Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - TiBe

Sivuja: [1] 2
1
Näyttelytuloksia / Liminka 4.11.2012 OSJH
« : 16.11.12 - klo:20:07 »
Syyrialaiset hamsterit, lk (18kpl)
tuomari: Sini Hämeenkorpi

S1 + SERT Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta
S2 + SERT Giambattista, om. Hely Luhta
S3 + SERT Snow Hurricane, om. Elli Lehtonen
S4 + SERT Grizabella*, om. Hely Luhta

Paras nuori Giambattista, om. Hely Luhta
Paras veteraani FIN MVA FIN VLH VV-11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta

Kuma turkista Wonderland’s Iron Fist, om. Riina Samelin
Kuma turkista + EP + TS Maija, om. Petri Aho

Syyrialaiset hamsterit, pk (13kpl)
tuomari: Sini Hämeenkorpi

S1 + SERT Alexandrian Vetyrsuperoxidix, om. Saana Kankare
S2 + SERT Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Paras nuori Gilbert, om. Janika Skofelt

Kuma turkista + EP Arctican Sukulaku, om. Terttu Rousu
Kuma päästä + EP + TS Wild Whistler, om. Eve Immonen

Syyrialaiset hamsterit, ei-standardi (3kpl)
tuomari: Sini Hämeenkorpi

ES1 Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

Paras veteraani Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit (4kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 + SERT A. Fi Ain, om. Saana Kankare

Paras nuori End of the Day, om. Eve Immonen

Kuma kokonaisuudesta A. Rabb, om. Saana Kankare

talvikot (7kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 Crystal’s Mad-Croc, om. Mari Hannuksela
S2 Riitasoinnun Peto Rakasti Sinua, om. Merja Nauska

Kuma pohjaväristä Filipitiafa, om. Anna Gokkoeva
Kuma tyypistä + päästä O’lala, om. Ella Isoherranen

roborovskit (3kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 Wippee’s Easy Beasy, om. Janika Skofelt

roborovskit, koestandardi (5kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

KS1 + KSERT Psamathe, om. Janika Skofelt

TS Hulabaloo, om. Eve Immonen

roborovskit, ei-standardi (2kpl)
 tuomari: Satu Karjalainen

ES1 Colbronde’s Go For The Gold, om. Janika Skofelt

campbellit (2kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 Susa-Erma’s Benedicta, om. Asta Rekilä

campbellit, koestandardi (1kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

KS1 FIN KVA FIN VLH KJV12 Susa-Erma’s Blanca, om. Asta Rekilä

Best in show, standardi

BIS1 syyrialainen hamsteri, pk
BIS2 kiinankääpiöhamsteri
BIS3 syyrialainen hamsteri, lk
BIS4 vkh roborovski
BIS5 vkh campbelli
BIS6 vkh talvikko

Best in show, koe/ei-standardi

BIS1 vkh campbelli, koestandardi
BIS2 syyrialainen hamsteri, ei-standardi
BIS3 vkh roborovski, koestandardi
BIS4 vkh roborovski, ei-standardi


lemmikkiluokka,kääpiöhamsterit (22kpl)
tuomari: Merja Nauska

PET1 Psamathe, om. Janika Skofelt
PET2 Loc Locos, om. Asta Rekilä
PET3 Nalle Luppakorva, om. Laura Linja
PET4 FIN KVA FIN VLH KJV12 Susa-Erma’s Blanca, om. Asta Rekilä
PET5 Juhlava Justus, om. Riina Samelin

Paras nuori Psamathe, om. Janika Skofelt
Paras veteraani Aivan Rakas, om. Iina Karttimo

Kumat
yleisvaikutelmasta Adele, om. Satu Karjalainen
yleisvaikutelmasta FIN VLH Alexandrian Fi Ainaiha Aralhayati, om. Saana Kankare
kynsistä O’lala, om. Ella Isoherranen

EP: kannustuspalkinto käsiteltävyyteen Luna, om. Hilla Koivula

TS Emmanuelle, om. Salla Hautala

Lemmikkiluokka, syyrianhamsterit (?kpl)
tuomari: Saana Kankare

PET1 Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja
PET2 Gilbert, om. Janika Skofelt
PET3 Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu
PET4 Frontside Ollie, om. Soraya Bensaria
PET5 Töpö, om. Hilda Korpela

Paras nuori Gilbert, om. Janika Skofelt
Paras veteraani Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja

Kumat
käsiteltävyydestä Cewin Cooper, om. Tiia Kaurala
käsiteltävyydestä Sateenkaaren Duudsoni, om. Satu Karjalainen
käsiteltävyydestä Liinu, om. Tiia Kaurala
käsiteltävyydestä Wonderland’s Iron Fist, om. Riina Samelin
yleiskunnosta Sorry For Party Rocking, om. Emma Timlin
yleiskunnosta Snow Hurricane, om. Elli Lehtonen
yleiskunnosta Grizabella, om. Hely Luhta
yleisvaikutelmasta Kultu Kimallus, om. Emma Timlin
turkista Edith, om. Hely Luhta
turkista FIN MVA FIN VLH VV-11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
turkista Sateenkaaren Citrus, om. Satu Karjalainen
luonteesta Black Like Pepper, om. Ella-Maija Hiltunen

EP: aamuäreä nalle Arctican Sukulaku, om. Terttu Rousu

TS Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja


Best in show-lemmikkiluokat

1. syyrialainen hamsteri
5. kääpiöhamsteri


Syyrialaisten hamsterien hamstrauskisa
1. Töpö, om. Hilda Korpela
2. Täplä, om. Pinja Saari

2
Näyttelytuloksia / Haapajärvi 15.09.2012 PPKJY
« : 26.09.12 - klo:12:32 »
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (26kpl)
tuomari: Marjut Kaakinen

S1+SERT Wild Whistler, om. Eve Immonen
S2 Pikkumökin Dee Dee *, om. Terttu Rousu
S3 sateenkaaren Belladonna, om. Satu karjalainen
S4 Paschendale, om. Sarita Kokkoniemi

Kunniamaininnat kokonaisuudesta:
Pikkumökin Dee Dee *, om. Terttu Rousu
Sateenkaaren Belladonna, om. Satu karjalainen
Paschendale, om. Sarita Kokkoniemi
Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Kunniamaininta tyypistä:
Balandine’s Rimatonna, om. Veera Karilainen

Kunniamaininta turkista:
Pikku Matilda, om. Saskia Purtilo
Caramia De La Carvasmurffi, om. Veera Karilainen

