Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - Henni

Sivuja: [1] 2
1
Näyttelytuloksia / GG Nurmijärvi 16.11.2019
« : 17.11.19 - klo:13:12 »
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (54)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT GG19 Bbeauty´s Golden Mama, om. Jessica Gullblom
S2+SERT Noctis Kismet*, om. Kaisla Jaakola-Siimes
S3+SERT Miss Piggy, om. Jessica Gullblom
S4+SERT Peppermint´s Aurinkokuningas, om. Saija Kukkohovi
S5+SERT Noctis Peter Pan, om. Kaisla Jaakola-Siimes
SERT Vivaldine´s Zodiak Zalmiak, om Saija Kukkohovi
SERT Barbatipu, om. Antti Nikula

TS Pikkumökin Luna Lovekiva, om. Terttu Rousu
PN Noctis Peter Pan, om. Kaisla Jaakola-Siimes
PV Pikkumökin Luna Lovekiva, om. Terttu Rousu

KUMAT
Paras rex: Pikkumökin Luna Lovekiva, om. Terttu Rousu
Paras satiini: Noctis Kismet*, om. Kaisla Jaakola-Siimes

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (44)
Tuomari: Päivi Lindberg

S1+SERT GG19 Queen Akasha, om. Jessica Gullblom
S2+SERT Picus Yatzy, om. Lotta Hyppyrä
S3+SERT Tarinan Wall Flower*, om. Arja Myllylä
S4 FIN MVA Noctis Rommirusina, om. Siiri Stenius
S5 Melted Caramel Soft-Ice***, om. Jemina Ahtola

TS Tarinan Zip Code, om. Arja Myllylä
PN Tarinan Wall Flower*, om. Arja Myllylä
PV GG19 Queen Akasha, om. Jessica Gullblom

KUMAT
Turkki
- Tarinan Zip Code, om. Arja Myllylä
- Pikkumökin Salama, om. Siiri Stenius
Tyyppi
- Grayscale´s We Will Rock You, om. Jessica Gullblom
- Tarinan Vienna Walz, om. Arja Myllylä
- Tarinan Indiana, om. Arja Myllylä
Pää
- Tähtirikko, om. Jessica Gullblom
- Daihatsu, om. Miska Mustakallio
- Diadem´s Lori Grimes, om. Satu Karjalainen
Yleisvaikutelma
- FIN MVA Noctis Rommirusina, om. Siiri Stenius
- Melted Caramel Soft-Ice***, om. Jemina Ahtola
- Tutti-Frutti Milkshake, om. Peppi Pursiainen

Syyrianhamsterit, koe-standardi (4)
Tuomari: Päivi Lindberg

KS1+KSERT KGG19 Niinpal Gauhian Tuurilla Oikein, om. Kirsi Leppälammi
KS2 Niinpal Gauhian Google Apuna, om. Jessica Gullblom

TS Niinpal Gauhian Google Apuna, om. Jessica Gullblom
PN Sateenkaaren Ametisti, om. Antti Nikula

KUMAT
Päästä
- Niinpal Gauhian Google Apuna, om. Jessica Gullblom

Syyrianhamsterit, ei-standardi (21)
Tuomari: Marjut Kaakinen

ES1 EGG19 Count Dracula, om. Jessica Gullblom
ES2 Kelpo Koltiainen, om Jatta Juutilainen
ES3 Grayscale´s Twister, om. Jessica Gullblom
ES4 Stamboom Patches Fellow, om. Jatta Juutilainen
ES5 Daiju Depressio, om. Sanni Heinämäki

TS EGG19 Count Dracula, om. Jessica Gullblom
PN EGG19 Count Dracula, om. Jessica Gullblom

Talvikot (35)
Tuomari: Ingunn Opheim

S1+SERT GG19 Picus Vizela, om. Jonna Tikka
S2+SERT Pumpkin´s Thunder Storm, om. Marika Viinikainen
S3+SERT Cheslav, om. Jatta Juutilainen
S4+SERT Aries, om. Asta Rekilä-Suni
S5+SERT Quintrell, om. Siiri Stenius
SERT Tinytail Fuengirola, om. Sarianne Väisänen
SERT Tinytail Oakheart, om. Sarianne Väisänen
SERT Pumpkin´s Thunder Cloud, om. Marika Viinikainen

TS GG18 Regalis Wasastjerna, om. Satu Karjalainen
PN GG19 Picus Vizela, om. Jonna Tikka
PV GG18 Regalis Wasastjerna, om. Satu Karjalainen

KUMAT
Erittäin lyhyt ja palautuva turkki
- Dimitrios, om. Elina Ruha
Hyvä kokonaisuus, pirteä ja iloinen, hyvässä kunnossa ikäisekseen
- GG18 Regalis Wasastjerna, om. Satu Karjalainen

Roborovskit (5)
Tuomari: Ingunn Opheim

S1+SERT GG19 Sateenkaaren Popsi Porkkanaa* om. Satu Karjalainen
S2+SERT Sateenkaaren Mustikkamuffinssi, om. Satu Karjalainen
S3+SERT Sateenkaaren Lauantaimakkara*, om. Satu Karjalainen
S4 Picus Ruslavi, om. Jonna Tikka
S5 Picus Balasov, om. Jonna Tikka

TS Wonderland´s Pilvenhattara, om. Ari ja Sini Nuutinen
PN Sateenkaaren Mustikkamuffinssi, om. Satu Karjalainen
PV Sateenkaaren Lauantaimakkara*, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit (5)
Tuomari: Ingunn Opheim

S1+SERT GG19 Pei Fang, om. Jonna Tikka
S2+SERT Deng Zhao, om. Jonna Tikka
S3+SERT FIN TMVA FIN TVLH VV18 GG18 SHY-30V Taivaankansalainen, om. Asta Rekilä-Suni
S4 Zhang Xun, om. Päivi Lindberg
S5 Sun Tzu, om. Ari ja Sini Nuutinen

TS FIN TMVA FIN TVLH VV18 GG18 SHY-30V Taivaankansalainen, om. Asta Rekilä-Suni
PN Deng Zhao, om. Jonna Tikka
PV FIN TMVA FIN TVLH VV18 GG18 SHY-30V Taivaankansalainen, om. Asta Rekilä-Suni

Campbellit (5)
Tuomari: Ingunn Opheim

S1+SERT GG19 Picus Vectra, om. Jonna Tikka
S2+SERT Picus Zessly, om. Jonna Tikka
S3+SERT Picus Toi-Boi, om. Kirsi Leppälammi
S4 Picus Ziptek, om. Jonna Tikka
S5 Picus Hän-Män, om. Kirsi Leppälammi

TS GG19 Picus Vectra, om. Jonna Tikka
PN GG19 Picus Vectra, om. Jonna Tikka

Syyrianhamsterit urokset lemmikkiluokka (43)
Tuomari: Saana Kankare

PLH1 LGG19 Stamboom  Patches Fellow, om. Jatta Juutilainen
PLH2 FIN VLH Jotain Järkeä***, om. Sanni Heinämäki
PLH3 Vivaldine´s Lazy Lemon Fellow, om. Päivi Lindberg
PLH 4 Kelpo Koltiainen, om. Jatta Juutilainen
PLH5 FIN MVA Pohjanukonkorento, om. Sara Iso-Kungas

TS Netflix, om. Helka Laurila ja Saara-Ilona Autio
PN Vivaldine´s Lazy Lemon Fellow, om. Päivi Lindberg
PV FIN MVA Pohjanukonkorento, om. Sara Iso-Kungas

KUMAT
Yleisvaikutelma
- Daiju Depressio, om. Sanni Heinämäki
- Iron Maiden, om. Jatta Juutilainen
- Pikkumökin Mammanpoika, om. Sanni Heinämäki
- Grayscale´s Under Pressure, om. Violetta Loukiainen
- Netflix, om. Helka Laurila ja Saara-Ilona Autio
- Ironinen Identiteetti, om. Miska Mustakallio
- Grayscale´s Twister, om. Jessica Gullblom
Turkki
- Picus Pacman, om. Ari ja Sini Nuutinen
- Niinpal Gauhian Google Apuna, om. Jessica Gullblom
- Melted Caramel Soft-Ice***, om. Jemina Ahtola
- Picus Tupsu, om. Sara Joksimovic
- Pikkumökin Salama, om. Siiri Stenius
Luonne
- Aamu-Usva, om. Satu Karjalainen
- Sateenkaaren Känkkäränkkä, om. Satu Karjalainen
Yleiskunto
- Pikkumökin Rokki, om. Terttu Rousu
- Serverus Kalkaros, om. Sara Joksimovic

Syyrianhamsterit naaraat lemmikkiluokka (43)
Tuomari: Marit Murphy Handelsberg

PLH1 LGG19 Sateenkaaren Ametisti, om. Antti Nikula
PLH2 Tutti-Frutti Milkshake, om. Peppi Pursiainen
PLH3 Barbalala, om. Elina Koponen
PLH4 Pikkumökin Janis Joplin*, om. Terttu Rousu
PLH5 FIN VLH Cissy Cela, om. Essi Kyröjoki

TS Fantastinen Feeniks*, om. Sanni Heinämäki
PN Sateenkaaren Ametisti, om. Antti Nikula
PV Vivaldine´s Mansikkamaan Elvi, om. Saija Kukkohovi

KUMAT
Luonteesta
- Barbatipu, om. Antti Nikula
- Suzuki, om. Jessica Gullblom

Kääpiöhamsterit lemmikkiluokka (32)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1 LGG19 Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki
PLH2 Picus Almec Jaime, om Satu Karjalainen
PLH3 Quintrell, om. Siiri Stenius
PLH4 Bongoville, om. Henni Haatainen
PLH5 Wonderland´s Pilvenhattara, om. Ari ja Sini Nuutinen

TS Tinytail Black Spiced, om. Antti Nikula
PN Picus Almec Jaime, om Satu Karjalainen
PV LGG19 Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki

KUMAT
Käsiteltävyys:
- Quentin, om. Antti Nikula
- Aries, om. Asta Rekilä-Suni
- Tinytail Black Spiced, om. Antti Nikula
- Pegasus, om. Antti Nikula
- Aurigia, om. Asta Rekilä-Suni
- Picus Vande, om. Satu Karjalainen
- FIN VLH Fairytale Gone Bad, om. Essi Kyröjoki
EP (sihteerin suosikki): Picus Almec Jaime, om Satu Karjalainen

Lasten lemmikkiluokka (9)
Tuomari: Marit Murphy Handelsberg

PLH1 LGG19 Noctis Viennetta om. Kaisla Jaakola-Siimes
PLH2 Niinpal Gauhian Galan Kingi, om. Pihla Jaakola-Siimes
PLH3 Noctis Kismet, om. Kaisla Jaakola-Siimes
PLH4 Noctis Peter Pan, om. Kaisla Jaakola-Siimes
PLH5 Pikkumökin Pinja, om. Siiri Stenius

TS Noctis Keskiyöllä, om.Salla Jaakola-Siimes
PN Noctis Peter Pan, om. Kaisla Jaakola-Siimes

KUMAT
Pitkä turkki
- Sateenkaaren Poika Saunoo, om. Siiri Stenius
Kaunis kokonaisuus
-Konsta-Aapeli, om. Siiri Stenius
Luonteesta
- Noctis Maija Poppanen, om. Pihla Jaakola-Siimes


BIS Standardiluokat

BIS1 lk-syrkki
BIS2 talvikko
BIS3 pk-syrkki
BIS4 roborovski
BIS5 campbelli
BIS6 kiinankääpiö

BIS Koe- ja ei-standardiluokat

BIS1 ks-syrkki
BIS2 es-syrkki

BIS Lemmikkiluokat

BIS1 kääpiö
BIS2 syrkki uros
BIS3 lasten lemmikki
BIS4 syrkki naaras

2
Näyttelytuloksia / Kuopio 2.11.2019 (Sujy)
« : 08.11.19 - klo:21:00 »
LK SYYRIALAISET HAMSTERIT, 36 KPL
Tuomari: MARJUT KAAKINEN

