18.2.2012, Tampere
Lyhytkarvaiset syyrianhamsterit (32kpl)
Tuomari: Heidi Harju
S1+SERT Towyvale's Myddtai, om. Sebastian Mårtensson
S2+SERT Geishas Dianthra, om. Lotta Ling
S3+SERT Skärgårdens David, om. Miranda Kyllönen
S4+SERT Picus Taco, om. Saija Kukkohovi
S5 Opossums Oh My, om. Jonna Tikka
Kunniamaininnat:
pohjaväristä Smiling Simon, om. Maiju Peltonen
Erikoispalkinnot:
"paras creme" Opossums Oh My, om. Jonna Tikka
"kaunein ainn" Vivaldine's Superjättiläistähti, om. Kaisa Matilainen
Paras nuori: Matilda MacAnkka, om. Ely Sorsa
Paras veteraani: Alfa Romeo, om. Tuuli Pietilä
Tuomarin suosikki: Smiling Simon, om. Maiju Peltonen
Pitkäkarvaiset syyrianhamsterit (59kpl)
Tuomari: Marjut Kaakinen
S1+SERT Tarinan Shockwave, om. Arja Myllylä
S2+SERT Balandine's Pamela, om. Piia Lappalainen
S3+SERT Tarinan Think Pink**, om. Arja Myllyllä --> FIN MVA
S4+SERT Sateenkaaren Belladonna, om. Satu Karjalainen
S5+SERT Chocolate Meltaway*, om. Miranda Kyllönen
SERT Tarinan Nur-Al-Ain, om. Arja Myllylä
SERT Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi
Kunniamaininnat väristä:
Tarinan Sparkling Water, om. Pekka Virtamo
Nezze, om. Tanja Känkänen
Kunnimaininta kokonaisuudesta:
Tarinan Charmed One, om. Arja Myllylä
Pirtein Veteraani:
Benny-Petter, om. Margit Virtanen
Paras nuori: Tarinan Shokwave, om. Arja Myllylä
Paras veteraani: Tarinan Think Pink**, om. Arja Myllyllä
Tuomarin suosikki: Benny-Petter, om. Margit Virtanen
Syyrianhamsterit, ei-standardi (16kpl)
Tuomari: Heidi Harju
ES1 LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari
ES2 Picus Kesäillan Valssi, om. Piia Lappalainen
ES3 Balandine's Octavia, om. Anne Seppälä
Kunniamaininta rex: Balandine's Nicodemo, om. Saana Kankare
Sihteerin suosikki: Balandine's Nicodemo, om. Saana Kankare
Paras nuori: Picus Gothica, om. Jonna Tikka
Paras veteraani: Balandine's Kenzo Konwen, om. Piia Lappalainen
Tuomarin suosikki: Balandine's Nicodemo, om. Saana Kankare
Talvikot (27kpl)
Tuomari: Lotta Ling
S1+SERT Crystal's Hatelove, om. Christina Bergman
S2+SERT Crystal's The Darkest Lie, om. Christina Bergman
S3+SERT Tarinan Belgarion, om. Arja Myllylä
S4+SERT Riitasoinnun Call Me Irresponsible, om. Maiju Peltonen
S5+SERT Crystal's Noitakuningas, om. Christina Bergman
Campbellit, standardi (7kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson
S1+SERT Geishas Thalia, om. Lotta Ling
S2+SERT Pilvi Pouta, om. Saija Kukkohovi
Kunniamaininta väristä:
Riitta-Liissa, om. Arja Myllylä
paras nuori: Geishas Thalia, om. Lotta Ling
Tuomarin suosikki: Riitta-Liisa, om. Arja Myllylä
Campbellit, koestandardi (9kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson
KS1+ KSERT Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
KS2+ KSERT Aino Kaisa, om. Arja Myllylä
Paras nuori: Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
Tuomarin suosikki: Aino-Kaisa, om. Arja Myllylä
Campbellit, ei-standardi (1kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson
ES1 Sir Chili, om. Okko Savola
