Suomen Hamsteriyhdistys ry

Näyttelyt => Näyttelytuloksia => : Vevve 26.04.15 - klo:20:34

: Helsinki 26.4.2015 (SHY ry)
: Vevve 26.04.15 - klo:20:34

Lyhytkarvainen syyrianhamsteri (25)
Tuomari:
Andrew Bryan (UK)

S1 + SERT. Phenomenal Philip**, om. Karoliina Vainio => FIN MVA!
S2 + SERT. Vectis Busy Lizzie, om. Marika Lähde
S3 + SERT. Mischief’s Ernest Hemingway, om. Pauliina Lampila
S4 + SERT. Tarinan Carnaby Street, om. Arja Myllylä
S5 + SERT. Ereganto’s Painkiller, om. Jenni Mäkitalo

Tuomarin suosikki: Phenomenal Philip**, om. Karoliina Vainio
Paras nuori: Wannabe Divide Et Impera, om. Pauliina Lampila
Paras veteraani: Picus Moriarty*, om. Sirpa Tähkämö

KUMA (väri ja nauha) Morinehtar The Blue, om. Iines Neittamo
KUMA (tyyppi) Diadem’s Frans Fabilous, om. Jenni Mäkitalo

Erikoispalkinnot:
”Paras normaali” - Picus Moriarty*, om. Sirpa Tähkämö
”Paras pää” - Mischief’s Ernest Hemingway, om. Pauliina Lampila
”Paras tyyppi” - Tarinan Carnaby Street, om. Arja Myllylä
”Paras perusväri” - Tarinan Takes Two To Tango, om. Arja Myllylä
”Parhaat merkit” - Wannabe Ex Visu Amor, om. Saija Kukkohovi

Pitkäkarvainen syyrianhamsteri (17)
Tuomari:
Satu Karjalainen

S1 + SERT. Eat My Dust, om. Jenni Mäkitalo
S2 + SERT. First Kiss, om. Ansku Arboix
S3. Tarinan Prairie Belle**, om. Arja Myllylä
S4. Wannabe That’s My Jam, om. Pauliina Lampila
S5. Tarinan Kir Royal, om. Arja Myllylä

Tuomarin suosikki: Tarinan Princess Leia, om. Virpi Hällström
Paras nuori: Tarinan Kir Royal, om. Arja Myllylä
Paras veteraani: Yam Yam’s Laverna Leandros, om. Ansku Arboix

KUMA (turkki) Tarinan Get off My Cloud, om. Arja Myllylä
KUMA (perusväri) Ehdoton Esimerkki, om. Emmi Viuhko
KUMA (perusväri ja rex) Eeppinen Elohiiri, om. Emmi Viuhko

Erikoispalkinnot:
”Tasapainoinen kokonaisuus” - Lavender’s Zero Point, om. Virpi Hällström
”Pisin turkki” - Tarinan Get Off My Cloud, om. Arja Myllylä
”Paras creme” - Tarinan Prairie Belle**, om. Arja Myllylä

Koestandardiluokan syyrianhamsteri (8)
Tuomari:
Andrew Bryan (UK)

KS1 + KSERT. Tarinan Zky High, om. Arja Myllylä
KS2 + KSERT. Cutiepie’s Nanda Nappisilmä++, om. Karoliina Vainio => FIN KVA!
KS3 + KSERT. Tarinan Blue Connection, om. Arja Myllylä
KS4 + KSERT. Tarinan Cool To Be Blue, om. Arja Myllylä
KS5 + KSERT. Tarinan Vaihdokas, om. Marika Lähde

Tuomarin suosikki: Alkemistin Droidipoika, om. Marika Lähde
Paras nuori: Tarinan Zky High, om. Arja Myllylä
Paras veteraani: Alkemistin Droidipoika, om. Marika Lähde

Ei-standardiluokan syyrianhamsteri (5)
Tuomari:
Andrew Bryan (UK)

ES1. Goldilock’s Aristoteles, om. Tia Nissilä ja Veera Kujansuu
ES2. Bob Blackbox, om. Petra Nyman
ES3. Wannabe Cinnamonkey, om. Pauliina Lampila
ES4. Viljami Vadelma, om. Ansku Arboix

