[center:2a1wh7ap]Näyttelytulokset
Grand Gala 2010
5. joulukuuta, Espoo[/center:2a1wh7ap]
Lyhytkarvainen syyrialainen (46)
Tuomari: Satu Evilampi
S1. + SERT GG10 Lilliput's Shooting Stars, om. Lotta Ling
S2. + SERT Amerikan Pastilli, om. Anni Nieminen
S3. + SERT Roudan Radon, om. Päivi Suominen
S4. + SERT Feetu, om. Tiia Laari
S5. + SERT Dumle Original, om. Kristiina Töykkälä
Tuomarin suosikki: Comet Cyclone, om. Kirsi Kankainen
Paras nuori: Sparkling Star, om. Kaisa Matilainen
Paras veteraani: Poker Face***, om. Saana Kankare
KUMA (tyyppi): Sparkling Star, om. Kaisa Matilainen
KUMA (turkki): Feetu, om. Tiia Laari
KUMA (pää): Satumetsän Vena Cava, om. Kaisa Matilainen
L1-maininnat:
2, 3, 4, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 25, 27, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 45, 46, 47, 48
Pitkäkarvainen syyrialainen (52)
Tuomari: Tuija Johansson
S1. + SERT GG10 Desigr-Amma, om. Anni Nieminen
S2. + SERT Karamelli, om. Jere Elomaa
S3. + KUMA Mapilamis Clementin***, om. Arja Myllylä
S4. + SERT Tex Mex, om. Jonna Tikka
S5. + SERT CocoPopz Dream Designer**, om. Taru Virtanen => FIN MVA!
SERT. Living Daylight, om. Marja Palomäki
SERT. Kevään Kimallus*, om. Christina Bergman
SERT License To Love, om. Arja Myllylä
Tuomarin suosikki: Desigr-Amma, om. Anni Nieminen
Paras veteraani: Desigr-Amma, om. Anni Nieminen
KUMA (väri): Täystuhon Generation Ex, om. Päivi Suominen
Koestandardiluokan syyrialaiset (4)
Tuomari: Tuija Johansson
KS1. + KSERT KGG10 Castor Fiber, om. Kaisa Matilainen
Tuomarin suosikki: Castor Fiber, om. Kaisa Matilainen
Ei-standardiluokan syyrialainen (10)
Tuomari: Tuija Johansson
ES1. EGG10 Pölypallero, om. Jonna Tikka
ES2. Dubbel-Trubbel, om. Päivi Suominen
Tuomarin suosikki: Pölypallero, om. Jonna Tikka
Paras nuori: Frozen Star, om. Kristiina Töykkälä
KUMA (turkin pituus): Tiramisu, om. Piia Lappalainen
Venäjänkääpiöhamsteri talvikko (55)
Tuomari: Petri Pyysilta
S1. + SERT GG10 Tarinan Iso Paha Susi, om. Maiju Peltonen
S2. + SERT Crystal's Brachypelma Smithi, om. Christina Bergman
S3. + SERT Crystal's Pata-Ässä, om. Christina Bergman
S4. + SERT Crystal's Katatonia, om. Christina Bergman
S5. + SERT As We Wept, om. Karoliina Ylinen
Tuomarin suosikki: Tarinan Viljatar, om. Arja Myllylä
Paras nuori: Crystal's Katatonia, om. Christina Bergman
Paras veteraani: Linnunradan Kenguru*, om. Christina Bergman
KUMA (väri & tyyppi): Linnunradan Kenguru*, om. Christina Bergman
KUMA (tyyppi): As I Lay Dying, om. Karoliina Ylinen
KUMA (yleisvaikutelma): Pumpkin's Pangurunguru, om. Janina Jurvanen
KUMA (lupaava nuori): Tarinan Allegria, om. Arja Myllylä
KUMA (yleisvaikutelma): As We Wept, om. Karoliina Ylinen
KUMA (yleisvaikutelma): Crystal's Katatonia, om. Christina Bergman
KUMA (yleisvaikutelma): Tarinan Tuhannen Riemua, om. Arja Myllylä
KUMA (yleisvaikutelma): Tarinan Iso Paha Susi, om. Maiju Peltonen
KUMA (yleisvaikutelma): Crystal's Pata-Ässä, om. Christina Bergman
KUMA (yleisvaikutelma): Tarinan Teerenpeli, om. Kaisa Matilainen
KUMA (yleisvaikutelma): Crystal's Brachypelma Smithi, om. Christina Bergman
KUMA (yleisvaikutelma): Susa-Erma's Lyydia, om. Marja Palomäki
L1-maininnat:
115, 116, 120, 121, 130, 135, 143, 145, 147, 152, 154, 155, 157, 150, 160, 161, 162, 163, 168, 169
Venäjänkääpiöhamsteri campbelli (14)