S1 + SERT Pikkumökin Luna Lovekiva om. Terttu Rousu
S2 + SERT Picus Banana Split om. Jonna Tikka
S3 + SERT Grayscale’s Stellar Eclipse om. Jatta Juutilainen
S4 + SERT FIN VLH Jotain Järkeä ** om. Sanni Heinämäki -> FIN MVA
S5 Picus Silver Dollar om. Jonna Tikka

TS Picus Quasi om. Jonna Tikka
PN Picus Banana Split om. Jonna Tikka
PV Pikkumökin Luna Lovekiva om. Terttu Rousu

KUMAT
Kokonaisuus
Picus Pacman om. Ari & Sini Nuutinen
Grayscale’s Salve Regina om. Violetta Loukiainen
Väri
Picus Quasi om. Jonna Tikka
Bartzabel om. Ari & Sini Nuutinen
Sateenkaaren Toffeepötky om. Satu Karjalainen
Picus Bananarama om. Jonna Tikka
Picus Doves Don’t Cry om. Jonna Tikka
Noctis Mango-Meloni om. Satu Karjalainen
Tyyppi
Picus Maori Shotti om. Ari & Sini Nuutinen

PK SYYRIALAISET HAMSTERIT, 29 KPL
Tuomari: MARJUT KAAKINEN

S1 + SERT Melted Caramel Soft-Ice** om. Jemina Ahtola -> FIN MVA
S2 + SERT Noctis Rommirusina** om. Siiri Stenius -> FIN MVA
S3 + SERT Picus Silver Shadow om. Jonna Tikka
S4 + SERT Tarinan Unique Print om. Arja Myllylä
S5 + SERT Tarinan Wall Flower om. Arja Myllylä

TS Sateenkaaren Känkkäränkkä om. Satu Karjalainen
PN Picus Silver Shadow om. Jonna Tikka
PV Pikkumökin Janis Joplin om. Terttu Rousu

KUMAT
Kokoinaisuus
Tarinan Zip Code om. Arja Myllylä
Pikkumökin Salama om. Siiri Stenius
Rakenne
Picus Lil Abner om. Jonna Tikka
Väri
Tarinan Drama Queen om. Arja Myllylä
Sateenkaaren TikTok Tiina om. Satu Karjalainen
Pikkumökin Pinja om. Siiri Stenius
Pää
Pikkumökin Rokki om. Terttu Rousu

EI-STANDARDI SYYRIALAISET HAMSTERIT, 8 KPL
Tuomari: SATU KARJALAINEN

ES1 Kelpo Koltiainen om. Jatta Juutilainen
ES2 Stamboom Patches Fellow om. Jatta Juutilainen

TS Picus Lumililja om. Siiri Stenius

KUMAT
Kokonaisuus
Picus Siberia om. Jonna Tikka
Daiju Depressio om. Sanni Heinämäki
Barbapupu om. Anne Nikula

TALVIKOT, 26 KPL
Tuomari: SATU KARJALAINEN

S1 Aries om. Asta Rekilä-Suni
S2 Picus Sintra om. Jonna Tikka
S3 Narsissiniitty om. Mira Mykkälä

TS Aquila om. Asta Rekilä-Suni
PN Aries om. Asta Rekilä-Suni

KUMAT
Tikkauksesta Monopoly om. Antti Nikula
Juovasta Ikuinen Timantti om. Jonna Hörkkä
Kuviosta Orkidea Orapihlajassa om. Ari & Sini Nuutinen
Kokonaisuus Picus Vizela om. Jonna Tikka

CAMPBELLIT, 3 KPL
Tuomari: SATU KARJALAINEN

S1 Picus Vectra om. Jonna Tikka

PN Picus Ziptek om. Jonna Tikka

ROBOROVSKIT, 11 KPL
Tuomari: SATU KARJALAINEN

S1 Kingdom’s Esper Caves om. Pilvi Piirainen
S2 Picus Balason** om. Jonna Tikka
S3 Kingdom’s Imperial Palace om. Pilvi Piirainen

PV Picus Balsov** om. Jonna Tikka
PN Picus Roslavi om. Jonna Tikka
TS Lila Soft Heart om. Johanna Hyppönen

KUMAT
Kuviosta Wonderland’s Pilvenhattara om. Ari & Sini Nuutinen
Tyypistä Mila Black Flash om. Johanna Hyppönen

KIINANKÄÄPIÖHAMSTERIT, 4 KPL
Tuomari: SATU KARJALAINEN

S1 + SERT Deng Zhao om. Jonna Tikka
S2 + SERT FIN TMVA FIN TVLH VV18 GG18 SHY-30V Taivaankansalainen om. Asta Rekilä-Suni

PN Deng Zhao om. Jonna Tikka
PV FIN TMVA FIN TVLH VV18 GG18 SHY 30-V Taivaankansalainen om. Asta Rekilä-Suni

LEMMIKKILUOKAN SYYRIALAISET HAMSTERIT UROKSET, 30 KPL
Tuomari: ASTA REKILÄ-SUNI

PLH1 Sateenkaaren Känkkäränkkä om. Satu Karjalainen
PLH2 FIN VLH Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki
PLH3 Stamboom Patches Fellow om. Jatta Juutilainen
PLH4 Grayscale’s Stellar Esclipse om. Jatta Juutilainen
PLH5 Konsta-Aapeli om. Siiri Stenius

TS Pontus om. Minttu Ekman
PN Sateenkaaren Känkkäränkkä om. Satu Karjalainen
PV Pikkumökin Kaneli om. Terttu Rousu

KUMAT
Yleisvaikutelma
Calvin Klein om. Tilda Parviainen ja Ari & Sini Nuutinen
Melted Caramel Soft-Ice om. Jemina Ahtola
Iron Maiden om. Jatta Juutilainen
Pikkumökin Mammanpoika om. Sanni Heinämäki
Luonne
Taifuuni om. Violetta Loukiainen
Pikkumökin Salama om. Siiri Stenius
Börje Bomull om. Antti Nikula
Picus Prinssi om. Taru Karjalainen
Olavi Virta om. Emmi Karjalainen
Turkki
Braveheart om. Antti Nikula

ERIKOISPALKINNOT
Tsemppasi arvosteluun Ikuisesti Ikioma om. Violetta Loukiainen
Pehmeä Picus Pacman om. Ari & Sini Nuutinen
Kynnet Daiju Depressio om. Sanni Heinämäki

LEMMIKKILUOKAN SYYRIALAISET HAMSTERIT NAARAAT, 28 KPL
Tuomari: ASTA REKILÄ-SUNI

PLH1 Noctis Rommirusina** om. Siiri Stenius
PLH2 Helmi om. Johanna Hyppönen
PLH3 Sateenkaaren Hulahula om. Satu Karjalainen
PLH4 Fantastinen Feeniks* om. Sanni Heinämäki
PLH5 Pikkumökin Pinja om. Siiri Stenius

TS Pikkumökin Impi om. Terttu Rousu
PN Helmi om. Johanna Hyppönen
PV Pikkumökin Luna Lovekiva om. Terttu Rousu

KUMAT
Turkki
Liian Luksus om. Violetta Loukiainen
Idontwannabeyouanymore om. Antti Nikula
Yleiskunto
An Kara om. Antti Nikula
Sateenkaaren Tipunen om. Siiri Stenius
FIN VLH Grayscale’s Salve Regina* om. Violetta Loukiainen
Philippos Eleanor om. Ari & Sini Nuutinen
Pikkumökin Janis Joplin om. Terttu Rousu
Yleisvaikutelma
Wonderland’s Mutter Rammstein om. Ari & Sini Nuutinen
Hellyyttävän Hellä om. Essi Kyröjoki
Sateenkaaren Tiktok Tiina om. Satu Karjalainen
Hempein Haave om. Violetta Loukiainen
Pikkumökin Luna Lovekiva om. Terttu Rousu
Bartzabel om. Ari & Sini Nuutinen

ERIKOISPALKINNOT
Boksista otto Barbatipu om. Antti Nikula
Kynnet Natu om. Niina Tirkkonen

LEMMIKKILUOKAN KÄÄPIÖHAMSTERIT 23 KPL
Tuomari: MIRA MYKKÄLÄ

PLH1 Tinytail Black Spiced om. Antti Nikula
PLH2 Auriga om. Asta Rekilä-Suni
PLH3 Aries om. Asta Rekilä-Suni
PLH4 Linnunradan Vislaus om. Essi Kyröjoki

TS Veggie Cajun om. Violetta Loukiainen
PN Tinytail Black Spiced om. Antti Nikula
PV Linnunradan Vislaus om. Essi Kyröjoki

KUMAT
Kokonaisuus
Cheslav om. Jatta Juutilainen
Oikeaoppinen Omenavaras om. Jatta Juutilainen
Extraordinary om. Jonna Hörkkä
FIN VLH Riks Räks* om. Antti Nikula
Wonderland’s Pilvenhattara om. Ari & Sini Nuutinen
Happy Meal* om. Sanni Heinämäki

ERIKOISPALKINNOT
Hauskat korvat Papu om. Linnea Lätti
Pehmolelu Vila om. Johanna Hyppönen
Rento ukko Tsaika om. Jolanda Linna


BIS (Standardiluokat)
BIS1 Melted Caramel Soft-Ice** om. Jemina Ahtola
BIS2 Deng Zhao om. Jonna Tikka
BIS3 Kingdom’s Esper Caves om. Pilvi Piirainen
BIS4 Aries om. Asta Rekilä-Suni
BIS5 Picus Vectra om. Jonna Tikka
BIS6 Pikkumökin Luna Lovekiva om. Terttu Rousu

BIS (Koe- & ei-standardiluokat)
BIS1 Kelpo Koltiainen om. Jatta Juutilainen

BIS (Lemmikkiluokat)
BIS1 Noctis Rommirusina** om. Siiri Stenius
BIS2 Sateenkaaren Känkkäränkkä om. Satu Karjalainen
BIS3 Tinytail Black Spiced om. Antti Nikula

3
Näyttelytuloksia / Oulu 26.10.2019 OSJH
« : 30.10.19 - klo:19:13 »
SYYRIALAISET HAMSTERIT, NAARAAT, 30 kpl
Tuomari: Eve Kähkönen

SIJOITUKSET:

PLH1: Diadem´s Lori Grimes, om. Satu Karjalainen
PLH2: Sateenkaaren Toffeepötky, om. Satu Karjalainen
PLH3: Barbapupu, om. Anne Nikula
PLH4: Sateenkaaren Tipunen, om. Siiri Stenius
PLH5: Hurrikaani, om. Henna ja Valtteri Luostarinen

TUOMARIN SUOSIKKI: Candy, om. Sofia Heikkinen
PARAS VETERAANI: Pikkumökin Janis Joplin*, om. Terttu Rousu
PARAS NUORI: Barbapupu, om. Anne Nikula

KUMA SIJOILTA PUDONNUT: Pikkumökin Pinja, om. Siiri Stenius
KUMA KÄSITELTÄVYYS: Barbatipu, om. Antti Nikula
KUMA TURKKI: Idontwannabeyouanymore, om. Antti Nikula
KUMA KÄSITELTÄVYYS: Picus Lumililja, om. Siiri Stenius
KUMA LUONNE: Pikkumökin Odelma, om. Nelli Raappana
KUMA HIENO VETERAANI: Pikkumökin Janis Joplin*, om. Terttu Rousu
KUMA PÄIVÄN PARAS TURKKI: Giggly Ghost, om. Aana Uibo

EP TOUHUKAS: Barbapörrö, om. Sofia Heikkinen
EP LUONNE: Sarabi, om. Nelli Raappana
EP SPORTTINEN: Kanerva Kiituli, om. Matleena Sainsalo
EP PEPSODENT HYMY: Hui-Lai-Lee, om. Anna Mikkonen
EP HURMAAVA: Noctis Rommirusina**, om. Siiri Stenius
EP LEPPOISA LADY: Pikkumökin Ofelia, om. Hilla Väyrynen
EP SYMPPIS: Rosalind Walker, om. Eveliina Kesti
EP PEHMOINEN TURKKI: Pikkumökin Paju, om. Unna Poussu
EP LUOTTAVAINEN: Tyyli-Lyyli, om. Sara Iso-Kungas
EP KÄSITELTÄVYYS: Surku-Hupaisa, om. Mari Sarlin ja Saara-Ilona Autio


