Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - TiBe

Sivuja: [1] 2 3 ... 11
1
Hallitus tiedottaa / Vs: Hamstereiden rekisteröinti
« : 27.12.12 - klo:14:41 »
^

2
Näyttelytuloksia / Vs: Liminka 4.11.2012 OSJH
« : 16.11.12 - klo:20:14 »
Toimittaisiko tuomarit mahdollisesti minulle nuo puuttuvat eläinmäärät?  :icon_smile:
Homma hoidossa jo..

3
Näyttelytuloksia / Liminka 4.11.2012 OSJH
« : 16.11.12 - klo:20:07 »
Syyrialaiset hamsterit, lk (18kpl)
tuomari: Sini Hämeenkorpi

S1 + SERT Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta
S2 + SERT Giambattista, om. Hely Luhta
S3 + SERT Snow Hurricane, om. Elli Lehtonen
S4 + SERT Grizabella*, om. Hely Luhta

Paras nuori Giambattista, om. Hely Luhta
Paras veteraani FIN MVA FIN VLH VV-11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta

Kuma turkista Wonderland’s Iron Fist, om. Riina Samelin
Kuma turkista + EP + TS Maija, om. Petri Aho

Syyrialaiset hamsterit, pk (13kpl)
tuomari: Sini Hämeenkorpi

S1 + SERT Alexandrian Vetyrsuperoxidix, om. Saana Kankare
S2 + SERT Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Paras nuori Gilbert, om. Janika Skofelt

Kuma turkista + EP Arctican Sukulaku, om. Terttu Rousu
Kuma päästä + EP + TS Wild Whistler, om. Eve Immonen

Syyrialaiset hamsterit, ei-standardi (3kpl)
tuomari: Sini Hämeenkorpi

ES1 Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

Paras veteraani Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

Kiinankääpiöhamsterit (4kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 + SERT A. Fi Ain, om. Saana Kankare

Paras nuori End of the Day, om. Eve Immonen

Kuma kokonaisuudesta A. Rabb, om. Saana Kankare

talvikot (7kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 Crystal’s Mad-Croc, om. Mari Hannuksela
S2 Riitasoinnun Peto Rakasti Sinua, om. Merja Nauska

Kuma pohjaväristä Filipitiafa, om. Anna Gokkoeva
Kuma tyypistä + päästä O’lala, om. Ella Isoherranen

roborovskit (3kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 Wippee’s Easy Beasy, om. Janika Skofelt

roborovskit, koestandardi (5kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

KS1 + KSERT Psamathe, om. Janika Skofelt

TS Hulabaloo, om. Eve Immonen

roborovskit, ei-standardi (2kpl)
 tuomari: Satu Karjalainen

ES1 Colbronde’s Go For The Gold, om. Janika Skofelt

campbellit (2kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

S1 Susa-Erma’s Benedicta, om. Asta Rekilä

campbellit, koestandardi (1kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

KS1 FIN KVA FIN VLH KJV12 Susa-Erma’s Blanca, om. Asta Rekilä

Best in show, standardi

BIS1 syyrialainen hamsteri, pk
BIS2 kiinankääpiöhamsteri
BIS3 syyrialainen hamsteri, lk
BIS4 vkh roborovski
BIS5 vkh campbelli
BIS6 vkh talvikko

Best in show, koe/ei-standardi

BIS1 vkh campbelli, koestandardi
BIS2 syyrialainen hamsteri, ei-standardi
BIS3 vkh roborovski, koestandardi
BIS4 vkh roborovski, ei-standardi


lemmikkiluokka,kääpiöhamsterit (22kpl)
tuomari: Merja Nauska

PET1 Psamathe, om. Janika Skofelt
PET2 Loc Locos, om. Asta Rekilä
PET3 Nalle Luppakorva, om. Laura Linja
PET4 FIN KVA FIN VLH KJV12 Susa-Erma’s Blanca, om. Asta Rekilä
PET5 Juhlava Justus, om. Riina Samelin

Paras nuori Psamathe, om. Janika Skofelt
Paras veteraani Aivan Rakas, om. Iina Karttimo

Kumat
yleisvaikutelmasta Adele, om. Satu Karjalainen
yleisvaikutelmasta FIN VLH Alexandrian Fi Ainaiha Aralhayati, om. Saana Kankare
kynsistä O’lala, om. Ella Isoherranen

EP: kannustuspalkinto käsiteltävyyteen Luna, om. Hilla Koivula

TS Emmanuelle, om. Salla Hautala

Lemmikkiluokka, syyrianhamsterit (?kpl)
tuomari: Saana Kankare

PET1 Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja
PET2 Gilbert, om. Janika Skofelt
PET3 Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu
PET4 Frontside Ollie, om. Soraya Bensaria
PET5 Töpö, om. Hilda Korpela

Paras nuori Gilbert, om. Janika Skofelt
Paras veteraani Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja

Kumat
käsiteltävyydestä Cewin Cooper, om. Tiia Kaurala
käsiteltävyydestä Sateenkaaren Duudsoni, om. Satu Karjalainen
käsiteltävyydestä Liinu, om. Tiia Kaurala
käsiteltävyydestä Wonderland’s Iron Fist, om. Riina Samelin
yleiskunnosta Sorry For Party Rocking, om. Emma Timlin
yleiskunnosta Snow Hurricane, om. Elli Lehtonen
yleiskunnosta Grizabella, om. Hely Luhta
yleisvaikutelmasta Kultu Kimallus, om. Emma Timlin
turkista Edith, om. Hely Luhta
turkista FIN MVA FIN VLH VV-11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
turkista Sateenkaaren Citrus, om. Satu Karjalainen
luonteesta Black Like Pepper, om. Ella-Maija Hiltunen

