Suomen Hamsteriyhdistys ry

Näyttelyt => Näyttelytuloksia => : Ninde 03.11.08 - klo:20:05

: Grand Gala 1.11.2008 Vantaa
: Ninde 03.11.08 - klo:20:05
ULKOMUOTOLUOKAT

Campbellit (24 kpl)
Tuomari: Niina Eskelinen

S1 + SERT: GG08 Peppermint’s Quentilla, om. Saija Kukkohovi
S2 + SERT: Firefly’s Xynthia, om. Janette Hallikainen
S3 + SERT: Bellis, om. Erja Lehtinen
S4: Peppermint’s Oriana, om. Saija Kukkohovi

Paras nuori: Peppermint’s Quentilla, om. Saija Kukkohovi
Tuomarin suosikki: Peppermint’s Natalie*, om. Saija Kukkohovi

KUMA väristä: Peppermint’s Oriana, om. Saija Kukkohovi
KUMA päästä: Firefly’s Xandra, om. Janette Hallikainen


Koestandardi campbellit (7 kpl)
Tuomari: Niina Eskelinen

KS1 + KSERT: KGG08 Susa-Erma’s  Jasper, om. Arja Myllylä
KS2: Peppermint’s Paxton, om. Saija Kukkohovi

Paras nuori: Susa-Erma’s  Jasper, om. Arja Myllylä
Tuomarin suosikki: Susa-Erma’s  Jasper, om. Arja Myllylä

KUMA kuviosta: Susa-Erma’s  Jasper, om. Arja Myllylä


Ei-standardi campbellit (1 kpl)
Tuomari: Niina Eskelinen
Ei sijoituksia.


Roborovskit (13 kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 + SERT: GG08 Calavale, om. Jaana Vanhatalo
S2 + SERT: Destiny’s Peppermint, om.  Tanja Tella

Tuomarin suosikki: Bric’A-Brac OG Bling, om. Linda Milvi


Ei-standardi roborovskit (2 kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi
Ei sijoituksia.


Kiinankääpiöt (9 kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 + SERT: GG08 Yökyöpelin Ozmoli, om. Mia Laine
S2: Yökyöpelin Prilli, om. Martina Munther

Paras nuori: Yökyöpelin Prilli, om. Martina Munther
Paras veteraani: Yökyöpelin Ilmiantaja**, om. Mia Laine
Tuomarin suosikki: Yökyöpelin Limppu***, om. Mia Laine


Talvikot (32 kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi

S1 + SERT: GG08 Satumetsän Xoturi, om. Minna Vainio
S2 + SERT: Susa-Erma’s Julia, om. Marja Palomäki
S3: Bling Bling, om. Minna Vähämaa

Paras nuori: Susa-Erma’s Julia, om. Marja Palomäki
Paras veteraani: Susa-Erma’s Stefanos, om. Marja Palomäki
Tuomarin suosikki: Cheirosa, om. Minna Vainio


Lyhytkarvaiset (xx kpl)
Tuomari: Tuija Johansson

S1: JV08 GG08 Son Of A Gun***, om. Erja Lehtinen
S2: SHY VL LJV07 Symphatil Qasper***, om. Minna Tuominen
S3 + SERT: Susa-Erma’s Amaryllis, om. Marja Palomäki
S4 + SERT: Delfoin Ånitzha, om. Pekka Virtamo
S5 + SERT: Vivaldine’s Yuliya Yellow Darkness*, om. Taru & Päivi Virtanen

Paras nuori: Delfoin Ånitzha, om. Pekka Virtamo
Tuomarin suosikki: Soundlover’s Dreamcatcher, om. Heidi Kurikka
Paras veteraani: SHY VL LJV07 Symphatil Qasper, om. Minna Tuominen

KUMA yleisvaikutelma: Son Of A Gun, om. Erja Lehtinen
KUMA väristä: Soundlover’s Dreamcatcher, om. Heidi Kurikka
KUMA yleisvaikutelma: SHY VL LJV07 Symphatil Qasper, om. Minna Tuominen


Pitkäkarvaiset (xx kpl)
Tuomari: Tuija Johansson

S1 + SERT: GG08 Alladins Deci-Belle*, om. Heidi Kurikka
S2 + SERT: Joulurauha, om. Aija Peura
S3 + SERT: Susa-Erma’s Reject, om. Marja Palomäki
S4 + SERT: Firefly’s Nidorina**, om. Hanna Hasselgren -> FIN MVA
S5 + SERT: Vivaldine’s Yekaterina Yellow Sun, om. Taru & Päivi Virtanen

Paras nuori: Soundlover’s Desert Rose, om. Heli Ojala
Paras veteraani: Colbronde’s Jakandra, om. Niina Toivonen
Tuomarin suosikki: Soundlover’s Desert Rose, om. Heli Ojala

KUMA väristä: Soundlover’s Desert Rose, om. Heli Ojala
KUMA tupsuista: Esrin, om. Saija Kukkohovi