SYYRIALAISET HAMSTERIT, UROKSET, 26 kpl
Tuomari: Eve Kähkönen

SIJOITUKSET

PLH1: Feikki-Fossiili, om. Eveliina Kesti
PLH2: Lamborghini, om. Eveliina Kesti
PLH3: Wonderland´s Kuunpimennys, om. Reeti ja Katja Svala
PLH4: Konsta-Aapeli, om. Siiri Stenius
PLH5: Pikkumökin Oskari, om. Emmi Sova-Kurtti

TUOMARIN SUOSIKKI: Konsta-Aapeli, om. Siiri Stenius
PARAS VETERAANI: Blood Of A Lion, om. Alina Svala
PARAS NUORI: Konsta-Aapeli, om. Siiri Stenius

KUMA KÄSITELTÄVYYS: Netflix, om. Helka Laurila
KUMA YLEISKUNTO: Sateenkaaren Parasta Just Nyt, om. Hanna Kauranen
KUMA PÄIVÄN PARAS TURKKI: Pikkumökin Oskari, om. Sova-Kurtti
KUMA TURKKI: Toffee, om. Milla Kaasila

EP UTELIAS: Viirukorsikki, om. Antti Nikula
EP SULOINEN KIKKURA: Pikkumökin Rokki, om. Terttu Rousu
EP SYMPPIS: Noctis Mango-Meloni, om. Satu Karjalainen
EP KÄSITELTÄVYYS: Picus Pikku Prinssi, om. Taru Karjalainen
EP SYMPPIS: Olavi Virta, om. Emmi Karjalainen
EP SPORTTINEN PAPPA: Johannes, om. Kimi Kostamo
EP TUTKIMUSMATKAILIJA: Tyrvään Manta, om. Hilla Väyrynen


KÄÄPIÖHAMSTERIT, 28 kpl
Tuomari: Satu Karjalainen

SIJOITUKSET

PLH1: Aries, om. Asta Rekilä-Suni
PLH2: Monopolo, om. Antti Nikula
PLH3: Sateenkaaren Volkkari, om. Elsa Hyysalo
PLH4: Tinytail Vancouver, om. Antti Nikula
PLH5: Pegasus, om. Antti Nikula

TUOMARIN SUOSIKKI: Sateenkaaren Matti Meikäläinen, om. Antti Nikula
PARAS NUORI: Aries, om. Asta Rekilä-Suni

KUMA KOKONAISUUS:
Tinytail Black Spiced, om. Antti Nikula
Orion, om. Mari Pöyhönen
Aquila, om. Asta Rekilä-Suni
Tinytail Luosto, om. Elsa Hyysalo
Laku, om. Anton Ojala
Carina, om. Hanna Kauranen
Alias, om. Antti Nikula

EP SPORTTINEN POJU: Gen, om. Helmi Mutanen
EP SPORTTINEN NEITI: Pegasus, om. Aleksi Vesala
EP KIVA KÄSITELLÄ: Corona Borealis, om. Mari Pöyhönen
EP MUHKEIN: Olympiavoittaja, om. Mira Mykkälä
EP MYYRÄ: Oraakkelin Unelma, om. Mira Mykkälä
EP FORMULA: Näppärä Näpistelijä, om. Mira Mykkälä
EP VIIKSIVALLU: Wonderland´s Mitalisti, om. Reeti ja Katja Svala
EP KIVA KÄSITELLÄ: Wonderland´s Mäkikotka, om. Reeti ja Katja Svala
EP KIVA YLEISKUNTO: Tinytail Milky Tinker, om. Antti Nikula
EP HAUSKAT VIIKSET: Riks Räks, om. Antti Nikula
EP TUUHEA TURKKI: Auriga, om. Asta Rekilä-Suni
EP TURKISTA: Laukku-Liisa, om. Helmi Mikkonen
EP MUSSUKKA: Jada, om. Enni Seppänen
EP ÄÄNEKKÄIN: Sateenkaaren Hundai, om. Elsa Hyysalo


BIS HAMSTERIT

BIS1: Diadem´s Lori Grimes, om. Satu Karjalainen
BIS2: Feikki-Fossiili, om. Eveliina Kesti
BIS3: Aries, om. Asta Rekilä-Suni

4
Näyttelytuloksia / Lappeenranta 13.10.2019 KKJ ry
« : 16.10.19 - klo:19:20 »
Syyrianhamsterit lemmikkiluokka (17)
Tuomari: Saana Kankare

PLH1 - Grayscale's Salve Regina, om. Violetta Loukiainen
PLH2 - Diadem's Daryl Dixon, om. Kiira Martikainen
PLH3 - Ikuisesti Ikioma, om. Violetta Loukiainen
PLH4 - Diadem's Hope, om. Jenni Mäkitalo
PLH5 - Diadem's Michonne, om. Jenni Mäkitalo

Tuomarin suosikki: Ikuisesti Ikioma, om. Violetta Loukiainen
Paras nuori: Taifuuni, om. Violetta Loukiainen

KuMat:
(turkki) Grumpy, om. Jenni Mäkitalo
(yleiskunto) Wonderland's Magway Mason, om. Jenni Mäkitalo
(yleiskunto) Diadem's Always Keep Fighting, om. Jenni Mäkitalo
(yleisvaikutelma) Hempein Haave, om. Violetta Loukiainen
(käsiteltävyys) Wonderland's Laventeli, om. Melissa Juola
(käsiteltävyys) Vili, om. Maija Pötry
(käsiteltävyys) Taifuuni, om. Violetta Loukiainen

Erikoispalkinnot:
(reipas) Taavi Taatelintallaaja, om. Maisa Heimala
(nallekarhu) Diadem's Negan, om. Jenni Mäkitalo
(päivän puheliain) Ereganto's Jared Padalecki, om. Jenni Mäkitalo
(suklaasilmä) Sera fiina, om. Milla Heimala
(unikeko) Diadem's Don't Never Give Up, om. Jenni Mäkitalo

Kääpiöhamsterit lemmikkiluokka (5)
Tuomari: Saana Kankare

PLH1 - Elli, om. Tomas Puumalainen

Tuomarin suosikki: Elli, om. Tomas Puumalainen
Paras veteraani: Pyry, om. Maisa Honkanen

Kunniamaininnat:
(käsiteltävyys) Vilppu, om. Emelina Komulainen
(yleiskunto) Veggie Cajun, om. Violetta Loukiainen

Kannustuspalkinto: Laika, om. Milla Heimala

Best In Show
BIS1 - Graycale's Salve Regina, om. Violetta Loukiainen
BIS2 - Elli, om. Tomas Puumalainen

5
Näyttelytuloksia / Viiala 28.9.2019 (Pina)
« : 04.10.19 - klo:12:15 »
PET-SYYRIANHAMSTERIT (34 kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1: FIN VLH Jotain Järkeä**, om. Sanni Heinämäki
PLH2: Kelpo Koltiainen, om. Jatta Juutilainen
PLH3: Melted Caramel Soft-Ice**, om. Jemina Ahtola
PLH4: Grayscale ́s Salve Regina, om. Violetta Loukiainen
PLH5: Ehdoton Epeli, om. Camilla Härkönen

Paras nuori: Kelpo Koltiainen, om. Jatta Juutilainen
Paras veteraani: Kilijiko Kidogo, om. Jatta Juutilainen
Tuomarin suosikki: Kelpo Koltiainen, om. Jatta Juutilainen

KUNNIAMAININNAT
Käsiteltävyys
Taifuuni, om. Violetta Loukiainen
Don’t Smile At Me, om. Sanni Heinämäki
Niinpal Gauhian Men Ja Katos, om. Kia Pesu

Kokonaisuus
Niinpal Gauhian Turhaa Kunniaa, om. Lea Kallio
 Daiju Depressio, om. Sanni Heinämäki
Ikuisesti Ikioma, om. Violetta Loukiainen

Turkki
Ajaton Avaruus, om. Pauliina Räisänen
Jalon Jäljitelmä, om. Lea Kallio
Hempein Haave, om. Violetta Loukiainen
Hellyyttävän Hellä, om. Essi Kyröjoki

Lahjoituspalkinnot
Kaipaava Karkki, om. Eerika Jylli
Ihastuttava Inkkari, om. Milja Kärnä



PET-KÄÄPIÖHAMSTERIT (21 kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1: Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki
PLH2: Diamond Castle, om. Sonja Ahonen
PLH3: Aries, om. Asta Rekilä-Suni
PLH4: Oikeaoppinen Omenavaras, om. Jatta Juutilainen
PLH5: Pumpkin ́s Crystalcloud, om. Sonja Ahonen

Paras nuori: Aries, om. Asta Rekilä-Suni
Paras veteraani: Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki
Tuomarin suosikki: Tinytail Tiny Sorbet, om. Zahara Hundeshagen

KUNNIAMAININNAT
Kokonaisuus
Blue neon, om. Viivi Myllyniemi
Auriga, om. Asta Rekilä-Suni
Aquila, om. Asta Rekilä-Suni

Käsiteltävyys
Blue Connor, om. Veera-Maria Rask Erik, om. Sofia Ruutiainen
Mermaidia, om. Sanni Ahonen

Lahjoituspalkinto
Reppu-Reissaaja, om. Jemina Ahtola

BIS-tulokset
Bis1 Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki
Bis2 FIN VLH Jotain Järkeä**, om. Sanni Heinämäki

6
Näyttelytuloksia / Ilmajoki 21.9.2019 (EPJY)
« : 23.09.19 - klo:18:05 »
Syyrianhamsterit (22kpl)
Tuomari: Laila Kerttula

PLH1 Bbeauty´s Golden Mama Om: Jessica Gullblom
PLH2 Grayscale´s Twister Om: Jessica Gullblom
PLH3 HOFS Fairlady Om: Jessica Gullblom
PLH4 Lumikki Om: Neea Hautamäki
PLH5 Planet Dada Om: Jessica Gullblom

TS: Miss Piggy Om: Jessica Gullblom
PN: Suzuki Om: Jessica Gullblom¨
PV: Kookos Om: Aukusti Takala

KUMA:
Käsiteltävyys: Planet Dada Om: Jessica Gullblom
Käsiteltävyys: Niinpal Gauhian Google Apuna Om: Jessica Gullblom
Käsiteltävyys: Manu Om: Amanda Vähämaa
Kokonaisuus: Grayscale´s Twister Om: Jessica Gullblom
Kokonaisuus: Miss Piggy Om: Jessica Gullblom
Kokonaisuus: Bbeauty´s Golden Mama Om: Jessica Gullblom
Yleiskunto: Suzuki Om: Jessica Gullblom

Erikoispalkinnot:
Superhamsu : Grayscale´s Twister Om: Jessica Gullblom
Symppis: Laika Om: Odette Jokela
Kiva Tyyppi: Sepellman Om: Hilma Renkola
Pitkät Laahukset: Party Favor Om: Sofia Ruutiainen
Nallenaama: Lorena Panther Om: Viivi Tuomisto
Hoikkis: Fanny Om: Alessa ja Odette Jokela

7
Näyttelytuloksia / Vantaa 14.9.2019 SHY
« : 14.09.19 - klo:20:33 »
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (52)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT Bbeauty´s Golden Mama, om. Jessica Gullblom
S2+SERT Jotain Järkeä*, om. Sanni Heinämäki
S3+SERT Vivaldine´s Tuure Tutkimusmatkailija, om. Päivi Lindberg
S4+SERT Grayscale´s Salve Regina, om. Violetta Loukiainen
S5+SERT Tarinan Mocca Brownie, om. Arja Myllylä

TS Lunette, om. Sarianne Väisänen
PN Jotain Järkeä*, om. Sanni Heinämäki
PV Vivaldine´s Suometsän Menninkäinen, om. Päivi Lindberg