EP: aamuäreä nalle Arctican Sukulaku, om. Terttu Rousu

TS Picus Chili Con Carne, om. Laura Linja


Best in show-lemmikkiluokat

1. syyrialainen hamsteri
5. kääpiöhamsteri


Syyrialaisten hamsterien hamstrauskisa
1. Töpö, om. Hilda Korpela
2. Täplä, om. Pinja Saari

4
Psst.. muistuttaisin tällaisesta säännöstä  :icon_e_biggrin:

"Jotta muiden kuin SHY:n järjestämien näyttelyiden tulokset hyväksytään, tulee ne toimittaa tulosvastaavalle täydellisinä kahden viikon sisällä näyttelyn pitämisestä."

5
Ymmärsinkö oikein,että erotat naaraan ja uroksen toisistaan aina ennen poikasten syntymää, ja poikasten mahdollisesti lähdettyä laitat ne takaisin kimppaan asumaan?
Naaraalle voi olla kiima jo samana iltana ja vajaan kolmen viikon kuluttua taas uusi pesue hoidettavana. Jos on hyvin lisääntyvää sorttia oleva naaras, roboilla on monesti muutenkin ne tuplat helposti pesässä, jonka jälkeen naaras pääsee eläkkeelle.
Eli triplat, neljännet, viidennet jne poikueet eivät ole mikään ongelma, 10kk ehtii tekemään aika monta pesuetta. Mutta robot saattaa vanhemmiten jopa vain innostua tekemään poikueita nimim. kokemusta on  :hauskaa:

Joten en näe tätä ideaa millään tavoin fiksuna ratkaisuna.

Fiksumpi vaihtoehto olisi ostaa toinen terraario, jossa naaras asuisi. Kun naaras olisi sopivan ikäinen poikueen tekoon teettäisit sillä poikueen, ja jättäisit urokselle kaveriksi uros poikasen uroksen asumukseen ja naaraalle naaraan. Tai sitten vältät koko poikashomman ja etsit urokselle suoraan toisen uroksen kaveriksi, jos sellaista hyväksyy.  :peukku:

6
Ootko ajatellut tuota asiaa aivan loppuun asti?
Jos uroksen ja naaraan laitat asumaan samaan asumukseen, niin poikastulva tulee olemaan aivan järjetön. Naaraalla on kiima muutaman päivän välein, eli se tulee olemaan tässä tapauksessa "huonolla tuurilla" tiineenä taukoamatta.
 Poikue syntyisi n. joka kolmas viikko, poikueessa voi olla poikasia kerralla esimerkkinä vaikkapa viisi, kolmen viikon päästä niitä voi olla sitten jo kymmenen, siitä taas muutama viikko eteenpäin niitä voi olla 15.
Ja jos jo ensimmäisestä poikueesta on vielä uros ja naaras poikaset asumassa isän ja emän kanssa, lopputulos on se,että vanhimmat naaras poikaset saattavat olla tiineitä isälle tai veljilleen.
Muutama viikko ja pienessä dunassa vilisee lähemmäksi 40 roborovskia...  :nuija:

Lopputulos saattaa olla jopa se, että naaras kuolee muutaman kk iässä jatkuvan tiineys/synnytys/poikasrasituksen takia. Joten ehdotan miettimään todella tarkasti ennekuin tällaiseen hullunmyllyn laitat aikaiseksi. Ehdottomasti parempi vaihtoehto on ostaa urokselle kaveriksi uros, ei naarasta tappamaan itseään poikasilla.
Eikä ole ollenkaan tavatonta kääpiöhamstereilla, että naaras saattaa myös tehdä itse sen päätöksen,että nyt riitti tämä rumba ja tappaa osan poikasista, säästääkseen omia voimiaan, siinä tilanteessa myös uroksen henki voi olla uhattuna.

7
Keskustelua näyttelyistä / Vs: Turun näyttely
« : 29.10.12 - klo:15:17 »
Onko kellään tietoa kuka otti tuloskaavakkeet haltuunsa näyttelypaikalta?
Ne saa halutessaan naputella foorumille tai sitten postitse laittaa ne mulle niin päivitän sivuille ja jemmaan kansioon   :icon_smile:

8
Näyttelytuloksia / Haapajärvi 15.09.2012 PPKJY
« : 26.09.12 - klo:12:32 »
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (26kpl)
tuomari: Marjut Kaakinen

S1+SERT Wild Whistler, om. Eve Immonen
S2 Pikkumökin Dee Dee *, om. Terttu Rousu
S3 sateenkaaren Belladonna, om. Satu karjalainen
S4 Paschendale, om. Sarita Kokkoniemi

Kunniamaininnat kokonaisuudesta:
Pikkumökin Dee Dee *, om. Terttu Rousu
Sateenkaaren Belladonna, om. Satu karjalainen
Paschendale, om. Sarita Kokkoniemi
Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Kunniamaininta tyypistä:
Balandine’s Rimatonna, om. Veera Karilainen