Koestandardi syyrialaiset (xx kpl)
Tuomari: Tuija Johansson

KS1: KGG08 Anemone’s Kissankulta, om. Minna Tuominen
KS2: Irreverencia+, om. Sanna Reipas

Tuomarin suosikki: Anemone’s Kissankulta, om. Minna Tuominen


Ei-standardi syyrialaiset (xx kpl)
Tuomari: Tuija Johansson

ES1: EGG08 Firefly’s Milkyway, om. Janette Hallikainen
ES2: Soundlover’s Dakota, om. Heli Ojala

Tuomarin suosikki: Firefly’s Milkyway, om. Janette Hallikainen
Paras nuori: Soundlover’s Dakota, om. Heli Ojala


Best In Show -kisat

Standardiluokat

BIS1: campbelli - GG08 Peppermint’s Quentilla*, om. Saija Kukkohovi
BIS2: kiinankääpiö - GG08 Yökyöpelin Ozmoli*, om. Mia Laine
BIS3: lyhytkarvainen - JV08 GG08 Son Of A Gun***, om. Erja Lehtinen
BIS4: talvikko - GG08 Satumetsän Xoturi*, om. Minna Vainio
BIS5: roborovski - GG08 Calavale*, om. Jaana Vanhatalo
BIS6: pitkäkarvainen - GG08 Alladins Deci-Belle**, om. Heidi Kurikka


Koe-/ei-standardiluokat

BIS1: koestandardi campbelli - KGG08 Susa-Erma’s  Jasper+, om. Arja Myllylä
BIS2: koestandardi syyrialainen - KGG08 Anemone’s Kissankulta, om. Minna Tuominen
BIS3: ei-standardi syyrialainen – EGG08 Firefly’s Milkyway, om. Janette Hallikainen
: Re: Grand Gala 1.11.2008 Vantaa
: Ninde 06.11.08 - klo:22:32
LEMMIKKILUOKAT

SYYRIALAISET (27)
tuomari: Marjut Kaakinen

PLH1: LGG08 Soundlover's Zephyr, om. Heli Ojala
PLH2: Anemone’s Kissankulta, om. Minna Tuominen
PLH3: Soundlover's Beauty Black, om. Vilma Helle
PLH4: Hannu, om. Netta Örn
PLH5: Evanesco, om. Sanna Reipas

Tuomarin suosikki: Polara, om. Antti & Taina Jussila
Paras nuori: Hannu, om. Netta Örn
Paras veteraani: SHY VL LJV07 Symphatil Qasper***, om. Minna Tuominen

Kunniamaininnat:
Pikkutonttu, om. Vilma Aholainen (käsittely)
Alladins Deci-Belle*, om. Heidi Kurikka (kokonaisuus)
Soundlover’s Zelda, om. Vilma Aholainen (massa)
Irreverenciat, om. Sanna Reipas (turkki)

Erikoispalkinnot:
SHY VL LJV07 Symphatil Qasper***, om. Minna Tuominen (hyvä veteraani)
Pikkutonttu, om. Vilma Aholainen (persoonallisin hamsteri)
Phobos, om. Marja Välimaa
Hit The Road Bucky, om. Satu Pallasaho (hyvä veteraani)
Ida, om. Riina Kultanen (hyvä veteraani)
Soundlover’s Dreamcatcher, om. Heidi Kurikka (kannustusta junnulle)


KÄÄPIÖHAMSTERIT
tuomari: Niina Toivonen

PLH1: LGG08 Satumetsän Xaara, om. Minna Vainio
PLH2: Back To Black, om. Arja Myllylä
PLH3: Satumetsän Xena, om. Arja Myllylä
PLH4: Wanted Dead Or Alive, om. Heli Nissinen
PLH5: Lucas, om. Satu Niukkanen

Tuomarin suosikki: Puikki, om. Nea Finning
Paras nuori: Wanted Dead Or Alive, om. Heli Nissinen
Paras veteraani: Satumetsän Valentina, om. Nilla Haapanen-Suojala

Kunniamaininnat:
Bling Bling, om. Minna Vähämaa (yleisvaikutelma)
Vili, om. Annina Härus (yleisvaikutelma)
Satumetsän Valentina, om. Nilla Haapanen-Suojala (yleisvaikutelma)
Bronze Dancer, om. Arja Myllylä (yleisvaikutelma)
Calavale, om. Jaana Vanhatalo (yleisvaikutelma)
Ehite Flag, om. Minna Vainio (yleisvaikutelma)
Puikki, om. Nea Finning (yleisvaikutelma, persoonallisin)
Linnunradan Pyörremyrsky, om. Satu Pallasaho (luonne)
Yökyöpelin Mikjakkeri, om. Mia Laine & Satu Pallasaho (luonne)

Erikoispalkinnot:
Yökyöpelin Kihveli, om. Martina Munther
Destiny’s Roadrunner, om. Tiia Mäkinen
Calevala, om. Jaana Vanhatalo
Satumetsän Xoturi, om. Minna Vainio
JK2
JK4
JK7

Jälki-ilmoittautuneiden nimet ja omistajat puuttuvat tuloskaavakkeesta!