KUMAT
Pää
- Hofs Gancanagh, om. Jessica Gullblom
- Peppermint´s Kultapallo, om. Saija Kukkohovi
Tyyppi
- Kaapattu Kepponen, om. Jessica Gullblom
- Salkoruusu, om. Jessica Gullblom
Perusväri
- Picus Doble Fina, om. Jonna Tikka
- Armi Kuusela*, om. Jessica Gullblom
Turkki
- Picus Cake Pop, om. Jonna Tikka
- Vivaldine´s Mansikkamaan Elvi om. Saija Kukkohovi
Kuvio
- Dolores Pimento*, om. Sarianne Väisänen
- Niinpal Gauhian Koearvosteltu, om. Kirsi Leppälammi

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (39)
Tuomari: Jonna Tikka

S1+SERT Melted Caramel Soft-Ice*, om. Jemina Ahtola
S2+SERT Tarinan Laugh Out Loud*, om. Arja Myllylä
S3+SERT Picus Yatzy, om. Lotta Hyppyrä
S4+SERT Noctis Rommirusina*, om. Siiri Stenius
S5 Carnival Coconut Ball om. Silja Mykänen

TS Picus Yatzy, om. Lotta Hyppyrä
PN Melted Caramel Soft-Ice*, om. Jemina Ahtola
PV Tarinan Laugh Out Loud*, om. Arja Myllylä

KUMAT
Turkki
- Tarinan Laugh Out Loud*, om. Arja Myllylä
Kuvio
- Tarinan Drama Queen, om. Arja Myllylä

Syyrianhamsterit, koe-standardi (5)
Tuomari: Eve Kähkönen

KS1 Niinpal Gauhian Google Apuna, om. Jessica Gullblom

TS Niinpal Gauhian Liian Siistiä+ om. Kirsi Leppälammi
PN Niinpal Gauhian Google Apuna, om. Jessica Gullblom

KUMAT
Rakenne
- Niinpal Gauhian Liian Siistiä+ om. Kirsi Leppälammi

Syyrianhamsterit, ei-standardi (17)
Tuomari: Jonna Tikka

ES1 Kelpo Koltiainen, om Jatta Juutilainen
ES2 Niinpal Gauhian Tiesin Sittenkin, om. Kirsi Leppälammi
ES3 Grayscale´s Twister, om. Jessica Gullblom

TS Grayscale´s Twister, om. Jessica Gullblom
PN Kelpo Koltiainen, om Jatta Juutilainen

KUMAT
Kuvio
- Yamaha, om. Jessica Gullblom

Talvikot (14)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT Tinytail Clarence, om. Sarianne Väisänen
S2 Tinytail Pembroke, om. Sarianne Väisänen

TS RiksRäks!, om. Antti Nikula
PN Tinytail Clarence, om. Sarianne Väisänen

Roborovskit (18)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT Sateenkaaren Haa-Haa-Haarukka om. Satu Karjalainen
S2+SERT Picus Aleksin, om. Jonna Tikka
S3+SERT Sateenkaaren Popsi Porkkanaa om. Satu Karjalainen
S4+SERT Excalibur, om. Jonna Hörkkä

TS Sateenkaaren Lauantaimakkara*, om. Satu Karjalainen
PN Sateenkaaren Haa-Haa-Haarukka om. Satu Karjalainen
PV Sateenkaaren Lauantaimakkara*, om. Satu Karjalainen

Roborovskit, ei-standardi (2)
Tuomari: Saija Kukkohovi

ES1 Extraordinary, om. Jonna Hörkkä

Kiinankääpiöhamsterit (3)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 Zhang Xun, om. Jonna Tikka
S2 Lilliput´s Aries, om. Päivi Lindberg

PN Zhang Xun, om. Jonna Tikka


Campbellit (6)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT Picus Carbomix, om. Jonna Tikka
S2 Picus Zovirax, om. Jonna Tikka

TS Picus Carbomix, om. Jonna Tikka
PN Picus Carbomix, om. Jonna Tikka

KUMAT
Väristä
- Picus Profast, om. Jonna Tikka

Campbellit, koe-standardi (1)
Tuomari: Saija Kukkohovi

KS1 Picus Atropin, om. Jonna Tikka

Campbellit, ei-standardi (1)
Tuomari: Saija Kukkohovi

 ES1 Picus Ringer, om. Jonna Tikka

Syyrianhamsterit urokset lemmikkiluokka (30)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1 Daiju Depressio, om. Sanni Heinämäki
PLH2 Aamu-Usva, om. Satu Karjalainen
PLH3 Kelpo Koltiainen, om. Jatta Juutilainen
PLH4 Iron Maiden, om. Jatta Juutilainen
PLH5 Ehdoton Epeli, om. Camilla Härkönen

TS Noctis Banana Split, om. Jatta Juutilainen
PN Aamu-Usva, om. Satu Karjalainen

KUMAT
Yleiskunto
- Melted Caramel Soft-Ice*, om. Jemina Ahtola
- Sateenkaaren Mörkö-Marko, om. Satu Karjalainen
- Peppermint´s Aurinkokuningas, om. Saija Kukkohovi
Käsiteltävyys
- Carnival Coconut Ball, om. Silja Nykänen
- Jotain Järkeä*, om. Sanni Heinämäki
- Pikkumökin Mammanpoika, om. Sanni Heinämäki

EP ”tsemppari”
- Vivaldine´s The Seventh Stranger, om. Tiina Peltola
- Harley, om. Lotta Hyppyrä

Syyrianhamsterit naaraat lemmikkiluokka (32)
Tuomari: Saana Kankare

PLH1 Hempein Haave, om. Violetta Loukiainen
PLH2 Glitter God, om. Sanni Heinämäki
PLH3 Hellyyttävän Hellä, om. Essi Kyröjoki
PLH4 Kaino Kyynel, om. Camilla Härkönen
PLH5 Sateenkaaren Toffeepötky*, om. Satu Karjalainen

TS Hellyyttävän Hellä, om. Essi Kyröjoki
PN Kaino Kyynel, om. Camilla Härkönen
PV Vivaldine´s Mansikkamaan Elvi, om. Saija Kukkohovi

KUMAT
Yleisvaikutelma
- An Kara, om. Antti Nikula
- Diadem´s Lori Games, om. Satu Karjalainen
- FIN VLH Cissy Cela, om. Essi Kyröjoki
Yleiskunto
- Niinpal Gauhian Hups Hamstrasin, om. Kirsi Leppälammi
- Vivaldine´s Suometsän Menninkäinen, om. Päivi Lindberg
- Vivaldine´s Mansikkamaan Elvi, om. Saija Kukkohovi
- Forssan Ferrari, om. Jatta Juutilainen
- Grayscale´s Salve Regina, om. Violetta Loukiainen
Luonne
- Ihastuttava Inkkari, om. Milja Kärnä
Turkki
- Picus Yatzy, om. Lotta Hyppyrä


Kääpiöhamsterit lemmikkiluokka (20)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH1 Adolf Aamukahvi, om. Henni Haatainen
PLH2 Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki
PLH3 Lilliput´s Arics, om. Päivi Lindberg
PLH4 Veggie Cajun, om. Violetta Loukiainen

TS Extraordinary, om. Jonna Hörkkä
PV Adolf Aamukahvi, om. Henni Haatainen

KUMAT
Kynsistä
- Tinytail Milky Tinker om. Antti Nikula
- Tinytail Mystic Tooth, om. Venla Korpela
- Sani´s Kuunsilta, om. Venla Korpela
Käsiteltävyydestä
- Reppu-Reissaaja, om. Jemina Ahtola
- Elli, om. Tomas Puumalainen
- Fairytale Gone Bad, om. Essi Kyröjoki
Yleiskunnosta
- Oikeaoppinen Omenavaras, om. Jatta Juutilainen
- Veggie Cajun, om. Violetta Loukiainen
- Bittersweet, om. Jonna Hörkkä

Lasten lemmikkiluokka (9)
Tuomari: Saana Kankare

PLH1 Picus Piece Of Chocolate* om. Pihla Jaakola-Siimes
PLH2 Niinpal Gauhian Galan Kingi, om. Pihla Jaakola-Siimes
PLH3 Noctis Viennetta om. Kaisla Jaakola-Siimes
PLH4 Noctis Kismet, om. Kaisla Jaakola-Siimes

TS Noctis Viennetta om. Kaisla Jaakola-Siimes
PN Pikkumökin Sanni, om. Siiri Stenius
PV Picus Piece Of Chocolate* om. Pihla Jaakola-Siimes

KUMAT
Käsiteltävyys
- Noctis Rommirusina, om. Siiri Stenius
Yleiskunto
- Pikkumökin Sanni, om. Siiri Stenius

ERIKOISPALKINNOT
”pörröturkki” Pikkumökin Pinja, om. Siiri Stenius
”vauhtiveijari” Olavi Virta, om. Emmi Karjalainen
”kannustuspalkinto” Pikkumökin Late Lammas, om. Siiri Stenius

BIS Standardiluokat

BIS1 pk-syrkki
BIS2 roborovski
BIS3 talvikko
BIS4 lk-syrkki
BIS5 campbelli
BIS6 kiinankääpiö

BIS Koe- ja ei-standardiluokat

BIS1 es-syrkki
BIS2 ks-syrkki
BIS3 es-campbelli
BIS4 roborovski
BIS5 ks-campbelli

BIS Lemmikkiluokat

BIS1 kääpiö
BIS2 syrkki naaras
BIS3 syrkki uros
BIS4 lasten lemmikki



8
Näyttelytuloksia / Oulu 31.8.2019 (Osjh)
« : 05.09.19 - klo:20:19 »
SYYRIALAISET HAMSTERIT NAARAAT, 17 kpl
Tuomari: Satu Karjalainen
PLH1: Jero´s Qianru, om. Miska Mustakallio
PLH2: Pikkumökin Pinja, om. Siiri Stenius
PLH3: Daihatsu, om. Miska Mustakallio
PLH4: Sateenkaaren Pääsiäispupu, om. Aurora Rantala

PARAS NUORI: Daihatsu, om. Miska Mustakallio

KUMA KOKONAISUUS:
Kukkaravukki, om. Miska Mustakallio
Hui-Lai-Lee, om. Anna Mikkonen
Merenhuiske, om. Antti Nikula
Pikkumökin Olivia, om. Erika Vainikainen
Picus Pikku Prinsessa, om. Antti Nikula

KUMA SIJOILTA PUDONNUT:
Idontwannabeyouanymore, om. Antti Nikula
Kanerva Kiituli, om. Matleena Sainsalo

EP UPEAT PEPPUTUPSUT: Sateenkaaren Instagram Iita, om. Antti Nikula
EP SÄIHKYVÄ: Sarabi, om. Nelli Raappana
EP SPORTTISIN: Sateenkaaren Tipunen, om. Siiri Stenius
EP SYDÄNKÄPYNEN: Pikkumökin Paju, om. Unna Poussu
EP MUHKEIN: Pikkumökin Ofelia, om. Hilla Väyrynen
EP VIEHKEÄ VALKOINEN: It Just Happens, om. Antti Nikula

SYYRIALAISET HAMSTERIT UROKSET, 20 kpl
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1: Jero´s Basilikamonsteri, om. Nina Mustonen
PLH2: Sateenkaaren Parasta Just Nyt, om. Hanna Kauranen
PLH3: Netflix, om. Helka Laurila
PLH4: Ironinen Identiteetti, om. Miska Mustakallio
PLH5: Börje Bomull, om. Antti Nikula

PARAS NUORI: Netflix, om. Helka Laurila
PARAS VETERAANI: Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen

KUMA KOKONAISUUS:
Braveheart, om. Antti Nikula
Sateenkaaren Palava Tuuli, om. Emmi Alatalo

KUMA YLEISKUNTO:
Tero, om. Jiri Nautinen
Pikkumökin Late Lammas, om. Siiri Stenius