Tuomari: Niina Eskelinen
S1. + SERT GG10 Ocsid, om. Erja Lehtinen
S2. + SERT Wellingtons Snow Angel, om. Lotta Ling
S3. Roslagens Cyclops, om. Helena Gunvik
Tuomarin suosikki: Opium, om. Erja Lehtinen
Paras nuori: Wellingtons Snow Angel, om. Lotta Ling
L1-maininnat:
177, 188, 179, 189, JCB1, JCB3, 182, 183, 184, 186
Koestandardiluokan venäjänkääpiöhamsteri campbelli (4)
Tuomari: Niina Eskelinen
KS1. KGG10 Roslagens Mr Fantastic, om. Helena Gunvik
Tuomarin suosikki: Pleiades, om. Jonna Tikka
Paras nuori: Pleiades, om. Jonna Tikka
L1-maininnat:
191, 192, JCB2
Venäjänkääpiöhamsteri roborovski (29)
Tuomari: Niina Eskelinen
S1. + SERT GG10 Early Ray, om. Satu Pallasaho
S2. Hanky Panky, om. Mirja Hentilä
S3. Varvara, om. Mirja Hentilä
Tuomarin suosikki: Hanky Panky, om. Mirja Hentilä
Paras nuori: Hanky Panky, om. Mirja Hentilä
KUMA (pää): Early Ray, om. Satu Pallasaho
KUMA (pää): Berry Berry Red**, om. Paula Simonaho
L1-maininnat:
194, 197, 198, 199, 201, 202, 209, 210, 211, 212, 213, 215, 216, 218
Ei-standardiluokan roborovski (8)
Tuomari: Niina Eskelinen
ES1. EGG10 Georgie Lad, om. Mirja Hentilä
Tuomarin suosikki: Georgie Lad, om. Mirja Hentilä
L1-maininnat:
223, 227, 225
Kiinankääpiöhamsteri (12)
Tuomari: Petri Pyysilta
S1. + SERT GG10 Opossums Daniel-San*, om. Mirja Hentilä
S2. + SERT SHY VL Yökyöpelin Sysi, om. Sari Laukkanen
S3. + SERT Yökyöpelin Soittaja**, om. Kati Keinonen => FIN MVA!
S4. Yökyöpelin Tippaiita, om. Mia Laine
S5. Yökyöpelin Torvinen, om. Mia Laine
Tuomarin suosikki: SHY VL Yökyöpelin Sysi, om. Sari Laukkanen
Paras veteraani: SHY VL Yökyöpelin Sysi, om. Sari Laukkanen
L1-maininnat:
233, 232, 236, 237, 238, 239, 243, 242
Lemmikkiluokan syyrialaiset (83)
Tuomari: Heidi Harju & Marjut Kaakinen (nuoret & veteraanit)
PLH1. LGG10 Roudan Krypton*, om. Heidi Kurikka
PLH2. Satumetsän Aura, om. Pekka Virtamo & Niina Toivonen
PLH3. Hamtaro, om. Milla Kaukonummi
PLH4. Firefly's Qrestella, om. Anni Nieminen
PLH5. Yuki, om. Milla Kaukonummi
Tuomarin suosikki (Marjut): Frozen Star, om. Kristiina Töykkälä
Tuomarin suosikki (Heidi): Castor Fiber, om. Kaisa Matilainen
Paras nuori: Firefly's Qrestella, om. Anni Nieminen
Paras veteraani: Desigr-Amma, om. Anni Nieminen
KUMA (kaunis turkki): Sparkling Star, om. Kaisa Matilainen
KUMA (luonne): Neve, om. Amanda Jääskeläinen
KUMA (yleiskunto): Just Silver, om. Saana Kankare
KUMA (turkki): Frozen Star, om. Kristiina Töykkälä
KUMA (hyvin leikatut kynnet): Roudan Hikaru, om. Paula Simonaho
EP (kannustuspalkinto): Nestori Neronleimaus, om. Jere Elomaa
EP (suloinen pikkupoika): Tiramisu, om. Piia Lappalainen
EP (ihana naama): Eridan Escapist, om. Mari Laukkanen
KUMA (kiltti): Zinaida, om. Marla Holma
EP (pehmonalle): Castor Fiber, om. Kaisa Matilainen
KUMA (lihakset): Jasu, om. Tomi Laari
KUMA (kokonaisuus): Ksenija, om. Mira Kotoaro
KUMA (lihakset): Magnificent Seven, om. Oscar Jurvanen & Marjut Kaakinen
KUMA (kokonaisuus): Mussu, om. Milla Kaukonummi
EP (kiltti): Birgitta MacBridge, om. Jere Elomaa
KUMA (kiltti): Beanie, om. Aino Campos
KUMA (turkki): Lennu, om. Amanda Jääskeläinen
KUMA (turkki): Julius Jamboree, om. Karoliina Vainio
KUMA (turkki): Jymy-Julius, om. Tuuli Taavitsainen
KUMA (turkki): Myrtillo, om. Sofia Korkala
KUMA (turkki): Ärripurri, om. Saana Kankare