Kunniamaininta turkista:
Pikku Matilda, om. Saskia Purtilo
Caramia De La Carvasmurffi, om. Veera Karilainen

Kunniamaininta perusväristä:
Pikkumökin Aurora*, om. Terttu Rousu

Kunniamaininta päästä:
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi

Kunniamaininta turkista ja perusväristä:
Pikkumökin Copacapana, om. Terttu Rousu

Paras nuori
Balandine’s Reinholdina, om. Terttu Rousu

Paras veteraani
Pikkumökin Aurora*, om. Terttu Rousu

Tuomarin suosikki
Yam Yam’s Alistair, om. Janette Laine


Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (22kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

S1+SERT Augustine, om. Serafima Stabrova
S2 Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
S3 FIN MVA FIN VLH VV11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
S4 Naega Jeil Jal Naga *, om. Saskia Purtilo

Kunniamaininta kokonaisuudesta ja rakenteesta:
Naega Jeil Jal Naga *, om. Saskia Purtilo

Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininta satiinista:
FIN VLH Rainbow Treasure*, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininta rakenteesta:
LJV12 Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
Sateenkaaren Citrus, om. Sam Karjalainen

Kunniamaininta turkista
Wonderland's Irén, om. Tiia Kinnunen

Kunniamaininta hieno veteraani
FIN MVA FIN VLH VV11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta

Paras nuori
Aileen Aamusumu, om. Saskia Purtilo

Paras veteraani
Augustine, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki
LJV12 Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova


ei standardi syyrianhamsterit (3kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

Kunniamaininta, lupaava
Bazia Bonfilia, om. Saskia Purtilo

Paras nuori
Bazia Bonfilia, om. Saskia Purtilo

Tuomarin suosikki
Malthus Wisconsin, om. Eve Immonen


Campbellit  (1kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1 Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä

Kunniamaininta
Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä

Tuomarin suosikki
Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä


Campbellit, koe-standardi (1kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

KS1 FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca

Kunniamaininta yleisvaikutelmasta
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca

Tuomarin suosikki
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca


Campbellit, ei-standardi (1kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

ES1 EJV12 Picus Paha Poika, om. Janetta Laine


Kiinankääpiöt (4kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+SERT Sleeping Sun, om. Satu Karjalainen

Erikoispalkinto
Fengshui, om. Mira Kotoaro

Paras nuori
Catcher In The Rye, om. Mira Kotoaro

Paras veteraani
Sleeping Sun, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki
Venus, om. Ely Vihavainen


Talvikot (22kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+SERT Crystal's Metsäkurjenpolvi*, om. Christina Bergman
S2+SERT Crystal's Metsätähti, om. Christina Bergman
S3+SERT Crystal's Battery, om. Christina Bergman
S4+SERT FIN MVA GG11 JV12 Crystal's Circus Cyaneus*, om. Christina Bergman --> FIN TMVA

Kunniamaininta yleisvaikutelmasta
Riitasoinnun Peto Rakasti Sinua, om. Merja Nauska

Erikoispalkinto
Emmanuelle, om. Salla Hautala

Tuomarin suosikki
Crystal's Mad-Croc, om. Mari Hannuksela



Roborovskit (13kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+SERT Yours Neville Gibson, om. Mirja Hentilä

Paras nuori
Yours John Hopper, om. Mirja Hentilä

Tuomarin suosikki
Fabulous N'Fancy, om. Janika Skofelt


Roborovskit, koe-standardi (8kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

S1+KSERT Goldilock's Leroyce, om. Veera Kujansuu
S2 Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininta
Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Paras nuori
Hanky Panky, om. Satu Karjalainen



Roborovskit, ei-standardi (2kpl)
Tuomari: Petri Pyysilta

ES1 Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu

kunniamaininta
Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu

Erikoispalkinto
Kameleontti, om. Mira Kotoaro

Tuomarin suosikki
Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu



Lemmikkisyyrianhamsterit (33kpl)
Tuomari: Katriina Hautala

PLH1 LJV12 Pähkinänsärkijä**, om. Serafima Stabrova
PLH2 FIN MVA FIN VLH VV11 Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
PLH3 Roudan Kaipaus, om. Hely Luhta
PLH4 Alexandrian Obelix, om. Veera Karilainen
PLH5 Yam Yam’s Alistair, om. Janette Laine

Erikoispalkinnot
rauhallisin uros, Willow Winsome, om. Sarita Kokkonen
upea mummo, Augustine, om. Serafima Stabrova
pieni mutta hyvä naaras, Sexy & I know it, om. Serafima Stabrova

Kunniamaininta käsiteltävyydestä
Kahvipapu, om. Serafima Stabrova
Sateenkaaren Gummallinen, om. Tiia Henttunen
LJV12 Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo
Tinakenkätyttö, om. Veera Karilainen

Kunniamaininta "manikyyri + turkki"
Michil Geot Gateunde om. Emma Timlin

Paras nuori
Alexandrian Obelix, om. Veera Karilainen

Paras veteraani
LJV12 Pähkinänsärkijä**, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki
Sateenkaaren Komistus, om. Merja Nauska

Erikoispalkinnot
"nallekarhu" Naega Jeil Jal Naga*, om. Saskia Purtilo
"symppis" Fin VLH Rainbow Treasure*, om. Serafima Stabrova
"lihaksikas" Sateenkaaren Gesäkissa, om. Satu Karjalainen
"lihaksikas" Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta


Lemmikkikääpiöhamsterit (26kpl)
Tuomari: Janika Skofelt

PLH1 Adele, om. Satu Karjalainen
PLH2 Goldilock’s Autobahn, om. Merja Nauska
PLH3 Crystal’s Mad-Croc, om. Mari Hannuksela
PLH4 Tarinan Puhuri, om. Merja Nauska
PLH5 Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Erikoispalkinnot
ihana nappisilmä, Picus Paukkumaissi, om. Janette Laine
Vauhdikkain kääpiö, Sinuhe, om. Merja Nauska

Paras nuori
Hanky Panky, om. Satu Karjalainen

Paras veteraani
FIN VLH Sleeping Sun**, om. Satu Karjalainen

Tuomarin suosikki
O’lala, om. Ella Isoherranen


BEST IN SHOW- standardiluokat

1. (vkh tv) Crystal's Metsäkurjenpolvi*, om. Christina Bergman
2. (kkh) Sleeping Sun, om. Satu Karjalainen
3. (vkh rb) Yours Neville Gibson, om. Mirja Hentilä
4. (pk) Wild Whistler, om. Eve Immonen
5. (lk) Augustine, om. Serafima Stabrova
6. (vkh cb) Susa-Erma's Benedicta

BEST IN SHOW koe- ja ei-standardiluokat

1. k-s cb FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
2. k-s rb Goldilock's Leroycet, om. Veera Kujansuu
3. e-s rb Goldilock's Kalashnikov, om. Veera Kujansuu
4. e-s cb EJV12 Picus Paha Poika, om. Janetta Laine

BEST IN SHOW lemmikkiluokat

3. (kääpiö) Adele, om. Satu Karjalainen
7. (syyrialainen) LJV12 Pähkinänsärkijä**, om Serafima Stabrova

9
Mikä näyttelypaikan tarkka osoite on?

10
Asiaa selvitetään ja yritetään saada paikka varattua sopivalle päivälle, nähtävästi näyttelytila on menossa remonttiin jossain vaiheessa syksyä, mutta sumplitaan sumplitaan.

11
Näyttelytuloksia / Lempäälä 25.8.2012 PINA
« : 28.08.12 - klo:14:54 »
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (49kpl)
Tuomari: Lotta Ling

S1+SERT Balandine's Rompe, om. Piia Lappalainen
S2+SERT Alexandrian Tragicomix, om. Saana Kankare
S3+SERT Balandine's Rikaardi, om. Saskia Purtilo
S4+SERT Balandine's Mercedes, om. Piia Lappalainen
S5+SERT Mermento Mori, om. Stiina Lahikainen

Kunniamaininta
Rexona, om. Saskia Purtilo

Paras nuori
Balandine's Rompe, om. Piia Lappalainen

Paras veteraani
Balandine's Mercedes, om. Piia Lappalainen

Tuomarin suosikki
CocoPopz Quentin*, om. Carita Puttonen


Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (29kpl)
Tuomari: Lotta Ling

S1+SERT Aglaia Akakallis, om. Saskia Purtilo
S2+SERT LJV12 Pähkinänsärkijä*, om. Serafima Stabrova
S3+SERT Enigma, om. Piia Lappalainen
S4+SERT Tarinan Angry Apple, om. Arja Myllylä
S5+SERT Naega Jeil Jal Naga, om. Saskia Purtilo

Kunniamaininta
Augustine, om. Serafima Stabrova

Paras nuori
Tarinan Angry Apple, om. Arja Myllylä

Paras veteraani
LJV12 Pähkinänsärkijä*, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki
Augustine, om. Serafima Stabrova


Syyrianhamsterit, ei-standardi (8kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

ES1 Choux Puffs Kasumi Goto, om. Henni Haatainen
ES2 Marilou Mascadet, om. Miranda Kyllönen

Kunniamaininta, satiinista
Balandine's Nicostrato, om. Piia Lappalainen

Paras veteraani
Balandine's Nicostrato, om. Piia Lappalainen

Tuomarin suosikki
Choux Puffs Liara T'Soni, om. Serafima Stabrova


 
Talvikot (22kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Regalis Niityt Usvaan Verhoutuu, om. Karoliina Ylinen
S2+SERT Crystal's Metsäkurjenpolvi, om. Christina Bergman
S3+SERT Tarinan Iridium*, om. Arja Myllylä
S4+SERT Minttu, om. Henni Haatainen
S5+SERT Crystal's Hiirenvirna, om. Christina Bergman

Paras nuori
Regalis Niityt Usvaan Verhoutuu, om. Karoliina Ylinen

Tuomarin suosikki
Crystal's Battery, om. Christina Bergman


Kiinankääpiöt (12kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT FIN VLH Sleeping Sun*, om. Satu Karjalainen
S2+SERT FIN VLH LJV12 Alexandrian Rabboussamai Fikarra**, om. Saana Kankare --> FIN MVA
S3+SERT Snowstorm, om. Jemina Patrikainen

Paras nuori
Catcher In The Rye, om. Mira Kotoaro


Roborovskit (17kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Yours Kathleen Horrop, om. Mirja Hentilä
S2+SERT Goldilock's Providence,  om. Veera Kujansuu
S3+SERT Yours Madhatter, om. Mirja Hentilä
S4+SERT Yours Penny Candy, om. Mirja Hentilä