EP SÄIHKYVIN: Sateenkaaren Poika Saunoo, om. Siiri Stenius
EP ROKKITUKKA: Sateenkaaten Youtube Yuuso, om. Unna Poussu
EP KARVAISIN:
Zazu, om. Nelli Raappana
Sateenkaaren Palava Tuuli, om. Emmi Alatalo
EP SPORTTISIN: Viirukorsikki, om. Antti Nikula
EP TOUHU-TOOPE: Kinder, om. Aleksi Vesala
EP HERTTAISIN: Toffee, om. Lilia ja Sara Pelkonen
EP MUHKEIN: Sateenkaaren Toffeesydän, om. Anna Mikkonen
EP ULJAS MUSTA: Sateenkaaren Mikko Matsusta, om. Noora ja Saara Kaijalainen
EP MUSSUKKA: Johannes, om. Kimi Kostamo
EP VIRKEÄ VETSKU: Mister Mystic, om. Antti Nikula

KÄÄPIÖHAMSTERIT, 16 kpl
Tuomari: Mira Mykkälä
PLH1: Riks Räks, om. Antti Nikula
PLH2: Sateenkaaren Volkkari, om. Elsa Hyysalo
PLH3: Laukku-Liisa, om. Helmi Mikkonen
PLH4: Sateenkaaren Raastinrauta, om. Nelli Kihniä

PARAS NUORI: Hattara, om. Sini Lapinlampi
PARAS VETERAANI: Sateenkaaren Raastinrauta, om. Nelli Kihniä

TUOMARIN SUOSIKKI: Jada, om. Enni Seppänen

KUMA KOKONAISUUS:
Sinä Ansaitset Kultaa, om. Satu Karjalainen
Tinytail Luosto, om. Elsa Hyysalo,
Tinytail Vancouver, om. Antti Nikula

KUMA LUONTEESTA: Tinytail Milky Tinker, om. Antti Nikula
KUMA TURKISTA: Sateenkaaren Hundai, om. Elsa Hyysalo

EP PERSOONALLISIN VÄRI: Sateenkaaren Mitsupidi, om. Nelli Kihniä
EP PÄIVÄN KILTEIN: Jada, om. Enni Seppänen
EP TÄHTISILMÄ: Tinytail Luosto, om. Elsa Hyysalo
EP VIUHUVIIKSI: Hipsuvarvas, om. Satu Karjalainen
EP LEPPOISA LÖHÖILIJÄ: Milli, om. Katri Kylmänen
EP KAUNEIN VÄRI: Hattara, om. Sini Lapinlampi
EP MUHKEA MUORI: Tinytail Dandella Pearroot, om. Satu Karjalainen

HAMSTERIT BIS

BIS1: Jero´s Qianru, om. Miska Mustakallio
BIS2: Riks Räks, om. Antti Nikula
BIS3: Jero´s Basilikamonsteri

9
Näyttelytuloksia / Kuopio 31.8.2019 (Sujy ry)
« : 05.09.19 - klo:17:10 »
LK SYYRIANHAMSTERIT, 16 KPL
Tuomari: EVE KÄHKÖNEN

S1 + SERT Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki
S2 Picus Hidden Gold om. Jonna Hörkkä
S3 Philippo’s Eleanor om. Ari & Sini Nuutinen
S4 Allegiance om. Ari & Sini Nuutinen

TS Pikkumökin Luna Lovekiva om. Terttu Rousu
PN Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki
PV Pikkumökin Luna Lovekiva om. Terttu Rousu

KUMAT
Pää: Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki
Pää: Picus Maori Shotti om. Ari & Sini Nuutinen
Tikkaus: Bartzabel om. Ari & Sini Nuutinen

PK SYYRIANHAMSTERIT, 15 KPL
Tuomari: EVE KÄHKÖNEN

S1 + SERT Melted Caramel Soft-Ice om. Jemina Ahtola
S2 + SERT Noctis Rommirusina om. Siiri Stenius
S3 Pikkumökin Impi om. Terttu Rousu
S4 Pikkumökin Niiskuneiti om. Terttu Rousu
S5 Pikkumökin Rokki om. Terttu Rousu

TS Sweet But Psycho om. Jatta Juutilainen
PN Melted Caramel Soft-Ice om. Jemina Ahtola
PV Pikkumökin Impi om. Terttu Rousu

KUMAT
Merkit ja tikkaus: Wonderland’s Leskenlehti om. Jonna Hörkkä
Kuvio: Iron Maiden om. Jatta Juutilainen
Turkki: Pikkumökin Rokki om. Terttu Rousu

KOESTANDARDI SYYRIANHAMSTERIT, 1 KPL
Tuomari: EVE KÄHKÖNEN

KS1 + KSERT + TS Niinpal Gauhian Liian Siistiä + om. Kirsi Leppälammi

EI-STANDARDI SYYRIANHAMSTERIT, 9 KPL
Tuomari: EVE KÄHKÖNEN

ES1 Jalon Jäljitelmä om. Lea Kallio
ES2 Daiju Depressio om. Sanni Heinämäki

TS Niinpal Gauhian Turhaa Kunniaa om. Lea Kallio
PN Jalon Jäljitelmä om. Lea Kallio
PV Fanni Fazer om. Satu Karjalainen

KUMAT
Turkki: Noctis Banana Split om. Jatta Juutilainen

BIS (standardiluokka)
1.   Melted Caramel Soft-Ice om. Jemina Ahtola
2.   Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki

BIS (koe- & ei-standardi)
1.   Niinpal Gauhian Liian Siistiä + om. Kirsi Leppälammi
2.   Jalon Jäljitelmä om. Lea Kallio

LEMMIKKILUOKAN SYYRIANHAMSTERI UROKSET, 28 KPL
Tuomari: SAANA KANKARE

PLH1 Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki
PLH2 Bidziil om. Eve Kähkönen
PLH3 Daiju Depressio om. Sanni Heinämäki
PLH4 Iron Maiden om. Jatta Juutilainen
PLH5 Pikkumökin Salama om. Siiri Stenius

TS Noctis Mango-Meloni om. Satu Karjalainen
PN Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki
PV Bidziil om. Eve Kähkönen

KUMAT
Yleiskunto: Sateenkaaren Mörkö-Marko om. Satu Karjalainen
Luonne: Pikkumökin Mammanpoika om. Sanni Heinämäki
Käsiteltävyys: Stamboom Patches Fellow om. Jatta Juutilainen
Käsiteltävyys: Blood Of A Lion om. Alina Svala
Käsiteltävyys: FIN MVA FIN VLH SHY-30 Pikkumökin Jolly Jumper om. Siiri Stenius
Käsiteltävyys: Papu om. Meeri & Suvi Hämäläinen
Yleiskunto: Wonderland’s Jaguaariuni** om. Eve Kähkönen
Yleisvaikutelma: Melted Caramel Soft-Ice om. Jemina Ahtola
Yleiskunto: Picus Maori Shotti om. Ari & Sini Nuutinen

ERIKOISPALKINNOT
Tulevaisuuden Lupaus: Behemot om. Ari & Sini Nuutinen
Suoraan Oppikirjasta: Alpha Aeon Omega om. Ari & Sini Nuutinen

LEMMIKKILUOKAN SYYRIANHAMSTERI NAARAAT, 25 KPL
Tuomari: EVE KÄHKÖNEN

PLH1 Jalon Jäljitelmä om. Lea Kallio
PLH2 Picus Lumililja om. Siiri Stenius
PLH3 Sateenkaaren Hulahula om. Satu Karjalainen
PLH4 Fanni Fazer om. Satu Karjalainen
PLH5 Sateenkaaren Toffeepötky** om. Satu Karjalainen

TS Picus Lumililja om. Siiri Stenius
PN Jalon Jäljitelmä om. Lea Kallio
PV Pikkumökin Impi om. Terttu Rousu

KUMAT
Yleiskunto: Fanni Fazer om. Satu Karjalainen
Turkki: Bartzabel om. Ari & Sini Nuutinen
Käsiteltävyys: Sateenkaaren TikTok Tiina om. Satu Karjalainen

ERIKOISPALKINNOT
Symppis: Lilla om. Jemina Tauriainen
Yleiskunto: Philippo’s Eleanor om. Ari & Sini Nuutinen
Sijoilta pudonnut: Pikkumökin Niiskuneiti om. Terttu Rousu
Sijoilta pudonnut: Pikkumökin Impi om. Terttu Rousu

LEMMIKKILUOKAN KÄÄPIÖHAMSTERIT, 17 KPL
Tuomari: PILVI PIIRAINEN

PLH1 Wonderland’s Mitalisti om. Reeti & Katja Svala
PLH2 Wonderland’s Pilvenhattara om. Ari & Sini Nuutinen
PLH3 Wonderland’s Oh Baby Cotton Candy om. Eve Kähkönen

TS Extraordinary om. Jonna Hörkkä
PN Wonderland’s Pilvenhattara om. Ari & Sini Nuutinen
PV Wonderland’s Jalokivi om. Eve Kähkönen

KUMAT
Turkki: Wonderland’s Mäkikotka om. Reeti & Katja Svala
Turkki: Wonderland’s Oh Baby Cotton Candy om. Eve Kähkönen
Turkki: Reppu-Reissaaja om. Jemina Ahtola
Luonne: Tinytail Hakushu om. Siiri Stenius
Luonne: Vila om. Johanna Hyppönen
Kynnet: Dancing Princesses om. Jatta Juutilainen

ERIKOISPALKINNOT
Symppis: Tsaika om. Jolanda Linna
Maailmanmatkaaja: Dancing Princesses om. Jatta Juutilainen
Puhdas hajurauhanen: Tino om. Jatta Mönkkönen
Sihteerin suosikki: Reppu-Reissaaja om. Jemina Ahtola
Menevä nuori: Orkidea Orapihlajassa om. Ari & Sini Nuutinen
Tsemppi: Bowser Jr om. Sanni Heinämäki

BIS LEMMIKKILUOKKA
1.   Jotain Järkeä om. Sanni Heinämäki
2.   Wonderland’s Mitalisti om. Reeti & Katja Svala
3.   Jalon Jäljitelmä om. Lea Kallio

10
Näyttelytuloksia / Kouvola 25.8.2019 (KKJ)
« : 29.08.19 - klo:12:10 »
Syyrianhamsterit lemmikkiluokka (31 hamsteria)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH 1 - Cizzy Cela, om. Essi Kyröjoki
PLH 2 - Jalon Jäljitelmä, om. Lea Kallio
PLH 3 - Bodak Yellow, om. Sanni Heinämäki
PLH 4 - Jotain Järkeä, om. Sanni Heinämäki
PLH 5 - Diadem's Negan, om. Jenni Mäkitalo

Tuomarin suosikki: Sera Fiina, om. Milla Heimala
Paras nuori: Jalon Jäljitelmä, om. Lea Kallio
Paras veteraani: La Dolce Vita, om. Jenni Mäkitalo

KuMat turkista:
Ereganto's Jared Padalecki, om. Jenni Mäkitalo
Niinpal Gauhian Turhaa Kunniaa, om. Lea Kallio
Wonderland's Laventeli, om. Melissa Juola

KuMat käsiteltävyydestä:
Pikkumökin Mammanpoika, om. Ella Lehtinen
Better Now, om. Sanni Heinämäki
Noctis Syysunelma, om. Sanni Ahonen

KuMat yleiskunnosta:
Ereganto's Nasty Little Lies, om. Jatta Juutilainen
Sweet But Psycho, om. Jatta Juutilainen
Draama Daami, om. Jatta Juutilainen

Erikoispalkinto
Sihteerin suosikki: Noctis Syysunelma, om. Sanni Ahonen 

Kääpiöhamsterit lemmikkiluokka (15 hamsteria)
Tuomari: Kasperi Karppinen

PLH  1 - Big Mac, om. Sanni Ahonen
PLH 2 - Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki
PLH 3 - Fairytale Gone Bad, om. Essi Kyröjoki
PLH 4 - Pumpkin's Crystacloud, om. Sonja Ahonen

Tuomarin suosikki: Elli, om. Tomas Puumalainen
Paras nuori: Oikeaoppinen Omenavaras, om. Jatta Juutilainen
Paras veteraani: Pumpkin's Crystacloud, om. Sonja Ahonen