Kunniamaininta perusväristä:
Pikkumökin Aurora*, om. Terttu Rousu

Kunniamaininta päästä:
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi

Kunniamaininta turkista ja perusväristä:
Pikkumökin Copacapana, om. Terttu Rousu

Paras nuori
Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Paras veteraani
Pikkumökin Aurora*, om. Terttu Rousu

Tuomarin suosikki
Yam Yam’s Alistair, om. Janette Laine


Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (22kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

S1+SERT Augustine, om. Serafima Stabrova
S2 Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
S3 FIN MVA FIN VLH VV11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
S4 Naega Jeil Jal Naga *, om. Saskia Purtilo

Kunniamaininta kokonaisuudesta ja rakenteesta:
Naega Jeil Jal Naga *, om. Saskia Purtilo

Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininta satiinista:
FIN VLH Rainbow Treasure*, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininta rakenteesta:
LJV12 Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
Sateenkaaren Citrus, om. Sam Karjalainen

Kunniamaininta turkista
Wonderland's Irén, om. Tiia Kinnunen

Kunniamaininta hieno veteraani
FIN MVA FIN VLH VV11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta

Paras nuori
Aileen Aamusumu, om. Saskia Purtilo

Paras veteraani
Augustine, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki
LJV12 Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova


ei standardi syyrianhamsterit (3kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

Kunniamaininta, lupaava
Bazia Bonfilia, om. Saskia Purtilo

Paras nuori
Bazia Bonfilia, om. Saskia Purtilo

Tuomarin suosikki
Malthus Wisconsin, om. Eve Immonen


Campbellit  (1kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1 Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä

Kunniamaininta
Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä

Tuomarin suosikki
Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä


Campbellit, koe-standardi (1kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

KS1 FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca

Kunniamaininta yleisvaikutelmasta
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca

Tuomarin suosikki
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca


Campbellit, ei-standardi (1kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

ES1 EJV12 Picus Paha Poika, om. Janetta Laine


Kiinankääpiöt (4kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+SERT Sleeping Sun, om. Satu Karjalainen

Erikoispalkinto
Fengshui, om. Mira Kotoaro

Paras nuori
Catcher In The Rye, om. Mira Kotoaro

Paras veteraani
Sleeping Sun, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki
Venus, om. Ely Vihavainen


Talvikot (22kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+SERT Crystal's Metsäkurjenpolvi*, om. Christina Bergman
S2+SERT Crystal's Metsätähti, om. Christina Bergman
S3+SERT Crystal's Battery, om. Christina Bergman
S4+SERT FIN MVA GG11 JV12 Crystal's Circus Cyaneus*, om. Christina Bergman --> FIN TMVA

Kunniamaininta yleisvaikutelmasta
Riitasoinnun Peto Rakasti Sinua, om. Merja Nauska

Erikoispalkinto
Emmanuelle, om. Salla Hautala

Tuomarin suosikki
Crystal's Mad-Croc, om. Mari Hannuksela



Roborovskit (13kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+SERT Yours Neville Gibson, om. Mirja Hentilä

Paras nuori
Yours John Hopper, om. Mirja Hentilä

Tuomarin suosikki
Fabulous N'Fancy, om. Janika Skofelt


Roborovskit, koe-standardi (8kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+KSERT Goldilock's Leroyce, om. Veera Kujansuu
S2 Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininta
Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Paras nuori
Hanky Panky, om. Satu Karjalainen



Roborovskit, ei-standardi (2kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

ES1 Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu

kunniamaininta
Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu

Erikoispalkinto
Kameleontti, om. Mira Kotoaro

Tuomarin suosikki
Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu



Lemmikkisyyrianhamsterit (33kpl)
Tuomari: Katriina Hautala

PLH1 LJV12 Pähkinänsärkijä**, om. Serafima Stabrova
PLH2 FIN MVA FIN VLH VV11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
PLH3 Roudan Kaipaus, om. Hely Luhta
PLH4 Alexandrian Obelix, om. Veera Karilainen
PLH5 Yam Yam’s Alistair, om. Janette Laine

Erikoispalkinnot
rauhallisin uros, Willow Winsome, om. Sarita Kokkonen
upea mummo, Augustine, om. Serafima Stabrova
pieni mutta hyvä naaras, Sexy & I know it, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininta käsiteltävyydestä
Kahvipapu, om. Serafima Stabrova
Sateenkaaren Gummallinen, om. Tiia Henttunen
LJV12 Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo
Tinakenkätyttö, om. Veera Karilainen

Kunniamaininta "manikyyri + turkki"
Michil Geot Gateunde om. Emma Timlin

Paras nuori
Alexandrian Obelix, om. Veera Karilainen

Paras veteraani
LJV12 Pähkinänsärkijä**, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki
Sateenkaaren Komistus, om. Merja Nauska

Erikoispalkinnot
"nallekarhu" Naega Jeil Jal Naga*, om. Saskia Purtilo
"symppis" Fin VLH Rainbow Treasure*, om. Serafima Stabrova
"lihaksikas" Sateenkaaren Gesäkissa, om. Satu Karjalainen
"lihaksikas" Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta


Lemmikkikääpiöhamsterit (26kpl)
Tuomari: Janika Skofelt

PLH1 Adele, om. Satu Karjalainen
PLH2 Goldilock’s Autobahn, om. Merja Nauska
PLH3 Crystal’s Mad-Croc, om. Mari Hannuksela
PLH4 Tarinan Puhuri, om. Merja Nauska
PLH5 Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Erikoispalkinnot
ihana nappisilmä, Picus Paukkumaissi, om. Janette Laine
Vauhdikkain kääpiö, Sinuhe, om. Merja Nauska

Paras nuori
Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Paras veteraani
FIN VLH Sleeping Sun**, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki
O’lala, om. Ella Isoherranen


BEST IN SHOW- standardiluokat

1. (vkh tv) Crystal's Metsäkurjenpolvi*, om. Christina Bergman
2. (kkh) Sleeping Sun, om. Satu Karjalainen
3. (vkh rb) Yours Neville Gibson, om. Mirja Hentilä
4. (pk) Wild Whistler, om. Eve Immonen
5. (lk) Augustine, om. Serafima Stabrova
6. (vkh cb) Susa-Erma's Benedicta

BEST IN SHOW koe- ja ei-standardiluokat

1. k-s cb FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
2. k-s rb Goldilock's Leroycet, om. Veera Kujansuu
3. e-s rb Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu
4. e-s cb EJV12 Picus Paha Poika, om. Janetta Laine

BEST IN SHOW lemmikkiluokat

3. (kääpiö) Adele, om. Satu Karjalainen
7. (syyrialainen) LJV12 Pähkinänsärkijä**, om Serafima Stabrova

3
Näyttelytuloksia / Lempäälä 25.8.2012 PINA
« : 28.08.12 - klo:14:54 »
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (49kpl)
Tuomari: Lotta Ling