KUMA (turkki): Love Game, om. Kaisa Matilainen
KUMA (turkki); Delicate Flower*, om. Saana Kankare
KUMA (turkki): Karamelli, om. Jere Elomaa
KUMA (turkki): Meteor Shower, om. Aino Campos
Lemmikkiluokan kääpiöhamsterit (34)
Tuomari: Mia Laine
PLH1. LGG10 Tarinan Bravuuri, om. Suvi Grönlund
PLH2. Pumpkin's Pangurunguru, om. Janina Jurvanen
PLH3. Peppermint's Bella, om. Lotta Isokokkila
PLH4. Yökyöpelin Soittaja**, om. Kati Keinonen
PLH5. Möykky, om. Saana Kankare
Tuomarin suosikki: Little Miss Sunshine, om. Tuuli Taavitsainen
Paras nuori: Pumpkin's Pangurunguru, om. Janina Jurvanen
Paras veteraani: Yökyöpelin Soittaja**, om. Kati Keinonen
KUMA (erinomaisesti leikatut kynnet ja hyvä käsiteltävyys): Mokoma*, om. Saana Kankare
KUMA (kynnet): Gay Gordons, om. Saana Kankare
KUMA (hyvä kokonaisuus): Early Ray, om. Satu Pallasaho
KUMA (käsiteltävyys & kaunis turkki): Tarinan Teerenpeli, om. Kaisa Matilainen
EP (hamsulle joka oli pelkkää silmää ja korvaa): Little Miss Sunshine, om. Tuuli Taavitsainen
EP (ihana nallenaama): Every Man For Himself, om. Satu Pallasaho
EP (symppikselle): Pumpkin's Tonight, om. Jenni & Pekka Virtamo
EP (päivän vauhdikkain): Satsuma, om. Aino Campos
Lasten lemmikkiluokka (10)
Tuomari: Mia Laine
PLH1. LGG10 Lümmel, om. Aino Jauho
PLH2. Irish Coffee, om. Niko Simonaho
PLH3. Elohopea, om. Anni Kauniskangas
PLH4. Crystal's Preussin Punainen, om. Kira Laukkanen
PLH5. Glamour Girl, om. Roni Laukkanen
Tuomarin suosikki: Lümmel, om. Aino Jauho
Paras nuori: Elohopea, om. Anni Kauniskangas
KUMA (erinomaisesti leikatut kynnet): Tico, om. Kiia-Karoliina Nieminen
EP (hauska talviturkki): Tytti, om. Karoliina Nieminen
EP (evästä sporttihamsulle): Himsteri, om. Roni Laukkanen
BEST IN SHOW - Standardiluokat
BIS1. pitkäkarvainen syyrialainen GG10 Desigr-Amma, om. Anni Nieminen
BIS2. kiinankääpiöhamsteri GG10 Opossums Daniel-San*, om. Mirja Hentilä
BIS3. lyhytkarvainen syyrialainen GG10 Lilliput's Shooting Stars, om. Lotta Ling
BIS4. vkh campbelli GG10 Ocsid, om. Erja Lehtinen
BIS5. vkh talvikko GG10 Tarinan Iso Paha Susi, om. Maiju Peltonen
BIS6. vkh roborovski GG10 Early Ray, om. Satu Pallasaho
BEST IN SHOW - Koe- ja ei-standardiluokat
BIS1. es syyrialainen EGG10 Pölypallero, om. Jonna Tikka
BIS2. ks campbelli KGG10 Roslagens Mr Fantastic, om. Helena Gunvik
BIS3. ks syyrialainen KGG10 Castor Fiber, om. Kaisa Matilainen
BIS4. es vkh roborovski EGG10 Georgie Lad, om. Mirja Hentilä
BEST IN SHOW - Lemmikkiluokat
BIS1. LGG10 Roudan Krypton*, om. Heidi Kurikka
BIS2. LGG10 Lümmel, om. Aino Jauho
BIS3. LGG10 Tarinan Bravuuri, om. Suvi Grönlund
---------------------------------------------------------------------------
:sydan VÄLIAIKAKILPAILUT :sydan
Hamstrauskisa, syyrialaiset (6)
Tuomari: Veera Kujansuu
1. Desigr-Amma, om. Anni Nieminen
2. Frozen Star, om. Kristiina Töykkälä
3. Myrtillo, om. Sofia Korkala
Hamstrauskisa, kääpiöhamsterit (2)
Tuomari: Veera Kujansuu
1. Repe, om. Paula Simonaho
2. Tytti, om. Kiia-Karoliina Nieminen
Parikilpailu (3 paria)
Tuomari: Veera Kujansuu
1. Hamtaro & Mini Cooper, om. Milla Kaukoniemi
2. Dubbel-Trubbel & Hertta, om. Marla Holma & Laura Kokkonen
3. Myrtillo & Feetu, om. Sofia Korkala & Tiia Laari
Pehmolelunäyttely
Tuomari: Mirja Hentilä
1. Tikru-tiikeri, om. Aino 11 v.
2. Luppa-koira, om. Mari 6 v.
3. Bart-rotta, om. Otto 5 v.