Kunniamaininta kokonaisuudesta: Sir Chili, om. Okko Savola
Tuomarin suosikki: Sir Chili, om. Okko Savola
Roborovskit, standardi (30kpl)
Tuomari: Lotta Ling
S1+SERT Yours X-Rated, om. Mirja Hentilä
S2+SERT Kuupertti, om. Essi-Kirsikka Rossi
S3+SERT Yours Sassy Lassy, om. Kati Keinonen
S4+SERT Yours Cary Grant, om. Mirja Hentilä
S5+SERT Yours Ziggy Stardust, om. Mirja Hentilä
Roborovskit, ei-standardi (16kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson
ES1 Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi
ES2 Yours Andrea Stelzer, om. Mirja Hentilä
Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi
Yours Andrea Stelzer, om. Mirja Hentilä
Paras nuori: Yours Andrea Stelzer, om. Mirja Hentilä
Tuomarin suosikki: Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi
Kiinankääpiöt (22kpl)
Tuomari: Sebastian Mårtensson
S1+SERT Skärgårdens Jättefräken, om. Pernilla Rehnqvist
S2+SERT Morgan, om Saana Kankare --> FIN MVA
S3 Paperitähti, om. Mira Kotoaro
Vanhin veteraani: Yökyöpelin Xx, om. Jemina Patrikainen
Tuomarin suosikki: Morgan, om. Saana Kankare
Paras nuori: Idriss, om. Saana Kankare
Paras Veteraani: Yökyöpelin Xx, om. Jemina Patrikainen
Best In Show - standardiluokat
BIS1 Tarinan Shockwave, om. Arja Myllylä
BIS2 Crystal's Hatelove, om. Christina Bergman
BIS3 Yours X-Rated, om. Mirja Hentilä
BIS4 Towyvale's Myddtai, om. Sebastian Mårtensson
BIS5 Skärgårdens Jättefräken, om. Pernilla Rehnqvist
BIS6 Geishas Thalia, om. Lotta Ling
Best In Show - koe- ja ei-standardiluokat
BIS1 Liila-Lempi, om. Essi-Kirsikka Rossi
BIS2 Susa-Erma's Benedicta, om. Asta Rekilä
BIS3 LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari
BIS4 Sir Chili, om. Okko Savola
Lemmikkisyyrianhamsterit, urokset (41kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen
PLH1 LJV11 Alexandrian Gorbatsov, om. Saana Kankare
PLH2 Rainbow Treasure, om. Serafima Stabrova
PLH3 Jim, om. Marjo Kämäläinen
PLH4 Juhannusyö, om. Kaisa Matilainen
PLH5 LGG11 Frans Fazer, om. Tiia Laari
Kunniamaininnat kokonaisuudesta:
Tarinan Sparkling Water, om. Pekka Virtamo
Cocopopz Quentin*, om Carita Puttonen
Run To You*, om. Jenni Mäkitalo
Almost Unreal, om. Pekka Virtamo
Alfa Romeo, om. Tuuli Pietilä
Wonderland's Frodo, om. Janika Skofelt
Erikoispalkinnot turkista:
Pähkinänsärkijä, om. Serafima Stabrova
Every Tear Drop Is A Waterfall, om. Mira Kotoaro
Skärgårdens David, om. Miranda Kyllönen
Mustikkamaan Paraabeli, om. Emma Timlin
Paras nuori: Sateenkaaren Diili, om. Janika Skofelt
Paras veteraani: LJV11 Alexandrian Gorbatsov, om. Saana Kankare
Erikoispalkinto, sydämellisin:
Lavender's Glacius, om. Sarita Kokkoniemi
Kannustuspalkinto, suloinen pieni:
Vishnu, om. Eveliina Grundström
Tuomarin suosikki: William Bailey, om. Sarita Kokkoniemi
Lemmikkiluokka, syyrialaisnaaraat (41kpl)
Tuomari: Saija Kukkohovi
PLH1 Pikkumökin Villivadelma, om. Terttu Rousu
PLH2 Pikkumökin Bambu***, om. Hely Luhta
PLH3 Picus Neiti Tuittupää, om. Sarita Kokkoniemi
PLH4 Skärgårdens Tindra, om. Sarita Kokkoniemi