S1+SERT Balandine's Rompe, om. Piia Lappalainen
S2+SERT Alexandrian Tragicomix, om. Saana Kankare
S3+SERT Balandine's Rikaardi, om. Saskia Purtilo
S4+SERT Balandine's Mercedes, om. Piia Lappalainen
S5+SERT Mermento Mori, om. Stiina Lahikainen

Kunniamaininta
Rexona, om. Saskia Purtilo

Paras nuori
Balandine's Rompe, om. Piia Lappalainen

Paras veteraani
Balandine's Mercedes, om. Piia Lappalainen

Tuomarin suosikki
CocoPopz Quentin*, om. Carita Puttonen


Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (29kpl)
Tuomari: Lotta Ling

S1+SERT Aglaia Akakallis, om. Saskia Purtilo
S2+SERT LJV12 Pähkinänsärkijä*, om. Serafima Stabrova
S3+SERT Enigma, om. Piia Lappalainen
S4+SERT Tarinan Angry Apple, om. Arja Myllylä
S5+SERT Naega Jeil Jal Naga, om. Saskia Purtilo

Kunniamaininta
Augustine, om. Serafima Stabrova

Paras nuori
Tarinan Angry Apple, om. Arja Myllylä

Paras veteraani
LJV12 Pähkinänsärkijä*, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki
Augustine, om. Serafima Stabrova


Syyrianhamsterit, ei-standardi (8kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

ES1 Choux Puffs Kasumi Goto, om. Henni Haatainen
ES2 Marilou Mascadet, om. Miranda Kyllönen

Kunniamaininta, satiinista
Balandine's Nicostrato, om. Piia Lappalainen

Paras veteraani
Balandine's Nicostrato, om. Piia Lappalainen

Tuomarin suosikki
Choux Puffs Liara T'Soni, om. Serafima Stabrova


 
Talvikot (22kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Regalis Niityt Usvaan Verhoutuu, om. Karoliina Ylinen
S2+SERT Crystal's Metsäkurjenpolvi, om. Christina Bergman
S3+SERT Tarinan Iridium*, om. Arja Myllylä
S4+SERT Minttu, om. Henni Haatainen
S5+SERT Crystal's Hiirenvirna, om. Christina Bergman

Paras nuori
Regalis Niityt Usvaan Verhoutuu, om. Karoliina Ylinen

Tuomarin suosikki
Crystal's Battery, om. Christina Bergman


Kiinankääpiöt (12kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT FIN VLH Sleeping Sun*, om. Satu Karjalainen
S2+SERT FIN VLH LJV12 Alexandrian Rabboussamai Fikarra**, om. Saana Kankare --> FIN MVA
S3+SERT Snowstorm, om. Jemina Patrikainen

Paras nuori
Catcher In The Rye, om. Mira Kotoaro


Roborovskit (17kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Yours Kathleen Horrop, om. Mirja Hentilä
S2+SERT Goldilock's Providence,  om. Veera Kujansuu
S3+SERT Yours Madhatter, om. Mirja Hentilä
S4+SERT Yours Penny Candy, om. Mirja Hentilä

Kunniamaininta, kokonaisuudesta
Yours Kathleen Horrop, om. Mirja Hentilä

Paras nuori
Goldilock's Providence, om. Veera Kujansuu


Roborovskit, koe-standardi (5kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

KS1 Goldilock's Leroyce, om. Veera Kujansuu


Roborovskit, ei-standardi (3kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

ES1 Sydänpuu, om. Mirja Hentilä


Campbellit (17kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
S2+SERT Picus Petunia, om. Saija Kukkohovi
S3+SERT JV12 Picus Paperinpyörittäjä, om. Jonna Tikka

Paras nuori
Azul, om. Erja Lehtinen

Tuomarin suosikki
Picus Pingstgosse, om. Erja Lehtinen


Campbellit, koe-standardi (8kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

KS1+KSERT FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä --> FIN KVA
KS2+KSERT Picus Paperimiehen Tytär, om. Jonna Tikka

KSERT Picus Paperisilppuri, om. Jonna Tikka


Campbellit, ei-standardi (1kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

Kunniamaininta EJV12 Picus Paha Poika, om. Janetta Laine


Lemmikkisyyrianhamsterit (60kpl)
Tuomari: Martina Munther

PLH1 Naega Jeil Jal Naga, om. Saskia Purtilo
PLH2 Sateenkaaren Keijukainen, om. Hely Luhta
PLH3 Prinsessa Estelle, om. Veera Karilainen
PLH4 Wishing Well, om. Mervi Ahtinen
PLH5 Mun Sydän Sanoo Niin, om. Tuuli Pietilä

Kunniamaininnat

turkista
Alexandrian Obelix, om. Saana Kankare
FIN VLH Rainbow Treasure*, om. Serafima Stabrova

luonteesta
Kenneth Keksikeisari, om. Karoliina Vainio

yleiskunnosta
Frontside Ollie, om. Soraya Bensaria
Enigma, om. Piia Lappalainen
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
FIN VLH Hilary Hamster, om. Riikka Jormakka

Paras nuori
Wishing Well, om. Mervi Ahtinen

Paras veteraani
Peppermint's Einari, om. Saija Kukkohovi

Tuomarin suosikki
Alexandrian Obelix, om. Saana Kankare

Erikoispalkinnot:

Lihava mutta ihana
Balandine's Omega, om. Piia Lappalainen

Hurmuripoika
Kwo's Himmel Skyl, om. Ely Vihavainen

Hurmurityttö
Balandine's Queen, om. Piia Lappalainen


Lemmikkikääpiöhamsterit (35kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1 Höpö Höpö, om. Merja Nauska
PLH2 Jokeri, om. Serafima Stabrova
PLH3 Minttu, om. Henni Haatainen
PLH4 Happily Ever After, om. Janika Skofelt
PLH5 Arielle Shoshana, om. Merja Nauska

Kunniamaininnat:

kynsistä
Loc Locos, om. Asta Rekilä

yleiskunnosta
Goldilock's Autobahn, om. Merja Nauska
FIN VLH LJV12 Alexndrian Rabboussamai Fikarra**, om. Saana Kankare
Ethel, om. Janika Skofelt
Matilda, om. Tuuli Pietilä
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä

käsiteltävyydestä
Viiru, om. Jesse Seppälä

Melkein sijoittunut
Pumpkin's Vancouveria, om. Eeva Kivimäki

Erikoispalkinto hienosta turkista
FIN VLH Nettitakku, om. Saana Kankare

paras nuori
Happily Ever After, om. Janika Skofelt

paras veteraani
Höpö Höpö, om. Merja Nauska

tuomarin suosikki
Picus Puskajussi, om. Riikka Jormakka



BEST IN SHOW - standardiluokat

1. (lk) Aglaia Akakallis, om. Saskia Purtilo
2. (vkh cb) Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
3. (pk) Balandine's Rompe, om. Piia Lappalainen
4. (kkh) FIN VLH Sleeping Sun*, om. Satu Karjalainen
5. (vkh rb) Yours Kathleen Horrop, om. Mirja Hentilä
6. (vkh tv) Regalis Niityt Usvaan Verhoutuu, om. Karoliina Ylinen