Kunniamaininta, kokonaisuudesta
Yours Kathleen Horrop, om. Mirja Hentilä

Paras nuori
Goldilock's Providence, om. Veera Kujansuu


Roborovskit, koe-standardi (5kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

KS1 Goldilock's Leroyce, om. Veera Kujansuu


Roborovskit, ei-standardi (3kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

ES1 Sydänpuu, om. Mirja Hentilä


Campbellit (17kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

S1+SERT Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
S2+SERT Picus Petunia, om. Saija Kukkohovi
S3+SERT JV12 Picus Paperinpyörittäjä, om. Jonna Tikka

Paras nuori
Azul, om. Erja Lehtinen

Tuomarin suosikki
Picus Pingstgosse, om. Erja Lehtinen


Campbellit, koe-standardi (8kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

KS1+KSERT FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä --> FIN KVA
KS2+KSERT Picus Paperimiehen Tytär, om. Jonna Tikka

KSERT Picus Paperisilppuri, om. Jonna Tikka


Campbellit, ei-standardi (1kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson

Kunniamaininta EJV12 Picus Paha Poika, om. Janetta Laine


Lemmikkisyyrianhamsterit (60kpl)
Tuomari: Martina Munther

PLH1 Naega Jeil Jal Naga, om. Saskia Purtilo
PLH2 Sateenkaaren Keijukainen, om. Hely Luhta
PLH3 Prinsessa Estelle, om. Veera Karilainen
PLH4 Wishing Well, om. Mervi Ahtinen
PLH5 Mun Sydän Sanoo Niin, om. Tuuli Pietilä

Kunniamaininnat

turkista
Alexandrian Obelix, om. Saana Kankare
FIN VLH Rainbow Treasure*, om. Serafima Stabrova

luonteesta
Kenneth Keksikeisari, om. Karoliina Vainio

yleiskunnosta
Frontside Ollie, om. Soraya Bensaria
Enigma, om. Piia Lappalainen
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
FIN VLH Hilary Hamster, om. Riikka Jormakka

Paras nuori
Wishing Well, om. Mervi Ahtinen

Paras veteraani
Peppermint's Einari, om. Saija Kukkohovi

Tuomarin suosikki
Alexandrian Obelix, om. Saana Kankare

Erikoispalkinnot:

Lihava mutta ihana
Balandine's Omega, om. Piia Lappalainen

Hurmuripoika
Kwo's Himmel Skyl, om. Ely Vihavainen

Hurmurityttö
Balandine's Queen, om. Piia Lappalainen


Lemmikkikääpiöhamsterit (35kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1 Höpö Höpö, om. Merja Nauska
PLH2 Jokeri, om. Serafima Stabrova
PLH3 Minttu, om. Henni Haatainen
PLH4 Happily Ever After, om. Janika Skofelt
PLH5 Arielle Shoshana, om. Merja Nauska

Kunniamaininnat:

kynsistä
Loc Locos, om. Asta Rekilä

yleiskunnosta
Goldilock's Autobahn, om. Merja Nauska
FIN VLH LJV12 Alexndrian Rabboussamai Fikarra**, om. Saana Kankare
Ethel, om. Janika Skofelt
Matilda, om. Tuuli Pietilä
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä

käsiteltävyydestä
Viiru, om. Jesse Seppälä

Melkein sijoittunut
Pumpkin's Vancouveria, om. Eeva Kivimäki

Erikoispalkinto hienosta turkista
FIN VLH Nettitakku, om. Saana Kankare

paras nuori
Happily Ever After, om. Janika Skofelt

paras veteraani
Höpö Höpö, om. Merja Nauska

tuomarin suosikki
Picus Puskajussi, om. Riikka Jormakka



BEST IN SHOW - standardiluokat

1. (lk) Aglaia Akakallis, om. Saskia Purtilo
2. (vkh cb) Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
3. (pk) Balandine's Rompe, om. Piia Lappalainen
4. (kkh) FIN VLH Sleeping Sun*, om. Satu Karjalainen
5. (vkh rb) Yours Kathleen Horrop, om. Mirja Hentilä
6. (vkh tv) Regalis Niityt Usvaan Verhoutuu, om. Karoliina Ylinen

BEST IN SHOW- Lemmikkiluokat

1. Höpö Höpö, om. Merja Nauska
2. Naega Jeil Jal Naga, om. Saskia Purtilo


BEST IN SHOW, koe- ja ei- standardiluokat

1. k-s cb FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
2. k-s robo Goldilock's Leroyce, om. Veera Kujansuu
3. e-s robo Sydänpuu, om. Mirja Hentilä
4. e-s syrkki Choux Puffs Kasumi Goto, om. Henni Haatainen



12
Näyttelytuloksia / Liminka 11.8.2012 OSJH
« : 21.08.12 - klo:16:54 »
Kääpiöhamsterit(24kpl)
tuomari: Satu Karjalainen

PET1 Repouso, om. Mira Mykkälä
PET2 Ya Dari, om. Mia Jämsä
PET3 Emmanuelle, om. Salla Hautala
PET4 FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
PET5 Rölli, om. Noora Perätalo