PLH5 Balandine's Pamela, om. Piia Lappalainen
Erikoispalkinto, sydämellisin naaras:
Nausicaa, om. Heidi Kouhia
Kunniamaininta kokonaisuudesta:
Annabelle**, om. Paula Simonaho
Sateenkaaren Domino, om. Satu Karjalainen
Picus Kesäillan Valssi, om. Piia Lappalainen
Lavender's Dandelion, om. Satu Karjalainen
Sateenkaaren Bella Donna, om. Satu Karjalainen
FIN VLH Hilary Hamster, om. Riikka Jormakka
Tuomarin suosikki: Tarinan Crownjewel, om. Saana Kankare
Paras nuori: Skärgården's Tindra, om. Sarita Kokkoniemi
Paras Veteraani: Pikkumökin Villivadelma, om. Terttu Rousu
Lemmikkikääpiöt (25kpl)
Tuomari: Janika Skofelt
PLH1 Morgan**, om. Saana Kankare
PLH2 Matilda, om. Tuuli Pietilä
PLH3 Alexandrian Rabboussamai Fikarra*, om. Saana Kankare
PLH4 Blinded By The Light, om. Tuuli Pietilä
PLH5 Little Big Man, om. Paula Simonaho
Tuomarin suosikki: Violet, om. Riikka Jormakka
Kunniamaininnat, käsiteltävyydestä:
I Had A Dream, om. Tuuli Pietilä
Häftig Hemppa, om. Elina Kuusniemi
Cutie Pie, om. Riikka Jormakka
Kunniamaininnat yleisvaikutelmasta:
I Hate Frasier Crane, om. Rita Hallia
Little Sugar, om. Tiia Laari
Olaf, om. Heidi Kouhia
Erikoispalkinto, persoonallisin lemmikkitalvikko:
Pumpkin's Vancouveria, om. Eeva Kivimäki
Erikoispalkinto, kiltein kiinari:
Paperitähti, om. Mira Kotoaro
Lasten lemmikkiluokka (7kpl)
Tuomari: Satu Karjalainen
PLH1 Candy, om. Roosa Haapala
PLH2 Pikku-Hamsu, om. Henni Hauta-Aho
Tuomarin Suosikki, Glorious Gabrielle, om. Julia Malkki
Paras nuori: Sir Peperoni, om. Okko Savola
Erikoispalkinto, sydämellisin lemmikki:
Ilmaveivi, om. Julia Malkki
Kunniamaininta, hyvä käsitellä: Vivienne Westwood, om. Julia Malkki
Hamstrauskilpailu, syyrialaiset hamsterit:
1. Annabelle, om. Paula Simonaho
2. FIN VLH Hilary Hamster, om. Riikka Jormakka
3. Unelmien Poikamies, om. Sofia Korkava
Hamstrauskilpailu, kääpiöhamsterit:
1. Minttu, om. Henni Haatainen
2. Sir Chili, om. Okko Savola
Pehmoleluluokka, (3kpl)
Tuomari: Saana Kankare
1. Raivo, syrkki 0,5v, om. Siiri Haapala 8v.
2. Söpö, rotta 0,5v, om. Jemina Patrikainen 8v.
3. Hamtaro, syrkki 3kk, om. Roosa Haapala 11v.
Parikilpailu
Tuomari: Kaisa Matilainen
1. Matami Prilli - Mylo Xyloto, om. Marjo Kämäläinen
2. Lavender's Galaxy, om. Janetta Laine
Lavender's Ginseng, om. Mari Martiskainen
3. Little Sugar, om. Tiia Laari
You Found Me, om. Jenni Mäkitalo
Kasvattajaluokka:
1. Tarinan syyrialaiset hamsterit
2. Alexandrian kiinankääpiöhamsterit
3. Tarinan venäjänkääpiöhamsteri talvikot
Kasvattajaluokka
1. Colbronde's roborovskit
2. Tarinan talvikot
näyttelypaikan siivouksessa ahkerasti auttaneille (alla mainituille) palkinnoksi 1 ilmainen ilmottautuminen Shy:n näyttelyihin, arvo 5€.
- Saija Kukkohovi
- Sofia Korkala
- Susanna Kalliomäki
- Riikka Jormakka
- Kati Keinonen
- Tanja Känkänen
Best In Show - lemmikkiluokat
1. LJV11 Alexandrian Gorbatsov, om. Saana Kankare
2. Pikkumökin Villivadelma, om. Terttu Rousu
3. Morgan**, om. Saana Kankare
4. Candy, om. Roosa Haapala