BEST IN SHOW- Lemmikkiluokat

1. Höpö Höpö, om. Merja Nauska
2. Naega Jeil Jal Naga, om. Saskia Purtilo


BEST IN SHOW, koe- ja ei- standardiluokat

1. k-s cb FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
2. k-s robo Goldilock's Leroyce, om. Veera Kujansuu
3. e-s robo Sydänpuu, om. Mirja Hentilä
4. e-s syrkki Choux Puffs Kasumi Goto, om. Henni Haatainen



4
Näyttelytuloksia / Liminka 11.8.2012 OSJH
« : 21.08.12 - klo:16:54 »
Kääpiöhamsterit(24kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

PET1 Repouso, om. Mira Mykkälä
PET2 Ya Dari, om. Mia Jämsä
PET3 Emmanuelle, om. Salla Hautala
PET4 FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
PET5 Rölli, om. Noora Perätalo

Paras nuori
Taikalintu Vilkas, om. Jessi Jokalainen

Kunniamaininnat:

kokonaisuudesta Myrtti, om. Emma-Sofia Soininen
kukonaisuudesta Stanley Yelnats, om. Laura Linja
turkista Serenety, om. Viivi Paitsola
turkista Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
yleiskunnosta Taikalintu Vilkas, om. Jessi Jokelainen

Erikoispalkinnot:

muhkein Stanley Yelnats, om. Laura Linja
huolellisuutta kynsiin O'lala, om. Ella Isoherranen
suloinen ilme Hyrrä, om. Tiia Rehnbäck
suloinen maha Jax, om. Eve Immonen
hyvä massa Lyra Belacula, om. Maria Laakko
hyvä massa nuorella Coco Loco, om. Nina Soininen

Tuomarin suosikki:
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä



Syyrialaiset hamsterit(33kpl)
tuomari: Eve Immonen

PET1 Sateenkaaren Gesäkissa, om. Satu Karjalainen
PET2 Minttu Biimä, om. Eveliina Heikkala
PET3 FIN MVA FIN VLH Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
PET4 Choux Puffs Kazegami, om. Jenna Keränen
PET5 Lavender's Dandelion, om. Satu Karjalainen

Paras nuori
Choux Puffs Kazegami, om. Jenna Keränen

Paras veteraani
Lavender´s Dandelion, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat:

turkista King Arthur, om. Emma Timlin
käsiteltävyydestä Preeti, om. Anna Kleemola
kokonaisuudesta Choux Puffs Rasberry Hugs, om. Nina Soininen

Erikoispalkinnot:

kultaisin creme Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta
hyvä kokonaisuus Mustikkamaan Paraabeli, om. Emma Timlin
hyvä kokonaisuus Roudan Kaipaus, om. Hely Luhta
hyvä kokonaisuus Täplä, om. Miro Saari
suloisuus Catherine om. Tiia Kaurala
sihteerin suosikki Pikkumökin Eskimo, om. Terttu Rousu
pieni ja hieman pyöreä Sateenkaaren Gummallinen, om. Tiia Henttunen

Tuomarin suosikki
Sateenkaaren Citrus, om. Satu Karjalainen

5
Näyttelytuloksia / Juhlanäyttely,Lahti 26.5.2012
« : 28.05.12 - klo:13:09 »
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (42kpl)
Tuomari: Päivi Virtanen

S1+SERT JV12 Mapilamis Nicke Nyfiken, om. Arja Myllylä
S2+SERT Tarinan Nur-Al-Ain, om. Arja Myllylä
S3+SERT Tarinan Shockwawe, om. Arja Myllylä -> FIN MVA
S4 Spring Breeze, om. Sarita Kokkoniemi
S5 Tarinan Charmed One, om. Arja Myllylä

Kunniamaininnat

(tyyppi & pää)
Mapilamis Kingstone, om. Carita Puttonen
Neo Cortex, om. Eevi Hirsikko
Mylo Xyloto, om. Marjo Kämäläinen

(yleisvaikutelma)
Tarinan Esthetic Sense, om. Arja Myllylä
Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo

(väri)
Love Me Tender, om. Jenni Mäkitalo

(satiini)
I Gotta Feeling, om. Kaisa Matilainen

Tuomarin suosikki: Love Me Tender, om. Jenni Mäkitalo
Paras nuori: Spring Breeze, om. Sarita Kokkoniemi
Paras veteraani: Kwo's Himmel Sky, om. Ely Sorsa


Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (29kpl)
Tuomari: Tuija Johansson

S1+SERT JV12 Fabio Ford, om. Paula Simonaho
S2+SERT Picus Burrito*, om. Jonna Tikka
S3+SERT Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
S4+SERT Picus Gothica, om. Jonna Tikka
S5 Augustine, om. Serafima Stabrova

(kunniamaininta, kuvio)
Augustine, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki: Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
Paras nuori: Choux Puffs Tali`Zorah Vas Ncema, om. Marjut Kaakinen
Paras veteraani: Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova


Syyrianhamsterit, ei-standardi (16kpl)
Tuomari:Tuija Johansson

ES1 EJV12 Balandine's Ocatavia, om. Anne Seppälä
ES2 Poéme Admirable, om. Saana Kankare
ES3 FIN VLH LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari
ES4 Potkulaudalla Pariisiin, om. Kaisa Matilainen
ES5 Choux Puffs Liara T´Soni, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen
Paras nuori: Poéme Admirable, om. Saana Kankare


Talvikot (32kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT FIN MVA GG11 JV12 Crystal's Circus Cyaneus, om. Christina Bergman
S2+SERT Tarinan Riijuureissu, om. Arja Myllylä
S3+SERT Tarinan Ce´Nedra, om. Arja Myllylä
S4+SERT Crystal's Tatuoitu Sydän, om. Christina Bergman
S5+SERT Tarinan Peurankello, om. Arja Myllylä

Kunniamaininnat:

Lili, om. Iida Kanerva
Regalis Betrayal At Bespin, om. Karoliina Ylinen

Tuomarin suosikki: Lili, om. Iida Kanerva
Paras nuori: Crystal's Tatuoitu Sydän, om. Christina Bergman
Paras veteraani: Regalis Betrayal At Bespin, om. Karoliina Ylinen


