainen
BIS3. Lasten lemmikki

Kääpiöhamsterien tuplaluokkien tulokset

Tuplaluokan talvikot (22)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1 + SERT. Tinytail Onyx Thunderwhisk, om. Sarianne Väisänen
S2 + SERT. Tinytail Sandy Snowflake, om. Sarianne Väisänen
S3 + SERT. Erilaiset, om. Angelika Lindesäter
S4 + SERT. Tiny O Soave Fanciulla*, om. Sarianne Väisänen
S5. Picus Horta, om. Jonna Tikka

Tuomarin suosikki: Picus Funchal, om. Jonna Tikka
Paras nuori: Tinytail Onyx Thunderwhisk, om. Sarianne Väisänen
Paras veteraani: Viljami's Otto Knows**, om. Petra Nyman

Tuplaluokan campbellit (12)
Tuomari: Veera Kujansuu

S1 + SERT. Picus Zinnia, om. Jonna Tikka
S2. Picus Indigo, om. Jonna Tikka
S3. Hjördis, om. Krista Ekman
S4. Doris, om. Krista Ekman

Tuomarin suosikki: Picus Jenny, om. Jonna Tikka
Paras nuori: Picus Zinnia, om. Jonna Tikka

Tuplaluokan ei-standardi campbellit (5)
Tuomari: Veera Kujansuu

ES1. Clayton Danvers, om. Ansku Arboix
ES2. Elsa, om. Ansku Arboix

Tuplaluokan roborovskit (12)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 + SERT. Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
S2 + SERT. Sateenkaaren Aira Samulin, om. Satu Karjalainen
S3 + SERT. Sateenkaaren Jari Bull Mentula, om. Satu Karjalainen
S4 + SERT. Wonderland's Everlasting Love, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Tiina Jylhä, om. Satu Karjalainen
Paras nuori: Sebastian Aho, om. Nelli Kihniä
Paras veteraani: Sateenkaaren Aira Samulin, om. Satu Karjalainen

Tuplaluokan ei-standardi roborovskit (5)
Tuomari: Saija Kukkohovi

ES1. Sateenkaaren Jutta Gustafsberg, om. Satu Karjalainen
ES2. Sateenkaaren Seppo, om. Satu Karjalainen

Paras veteraani: PPV17 EJV16 Lavender's Longshot, om. Nelli Kihniä

Tuplaluokan kiinankääpiöhamsterit (14)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 + SERT. Lavender's Jon Snow**, om. Karoliina Vainio => FIN MVA!
S2 + SERT. FIN MVA Wannabe Puuttuva Palanen, om. Pauliina Lampila => FIN TMVA!
S3 + SERT. Wannabe Juntti Paavo, om. Pauliina Lampila

Tuomarin suosikki: Wannabe Takametsien Tarzan, om. Pauliina Lampila
Paras nuori: Wannabe Tirehtööri, om. Pauliina Lampila
Paras veteraani: FIN MVA Wannabe Puuttuva Palanen, om. Pauliina Lampila

Tuplaluokkien Best In Show standardiluokat

BIS1. Campbelli
BIS2. Talvikko
BIS3. Roborovski
BIS4. Kiinankääpiöhamsteri

Tuplaluokkien Best In Show koe- ja eistandardiluokat

BIS1. Ei-standardi campbelli
BIS2. Ei-standardi roborovski

12
Oulun seudun kani-ja jyrsijäharrastajien ja Kajaanin 4H:n yhteistyönäyttelyt , 30.9.2017 Kajaani
Aika: 30.9.2017, klo 10:00, eläinten vastaanotto 8:00 - 9:45
Paikka:  Seppälän maatalousoppilaitos, Kirkkoahontie 115, Kajaani
Järjestäjä: Oulun Seudun kani-ja jyrsijäharrastajat ry ja Kajaanin 4H
Luokat: Ulkomuotoluokat rekisteröidyille hamstereille ja lemmikkiluokat kaikille hamsterilajeille . Alle 12-vuotiaat voivat tuoda myös pehmolelunsa leikkimieliseen pehmoleluluokkaan, jossa asiantunteva tuomari arvostelee pehmolelut ja palkitsee parhaat.

Tuomarit:
Ulkomuotoluokan syyrianhamsterit: Eve Kähkönen
Ulkomuotoluokan kääpiöhamsterit: Satu Karjalainen
Lemmikkiluokan syyrianhamsterit: Kasperi Karppinen
Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit: Pilvi Piirainen

Ilmoittautumiset 20.9.2017 mennessä:

Hamstereiden ulkomuotoluokat: pilvipiirainen90@gmail.com

Hamstereiden lemmikkiluokkiin ilmoittautuminen 4H:n kaavakkeen kautta: https://kajaani.4h.fi/tapahtumat/4h-kani-ja-jyrsijanayttely/kani-ja-jyrsijanayttely-2017/

Ilmoittautumiset ulkomuotoluokkiin muodossa:

Hamsterin laji,virallinen nimi, rekisterinumero, sukupuoli, ikä kuukausina, turkkimuunnos ja väri, kasvattaja, omistaja.
(Esimerkki: Galaxy, HP-291-15, naaras, 09.16, pitkäkarvainen normaali, k. Maija Meikäläinen, om. Matti Meikäläinen)

Ilmoittautumishinnat SHY:n, OSJH:n ja 4H:n jäsenille

Jäsenten ennakkoilmoittautumiset

Ulkomuotoluokka:
1. ja 2. hamsteri: 6 €/kpl
3. hamsteri ja sitä useammat: 3 €/kpl

Lemmikkiluokka:
1 ja 2. hamsteri: 6 €/kpl
3. hamsteri ja sitä useammat: 3 €/kpl

Ilmoittautumishinnat ei-jäsenille

Ulkomuotoluokka:
1. ja 2. hamsteri: 8 €/kpl
3. hamsteri ja sitä useammat: 4 €/kpl

Lemmikkiluokka:
1 ja 2. hamsteri: 8 €/kpl
3. hamsteri ja sitä useammat: 4 €/kpl

Ilmoittautumiset maksetaan ennen näyttelyä seuraavasti, ilmoittautumiset maksetaan viimeistään viimeisenä ilmoittautusmipäivä. Ilmoittautuminen on sitova.
Maksun saaja: Kajaanin 4H
Tilinumero: FI18 5760 0320 0038 81
Viesti: Kani-ja jyrsijänäyttely 2017 ja eläimen/eläinten omistajan nimi.

Maksetuista näyttelymaksuista tuodaan kuitti näyttelypaikalle, jota vastaan saa osallistumisnumerot. Kuitiksi käy maksuautomaatilta tai internetpankista tulostettu kuitti. Ilman kuittia näyttelyyn ei voi osallistua.

Ilmoittautuminen on sitova!

Kun ilmoitat hamsterisi näyttelyyn, sitoudut maksamaan ilmoittautumismaksun ennen näyttelyä – vaikka hamsterisi ei tulisikaan paikalle. Lunastamattomat näyttelynumerot laskutetaan tarvittaessa jälkikäteen.

Jälki-ilmoittautumiset

Kaikki jälki-ilmoittautumiset maksavat 10€/hamsteri.

Järjestäjät pidättää oikeuden olla vastaanottamasta jälki-ilmoittautuneita, mikäli eläinmääräkiintiöt ylittyvät!

Etukäteen ilmoittamalla varmistat siis osallistumisesi näyttelyyn. Jälki-ilmoittautumisia vastaanotetaan näyttelyaamuna klo 8–9:45. Arvostelut alkavat klo 10.00.

Huomaathan, että ulkomuotoluokkaan osallistuaksesi eläimellä tulee olla rekisterinumero.

Kun ilmoittaudut näyttelyyn, sitoudut noudattamaan Suomen Hamsteriyhdistys ry:n näyttelysääntöjä. Voit tutustua niihin etukäteen osoitteessa http://www.hamsteriyhdistys.fi/nayttelyt/ohjeita-nayttelyyn/nayttelysaannot/

Ennen näyttelyä saat erillisen näyttelyvahvistussähköpostin, joka sisältää yleisiä ohjeita näyttelyn kulusta ja aikatauluista.

Näyttelyyn on kaikille vapaa pääsy, tervetuloa!

Lisätietoa näyttelyistä: https://kajaani.4h.fi/tapahtumat/4h-kani-ja-jyrsijanayttely/kani-ja-jyrsijanayttely-2017/

13
Näyttäisi kyllä naaraalta  :icon_cheesygrin:

14
Kasvatus ja genetiikka / Vs: Poikueiden nimeäminen
« : 13.06.16 - klo:04:59 »
Syrkkejä:

Wonderland's Bubble Bobble
Wonderland's Bugs Bunny
Wonderland's Beetlejuice
Wonderland's Bloody Mary
Wonderland's Bamboo Joint
Wonderland's Bad Beelzebub
Wonderland's BAM!
Wonderland's Beloved Bambi
Wonderland's Bizarre Bellatrix
Wonderland's Black Beat
Wonderland's Baby Bear


Wonderland's Conker The Squirrel
Wonderland's Cassie Cage
Wonderland's Cyrax
Wonderland's Commander Shepard
Wonderland's Captain Qwark
Wonderland's Crimson Viper


Roboja:

Anarchy Samurain
Acid Angel
American Dream

Briljantti Break-Dance
Boheemi Blues

15
Asuminen ja tarvikkeet / Vs: Juoksupyörä
« : 22.05.16 - klo:11:47 »
Mitähän mieltä lie hamsteri, kun ei pääse tarpeeksi liikkumaan  :icon_neutral: Sinuna hankkisin hamsterille sellaisen pyörän mikä ei pidä ääntä, esimerkiksi puiset fillarit ovat äänettömiä.

Sivuja: [1] 2 3 ... 70