Tuomarin suosikki: Viljami Vadelma, om. Ansku Arboix
Paras nuori: Bob Blackbox, om. Petra Nyman

KUMA (kokonaisuus) Goldilock’s Aristoteles, om. Tia Nissilä ja Veera Kujansuu
KUMA (kokonaisuus) Bob Blackbox, om. Petra Nyman
KUMA (kokonaisuus) Wannabe Cinnamonkey, om. Pauliina Lampila
KUMA (kokonaisuus) Viljami Vadelma, om. Ansku Arboix

Talvikot (24)
Tuomari:
Satu Evilampi

S1 + SERT. Galaxis Pierre Tempête de Neige, om. Sara Sunikka
S2 + SERT. Veli-Veikko*, om. Sarianne Väisänen
S3 + SERT. Valkoinen Karhu, om. Sarianne Väisänen
S4 + SERT. Cha Cha, om. Emily Cwirzen
S5 + SERT. Regalis Wedderburn-Arbuthnot, om. Karoliina Ylinen
irtoSERT Hansen von Weber, om. Sarianne Väisänen

Tuomarin suosikki: Tarinan Kauniina*, om. Arja Myllylä
Paras nuori: Maikku, om. Veera Kujansuu
Paras veteraani: Snögatans Smoke Gets In Your Eyes, om. Sara Sunikka

Erikoispalkinnot:
”Melkein ERI” - Tarinan Kauniina*, om. Arja Myllylä

Standardiluokan campbellit (10)
Tuomari:
Satu Evilampi

S1. Peppermint’s Emend, om. Saija Kukkohovi
S2. Peppermint’s Dynastat, om. Saija Kukkovi

Tuomarin suosikki: Tarinan Amos, om. Pauliina Lampila
Paras nuori: Peppermint’s Emend, om. Saija Kukkohovi
Paras veteraani: FIN MVA FIN TVLH VV14 LVV14 JV14 GG14 Milla Magia, om. Sofia Kuisti

Erikoispalkinnot:
”Paras normaali” - Tarinan Adair, om. Pauliina Lampila
”Paras juova” - Peppermint’s Emend, om. Saija Kukkohovi

Koestandardiluokan campbellit (2)
Tuomari:
Satu Evilampi

KS1. Peppermint’s Etopofos, om. Saija Kukkohovi

Ei-standardiluokan campbellit (8)
Tuomari:
Satu Evilampi

ES1. Lavender’s Edgy Eft, om. Pauliina Lampila
ES2. Lavender’s Onadare, om. Silja Lommi
ES3. Prinsessa Ruusunen, om. Saana Kuisti

Tuomarin suosikki: Prinsessa Ruusunen, om. Saana Kuisti
Paras nuori: Lavender’s Edgy Eft, om. Pauliina Lampila

Erikoispalkinnot:
”Tulevaisuuden tähti” - Lavender’s Edgy Eft, om. Pauliina Lampila

Standardiluokan roborovskit (9)
Tuomari:
Susan Washbrook (UK)

S1 + SERT. Goldilock’s Ganache*, om. Veera Kujansuu
S2 + SERT. Agnes*, om. Veera Kujansuu
S3 + SERT. Hiljainen Mutta Hilpeä**, om. Essi Virtanen => FIN MVA!
S4 + SERT. Goldilock’s Mongoose, om. Veera Kujansuu
S5 + SERT. Goldilock’s Trinitario, om. Iina Lehtiniemi

Tuomarin suosikki: Goldilock’s Ganache*, om. Veera Kujansuu
Paras nuori: Desdemona, om. Siiri Suihko
Paras veteraani: Agnes*, om. Veera Kujansuu

Erikoispalkinnot:
”Paras perusväri” - Goldilock’s Trinitario, om. Iina Lehtiniemi
”Paras pää” - Goldilock’s Ganache*, om. Veera Kujansuu

Koestandardiluokan roborvskit (3)
Tuomari:
Susan Washbrook (UK)

KS1. KGG14 Goldilock’s Baritoni++, om. Veera Kujansuu
KS2. Goldilock’s Magnus, om. Veera Kujansuu
KS3. Goldilock’s Kleopatra, om. Iines Neittamo