Paras nuori
Taikalintu Vilkas, om. Jessi Jokalainen

Kunniamaininnat:

kokonaisuudesta Myrtti, om. Emma-Sofia Soininen
kukonaisuudesta Stanley Yelnats, om. Laura Linja
turkista Serenety, om. Viivi Paitsola
turkista Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
yleiskunnosta Taikalintu Vilkas, om. Jessi Jokelainen

Erikoispalkinnot:

muhkein Stanley Yelnats, om. Laura Linja
huolellisuutta kynsiin O'lala, om. Ella Isoherranen
suloinen ilme Hyrrä, om. Tiia Rehnbäck
suloinen maha Jax, om. Eve Immonen
hyvä massa Lyra Belacula, om. Maria Laakko
hyvä massa nuorella Coco Loco, om. Nina Soininen

Tuomarin suosikki:
FIN VLH KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä



Syyrialaiset hamsterit(33kpl)
tuomari: Eve Immonen

PET1 Sateenkaaren Gesäkissa, om. Satu Karjalainen
PET2 Minttu Biimä, om. Eveliina Heikkala
PET3 FIN MVA FIN VLH Pikkumökin Bambu, om. Hely Luhta
PET4 Choux Puffs Kazegami, om. Jenna Keränen
PET5 Lavender's Dandelion, om. Satu Karjalainen

Paras nuori
Choux Puffs Kazegami, om. Jenna Keränen

Paras veteraani
Lavender´s Dandelion, om. Satu Karjalainen

Kunniamaininnat:

turkista King Arthur, om. Emma Timlin
käsiteltävyydestä Preeti, om. Anna Kleemola
kokonaisuudesta Choux Puffs Rasberry Hugs, om. Nina Soininen

Erikoispalkinnot:

kultaisin creme Sateenkaaren Geijukainen, om. Hely Luhta
hyvä kokonaisuus Mustikkamaan Paraabeli, om. Emma Timlin
hyvä kokonaisuus Roudan Kaipaus, om. Hely Luhta
hyvä kokonaisuus Täplä, om. Miro Saari
suloisuus Catherine om. Tiia Kaurala
sihteerin suosikki Pikkumökin Eskimo, om. Terttu Rousu
pieni ja hieman pyöreä Sateenkaaren Gummallinen, om. Tiia Henttunen

Tuomarin suosikki
Sateenkaaren Citrus, om. Satu Karjalainen

13
Näyttelytuloksia / Vs: Juhlanäyttely,Lahti 26.5.2012
« : 29.05.12 - klo:18:37 »
 Kiitos, mua raivostuttaa kun jotkut kirjottaa noi tulokset papereihin ihan miten sattuu :D

14
Näyttelytuloksia / Juhlanäyttely,Lahti 26.5.2012
« : 28.05.12 - klo:13:09 »
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (42kpl)
Tuomari: Päivi Virtanen

S1+SERT JV12 Mapilamis Nicke Nyfiken, om. Arja Myllylä
S2+SERT Tarinan Nur-Al-Ain, om. Arja Myllylä
S3+SERT Tarinan Shockwawe, om. Arja Myllylä -> FIN MVA
S4 Spring Breeze, om. Sarita Kokkoniemi
S5 Tarinan Charmed One, om. Arja Myllylä

Kunniamaininnat

(tyyppi & pää)
Mapilamis Kingstone, om. Carita Puttonen
Neo Cortex, om. Eevi Hirsikko
Mylo Xyloto, om. Marjo Kämäläinen

(yleisvaikutelma)
Tarinan Esthetic Sense, om. Arja Myllylä
Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo

(väri)
Love Me Tender, om. Jenni Mäkitalo

(satiini)
I Gotta Feeling, om. Kaisa Matilainen

Tuomarin suosikki: Love Me Tender, om. Jenni Mäkitalo
Paras nuori: Spring Breeze, om. Sarita Kokkoniemi
Paras veteraani: Kwo's Himmel Sky, om. Ely Sorsa


Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (29kpl)
Tuomari: Tuija Johansson

S1+SERT JV12 Fabio Ford, om. Paula Simonaho
S2+SERT Picus Burrito*, om. Jonna Tikka
S3+SERT Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
S4+SERT Picus Gothica, om. Jonna Tikka
S5 Augustine, om. Serafima Stabrova

(kunniamaininta, kuvio)
Augustine, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki: Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
Paras nuori: Choux Puffs Tali`Zorah Vas Ncema, om. Marjut Kaakinen
Paras veteraani: Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova


Syyrianhamsterit, ei-standardi (16kpl)
Tuomari:Tuija Johansson

ES1 EJV12 Balandine's Ocatavia, om. Anne Seppälä
ES2 Poéme Admirable, om. Saana Kankare
ES3 FIN VLH LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari
ES4 Potkulaudalla Pariisiin, om. Kaisa Matilainen
ES5 Choux Puffs Liara T´Soni, om. Serafima Stabrova

Tuomarin suosikki: Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen
Paras nuori: Poéme Admirable, om. Saana Kankare


Talvikot (32kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT FIN MVA GG11 JV12 Crystal's Circus Cyaneus, om. Christina Bergman
S2+SERT Tarinan Riijuureissu, om. Arja Myllylä
S3+SERT Tarinan Ce´Nedra, om. Arja Myllylä
S4+SERT Crystal's Tatuoitu Sydän, om. Christina Bergman
S5+SERT Tarinan Peurankello, om. Arja Myllylä