Kiinankääpiöt (21kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT JV12 Alexandrian Idriss*, om. Saana Kankare
S2+SERT Alexandrian Rabboussamai Fikarra*, om. Saana Kankare
S3 Little Big Man, om. Paula Simonaho
S4 Alexandrian Fi Ainaiha Aralhayati**, om. Saana Kankare

Kunnimaininta:
Snowangel, om. Mira Kotoaro

Tuomari Suosikki: Snowface, om. Essi-Kirsikka Rossi
Paras nuori: Panterflugsvamp, om. Essi-Kirsikka Rossi
Paras veteraani: Yökyöpelin Ylimieli, om. Nina Nuorimaa


Roborovskit (24kpl)
Tuomari: Satu Evilampi

S1+SERT JV12 Yours Gerbe Rose, om. Mirja Hentilä
S2+SERT Yours Flicker, om. Mikko Erkkilä
S3+SERT Napanöyhtä, om. Hanna-Kaisa Kyllönen
S4 Yours Ziggy Stardust*, om. Mirja Hentilä
S5 Colbronde's Upwell, om. Kati Keinonen

(kunniamaininta, kulmakarvat)
Ding-A-Ling, om. Kati Keinonen

Paras nuori: Yours Gerbe Rose, om. Mirja Hentilä
Paras veteraani: Release The Hounds, om. Kati Keinonen


Ei Standardi roborovskit (8kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 EJV12 Yours Hester Pryne, om. Essi-Kirsikka Rossi
S2 Kastehelmi, om. Essi-Kirsikka Rossi

Tuomarin suosikki & paras nuori: Yours Hester Pryne, om. Essi-Kirsikka Rossi


Campbellit (12kpl)
Tuomari: Satu Evilampi

S1+SERT JV12 Picus Paperinpyörittäjä, om. Jonna Tikka
S2 Ylang-Ylang, om Erja Lehtinen
S3 Aqua, om. Minna Heiskanen

(kunniamaininta, yleisvaikutelma)
Ylang-Ylang, om Erja Lehtinen
Aqua, om. Minna Heiskanen

Paras nuori: Picus Paperinpyörittäjä, om. Jonna Tikka

 
Campbellit, koestandardi (21kpl)

KS1+KSERT KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
KS2+KSERT Picus Najadi, om. Minna Heiskanen
KS3+KSERT Picus Brutus, om. Anne Seppälä

Paras nuori: Peppermint's Celeste, om. Saija Kukkohovi


Campbellit, ei-standardi (5kpl)
Tuomari: Satu Evilampi

ES1 EJV12 Picus Paha-Poika, om. Janetta Laine


Lemmikkisyyrianhamsterit, naaraat (39kpl)
Tuomari: Saana Kankare

PLH1 LJV12 Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo
PLH2 Chérie Adorable, om. Tanja Känkänen
PLH3 Jessica Jättisöde, om. Kaisa Matilainen
PLH4 Skärgårdens Tindra, om. Sarita Kokkoniemi
PLH5 Mini Shoppaaja, om. Paula Simonaho

Kunniamaininnat:

(yleiskunto)
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
Lavender's Ginseng, om. Mari Martiskainen
Kiss Me Quick, om. Tiia Laari
Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

(yleisvaikutelma)
Augustine, om. Serafima Stabrova

(turkki)
Bleeding Love, om. Kaisa Matilainen

(luonne)
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi
Nezzie, om. Tanja Känkänen

(käsiteltävyys)
Malthes Pennsylvania, om. Ely Sorsa
Mylo Xyloto, om. Marjo Kämäläinen
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi

Kannustus terveellisimpiin elintapoihin:
Mylo Xyloto, om. Marjo Kämäläinen
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi

Erikoispalkinto "tyrmäävin tyttö": Bleeding Love, om. Kaisa Matilainen

Tuomarin suosikki: Jessica Jättisöde, om. Kaisa Matilainen
Paras nuori: Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo
Paras veteraani: Bleeding Love, om. Kaisa Matilainen


Lemmikkisyyrianhamsterit, urokset (41kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1 LJV12 Pähkinänsänrkijä, om. Serafima Stabrova
PLH2 Rainbow Treasure, om. Serafima Stabrova
PLH3 Potkulaudalla Pariisiin, om. Kaisa Matilainen
PLH4 Poéme Admirable, om. Saana Kankare
PLH5 Love Me Tender, om. Jenni Mäkitalo

kunniamaininnat:

(upea kokonaisuus)
Peppermint's Einari, om. Saija Kukkohovi

(yleiskunto)
Urineun Areumdawonneunde, om. Janetta Laine

(turkki)
Ureshii, om. Reeta Alanko
FIN VLH LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari

(ihon kunto)
Emmet Eastwood, om. Saskia Purtilo

(käsiteltävyys)
Herttua, om. Sarita Kokkoniemi

(kokonaisuus)
Juhannusyö, om. Kaisa Matilainen
Pakkasukko, om. Eevi Hirsikko

Kannustuspalkinto suloiselle pojalle:
Joonatan, om. Laura Kiviniemi

Sihteerin suosikki: Every Teardrop Is A Waterfall, om. Mira Kotoaro

Tuomarin suosikki: Karri, om. Suthat Niemelä
Paras nuori: Poéme Admirable, om. Saana Kankare
Paras veteraani: Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova


Lemmikkikääpiöt  (34kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 LJV12 Alexandrian Rabboussamai Fikarra, om. Saana Kankare
PLH2 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä -> FIN VLH
PLH3 Paperitähti, om. Mira Kotoaro
PLH4 Alexandrian Fi Ainaiha Aralhayati, om. Saana Kankare
PLH5 Picus Vali Vali, om. Saana Kankare

Kunniamaininnat:

(kokonaisuus)
Napanöyhtä, om. Hanna-Kaisa Kyllönen
Tarinan Virvatuuli, om. Minna Heiskanen

(turkki)
Picus Paha Poika, om. Janetta Laine

(yleiskunto)
Cutie Pie, om. Riikka Jormakka

Erikoispalkinnot:

Tyrmäävin tyttö: Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
Hurmaavin herra: Jokerr,  om. Serafima Stabrova
"Merirosvo": Carnival Of Light, om. Mira Kotoaro

Tuomarin suosikki: Snowangel, om. Mira Kotoaro
Paras nuori: Picus Vali Vali, om. Saana Kankare
Paras veteraani: Yökyöpelin Ylimieli, om. Nina Vuorimaa