Ei-standardiluokan roborovskit (2)
Tuomari:
Susan Washbrook (UK)

ES1. Turbo Drop, om. Ely Vihavainen
ES2. Absinthe, om. Ely Vihavainen

Standardiluokan kiinankääpiöhamsterit (17)
Tuomari:
Susan Washbrook (UK)

S1 + SERT. Goldilock’s Leo Tolstoi, om. Tinja Itkonen
S2 + SERT. Goldilock’s Lumottu Metsä, om. Ely Vihavainen
S3 + SERT. Goldilock’s Charlotte Brontë*, om. Veera Kujansuu
S4. FIN MVA Goldilock’s Kaunis Ja Ylpee, om. Veera Kujansuu

Tuomarin suosikki: FIN MVA Goldilock’s Kaunis ja Ylpee, om. Veera Kujansuu
Paras nuori: Goldilock’s Leo Tolstoi, om. Tinja Itkonen

KUMA (olisi sijoittunut ehjillä korvilla) FIN MVA Goldilock’s Poika Vuoden Takaa, om. Veera Kujansuu

Erikoispalkinnot:
”Paras laikukas” - Wonderland’s Down-To-Earth Dewberry, om. Iines Neittamo
”Parhaat merkit” - Goldilock’s Charlotte Brontë, om. Veera Kujansuu
”Paras tyyppi” - Goldilock’s Leo Tolstoi, om. Tinja Itkonen

Ei-standardiluokan kiinankääpiöhamsterit (1)
Tuomari:
Susan Washbrook (UK)

ES1. Goldilock’s Teelikamentten, om. Veera Kujansuu

Lemmikkiluokan syyrialaiset (31)
Tuomari:
Marjut Kaakinen

PLH1. Phenomenal Philip**, om. Karoliina Vainio => FIN VLH!
PLH2. Vectis Busy Lizzie, om. Marika Lähde
PLH3. Eat My Dust, om. Jenni Mäkitalo
PLH4. Tarinan Helinä Keiju, om. Essi Virtanen
PLH5. Diadem’s Fanny Fenicia, om. Jenni Mäkitalo

Tuomarin suosikki: Diadem’s Frans Fabilous, om. Jenni Mäkitalo
Paras nuori: Tarinan Helinä Keiju, om. Essi Virtanen
Paras veteraani: FIN VLH Kartanon Kummitus, om. Moona Dufva

KUMA (käsiteltävyys) After Eight, om. Virpi Hällström
KUMA (käsiteltävyys) Picus Moriarty*, om. Sirpa Tähkämö
KUMA (kokonaisuus) Morinehtar the Blue, om. Iines Neittamo
KUMA (kokonaisuus) Cutiepie’s Nanda Nappisilmä, om. Karoliina Vainio
KUMA (turkki) Taavi, om. Kiia Nieminen
KUMA (turkki) Absolute Heaven, om. Virpi Hällström

Erikoispalkinnot:
”Hyvä veteraani” - Buffy, om. Tinja Itkonen
”Melkein ERI” - Cutiepie’s Nanda Nappisilmä, om. Karoliina Vainio
”Ollut ruoka-aikaan kotona” - Peppermint’s Maija Poppanen, om. Saija Kukkohovi

Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit (18)
Tuomari:
Martina Munther

PLH1. Regalis Beulah Speckled-Face, om. Iina Lehtiniemi
PLH2. Yours Lord Derby, om. Ria Vaakanainen
PLH3. Vilperi, om. Keuda Mäntsälä
PLH4. Lavender’s Onadare, om. Silja Lommi
PLH5. Goldilock’s Sasquatch, om. Janetta Salin

Tuomarin suosikki: Lavender’s Onadare, om. Silja Lommi
Paras nuori: Regalis Beulah Speckled-Face, om. Iina Lehtiniemi
Paras veteraani: Vilperi, om. Keuda Mäntsälä

KUMA (käsiteltävyys) Hiljainen Mutta Hilpeä**, om. Essi Virtanen
KUMA (käsiteltävyys) September, om. Tinja Itkonen
KUMA (turkki) Wonderland’s Down-To-Earth Dewberry, om. Iines Neittamo