KuMat käsiteltävyydestä:
Mermaidia, om. Sanni Ahonen
Nöpö, om. Iida Hannukkala
Laika, om. Milla Heimala

KuMat kynsistä:
Dancing Prinsesse, om. Jatta Juutilainen

Erikoispalkinnot:
Sihteerin suosikki: Laika, om. Milla Heimala
 
Tsemppipalkinnot:
Dancing Prinsesse, om. Jatta Juutilainen
Pehtoori, om. Tiina Mäkelä


11
Näyttelytuloksia / Jurva 10.8.2019 (Epjy)
« : 24.08.19 - klo:18:58 »
TALVIKOT: 29kpl
TUOMARI: Satu Karjalainen

S1 +SERT  Onnenpölyä Orvokeissa Om: Mira Mykkälä
S2 + SERT Picus Aella Om: Henni Haatainen
S3+SERT Happy Meal Om: Sanni Heinämäki
S4+SERT Tinytail´s Vancouver Om: Antti Nikula
S5+SERT  Boheemi Barbaari Om Marika Vähämaa

TS Ainutlaatuinen aamuyö Om: Marika Vähämaa
PN Onnepölyä Orvokeissa Om: Mira Mykkälä
PV Tinytail´s Blood Brother Om: Marika Vähämaa

KUMA Koko
Olympiavoittaja: Om: Mira Mykkälä
Nouskalumiprinsessa Om: Mira Mykkälä

KUMA kuviosta
Bobby Banaanipotku Om: Henni Haatainen

ROBOROVSKIT: 2 kpl
TUOMARI: Satu Karjalainen

S1 Picus Shuyga Om: Jonna Tikka
 
Ei-Standardi ROBOROVSKI: 1kpl
TUOMARI: Satu Karjalainen

ES1 Picus Tver Om: Jonna Tikka

KIINANKÄÄPIÖHAMSTERIT: 5 kpl
TUOMARI: Satu Karjalainen

S1+SERT FIN TMVA FIN TVLH VV18 GG18 SHY -30 Taivaankansalainen Om: Asta Rekilä-Suni 
S2+SERT Der Ling  Om: Jonna Tikka

PN Der Ling Om : Jonna Tikka

CAMPBELLIT: 3kpl
TUOMARI: Satu Karjalainen

S1+SERT Picus Nitro Om: Jonna Tikka

PN Picus Nitro Om: Jonna Tikka
KUMA kuvio Picus Carbomix Om: Jonna Tikka

Koe-standardi CAMPBELLI: 1kpl
TUOMARI: Satu Karjalainen

KS1+KSERT Picus Altropin Om: Jonna Tikka

Ei-standardiluokan CAMPBELLI: 1kpl
TUOMARI: Satu Karjalainen

ES1 Picus Ringer Om: Jonna Tikka

SYYRIANHAMSTERI LYHYTKARVAINEN 32kpl
Tuomari: Jonna Tikka

S1 +SERT Hempein Haave Om: Violetta Loukiainen
S2+SERT Kultu Huurrevaara*  Om: Jessica Gullblom
S3+SERT Dolores Pimento*  Om: Sarianne Väisänen
S4+SERT Tarinan Frost On the Rock Om: Arja Myllylä
S5+SERT JV19 Tarinan Eyes on Prize ** Om: Arja Myllylä
TS Dolores Pimento Om: Sarianne Väisänen
PN Hempein Haave Om: Violetta Loukiainen

KUMA Tyypistä Peppermint´s Syyskaunosilmä Om: Sarianne Väisänen
KUMA Kuviosta  Dolores Pimento *Om: Sarianne Väisänen
KUMA Kuviosta  Kultu Huurrevaara* Om: Jessica Gullblom

SYYRIANHAMSTERI PITKÄKARVAINEN 37 kpl
Tuomari: Jonna Tikka

S1+SERT Fantastinen Feeniks Om: Sanni Heinämäki
S2+SERT Stardust Ywan* Om: Jessica Gullblom
S3+SERT Tarinan Draama Queen Om: Arja Myllylä
S4+SERT Tarinan Chipping Sparrow Om: Arja Myllylä
S5+SERT Obsidans Milli*  Om: Krista Jokinen ja Maija Lassila

TS Obsidans Milli* Om: Krista Jokinen ja Maija Lassila
PN Sweet But Psycho Om: Jatta Juutilainen
PV Stardust Ywan * Om: Jessica Gullblom

KUMA  Fantastinen Feeniks Om: Sanni Heinämäki
KUMA Draama Queen Om: Arja Myllylä
KUMA Sweet But Psycho Om: Jatta Juutilainen

Koe-standardiluokan Syyrianhamsterit 2 kpl 
Tuomari: Satu Karjalainen

KS1 Niinpal Gauhian Liian Siistiä  Om: Kirsi Leppälammi

Ei-standardiluokan Syyrianhamsterit 17 kpl
Tuomari: Satu Karjalainen

ES1 Jotain Järkeä Om: Sanni Heinämäki
ES2 Grayscale’s Twister Om: Jessica Gullblom’
ES3 Stamboom Patches Fellow Om: Jatta Juutilainen
ES4 Rosalind Walker Om: Evelina Kesti
ES5 Picus Lumililja Om: Siiri Stenius

PN Jotain Järkeä


SYYRIANHAMSTERIT PETLUOKKA NAARAAT 49kpl
Tuomari: Henni Haatainen

PLH1 Glitter Gold Om: Sanni Heinämäki
PLH2 Grayscale´s Salve Regina Om: Violetta Loukiainen
PLH3 Giggly Ghost Om: Aana Uibo
PLH4 Picus Oompa Loompa Om: Sara Iso-Kungas
PLH5 Obsidan’s Milli* Om: Krista Jokinen

TS Sweet But Psycho Om: Jatta Juutilainen
PN Sateenkaaren Soittakaa 112 ! Om: Satu Karjalainen
PV Kiljiko Kidogo Om: Jatta Juutilainen

KUMA Turkki
Jatkuvasti Jäinen om: Eveliina Kesti
Kukkaravukki Om: Miska Mustakallio
Hempein Haave Om: Violetta Loukiainen

KUMA Käsiteltävyys
It Just Happens Om: Antti Nikula
Sateenaakren Tipunen Om: Siiri Stenius
Sateenkaaren Toffeepötky Om: Satu Karjalainen
Fantastinen Feeniks Om: Sanni Heinämäki
Pikkumökin Pinja Om: Siiri Stenius

KUMA Yleiskunto
Pikkumökin Janis Joplin Om: Terttu Rousu
Noctis Rommi Rusina Om: Siiri Stenius

SYYRIANHAMSTERIT PETLUOKKA UROKSET 32kpl
Tuomari : Katriina Hautala

PLH1 Obsidan´s In Your Face Om: Krista Jokinen
PLH2 Jotain Järkeä Om: Sanni Heinämäki
PLH3 Vilukovsikki Om: Antti Nikula
PLH4 Keisarikorento Om: Cecilia Wargh
PLH5 Stamboom Patches Fellow Om: Jatta Juutilainen

TS Niinpal Gauhian Turhaa Kunniaa Om: Lea Kallio
PS Ironinen Identitetti Om. Miska Mustakallio
PV Ville Vallaton Om: Sofia Kannasto

KUMA TURKKI:
Feikki Fossiili Om: Evelina Kesti
King Arthur Om: Aukusti Takala

KUMA KÄSITELTÄVYYS :
Capuccino Om: Annukka Jylhäkangas ja Sofia Heikkinen
Masi Om: Annukka Jylhäkangas ja Sofia Heikkinen
Olavi Virta Om: Emmi Karjalainen
Better Now Om: Sanni Heinämäki
FIN MVA FIN TVLH SHY30 Niinpal Gauhian Toive vai Tavoite Om: Lea Kallio

KÄÄPIÖHAMSTERIT PETLUOKKA 22 kpl
Tuomari : Katriina Hautala

PLH1 Taivaankansalainen Om: Asta Reikilä-Suni
PLH2 Näppärä Näpistelijä Om: Mira Mykkälä
PLH3 FIN VLH Furude Rika Om: Asta Reikilä-Suni
PLH4 Mini Salama Om: Marika Vähämaa
PLH5 Adolf Aamukahvi Om: Henni Haatainen

TS Edmund  Om: Netta Aikala
PN Näppärä Näpistelijä Om: Mira Mykkälä
PV FIN VLH Furude Rika Om: Asta Reikilä-Suni

KUMA KOKONAISUUS:
Happy Meal Om : Sanni Heinämäki
Kassi-Alma Om : Jatta Juutilainen

KUMA TURKKI:
Bobby Banaanipotku Om: Henni Haatainen
Milky Tinker Om: Antti Nikula
Tinytail Hakushu Om: Siiri Stenius

KUMA KÄSITELTÄVYYS:
RiksRäks! Om: Antti Nikula
Erik Om: Netta Aikala
Linnuradan Vislaus Om: Essi Kyröjoki

BIS PET-LUOKKA
BIS1 kääpiö
BIS2 syrkki naaras
BIS3 syrkki uros

BIS STANDARDILUOKAT
BIS 1 lk syyrianhamsteri
BIS 2 kiinankääpiöhamsteri
BIS 3 pk syyrianhamsteri
BIS 4 roborovski
BIS 5 talvikko
BIS 6 campbelli

BIS KOE- JA EI-STANDARDI
BIS 1 es campbelli
BIS 2 ks syrkki
BIS 3 es syrkki
BIS 4 ks campbelli
BIS 5 es roborovski

12
Näyttelytuloksia / Kuopio 13.7.2019 (Sujy ry)
« : 15.07.19 - klo:20:55 »
Syyrialaiset hamsterit, 19 kpl
Tuomari: Eve Kähkönen

PLH1 Picus Lumililja om. Siiri Stenius
PLH2 FIN MVA SHY-30V Pikkumökin Jolly Jumper om. Siiri Stenius
PLH3 Picus Pikkuprinsessa om. Antti Nikula
PLH4 Sateenkaaren Tipunen om. Siiri Stenius
PLH5 Pikkumökin Pinja om. Siiri Stenius

Tuomarin suosikki: Picus Lumililja om. Siiri Stenius
Paras nuori: Sateenkaaren Tipunen om. Siiri Stenius
Paras veteraani: FIN MVA SHY-30V Pikkumökin Jolly Jumper om. Siiri Stenius

Kunniamaininnat
Yleiskunto: Allegiance om. Ari ja Sini Nuutinen
Yleiskunto: Philippo’s Evelyn om. Ari ja Sini Nuutinen

Erikoispalkinnot
Käsiteltävyys: Sateenkaaren Karavaanari om. Satu Karjalainen
Käsiteltävyys: Tsili om. Jolanda Linna
Käsiteltävyys: Manteli om. Jatta Mönkkönen

Kääpiöhamsterit, 10 kpl
Tuomari: Eve Kähkönen

PLH1 Tinytail Nightlight Rose om. Mira Mykkälä
PLH2 Näppärä Näpistelijä om. Mira Mykkälä
PLH3 Tinytail Hakushu om. Siiri Stenius

Tuomarin suosikki: Lila om. Johanna Hyppönen
Paras nuori: Näppärä Näpistelijä om. Mira Mykkälä

Kunniamaininnat
Yleiskunto: Papu om. Linnea Lätti
Käsiteltävyys: Tinytail Milky Tinken om. Antti Nikula

Erikoispalkinnot
Sievät silmät: Tiku om. Johanna Hyppönen
Käsiteltävyys: Mila om. Johanna Hyppönen

BEST IN SHOW
BIS 1 Kääpiöhamsteri: Tinytail Nightlight Rose om. Mira Mykkälä
BIS 2 Syyrialainen hamsteri: Picus Lumililja om. Siiri Stenius


13
Näyttelytuloksia / Turenki 25.5.2019 SHY
« : 28.05.19 - klo:21:00 »
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (34)
Tuomari: Ely Vihavainen