Lastenlemmikki (12kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 LJV12 Sleeping Beauty, om. Jemina Patrikainen
PLH2 Crystal's Lophaetus Occipitalis, om. Niko Simonaho

Paras nuori: Valkoinen Valtakunta, om. Joni Simonaho

(kunniamaininta, kokonaisuus)
Frontside Ollie, om. Soraya Bensaria

Erikoispalkinto, suloinen pallo: Hupsis, om. Jesse Seppälä
Erikoispalkinto, tyrmäävin tyttö: Liian Loisto, om. Maiju Virtala
Erikoispalkinto, hurmaavin herra: Vallu, om. Venla Järvisalo
Suloisin ilme uroksella: Valkoinen Valtakunta, om. Joni Simonaho
Suloisin ilme naaraalla: Dana, om. Aleksi ja Sara Henttonen

Kannustuspalkinto:
Zorro, om. Saana Kuisti
Crystal's Lophaetus Occipitalis, om. Niko Simonaho
Nelli, om. Viljami Lommi
Viiru, om. Jesse Seppälä
Hopea Toffee, om. Viivi Kyllönen


BEST IN SHOW - standardiluokat

1. (pk) JV12 Mapilamis Nicke Nyficken*, om. Arja Myllylä
2. (vkh rb) JV12 Yours Gerbe Rose*, om. Mirja Hentilä
3. (kkh) JV12 Alexandrian Idriss**, om. Saana Kankare
4. (vkh cb) Paperinpyörittäjä*, om. Jonna Tikka
5. (vkh tv) FIN MVA GG11 JV12 Crystal's Circus Cyaneus*
6. (lk) Fabio Ford*, om. Paula Simonaho


BEST IN SHOW- Lemmikkiluokat

1. LJV12 Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
2. LJV12 Neol Ileunyeon, om. Saskia Purtilo
3. LJV12 Alexandrian Rabboussamai Fikarra, om. Saana Kankare
4. LJV12 Sleeping Beauty, om. Jemina Patrikainen


BEST IN SHOW, koe- ja ei- standardiluokat

 1. EJV12 Yours Hester Pryne, om. Essi-Kirsikka Rossi
 2. KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä

Parikilpailu

1. Emmet Eastwood, om. Saskia Purtilo & Eddie Einstein, om. Tinja Itkonen
2. Augustine & Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
3. You Found Me, om. Jenni Mäkitalo & Little Sugar, om. Tiia Laari

Hamstrauskisa, syyrianhamsterit

1. Nella, om. Riikka Jormakka
2. Mini Shoppaaja, om. Paula Simonaho
3. Annabelle, om. Paula Simonaho


Pehmoleluluokka

1. Olivia (orava) 9v, om. Jemina Patrikainen 9v.
2. Maija (unimaija) 6v, om. Saana Kuisti 6v.
3. Jehu (koira) 7v, om. Samuli Lommi 7v.

6
Hallitus tiedottaa / Hamstereiden rekisteröinti
« : 22.05.12 - klo:11:34 »
Muistuttelen, että rekisteröijä vaihtuu vuodenvaihteessa,eli kiitän kaikkia kuluneesta vuodesta  :icon_smile:
ts. minulle ei kannata enään lähettää papereita rekisteröitäväksi.

Vuoden 2013 rekisteröijä infoaa tänne sitten yhteystietojaan kun on ajankohtaista ja olen saanut rekisteröinti vermeet hänelle toimitettua :)

t. Christina

7
Näyttelytuloksia / Jyväskylä 14.4.2012
« : 15.04.12 - klo:21:51 »
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (38kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1+SERT Balandine's Pamela**, om. Piia Lappalainen --> FIN MVA
S2+SERT Balandine's Mercedes, om. Piia Lappalainen
S3+SERT Picus Awesome, om. Arja Myllylä
S4+SERT Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi
S5+SERT Pikkumökin Villivadelma, om. Terttu Rousu
SERT Tarinan Shockwawe*, om. Arja Myllylä

Kunniamaininta rexistä:
Picus Galle Gäggärä, om. Jonna Tikka

Kunniamaininta turkista + päästä:
Skärgårdens Tindra, om. Sarita Kokkoniemi

kunniamaininnat päästä:
Balandine's Omega, om. Piia Lappalainen
Neo Cortex, om. Eevi Hirsikko

Kunniamaininnat väristä:
Pikkumökin Buffy**, om. Terttu Rousu
Tarinan Nur-Al-Ain*, om. Arja Myllylä
Pikkumökin Aurora*, om. Terttu Rousu
Tarinan Proudly Present*, om. Arja Myllylä

Kunniamaininta tyypistä:
Run To You*, om. Jenni Mäkitalo

Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Meltdown, om. Minna Heiskanen

Erikoispalkinto:
Cherrybomb, om. Eve Immonen

Tuomarin suosikki:
Pikkumökin Dee Dee*, om. Terttu Rousu

Paras nuori:
Tarinan Shockwawe*, om. Arja Myllylä

Paras veteraani:
Pikkumökin Villivadelma, om. Terttu Rousu


Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (28kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

S1+SERT Picus Burrito, om. Jonna Tikka
S2+SERT Picus Gaija Gäggärä, om. Jonna Tikka
S3+SERT Picus Taco*, om. Saija Kukkohovi
S4+SERT Wonderland's Kurt Cobain*, om. Tiia Kinnunen
S5+SERT Rainbow Treasure, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininnat kokonaisuudesta:
LJV11 Alexandrian Gorbatsov, om. Saana Kankare
Augustine, om. Serafima Stabrova
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininta päästä:
Q-ukko, om. Hely Huhta

Kunniamaininta turkista:
Grappa Gimlet, om. Eveliina Grundström

Erikoispalkinto " hurmaavin hopeanharmaa":
Sateenkaaren Citrus, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki:
Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova

Paras nuori:
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova

Paras veteraani:
LJV11 Alexandrian Gorbatsov, om. Saana Kankare


Syyrianhamsterit, ei-standardi  (17kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

ES1 Balandine's Nicostrato, om. Piia Lappalainen
ES2 Lavender's Hippie At Heart, om. Ely Sorsa
ES3 LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari

Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Sateenkaaren Elastinen, om. Janika Skofelt

Tuomarin suosikki: Lavender's Hemp Milk, om. Anne Seppälä

Paras nuori:
Lavender's Hippie At Heart, om. Ely Sorsa

Paras veteraani:
Kwo's Himmel Skyl, om. Ely Sorsa


Campbellit, standardi (8kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+SERT Susa-Erma's Walpuri, om. Marja Palomäki

Tuomarin Suosikki:
Enkeli, om, Arja Myllylä

Paras nuori:
Enkeli, om. Arja Myllylä

Paras veteraani:
Viljami's Bright Crystal, om.