LASTEN LEMMIKKI
tuomari: Niina Toivonen

PLH1: LGG08 Vili, om. Sonja Tyrväinen
PLH2: Satumetsän Ranja, om. Satu Huotari
PLH3: Rohkelikko, om. Satu Huotari


BEST IN SHOW
BIS1: LGG08 Vili, om. Sonja Tyrväinen
BIS2: LGG08 Satumetsän Xaara, om. Minna Vainio
BIS3: LGG08 Soundlover's Zephyr, om. Heli Ojala



HAMSTRAUSKILPAILUT

SYYRIALAISET HAMSTERIT
tuomari: Saija Törmänen

1. Soundlover's Besame Mucho*, om. Heli Ojala
2. Diofantus, om. Niina Silokivi
3. Soundlover’s Zelda, om. Juulia Ahonen


KÄÄPIÖHAMSTERIT
tuomari: Saija Törmänen

1. Nipsu, om. Katarina Ekholm
: Re: Grand Gala 1.11.2008 Vantaa
: soundlovers 13.11.08 - klo:14:53
Tässä tulisi vähän täydennystä syrkkien ulkomuotoluokan tuloksiin:

Arvosteltujen eläinten määrät:
-lyhytkarvaiset 17 kpl
-pitkäkarvaiset 31 kpl
-koe-standardit 2 kpl
-ei-standardit 5 kpl


L1-maininnat

Lyhytkarvaiset

Satumetsän Supernova, om. Niina Toivonen
Polara, om. Antti Jussila & Taina Humaloja
Soundlover's Dreamcatcher, om. Heidi Kurikka
Delfoin Ånitzha, om. Pekka Virtamo
JV08 GG08 Son Of A Gun***,  om. Erja Lehtinen
Roderick Rokkitähti, Om. Minna Tuominen
Delfoin Yazmin, om. Pekka Virtamo
Jaqueline, om. Aija Peura
Chick, om. Jenni Sahrlund
Soundlover's Charlotta, om.Vilma Aholainen
Vivaldine's Yemanja Yellow Yell, om. Taru & Päivi Virtanen
Vivaldine's Yulia Yellow Darkness*, om. Taru & Päivi Virtanen
Izdihar, om. Sanna Reipas
Soundlover's Besame Mucho*,om. Heli Ojala
Susa-Erma's Amaryllis, om. Marja Palomäki
SHY VL LJV07 Symphatil Qasper***,  om. Minna Tuominen

Pitkäkarvaiset

Ängshöjdens Schnappi Krokodil, om. Katriina Hautala
Aspen, om. Katriina Hautala
Soundlover's Desert Rose, om. Heli Ojala
Ängshöjdens Snö Ängeln, om. Hanna Hasselgren
Esrin, om. Saija Kukkohovi
Cold Love Unknown, om. Hanna Hasselgren
Evanesco, om. Sanna Reipas
Susa-Erma's Ralph, om. Katriina Hautala
Susa-Erma's Recejt, om. Marja Palomäki
Peppermint's Meri Ei Kerro, om. Saija Kukkohovi
Peppermint's Merestä Löytynyt, om. Saija Kukkohovi
Pikku-H, om Jenni Sahrlund
Satumetsän Qalileo Qalilei, om. Niina Toivonen
Satumetsän Qarlos, om. Heidi Kurikka
Ihq-Intomieli, om. Marjut Kaakinen
Vivaldine's Valdemar*, om. Taru & Päivi Virtanen
Diofantos, om. Niina Silokivi
Minervina, om. Katriina Hautala
Kissankello, om. Katriina Hautala
Firefly's Nidorina, om. Hanna Hasselgren
Soundlover's Cassandra, om. Heli Ojala
Vivaldine's Yekaterina Yellow Sun, om. Taru & Päivi Virtanen
Beady-Eyed Betty, om. Aija Peura
Bloody Mary, om. Aija Peura
Alladins Deci-Belle*, om. Heidi Kurikka
Joulurauha, om. Aija Peura
Pussa-isin-ko, om. Saija Kukkohovi
Satumetsän Qobacabana*, om. Niina Toivonen
FIN MVA Bertil, om. Saija Kukkohovi
Colbronde's Jakandra, om. Niina Toivonen

Koestandardi

Anemone's Kissankulta, om. Minna Tuominen
Irreverencia+, om. Sanna Reipas

Ei-standardi

Firefly's Milkyway, om. Janette Hallikainen
Soundlover's Dakota, om. Heli Ojala
Pikkutonttu, om. Vilma Aholainen
Hypnose, om. Tiina Lautala


Lemmikkiluokan Best In Show:ssa syyrialainen oli 3. Hamstrauskisojen tuomarina oli Saija Törmänen.