S1+SERT Vivaldine´s Mansikkamaan Elvi om. Saija Kukkohovi
S2+SERT Picus La Dolce Vita om. Jenni Mäkitalo
S3+SERT Ihanainen Ihme om. Sarianne Väisänen
S4+SERT Wonderland´s Jaguaariuni* om. Eve Kähkönen
S5+SERT Keisarikorento om. Cecilia Wargh
SERT Skid Row om. Jessica Gullblom
SERT Noctis Kismet om. Kaisla Jaakola-Siimes
SERT Noctis Ihana Aamu* om. Salla Jaakola-Siimes

TS Forssan Ferrari om. Jatta Juutilainen
PN Ihanainen Ihme om. Sarianne Väisänen
PV Niinpal Gauhian Ärsyttävän Älykäs om. Lea Kallio

KUMAT
Turkki
- Noctis Viennetta om. Kaisla Jaakola-Siimes
Väri
- Forssan Ferrari om. Jatta Juutilainen
- Sateenkaaren HulaHula om. Satu Karjalainen
Koko
- FIN MVA FIN VLH SHY-30V Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite om. Lea Kallio

Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (30)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT FIN MVA GG18 Niinpal Gauhian Yli Ymmärryksen* om. Kirsi Leppälammi  FIN TMVA
S2+SERT Picus Hertta om. Maya Lassila
S3+SERT Picus Pyry om. Maya Lassila
S4+SERT Pohjanukonkorento om. Sara Iso-Kungas
S5+SERT Pikkumökin Impi** om. Terttu Rousu
SERT Obsidians Milli om. Krista Jokinen

TS Nasty Jester om. Jessica Gullblom
PN Picus Hertta om. Maya Lassila
PV FIN MVA GG18 Niinpal Gauhian Yli Ymmärryksen* om. Kirsi Leppälammi

KUMAT
Kokonaisuus
- Börje Bomull om. Antti Nikula
Turkki
- Nasty Jester om. Jessica Gullblom
Merkit
- Hawaiji om. Sara & Erin Iso-Kungas
Tyyppi
- Pikkumökin Pinja om. Siiri Stenius
Pää
- Fantastinen Feeniks om. Sanni Heinämäki
Satiini
- Pikkumökin Niiskuneiti om. Terttu Rousu
Perusväri
- Diadem´s Don´t Never Give Up om. Jenni Mäkitalo

Syyrianhamsterit, koe-standardi (1)
Tuomari: Ely Vihavainen

KS1+KSERT Niinpal Gauhian Liian Siistiä om. Kirsi Leppälammi

TS Niinpal Gauhian Liian Siistiä om. Kirsi Leppälammi

Syyrianhamsterit, ei-standardi (12)
Tuomari: Eve Kähkönen

ES1 Ereganto’s World In My Eyes om. Riina Partanen

TS Ereganto’s Face The Truth om. Riina Partanen
PN Glitter God om. Sanni Heinämäki
PV Ereganto’s World In My Eyes om. Riina Partanen

KUMAT
Turkki
- Bodak Yellow om. Sanni Heinämäki
Rexaus
- Noctis Banana Split om. Jatta Juutilainen
Turkki
- Niinpal Gauhian Turhaa Kunniaa om. Lea Kallio

Talvikot (21)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT Tinytail Islay Mist om. Antti Nikula
S2+SERT Fairytropia om. Jatta Juutilainen
S3 SHY-30V Tinytail Bob Marley om. Sarianne Väisänen
 

TS Tinytail Genteman Jack om. Jatta Juutilainen
PN Tinytail Vancouver om. Antti Nikula

Roborovskit (4)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT Sateenkaaren Lauantaimakkara om. Satu Karjalainen
S2+SERT Sateenkaaren Mitsupisi om. Satu Karjalainen

Roborovskit, ei-standardi (2)
Tuomari: Saija Kukkohovi

ES1 Sateenkaaren Neiti Kimalainen om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsteri (3)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 Sani's Glamorös** om. Päivi Lindberg

PV JV19 Sani´s Förbjuden** om. Taru Virtanen

Syyrianhamsterit urokset lemmikkiluokka (20)
Tuomari: Henni Haatainen

PLH1 Keisarikorento om. Cecilia Wargh
PLH2 FIN MVA FIN VLH SHY-30V Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite om. Lea Kallio
PLH3 Feikki Fossiili om. Eveliina Kesti
PLH4 Olavi Virta om. Emmi Karjalainen
PLH5 Patches Fellow** om. Jatta Juutilainen

TS Niinpal Gauhian Mitä Nainen Haluaa om. Jemina Ahtola
PN Feikki Fossiili om. Eveliina Kesti

KUMAT
Turkki
- Noctis Banana Split om. Jatta Juutilainen
- Niinpal Gauhian Turhaa Kunniaa om. Lea Kallio
- Diadem´s Hope om. Jenni Mäkitalo
- Sateenkaaren Karavaanari om. Satu Karjalainen
Käsiteltävyys
- Pikkumökin Kaneli om. Terttu Rousu
- Picus Pyry om. Maya Lassila
- Diadem´s Always Keep Fighting om. Jenni Mäkitalo

Syyrianhamsterit naaraat lemmikkiluokka (36)
Tuomari: Kirsi Ruotsalainen

PLH1 Niinpal Gauhian Ärsyttävän Älykäs om. Lea Kallio
PLH2 Obsidians Milli om. Krista Jokinen
PLH3 Picus La Dolce Vita om. Jenni Mäkitalo
PLH4 Vivaldine´s Mansikkamaan Elvi* om. Saija Kukkohovi
PLH5 Picus Pikku Prinsessa* om. Antti Nikula

TS Forssan Ferrari om. Jatta Juutilainen
PN Picus Pikku Prinsessa* om. Antti Nikula
PV Niinpal Gauhian Ärsyttävän Älykäs om. Lea Kallio

KUMAT
Käsiteltävyys
- Kilijiko Kidogo om. Jatta Juutilainen
- Picus Hertta om. Maya Lassila
- Noctis Rommirusina om. Siiri Stenius
- Glitter God om. Sanni Heinämäki
- Pikkumökin Niiskuneiti om. Terttu Rousu
- Noctis Syysunelma om. Sanni Ahonen
- Sateenkaaren Toffeepötky* om. Satu Karjalainen
- Picus Oompa Loompa om. Sara Iso-Kungas
Väritys
- Fantastinen Feeniks om. Sanni Heinämäki
Yleiskunto
- Pocahontas om. Jessica Gullblom
- Jero´s Mewtwo om. Tiina Nissinaho
- Bella Gerant om. Sara Iso-Kungas
Erittäin kauniit silmät
- Diadem´s Don´t Never Give Up om. Jenni Mäkitalo
Ihanat isot korvat
- Vivaldine´s Mansikkamaan Elvi* om. Saija Kukkohovi
Priimat hampaat
- Pikkumökin Janis Joplin** om. Terttu Rousu
Hyvät kynnet
- Pikkumökin Mummeli* om. Terttu Rousu

ERIKOISPALKINNOT (kaunis väritys)
Picus Lumililja om. Siiri Stenius
Fantastinen Feeniks om. Sanni Heinämäki
Pikkumökin Niiskuneiti om. Terttu Rousu
Drama Queen om. Jemina Ahtola
Peppermint´s Uranus om. Saija Kukkohovi
Pikkumökin Janis Joplin** om. Terttu Rousu
Pikkumökin Impi*** om. Terttu Rousu
Pikkumökin Mummeli* om. Terttu Rousu
Bella Geront om. Sara Iso-Kungas

Kääpiöhamsterit lemmikkiluokka (21)
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 JV19 Sani´s Förbjuden** om. Taru Virtanen
PLH2 Tinytail Milky Tinker om. Antti Nikula
PLH3 Fairytopia om. Jatta Juutilainen
PLH4 Emilio om. Jenni Huuskonen
PLH5 Tinytail Islay Mist* om. Antti Nikula

TS Elli om. Tomas Puumalainen
PN Tinytail Milky Tinker om. Antti Nikula
PV JV19 Sani´s Förbjuden om. Taru Virtanen
Sihteerin suosikki: Elli om. Tomas Puumalainen

KUMAT
Kokonaisuus
- Tinytail Vancouver om. Antti Nikula
- RiksRäks! om. Antti Nikula
- Leonas* om. Jatta Juutilainen
- Billion om. Jenni Huuskonen

ERIKOISPALKINNOT
Päivän pallo: Bobby Banaanipotku om. Henni Haatainen
Hauskin ilme: Tinytail Gentleman Jack om. Jatta Juutilainen
Hamsujen symppis: Fairytale Gone Bad om. Essi Kyröjoki

Lasten lemmikkiluokka (22)
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 Sateenkaaren Tipunen om. Siiri Stenius
PLH2 Hawaiji om. Sara ja Erin Iso-Kungas
PLH3 Picus Piece Of Chocolate* om. Pihla Jaakola-Siimes
PLH4 Toffee om. Miia Vartiainen
PLH5 Ehdoton Epeli om. Camilla Härkönen

TS Noctis Ihana Aamu* om. Salla Jaakola-Siimes
PN Sateenkaaren Tipunen om. Siiri Stenius
PV EVV18 EGG18 Noctis Vaniljafudge om. Pihla Jaakola-Siimes

Sihteerin suosikki: Picus Piece Of Chocolate* om. Pihla Jaakola-Siimes

KUMAT
Kokonaisuus
- Noctis Viennetta om. Kaisla Jaakola-Siimes
- Pikkumökin Late Lammas om. Siiri Stenius
- Noctis Ihana Aamu* om. Salla Jaakola-Siimes
- Pumpkin´s Crystalcloud om. Sonja Ahonen
Turkki
- Noctis Kismet om. Kaisla Jaakola-Siimes

ERIKOISPALKINNOT
Pumpulipallo: Pikkumökin Pinja om. Siiri Stenius
Pertti Perushamsteri: Niinpal Gauhian Gaalan Kingi om. Pihla Jaakola-Siimes
Kiva poitsu: Tinytail Hakushu om. Siiri Stenius
Lumipallo: Diamond Castle om. Sonja Ahonen
Tuuhein turkki: Timansfallets Gilbert om. Maya Lassila
Tsemppiä seuraavalle kerralle: Vega om. Lara Syri
Turilas: om. Picus Ben om. Krista Jokinen
Kivat silmät: Tinytail Narbonne om. Pete Holm
Pumpulipilvi: Lumi om. Tuuli Holm
”Myyrä”: Ruska om. Verna Rytkönen

Best In Show - standardiluokat
BIS1 lk-syrkki
BIS2 robo
BIS3 talvikko
BIS4 pk-syrkki
BIS5 kiinari

Best In Show - koe- ja ei-standardiluokat
BIS1 KS-syrkki
BIS2 ES-robo
BIS3 ES-syrkki

Best In Show lemmikkiluokat
BIS1 Lasten lemmikki
BIS2 Naaras syrkki
BIS3 Uros syrkki
BIS4 kääpiöhamsteri

14
Näyttelytuloksia / Oulu 4.5.2019 (OSJH)
« : 14.05.19 - klo:17:34 »
LYHYTKARVAISET SYYRIANHAMSTERIT (12kpl)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT: Picus Pikku Prinsessa, om. Antti Nikula
S2+SERT: Sateenkaaren Toffeepötky, om. Satu Karjalainen
S3: Pikkumökin Mymmeli*, om. Terttu Rousu
S4: Johannes, om. Kimi Kostamo

TS: Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen
PN: Picus Pikku Prinsessa, om. Antti Nikula
PV: Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen

KUMA TURKKI: Sateenkaaren Cristal Snow, om. Satu Karjalainen
KUMA TYYPPI: Johannes, om. Kimi Kostamo
KUMA PERUSVÄRI: Sateenkaaren Lumiukkosoppa, om. Satu Karjalainen

PITKÄKARVAISET SYYRIANHAMSTERIT (19kpl)
Tuomari: Eve Kähkönen

S1+SERT: Pohjanukonkorento*, om. Sara Iso-Kungas
S2+SERT: Pikkumökin Kaneli*, om. Terttu Rousu
S3+SERT: Pikkumökin Janis Joplin, om. Terttu Rousu
S4+SERT: Pikkumökin Impi**, om. Terttu Rousu -> FIN MVA
S5+SERT: Wonderland´s Iltasatu**, om. Satu Karjalainen ->FIN MVA