Kunniamaininnat:

Lili, om. Iida Kanerva
Regalis Betrayal At Bespin, om. Karoliina Ylinen

Tuomarin suosikki: Lili, om. Iida Kanerva
Paras nuori: Crystal's Tatuoitu Sydän, om. Christina Bergman
Paras veteraani: Regalis Betrayal At Bespin, om. Karoliina Ylinen


Kiinankääpiöt (21kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1+SERT JV12 Alexandrian Idriss*, om. Saana Kankare
S2+SERT Alexandrian Rabboussamai Fikarra*, om. Saana Kankare
S3 Little Big Man, om. Paula Simonaho
S4 Alexandrian Fi Ainaiha Aralhayati**, om. Saana Kankare

Kunnimaininta:
Snowangel, om. Mira Kotoaro

Tuomari Suosikki: Snowface, om. Essi-Kirsikka Rossi
Paras nuori: Panterflugsvamp, om. Essi-Kirsikka Rossi
Paras veteraani: Yökyöpelin Ylimieli, om. Nina Nuorimaa


Roborovskit (24kpl)
Tuomari: Satu Evilampi

S1+SERT JV12 Yours Gerbe Rose, om. Mirja Hentilä
S2+SERT Yours Flicker, om. Mikko Erkkilä
S3+SERT Napanöyhtä, om. Hanna-Kaisa Kyllönen
S4 Yours Ziggy Stardust*, om. Mirja Hentilä
S5 Colbronde's Upwell, om. Kati Keinonen

(kunniamaininta, kulmakarvat)
Ding-A-Ling, om. Kati Keinonen

Paras nuori: Yours Gerbe Rose, om. Mirja Hentilä
Paras veteraani: Release The Hounds, om. Kati Keinonen


Ei Standardi roborovskit (8kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 EJV12 Yours Hester Pryne, om. Essi-Kirsikka Rossi
S2 Kastehelmi, om. Essi-Kirsikka Rossi

Tuomarin suosikki & paras nuori: Yours Hester Pryne, om. Essi-Kirsikka Rossi


Campbellit (12kpl)
Tuomari: Satu Evilampi

S1+SERT JV12 Picus Paperinpyörittäjä, om. Jonna Tikka
S2 Ylang-Ylang, om Erja Lehtinen
S3 Aqua, om. Minna Heiskanen

(kunniamaininta, yleisvaikutelma)
Ylang-Ylang, om Erja Lehtinen
Aqua, om. Minna Heiskanen

Paras nuori: Picus Paperinpyörittäjä, om. Jonna Tikka

 
Campbellit, koestandardi (21kpl)

KS1+KSERT KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä
KS2+KSERT Picus Najadi, om. Minna Heiskanen
KS3+KSERT Picus Brutus, om. Anne Seppälä

Paras nuori: Peppermint's Celeste, om. Saija Kukkohovi


Campbellit, ei-standardi (5kpl)
Tuomari: Satu Evilampi

ES1 EJV12 Picus Paha-Poika, om. Janetta Laine


Lemmikkisyyrianhamsterit, naaraat (39kpl)
Tuomari: Saana Kankare

PLH1 LJV12 Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo
PLH2 Chérie Adorable, om. Tanja Känkänen
PLH3 Jessica Jättisöde, om. Kaisa Matilainen
PLH4 Skärgårdens Tindra, om. Sarita Kokkoniemi
PLH5 Mini Shoppaaja, om. Paula Simonaho

Kunniamaininnat:

(yleiskunto)
Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
Lavender's Ginseng, om. Mari Martiskainen
Kiss Me Quick, om. Tiia Laari
Sateenkaaren Appelsiini, om. Satu Karjalainen

(yleisvaikutelma)
Augustine, om. Serafima Stabrova

(turkki)
Bleeding Love, om. Kaisa Matilainen

(luonne)
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi
Nezzie, om. Tanja Känkänen

(käsiteltävyys)
Malthes Pennsylvania, om. Ely Sorsa
Mylo Xyloto, om. Marjo Kämäläinen
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi

Kannustus terveellisimpiin elintapoihin:
Mylo Xyloto, om. Marjo Kämäläinen
Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi

Erikoispalkinto "tyrmäävin tyttö": Bleeding Love, om. Kaisa Matilainen

Tuomarin suosikki: Jessica Jättisöde, om. Kaisa Matilainen
Paras nuori: Neol Ijeumyeon, om. Saskia Purtilo
Paras veteraani: Bleeding Love, om. Kaisa Matilainen


Lemmikkisyyrianhamsterit, urokset (41kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1 LJV12 Pähkinänsänrkijä, om. Serafima Stabrova
PLH2 Rainbow Treasure, om. Serafima Stabrova
PLH3 Potkulaudalla Pariisiin, om. Kaisa Matilainen
PLH4 Poéme Admirable, om. Saana Kankare
PLH5 Love Me Tender, om. Jenni Mäkitalo

kunniamaininnat:

(upea kokonaisuus)
Peppermint's Einari, om. Saija Kukkohovi

(yleiskunto)
Urineun Areumdawonneunde, om. Janetta Laine

(turkki)
Ureshii, om. Reeta Alanko
FIN VLH LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari

(ihon kunto)
Emmet Eastwood, om. Saskia Purtilo

(käsiteltävyys)
Herttua, om. Sarita Kokkoniemi

(kokonaisuus)
Juhannusyö, om. Kaisa Matilainen
Pakkasukko, om. Eevi Hirsikko

Kannustuspalkinto suloiselle pojalle:
Joonatan, om. Laura Kiviniemi

Sihteerin suosikki: Every Teardrop Is A Waterfall, om. Mira Kotoaro

Tuomarin suosikki: Karri, om. Suthat Niemelä
Paras nuori: Poéme Admirable, om. Saana Kankare
Paras veteraani: Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova


Lemmikkikääpiöt  (34kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 LJV12 Alexandrian Rabboussamai Fikarra, om. Saana Kankare
PLH2 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä -> FIN VLH
PLH3 Paperitähti, om. Mira Kotoaro
PLH4 Alexandrian Fi Ainaiha Aralhayati, om. Saana Kankare
PLH5 Picus Vali Vali, om. Saana Kankare

Kunniamaininnat:

(kokonaisuus)
Napanöyhtä, om. Hanna-Kaisa Kyllönen
Tarinan Virvatuuli, om. Minna Heiskanen

(turkki)
Picus Paha Poika, om. Janetta Laine

(yleiskunto)
Cutie Pie, om. Riikka Jormakka

Erikoispalkinnot:

Tyrmäävin tyttö: Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
Hurmaavin herra: Jokerr,  om. Serafima Stabrova
"Merirosvo": Carnival Of Light, om. Mira Kotoaro

Tuomarin suosikki: Snowangel, om. Mira Kotoaro
Paras nuori: Picus Vali Vali, om. Saana Kankare
Paras veteraani: Yökyöpelin Ylimieli, om. Nina Vuorimaa


Lastenlemmikki (12kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen

PLH1 LJV12 Sleeping Beauty, om. Jemina Patrikainen
PLH2 Crystal's Lophaetus Occipitalis, om. Niko Simonaho

Paras nuori: Valkoinen Valtakunta, om. Joni Simonaho

(kunniamaininta, kokonaisuus)
Frontside Ollie, om. Soraya Bensaria

Erikoispalkinto, suloinen pallo: Hupsis, om. Jesse Seppälä
Erikoispalkinto, tyrmäävin tyttö: Liian Loisto, om. Maiju Virtala
Erikoispalkinto, hurmaavin herra: Vallu, om. Venla Järvisalo
Suloisin ilme uroksella: Valkoinen Valtakunta, om. Joni Simonaho
Suloisin ilme naaraalla: Dana, om. Aleksi ja Sara Henttonen

Kannustuspalkinto:
Zorro, om. Saana Kuisti
Crystal's Lophaetus Occipitalis, om. Niko Simonaho
Nelli, om. Viljami Lommi
Viiru, om. Jesse Seppälä
Hopea Toffee, om. Viivi Kyllönen


BEST IN SHOW - standardiluokat

1. (pk) JV12 Mapilamis Nicke Nyficken*, om. Arja Myllylä
2. (vkh rb) JV12 Yours Gerbe Rose*, om. Mirja Hentilä
3. (kkh) JV12 Alexandrian Idriss**, om. Saana Kankare
4. (vkh cb) Paperinpyörittäjä*, om. Jonna Tikka
5. (vkh tv) FIN MVA GG11 JV12 Crystal's Circus Cyaneus*
6. (lk) Fabio Ford*, om. Paula Simonaho


BEST IN SHOW- Lemmikkiluokat

1. LJV12 Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
2. LJV12 Neol Ileunyeon, om. Saskia Purtilo
3. LJV12 Alexandrian Rabboussamai Fikarra, om. Saana Kankare
4. LJV12 Sleeping Beauty, om. Jemina Patrikainen


BEST IN SHOW, koe- ja ei- standardiluokat

 1. EJV12 Yours Hester Pryne, om. Essi-Kirsikka Rossi
 2. KJV12 Susa-Erma's Blanca, om. Asta Rekilä

Parikilpailu

1. Emmet Eastwood, om. Saskia Purtilo & Eddie Einstein, om. Tinja Itkonen
2. Augustine & Sexy And I Know It, om. Serafima Stabrova
3. You Found Me, om. Jenni Mäkitalo & Little Sugar, om. Tiia Laari

Hamstrauskisa, syyrianhamsterit

1. Nella, om. Riikka Jormakka
2. Mini Shoppaaja, om. Paula Simonaho
3. Annabelle, om. Paula Simonaho


Pehmoleluluokka

1. Olivia (orava) 9v, om. Jemina Patrikainen 9v.
2. Maija (unimaija) 6v, om. Saana Kuisti 6v.
3. Jehu (koira) 7v, om. Samuli Lommi 7v.

15
Hallitus tiedottaa / Hamstereiden rekisteröinti
« : 22.05.12 - klo:11:34 »
Muistuttelen, että rekisteröijä vaihtuu vuodenvaihteessa,eli kiitän kaikkia kuluneesta vuodesta  :icon_smile:
ts. minulle ei kannata enään lähettää papereita rekisteröitäväksi.

Vuoden 2013 rekisteröijä infoaa tänne sitten yhteystietojaan kun on ajankohtaista ja olen saanut rekisteröinti vermeet hänelle toimitettua :)

t. Christina

Sivuja: [1] 2 3 ... 11