Campbellit, koestandardi (10kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

KS1+KSERT Rinkeli, om. Arja Myllylä
KS2 Brutus, om. Anne Seppälä

Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä

Kannustuspalkinto:
Aino-Kaisa, om. Arja Myllylä

Tuomarin suosikki:
Benjamin, om. Anne Seppälä

Paras nuori:
Rinkeli, om. Arja Myllylä


Campbellit, ei-standardi (4kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

ES1 Hulk, om. Jonna Tikka

Kunniamaininta:
Hulk, om. Jonna Tikka


Talvikot (30 kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta


S1+SERT GG11 Crystal's Circus Cyaneus**, om. Christina Bergman --> FIN MVA
S2+SERT Crystal's Uskomatoon Elukka, om. Christina Bergman
S3+SERT Crystal's Hatelove*, om. Christina Bergman
S4+SERT Pumpkin's Silverwing, om. Satu Evilampi
S5+SERT Tarinan Iridium, om. Arja Myllylä

Kunniamaininnat:
Crystal's The Darkest Lie*, om. Christina Bergman
Tarinan Ce'Nedra, om. Arja Myllylä
Crystal's Devil's Queen, om. Christina Bergman

Tuomarin suosikki:
Tarinan Iridium, om. Arja Myllylä

Paras nuori:
Tarinan Iridium, om. Arja Myllylä

Paras veteraani:
Susa-Erma's Birgitta, om. Tuuli Pietilä


Roborovskit, standardi (20kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT Golbronde's Van Gogh, om. Satu Evilampi
S2 Edvin, om. Janika Skofelt
S3 Sassy Lassy, om. Kati Keinonen
S4 Elvira, om. Kati Keinonen

Tuomarin suosikki:
Coral Beach, om. Karoliina Koistinen

Paras nuori:
Colbronde's Van Gogh, om. Satu Evilampi

Paras veteraani:
Release The Hounds, om. Kati Keinonen


Roborovskit, ei-standardi (8kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

ES1 Ethel, om. Janika Skofelt
ES2 Violet, om. Riikka Jormakka

Tuomarin suosikki:
Your's Brandy Snap, om. Janika Skofelt

Paras nuori:
Ethel, om. Janika Skofelt


Kiinankääpiöt (18kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT Alexandrian Idriss, om. Saana Kankare
S2 Alexandrian Rabboussamai Fikarra*, om. Saana Kankare
S3 Carnival Of Light, om. Mira Kotoaro
S4 Snow Angel, om. Mira Kotoaro

Tuomarin suosikki:
Satomis Sumo, om. Ely Sorsa

Paras nuori:
Snow Angel, om. Mira Kotoaro

Paras veteraani:
Kublai Khan, om. Veera Kujansuu


Best In Show - standardiluokat

BIS1 GG11 Crystal's Circus Cyaneus**, om, Christina Bergman
BIS2 Balandine's Pamela**, om. Piia Lappalainen
BIS3 Susa-Erma's Walpuri, om. Marja Palomäki
BIS4 Picus Burrito, om. Jonna Tikka
BIS5 Colbronde's Van Gogh, om. Satu Evilampi
BIS6 Alexandrian Idriss, om. Saana Kankare

Best In Show - koe- ja ei-standardiluokat

E/K BIS1 Hulk, om. Jonna Tikka
E/K BIS2 Ethel, om. Janika Skofelt
E/K BIS3 Balandine's Nicostrato, om. Piia Lappalainen
E/K BIS4 Rinkeli, om. Arja Myllylä

8
Näyttelytuloksia / Tampere, Ikurin Virelä 18.2.2012
« : 19.02.12 - klo:14:19 »
18.2.2012, Tampere

Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (32kpl)
Tuomari: Heidi Harju

S1+SERT Towyvale's Myddtai, om. Sebastian Mårtensson
S2+SERT Geishas Dianthra, om. Lotta Ling
S3+SERT Skärgårdens David, om. Miranda Kyllönen
S4+SERT Picus Taco, om. Saija Kukkohovi
S5 Opossums Oh My, om. Jonna Tikka

Kunniamaininnat:
pohjaväristä Smiling Simon, om. Maiju Peltonen

Erikoispalkinnot:
"paras creme" Opossums Oh My, om. Jonna Tikka
"kaunein ainn" Vivaldine's Superjättiläistähti, om. Kaisa Matilainen

Paras nuori: Matilda MacAnkka, om. Ely Sorsa
Paras veteraani: Alfa Romeo, om. Tuuli Pietilä
Tuomarin suosikki: Smiling Simon, om. Maiju Peltonen


Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (59kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

S1+SERT Tarinan Shockwave, om. Arja Myllylä
S2+SERT Balandine's Pamela, om. Piia Lappalainen
S3+SERT Tarinan Think Pink**, om. Arja Myllyllä  -->  FIN MVA
S4+SERT Sateenkaaren Belladonna, om. Satu Karjalainen
S5+SERT Chocolate Meltaway*, om. Miranda Kyllönen
SERT Tarinan Nur-Al-Ain, om. Arja Myllylä
SERT Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi

Kunniamaininnat väristä:
Tarinan Sparkling Water, om. Pekka Virtamo
Nezze, om. Tanja Känkänen

Kunnimaininta kokonaisuudesta:
Tarinan Charmed One, om. Arja Myllylä

Pirtein Veteraani:
Benny-Petter, om. Margit Virtanen

Paras nuori: Tarinan Shokwave, om. Arja Myllylä
Paras veteraani: Tarinan Think Pink**, om. Arja Myllyllä
Tuomarin suosikki: Benny-Petter, om. Margit Virtanen


Syyrianhamsterit, ei-standardi (16kpl)
Tuomari: Heidi Harju

ES1 LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari
ES2 Picus Kesäillan Valssi, om. Piia Lappalainen
ES3 Balandine's Octavia, om. Anne Seppälä

Kunniamaininta rex: Balandine's Nicodemo, om. Saana Kankare
Sihteerin suosikki: Balandine's Nicodemo, om. Saana Kankare

Paras nuori: Picus Gothica, om. Jonna Tikka
Paras veteraani: Balandine's Kenzo Konwen, om. Piia Lappalainen
Tuomarin suosikki: Balandine's Nicodemo, om. Saana Kankare


Talvikot (27kpl)
Tuomari: Lotta Ling

S1+SERT Crystal's Hatelove, om. Christina Bergman
S2+SERT Crystal's The Darkest Lie, om. Christina Bergman
S3+SERT Tarinan Belgarion, om. Arja Myllylä
S4+SERT Riitasoinnun Call Me Irresponsible, om. Maiju Peltonen
S5+SERT Crystal's Noitakuningas, om. Christina Bergman