Erikoispalkinnot:
”Tulevaisuuden tähti” - Yours Lord Derby, om. Ria Vaakanainen
”Kiltein luonne” - Wippee’s Maggie Mango, om. Iines Neittamo

Lasten lemmikkiluokka (17)
Tuomari:
Martina Munther

PLH1. Wannabe Ex Oriente Lux, om. Pihla Jaakola-Siimes
PLH2. Nuhanenä, om. Lucas Arboix
PLH3. Uni, om. Ananda Suokas
PLH4. FIN MVA FIN TVLH VV14 LVV14 JV14 GG14 Milla Magia, om. Sofia Kuisti

Tuomarin suosikki: Nuhanenä, om. Lucas Arboix
Paras nuori: Wannabe Ex Oriente Lux, om. Pihla Jaakola-Siimes
Paras veteraani: Axu, om. Emmi Tammenlehto

KUMA (kynnet) Prinsessa Ruusunen, om. Saana Kuisti
KUMA (kynnet) FIN MVA FIN TVLH VV14 LVV14 JV14 GG14 Milla Magia, om. Sofia Kuisti
KUMA (turkki) Sanni, om. Greta Beszteri
KUMA (luonne) Uni, om. Ananda Suokas
KUMA (käsiteltävyys) Emma Swan, om. Lucas Arboix
KUMA (käsiteltävyys) Hyry, om. Minttu-Maria Tiitu

Erikoispalkinnot:
”Lihaskimppu” - Cha Cha, om. Emily Cwirzen
”Melkein sijoittunut” - Prinsessa Ruusunen, om. Saana Kuisti

Hamstrauskilpailu, kaikki hamsterilajit (7)
Tuomari:
Veera Kujansuu
1. Hemmo, om. Aada Ahonen
2. Prinsessa Ruusunen, om. Saana Kuisti
3. Axu, om. Emmi Tammenlehto

Parikilpailu (2)
Tuomari:
Veera Kujansuu
1. Nuhanenä ja Jörö, om. Lucas Arboix

Pehmolelukilpailu (6)
Tuomari:
Veera Kujansuu
1. Hansu, om. Lucas Arboix
2. Poppi, om. Salla Jaakola-Siimes
3. Kameli, om. Kaisla Jaakola-Siimes

Standardiluokkien Best In Show
BIS1 Lyhytkarvainen syyrialainen - Phenomenal Philip**, om. Karoliina Vainio
BIS2 Kiinankääpiöhamsteri - Goldilock's Leo Tolstoi, om. Tinja Itkonen
BIS3 Campbelli - Peppermint's Emend, om. Saija Kukkohovi
BIS4 Roborovski - Goldilock's Ganache*, om. Veera Kujansuu
BIS5 Pitkäkarvainen syyrialainen - Eat My Dust, om. Jenni Mäkitalo
BIS6 Talvikko - Galaxis Pierre Tempête de Neige, om. Sara Sunikka

Koe- ja ei-standardiluokkien Best In Show
BIS1 Koestandardi campbelli - Peppermint's Etopofos, om. Saija Kukkohovi
BIS2 Koestandardi syyrialainen - Tarinan Zky High, om. Arja Myllylä
BIS3 Eistandardi campbelli - Lavender's Edgy Eft, om. Pauliina Lampila
BIS4 Eistandardi syyrialainen - Goldilock's Aristoteles, om. Tia Nissilä ja Veera Kujansuu
BIS5 Koestandardi roborovski - KGG14 Goldilock's Baritoni++, om. Veera Kujansuu
BIS6 Ei-standardi kiinankääpiö - Goldilock's Teelikamentten, om. Veera Kujansuu
BIS7 Ei-standardi roborovski - Turbo Drop, om. Ely Vihavainen

Lemmikkiluokkien Best In Show
BIS1 Lemmikkisyyrialainen - Phenomenal Philip**, om. Karoliina Vainio
BIS2 Lasten lemmikki - Wannabe Ex Oriente Lux, om. Pihla Jaakola-Siimes
BIS3 Lemmikkikääpiöhamsteri - Regalis Beulah Speckled-Face, om. Iina Lehtiniemi