SERT: SHY_30V Pikkumökin Jolly Jumper**, om. Siiri Stenius ->FIN MVA

TS: Pohjanukonkorento*, om. Sara Iso-Kungas
PN: Pikkumökin Pinja, om. Siiri Stenius
PV: Sateenkaaren Princess Of Egypt, om. Satu Karjalainen

KUMA KUVIO: Wonderland´s Kuunpimennys, om. Reeti ja Katja Svala
KUMA TURKKI:
Jero´s Nemesia, om. Antti Nikula
Sateenkaaren Princess Of Egypt, om. Satu Karjalainen
KUMA SATIINI: Pikkumökin Niiskuneiti, om. Terttu Rousu

EI-STANDARDI SYYRIANHAMSTERIT (7kpl)
Tuomari: Eve Kähkönen

ES1: Pikkumökin Odysseija, om. Terttu Rousu
TS: Fannyt Fazer, om. Satu Karjalainen
PN: Pikkumökin Odysseija, om. Terttu Rousu
PV: Lampunhenki, om. Isabella Hynninen

KUMA TURKKI: Lampunhenki, om. Isabella Hynninen

TALVIKOT (6kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1: Tinytail Islay Mist*, om. Antti Nikula
S2: Riks Räks!, om. Antti Nikula

PN: Tinytail Milky Tinker, om. Antti Nikula

KUMA TIKKAUKSESTA: Tinytail Islay Mist*, om. Antti Nikula
KUMA KOKONAISUUDESTA: Riks Räks!, om. Antti Nikula

CAMPBELLIT (1kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

Ei sijoittuneita

KUMA RAKENTEESTA: Sani´s Kuunlilja*, om. Asta Rekilä-Suni

ROBOROVSKIT (12kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1+SERT: Kingdom´s Phoenix Cave, om. Pilvi Piirainen
S2: Amon-Ra, om. Pilvi Piirainen
S3: Pilleri, om. Pilvi Piirainen
S4: Wonderland´s Jalokivi*, om. Eve Kähkönen

TS: Sateenkaaren Volkkari, om. Elsa Hyysalo
PN: Kindom´s Phoenix Cave, om. Pilvi Piirainen

KUMA KOKONAISUUS: Kingdom´s Esper Caves, om. Pilvi Piirainen
KUMA PERUSVÄRISTÄ:
Sateenkaaren Hundai, om. Elsa Hyysalo
Osiris*, om. Eve Kähkönen

ROBOROVSKIT EI-STANDARDI (1kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

ES1: Sateenkaaren Herra Hakkarainen, om. Anne Heikkinen

KIINANKÄÄPIÖHAMSTERIT (1kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

S1+SERT: Taivaankansalainen**, om. Asta Rekilä-Suni

LEMMIKKILUOKKA SYYRIANHAMSTERI NAARAAT (25kpl)
Tuomari: Asta Rekilä-Suni

PLH1: Sateenkaaren Hula Hula, om. Satu Karjalainen
PLH2: Pikkumökin Niiskuneiti, om. Terttu Rousu
PLH3: Rosalind Walker, om. Eveliina Kesti
PLH4: Picus Pikku Prinsessa, om. Antti Nikula
PLH5: Jero´s Qianru, om. Miska Mustakallio

PARAS NUORI: Sateenkaaren Hula Hula, om. Satu Karjalainen
PARAS VETERAANI: Lampunhenki, om. Isabella Hynninen
TUOMARINSUOSIKKI: Pikkumökin Ofelia, om. Hilla Väyrynen

KUMA TURKKI:
Picus Lumililja, om. Siiri Stenius
Hawaiji, om. Sara ja Erin Iso-Kungas
KUMA LUONNE:
Pikkumökin Odelma, om. Nelli Raappana
Pikkumökin Pinja, om. Siiri Stenius
Susie Putnam, om. Roosa Niskanen
KUMA YLEISKUNTO:
Bella Gerandi, om. Sara Iso-Kungas
Pikkumökin Menninkäinen, om. Antti Nikula
LVH Pikkumökin Impi, om. Terttu Rousu
KUMA KÄSITELTÄVYYS:
Pikkumökin Janis Joplin*, om. Terttu Rousu
Candy, om. Sofia Heikkinen

EP REIPAS: It Just Happens, om. Antti Nikula

LEMMIKKILUOKAN SYYRIANHAMSTERI UROKSET (26kpl)
Tuomari: Asta Rekilä-Suni

PLH1: Johannes, om. Kimi Kostamo
PLH2: Pikkumökin Oskari, om. Emmi Sovakurtti
PLH3: Sateenkaaren Karavaanari, om. Satu Karjalainen
PLH4: Keisari Korento, om. Cecilia Wargh
PLH5: Feikki Fossiili, om. Eveliina Kesti

PARAS NUORI: Pikkumökin Oskari, om. Emmi Sovakurtti
PARAS VETERAANI: Sateenkaaren Kirjava Miete, om. Satu Karjalainen
TUOMARIN SUOSIKKI: Pikkumökin Oskari, om. Emmi Sovakurtti

KUMA LUONNE:
Blood Of A Lion, om, Eve Kähkönen ja Alina Svala
Pikkumökin Late Lammas, om. Siiri Stenius
Pikkumökin Haisuli, om. Sari Hautala
KUMA YLEISKUNTO: Sateenkaaren Rain, om. Hanna Kauranen
KUMA KÄSITELTÄVYYS: Malecon, om. Milla Kaasila

EP PEPPUTURKKI: SHY_30V Pikkumökin Jolly Jumper**, om. Siiri Stenius
EP VATSATURKKI: Ham Ham, om. Laura Moilanen ja Jari Ukkola

LEMMIKKILUOKAN KÄÄPIÖHAMSTERIT (15kpl)
Tuomari: Merja Nauska

PLH1: Tinytail Luosto, om. Elsa Hyysalo
PLH2: Tinytail Islay Mist, om. Antti Nikula
PLH3: Tinytail Milky Tinker, om. Antti Nikula
PLH4: Sateenkaaren Hundai, om. Elsa Hyysalo

PARAS NUORI: Tinytail Milky Tinker, om. Antti Nikula
PARAS VETERAANI: Harmittavan Äveriäs, om. Mira Mykkälä
TUOMARINSUOSIKKI: Hattara, om. Sini Lapinlampi
SIHTEERINSUOSIKKI: Sateenkaaren Volkkari, om. Elsa Hyysalo

KUMA KÄSITELTÄVYYS:
Tinytail Hakushu, om. Siiri Stenius
Sateenkaaren Karmiva Kepponen, om. Hanna Kauranen
Sateenkaaren Volkkari, om. Elsa Hyysalo
Mauno, om. Annukka Jylhänkangas
KUMA KOKONAISUUS: Jada, om. Enni Seppänen

EP SYMPPIS JÄNNITTÄJÄ: Tinytail Vancouver, om. Antti Nikula
EP SÖPÖ PUSUTTELIJA: Riks Räks, om. Antti Nikula
EP KIVAT KORVANTAUSTAHAPSUT: Pii, om. Iina Hämäläinen
EP MIELEEN JÄÄNYT: Sateenkaaren Hohtava Haamu, om. Hanna Kauranen
                     
BIS STANDARDILUOKAT
BIS1: Kingdom´s Phoenix Cave, om. Pilvi Piirainen
BIS2: Picus Pikku Prinsessa, om. Antti Nikula
BIS3: Pohjanukonkorento, om. Sara Iso-Kungas
BIS4: Taivaankansalainen**, om. Asta Rekilä-Suni
BIS5: Tinytail Islay Mist*, om. Antti Nikula

BIS EI-STANDARDI
BIS1: Pikkumökin Odysseija, om. Terttu Rousu
BIS2: Sateenkaaren Herra Hakkarainen, om. Anne Heikkinen

LEMMIKKILUOKAN BIS
BIS1: Johannes, om. Kimi Kostamo
BIS2: Sateenkaaren Hula Hula, om. Satu Karjalainen
BIS3: Tinytail Luosto, om. Elsa Hyysalo

15
Näyttelytuloksia / Lempäälä 4.5.2019 (PiNa ry)
« : 13.05.19 - klo:13:04 »
SYYRIANHAMSTERIT (18kpl)
tuomari: Niina Hämäläinen
PLH1: Kilijiko Kidogo, om. Jatta Juutilainen
PLH2: FIN MVA FIN VLH SHY30V Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite, om. Lea Kallio
PLH3: SHY30V Sani’s Antsku, om. Henni Haatainen
PLH4: Forssan Ferrari, om. Jatta Juutilainen
PLH5: Kesäyön Kuiskaus Kuismankukka, om. Noora Kylmäniemi

Tuomarin suosikki: SHY30V Sani’s Antsku, om. Henni Haatainen
Sihteerin suosikki: Fantastinen Feeniks, om. Sanni Heinämäki
Paras nuori: Forssan Ferrari, om. Jatta Juutilainen
Paras veteraani: Kilijiko Kidogo, om. Jatta Juutilainen

KUNNIAMAININNAT
Turkki
- Better Now, om. Sanni Heinämäki Noctis Syysunelma, om. Sanni Ahonen
Turkki & yleiskunto
- FIN MVA FIN VLH SHY30V Niinpal Gauhian Toive Vai Tavoite, om. Lea Kallio
- Forssan Ferrari, om. Jatta Juutilainen
- Kesäyön Kuiskaus Kuismankukka, om. Noora Kylmäniemi
Turkki & kokonaisuus
- Kilijiko Kidogo, om. Jatta Juutilainen
Persoonallisuus
- Tarinan Unbreakable Love, om. Essi Kyröjoki
- SHY30V Sani’s Antsku, om. Henni Haatainen
Kokonaisuus
- Glitter God, om. Sanni Heinämäki
Kunto
- Niinpal Gauhian Ärsyttävän Älykäs, om. Lea Kallio
Yleisvaikutelma
- Giggly Ghost, om. Aana Uibo

ERIKOISPALKINNOT
Päivän jännittäjä: Fiinisti Feimi, om. Violetta Loukiainen
Päivän mielenosoittaja: Nopsu, om. Onni Niemelä
Kannustuspalkinnot:
- Ehdoton Epeli, om. Camilla Härkönen
- Niinpal Gauhian Turhaa Kunniaa, om. Lea Kallio
- Elinikäinen Ekstrovertti, om. Aana Uibo
- Elämän Eleganttia, om. Violetta Loukiainen
- Ainutlaatuinen Arabella, om. Jatta Juutilainen

KÄÄPIÖHAMSTERIT (16 kpl)
tuomari: Karoliina Vainio
PLH1: Mermaidia, om. Sanni Ahonen
PLH2: Elli, om. Tuomas Puumalainen
PLH3: Diamond Castle, om. Sonja Ahonen
PLH4: Bobby Banaanipotku, om. Henni Haatainen
PLH5: Tinytail Gentleman Jack, om. Jatta Juutilainen

Tuomarin suosikki: Taisto, om. Miika Toivonen
Paras nuori: Bobby Banaanipotku, om. Henni Haatainen

KUNNIAMAININNAT
Juuri sijoilta tippunut
- Pumpkin’s Crystalcloud, om. Sonja Ahonen
Turkki
- Dino, om. Enea Mikkonen
- Blue neon, om. Viivi Myllyniemi
- Antti Aamupuuro, om. Henni Haatainen
Kynnet
- Leonas*, om. Jatta Juutilainen
- Aadolf Aamukahvi, om. Henni Haatainen
- Fairytale Gone Bad, om. Essi Kyröjoki
Silmät
- Kamu, om. Siiri Lindström
Luonne
- Dry Bones, om. Eerika Jylli
- Hansteriina, om. Kia Pesu
- Linnunradan Vislaus, om. Essi Kyröjoki

BIS hamsterit
1: Kilijiko Kidogo, syyrianhamsteri, om. Jatta Juutilainen
2: Mermaidia, kääpiöhamsteri, om. Sanni Ahonen

Sivuja: [1] 2