Campbellit, standardi (7kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Geishas Thalia, om. Lotta Ling
S2+SERT Pilvi Pouta, om. Saija Kukkohovi

Kunniamaininta väristä:
Riitta-Liissa, om. Arja Myllylä

paras nuori: Geishas Thalia, om. Lotta Ling
Tuomarin suosikki: Riitta-Liisa, om. Arja Myllylä

Campbellit, koestandardi (9kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

KS1+ KSERT Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
KS2+ KSERT Aino Kaisa, om. Arja Myllylä

Paras nuori: Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
Tuomarin suosikki: Aino-Kaisa, om. Arja Myllylä

Campbellit, ei-standardi (1kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

ES1 Sir Chili, om. Okko Savola

Kunniamaininta kokonaisuudesta: Sir Chili, om. Okko Savola
Tuomarin suosikki: Sir Chili, om. Okko Savola


Roborovskit, standardi (30kpl)
Tuomari: Lotta Ling

S1+SERT Yours X-Rated, om. Mirja Hentilä
S2+SERT Kuupertti, om. Essi-Kirsikka Rossi
S3+SERT Yours Sassy Lassy, om. Kati Keinonen
S4+SERT Yours Cary Grant, om. Mirja Hentilä
S5+SERT Yours Ziggy Stardust, om. Mirja Hentilä


Roborovskit, ei-standardi (16kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

ES1 Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi
ES2 Yours Andrea Stelzer, om. Mirja Hentilä

Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi
Yours Andrea Stelzer, om. Mirja Hentilä

Paras nuori: Yours Andrea Stelzer, om. Mirja Hentilä
Tuomarin suosikki: Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi



Kiinankääpiöt (22kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Skärgårdens Jättefräken, om. Pernilla Rehnqvist
S2+SERT Morgan, om Saana Kankare --> FIN MVA
S3 Paperitähti, om. Mira Kotoaro

Vanhin veteraani: Yökyöpelin Xx, om. Jemina Patrikainen

Tuomarin suosikki: Morgan, om. Saana Kankare
Paras nuori: Idriss, om. Saana Kankare
Paras Veteraani: Yökyöpelin Xx, om. Jemina Patrikainen



Best In Show - standardiluokat

BIS1 Tarinan Shockwave, om. Arja Myllylä
BIS2 Crystal's Hatelove, om. Christina Bergman
BIS3 Yours X-Rated, om. Mirja Hentilä
BIS4 Towyvale's Myddtai, om. Sebastian Mårtensson
BIS5 Skärgårdens Jättefräken, om. Pernilla Rehnqvist
BIS6 Geishas Thalia, om. Lotta Ling


Best In Show - koe- ja ei-standardiluokat

BIS1  Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi
BIS2 Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
BIS3 LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari
BIS4 Sir Chili, om. Okko Savola

9
Lehdet lähtivät postiin 2.2.2012.
Ottakaa minuun yhteyttä jos olette jäänee ilman lehteä vielä viikon päästä niin tarkistellaan tilannetta,  koska mulle on voinut tulla virheitä kirjottaessa tai olen saattanut jotenkin muuten mokata, koska kirjoitin osoitteita yhteensä 6 tuntia :)

Mukavia lukuhetkiä ja anteeksi viivästyminen!

10
Kysy hallitukselta / Jäsenmaksu 2011 !
« : 27.03.11 - klo:15:37 »
Olen odottanut jo yli kuukauden jäsenmaksulle niitä viite numeroita yms. Missä viipyvät?  :kuiva:

11
Kysy hallitukselta / Jäsenmaksu 2011
« : 24.02.11 - klo:23:54 »
En saanut poskipussin mukana jäsenmaksu laskua, pitäisi kuitenkin saada se viitenumero ja maksettua viim. ensikuussa.

12
Kasvatus ja genetiikka / Outoja kohtauksia talvikolla
« : 03.02.11 - klo:14:55 »
Tälläisesta kohtauksesta ajattelin kysäistä muiltakin harrastajilta, onko mahdollisesti tullut joskus vastaan, tai olisiko minkään laista hajua mistä voi johtua.

Eli siis purujen vaihdon yhteydessä kun hamsterin laittaa takaisin puhtaaseen asumukseensa, hamsteri hetken aikaa tutkii paikkoja, ja sen jälkeen jämähtää paikoillensa. Sitten menee veltoksi, kuten videosta huomaa, että hamsterin saa kellistettyä selälteen ilman että se yrittää nousta ylös. Kun kohtaus menee ohi, hamsteri on ihan normaali vilkas itsensä niinkuin mitään ei olisi tapahtunut. Tämän kyseisen talvikon isä, on saanut samantapaisia kohtauksia muutaman eli jotain perinnöllistä hermoston vikaa epäilen :|

video kohtauksesta:

http://www.youtube.com/watch?v=dfcLNjSEYk0

Muutenkin hamsterilassamme on tällä hetkellä purujen vaihdon yhteydessä samanlaisen kohtauksen saavia eläimiä, tottakai parhaassa normaali lnjassani, joka siis tarkoittaa sitä, että kasvatus menee jäihin joksikin aikaa, ne hamsterit jotka ovat kohtauksia saaneet ja niiden sisaruksetkin menevät näillä näkymin sateenkaarisillalle, koska nuo kohtaukset tuskin ovat hyväksi sydämellekkään.  :(
Sen jälkeen katsotaan ketä kynnelle kykeneviä vielä kotiin jää jos niistä pystyisi vielä jatkamaan, muutaman uuden eläimen avuin.

13
Kysy hallitukselta / L1-maininnan käytön lopettaminen
« : 24.01.11 - klo:10:25 »
Saisiko L1-mainintojen käytön lopettamiseen jonkinlaisen syyn perusteluineen?
Mielestäni L1 - maininta oli varsin toimiva ja hyödyllinen esim, talvikoiden ja cämpsyjen hybridi riskin takia, nyt sitten hybriditkin pystyy rekisteröimään kun väittää vain talvikoksi tai cämpsyksi O.o

14
Kysy hallitukselta / 2009 vuoden viimeinen poskipussi
« : 20.02.10 - klo:17:06 »
Ei ilmeisesti vieläkään tietoa missä tämä lehti viipyy, mennyt lehtikeräykseen suoraan Grand Galasta?    :cry:

15
Kysy hallitukselta / 2009 vuoden viimeinen poskipussi
« : 02.01.10 - klo:14:29 »
Missä lie viipyy? Ei ole ainakaan tänne Keski-Suomeen asti lehteä vielä tullut. Odotellaanko vielä?

Sivuja: [1] 2